Jump to content
Sign in to follow this  
domeniasty

Pytanie o znak zastrzeżony

Recommended Posts

Witam, pod wpływem impulsu zarejestrowałem sobie z głupa dwie domeny .pl

avivakrakow oraz avivawarszawa

no ale teraz naszły mnie wątpliwości co do legalności tych nazw.

 

Czy forma domeny w postaci: <znak_zastrz><cośtam_naszego> jest "legalna"?

Edited by domeniasty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo dodanie jakiegokolwiek suffixu czy prefixu do nazwy zastrzeżonej (potocznie znaku towarowego) nie zmienia faktu iż używasz tej nazwy. Jeżeli będziesz teraz chciał pod tą domeną prowadzić np. działalność ubezpieczeniową to ewidentnie naruszasz prawo własności przemysłowej. Jeżeli będziesz ją chciał zaoferować do sprzedaży AVIVA to nastawiasz się na ryzyko sporu który raczej przegrasz. De facto prowadzenie innej działalności pod tą domeną (sprzedaż lodów przykładowo) również może być uznane za naruszenie prawa do firmy, dóbr osobistych lub czyn nieuczciwej konkurencji.

 

Radzę poczekać aż wygaśnie i póki co nic tam nie umieszczać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Samo dodanie jakiegokolwiek suffixu czy prefixu do nazwy zastrzeżonej (potocznie znaku towarowego) nie zmienia faktu iż używasz tej nazwy. Jeżeli będziesz teraz chciał pod tą domeną prowadzić np. działalność ubezpieczeniową to ewidentnie naruszasz prawo własności przemysłowej. Jeżeli będziesz ją chciał zaoferować do sprzedaży AVIVA to nastawiasz się na ryzyko sporu który raczej przegrasz. De facto prowadzenie innej działalności pod tą domeną (sprzedaż lodów przykładowo) również może być uznane za naruszenie prawa do firmy, dóbr osobistych lub czyn nieuczciwej konkurencji.

 

Radzę poczekać aż wygaśnie i póki co nic tam nie umieszczać.

ale... przedstawiciele np ubezpieczeniowi czy OFE firmy Aviva działają na zasadach własnej działalności gospodarczej.

 

Czy mają oni prawo oferować 'swoje' usługi na stronie internetowej pod tytułem avivawarszawa.pl ?

 

edit.

z drugiej strony przykład mojeallegro.pl posiada w swojej nazwie znak towarowy a nie jest uważane za złamanie praw

Edited by domeniasty

Share this post


Link to post
Share on other sites
z drugiej strony przykład mojeallegro.pl posiada w swojej nazwie znak towarowy a nie jest uważane za złamanie praw

 

Bo to zależy od tego, co robią z domeną.

Jakby umieścili tam reklamę ebay.pl, czy jakby chcieli ją sprzedać Allegro, to by naruszali prawo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha, bo ja nie chcę z tym podbijać do grupy aviva, własnie raczej myślałem o tych małych firemkach oferujących produkty byłego CU. czyli wobec tego nie jest to łamanie prawa?

Share this post


Link to post
Share on other sites
aha, bo ja nie chcę z tym podbijać do grupy aviva, własnie raczej myślałem o tych małych firemkach oferujących produkty byłego CU. czyli wobec tego nie jest to łamanie prawa?

 

Jest

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale... przedstawiciele np ubezpieczeniowi czy OFE firmy Aviva działają na zasadach własnej działalności gospodarczej.

 

Czy mają oni prawo oferować 'swoje' usługi na stronie internetowej pod tytułem avivawarszawa.pl ?

 

edit.

z drugiej strony przykład mojeallegro.pl posiada w swojej nazwie znak towarowy a nie jest uważane za złamanie praw

Tyle razy było i tyle rzy podkreślalem, ale w Polsce jest tępota w zakresie znajomości prawa własności intelektualnej, więc powtórze po raz n-ty: TAK, firmy mogą używać nazw SerwisFORD.pl, KuchenkiAmica.pl, UbezpieczeniaAVIVA.pl i moga używać logo tych firm, ALE w tym celu, jako przedstawiciele handlowi tych firm, podpisują dokumenty i otrzymują LICENCJE na to (jeśli zostanie na to wyrażona zgoda). Nawet jak się otwiera biznes franchasingowy to mając własny punkt korzysta się np. z logo danej firmy i to też jest w umowie, warunki korzystania z tego! To wszystko jest regulowane prawnie, a nieznajomość prawa, no cóż, szkodzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale... przedstawiciele np ubezpieczeniowi czy OFE firmy Aviva działają na zasadach własnej działalności gospodarczej.

 

Czy mają oni prawo oferować 'swoje' usługi na stronie internetowej pod tytułem avivawarszawa.pl ?

Zgadza się. Ustawa wyraźnie określa, że tzw. doradca ubezpieczeniowy (powszechnie zwany agentem) musi prowadzić działalność gospodarczą. Aviva na specjalnym portalu dla agentów (www.aviva.com.pl/agent) jest folder z zasobami z którego można pobierać logotypy i materiały graficzne. Nie jestem pewny czy w umowie jest wyraźnie określone z czego możne korzystać agent w ramach współpracy. Ale mogę się dowiedzieć (za kilka dni). Zazwyczaj jednak klient prędzej wejdzie na aviva.pl niż avivamiasto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×