Jump to content
DD

Co sądzisz o pomyśle pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu?

Lech Kaczyński na Wawelu?  

141 members have voted

  1. 1. Co sądzisz o pomyśle pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu?

    • Wspaniale, tam jest jego miejsce
      27
    • Powinien być pochowany w Warszawie
      81
    • To bez znaczenia, decyduje rodzina
      33


Recommended Posts

Decyzja o miejscu pochówku jest całkowicie apolityczna. Najważniejsza osoba w państwie, wybrana w demokratycznych wyborach przez naród, będąca patriotą, ginąca w służbie swojemu narodowi ma prawo do pochówku w najważniejszym dla Państwa miejscu. Takich miejsc jest w naszym kraju kilka, więc decyzja, w którym powinna należeć przede wszystkim do rodziny. Natomiast organizowane protesty są już wyłącznie na tle politycznym i sa motywowane poglądami i sympatiami politycznymi.

 

100 % się zgadzam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Decyzja o pochówku na Wawelu jest dla mnie decyzją absurdalną i niestety na wskroś polityczną. Sprawa jest już jednak przesądzona i nie wydaje mi się, aby protestowanie miało przynieść cokolwiek dobrego, a na pewno nie wpłynie na zmianę miejsca pochówku.

 

Obawiam się, że spełniać zaczyna się scenariusz z tej rozmowy:

 

http://kulturaliberalna.pl/2010/04/13/pols...-a-dajanizacja/

 

Mam nadzieję, że mimo wszystko się mylę.

 

Jeszcze a propos Wawelu proponuję pójść o krok dalej:

 

http://www.facebook.com/group.php?gid=1132...113231895367175

Share this post


Link to post
Share on other sites
Decyzja o miejscu pochówku jest całkowicie apolityczna. Najważniejsza osoba w państwie, wybrana w demokratycznych wyborach przez naród, będąca patriotą, ginąca w służbie swojemu narodowi ma prawo do pochówku w najważniejszym dla Państwa miejscu. Takich miejsc jest w naszym kraju kilka, więc decyzja, w którym powinna należeć przede wszystkim do rodziny. Natomiast organizowane protesty są już wyłącznie na tle politycznym i sa motywowane poglądami i sympatiami politycznymi.

 

Sie powtorze. Zginal pieknie, ale co dobrego zrobil dla Polski? Rozdal kilka medali?

Share this post


Link to post
Share on other sites
...decyzja (...) powinna należeć do rodziny ...

Raczej sugestia a nie decyzja.

Bo gdyby każda rodzina ważnych w kraju osób mogła decydować o tym czy członek ich rodziny może spoczywać na Wawelu to zrobiłoby się tam bardzo ciasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Raczej sugestia a nie decyzja.

Bo gdyby każda rodzina ważnych w kraju osób mogła decydować o tym czy członek ich rodziny może spoczywać na Wawelu to zrobiłoby się tam bardzo ciasno.

Myślę, że gdyby to zawęzić do pierwszych osób w państwie ginących w tragicznych okolicznościach na służbie to jeszcze przez tysiące lat będzie tam sporo miejsca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że gdyby to zawęzić do pierwszych osób w państwie ginących w tragicznych okolicznościach na służbie to jeszcze przez tysiące lat będzie tam sporo miejsca.

 

Taa, i z muzeum zrobi sie cmentarz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że gdyby to zawęzić do pierwszych osób w państwie ginących w tragicznych okolicznościach na służbie to jeszcze przez tysiące lat będzie tam sporo miejsca.

a jak były prezydent Jaruzelski zginie tragicznie a jego rodzina zdecyduje, że chce tam go pochować to też możemy uznać, że to tylko i wyłącznie ich prawo?

Share this post


Link to post
Share on other sites
a jak były prezydent Jaruzelski zginie tragicznie a jego rodzina zdecyduje, że chce tam go pochować to też możemy uznać, że to tylko i wyłącznie ich prawo?

Prezydent Jaruzelski nie został wybrany w demokratycznych wybrach - dla wielu jest sybmbolem naszego narodowego dramatyzmu, a nie demokracji - przykład jest zupełnie bez sensu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prezydent Jaruzelski nie został wybrany w demokratycznych wybrach - dla wielu jest sybmbolem naszego narodowego dramatyzmu, a nie demokracji - przykład jest zupełnie bez sensu.

Sam chciałeś zawęzić do "pierwszych osób w państwie" a Jaruzelski przez długie lata taką osobą był. Dla bardzo wielu jest symbolem bohatera narodowego. Więc jak widzisz to nie jest takie proste i ten przykład nie jest bez sensu i oddaje absurd sytuacji, w której to rodzina łaskawie wskazuje gdzie by widziała grobowiec..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sam chciałeś zawęzić do "pierwszych osób w państwie" a Jaruzelski przez długie lata taką osobą był. Dla bardzo wielu jest symbolem bohatera narodowego. Więc jak widzisz to nie jest takie proste i ten przykład nie jest bez sensu i oddaje absurd sytuacji, w której to rodzina łaskawie wskazuje gdzie by widziała grobowiec..

 

 

Wawel to świątynia. Jeśli gospodarz świątyni wyrazi zgodę by pochować w niej niewierzącą osobę to będę bardzo zdziwiony, ale nie będę protestować ani zakładać bezsensownych grup na fejsbuku bo mi nic do tego.

Edited by Prego.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sam chciałeś zawęzić do "pierwszych osób w państwie" a Jaruzelski przez długie lata taką osobą był. Dla bardzo wielu jest symbolem bohatera narodowego. Więc jak widzisz to nie jest takie proste i ten przykład nie jest bez sensu i oddaje absurd sytuacji, w której to rodzina łaskawie wskazuje gdzie by widziała grobowiec..

Ja wcale nie mówie, że tylko dla pierwszysch osób w państwie - ale mówie, że tym osobom ginącym w takich okolicznościach na pewno się to należy i powinno to być bez zbędnej dyskusji. A co do Jaruzelskiego to : no comments.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiecie co? Wyłączam się z dyskusji na temat katastrofy, żałoby, Wawelu. Nie ma sensu. Czuję, że jako obywatel i tak mam bardzo niewiele do powiedzenia. Myślę, że to źle świadczy o państwie demokratycznym. Niby wybieram różne władze w państwie w drodze głosowania, ale potem ta władza i tak robi co chce.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiecie co? Wyłączam się z dyskusji na temat katastrofy, żałoby, Wawelu. Nie ma sensu. Czuję, że jako obywatel i tak mam bardzo niewiele do powiedzenia. Myślę, że to źle świadczy o państwie demokratycznym. Niby wybieram różne władze w państwie w drodze głosowania, ale potem ta władza i tak robi co chce.

 

DD

 

Święta racja. Uważam, że protesty nad trumnami na niewiele się zdadzą i są mówiąc delikatnie niesmaczne, niemniej jednak wielka szkoda, że przez podjęcie takiej decyzji zburzono pewną wspólnotę, którą udało się zbudować w narodzie. Tego najbardziej można żałować, bo można było tych wszystkich sporów uniknąć.

 

Podrzucę jeszcze rozsądny moim zdaniem głos w tej sprawie:

 

http://www.polityka.pl/kraj/opinie/1505114...-na-wawelu.read

Edited by blaugrana

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czuję, że jako obywatel i tak mam bardzo niewiele do powiedzenia. Myślę, że to źle świadczy o państwie demokratycznym.

Moim zdaniem kazdy obywatel ma bardzo wiele do powiedzenia, bo cechą narodu demokratycznego są wybory prezydenckie: powszechne, równe i bezpośrednie. Tak wybrał nasz naród, uszanujcie ten wybór i nie mieszajcie do tego swoich prywatnych sympatii politycznych.

Podrzucę jeszcze rozsądny moim zdaniem głos w tej sprawie:

Rozsądny, bo zgodny z pewną linią własnego myślenia?

Wyłączam się z dyskusji na temat katastrofy.

popieram i również się wyłączam z tej dyskusji.

Edited by netkurier

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiecie co? Wyłączam się z dyskusji na temat katastrofy, żałoby, Wawelu. Nie ma sensu. Czuję, że jako obywatel i tak mam bardzo niewiele do powiedzenia. Myślę, że to źle świadczy o państwie demokratycznym. Niby wybieram różne władze w państwie w drodze głosowania, ale potem ta władza i tak robi co chce.

 

DD

 

 

Wawel nie jest własnością Państwa. Gospodarzem jest Kościół i to Kościół podejmuje ostateczną decyzję. Demokracja nie ma tu nic do tego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozsądny, bo zgodny z pewną linią własnego myślenia?

 

Najczęściej tak jest, że rzeczy, które uważamy za rozsądne są zgodne z naszym myśleniem. Napisałem zresztą o tym, że artykuł jest rozsądny "moim zdaniem". Masz oczywiście prawo uważać inaczej i w pełni szanuję to, że Twój pogląd na tę sprawę jest inny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiecie co? Wyłączam się z dyskusji na temat katastrofy, żałoby, Wawelu. Nie ma sensu. Czuję, że jako obywatel i tak mam bardzo niewiele do powiedzenia. Myślę, że to źle świadczy o państwie demokratycznym. Niby wybieram różne władze w państwie w drodze głosowania, ale potem ta władza i tak robi co chce.

 

DD

Widzę, że Daniel to wielki patriota i ma szacunek dla zmarłych. :wacko: Tylko czemu tak płaczesz skoro brak demokracji w stowarzyszeniu Ci nie przeszkadzał?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiele już tu zostało powiedziane, ale ja patrzę na to wszystko trochę inaczej: nie jestem zwolennikiem tej decyzji, ale skoro już zapadła to ją uszanuję. Tylko zwyczajnie jest mi przykro, że para prezydencka będzie leżeć tak daleko od ludzi, dobrze to wyraziła pani Aleksandra Klich, urywek z artykułu:

 

Muzealny, zimny Wawel nie jest już dobrym miejscem pochówku dla nikogo. Więzi pamięć o ludziach, zamienia ją w pomniki. Niewiele w nim emocji, wiele rekwizytów, masek, napuszonej, sztucznej wzniosłości

 

Bardzo mi żal prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zostanie pochowany na Wawelu - w polskim narodowym muzeum. Będzie leżeć daleko od ludzi, w zimnej krypcie, do której wchodzi się za biletem wstępu (normalny - 12 zł, ulgowy - siedem, w grupie zorganizowanej - taniej o złotówkę) i w określonych godzinach (w porze letniej od 9 do 17, w zimowej - do 16).

 

Szczególnie żal mi pani Marii. Ona - taka miła, ciepła, urocza - na pewno chciałaby być bliżej ludzi, których lubiła i którzy ją lubili i szanowali. Bliżej swoich sąsiadów z warszawskiej kamienicy, bliżej swojego mieszkania przy ulicy Czerwonego Krzyża, bliżej ulic i skwerów, które pokochała. Nie zasłużyła na pochówek w zimnej krypcie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest radse

Ja mam takie poboczne może pytanie czy na powązkach jest pochowany jakikolwiek polski przywódca (jeśli można to czasów komunistycznych nie podajmy jako odpowiedz bo dyskusja o tych czasach odbyła się w 89 roku).

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź bo zależy mi żeby jasno jakoś określić odnośnik co do godnego miejsca pochówku prezydentów. Ja byćmoże przez niewiedzę nie do konca rozumiem argument powązek.

Milego dnia:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja mam takie poboczne może pytanie czy na powązkach jest pochowany jakikolwiek polski przywódca (jeśli można to czasów komunistycznych nie podajmy jako odpowiedz bo dyskusja o tych czasach odbyła się w 89 roku).

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź bo zależy mi żeby jasno jakoś określić odnośnik co do godnego miejsca pochówku prezydentów. Ja byćmoże przez niewiedzę nie do konca rozumiem argument powązek.

Milego dnia:)

 

Tak sie sklada ze po 89 roku nie mielismy ich zbyt duzo, co wiecej, dotychczas wszyscy zyli.

 

Powązki z racji ze Kaczynski dlugi czas mieszkal w Warszawie, byl Jej prezydentem, zawsze blisko z nia zwiazany.

W Warszawie mieszka Jego matka. A Powązki sa jednym z najbardziej reprezentatywnych cmentarzy w stolicy.

 

Z racji ze wyczuwam ze Twoje pytanie bylo retoryczne, zapytam, gdzie dotychczas byli chowani Polscy przywodcy? Dlaczego Kaczynski a nie Kaczorowski? Czy wyobrazasz sobie reakcje polskiej prawicy gdyby na Wawelu chcieli pochowac Walese?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest radse
Tak sie sklada ze po 89 roku nie mielismy ich zbyt duzo, co wiecej, dotychczas wszyscy zyli.

 

Powązki z racji ze Kaczynski dlugi czas mieszkal w Warszawie, byl Jej prezydentem, zawsze blisko z nia zwiazany.

W Warszawie mieszka Jego matka. A Powązki sa jednym z najbardziej reprezentatywnych cmentarzy w stolicy.

 

Z racji ze wyczuwam ze Twoje pytanie bylo retoryczne, zapytam, gdzie dotychczas byli chowani Polscy przywodcy? Dlaczego Kaczynski a nie Kaczorowski? Czy wyobrazasz sobie reakcje polskiej prawicy gdyby na Wawelu chcieli pochowac Walese?

To pytanie wlaśnie nie jest retotyczne chodzi mi tylko o to czy jakikolwiek przywódca nie patrzac na prl jest na powazkach pochowany, bo ja nie przypominam sobie. Wydaje mi sie tylko, że przywódcy tam nie spoczywaja inni niż tylko Ci PRLowi. Ja zgadzam się, ze wszystkim co pisałeś że był związany z warszawą itd. Zgadzam się w 100% ale skoro jak teraz przeczytalem Narutowicz będąc 5 dni zaprzysiężonym prezydentem nie został pochowany na powązkach to wydaje mi się zasadne pytanie czy tam ktokolwiek poza komunistami jest pochowany. Bo jeśli nie to protest wyglądałby według mnie pod względem elementarnych faktów historycznych merytorycznie, gdyby nie padał argument powązek a np archikatedra Jana Chrzciciela. Proszę o odpowiedź na to pytanie bo ono wbrew pozorom nie jest retoryczne i chyba wiele wniosłoby też do samego protestu. Bo jak protest ma na celu popadanie z jednej skrajnosci w drugą to jest z natury nie poważny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tragedia miała rzekomo "łączyć i zacierać spory", a już sam pogrzeb jest powodem sporu i powoduje podziały. Na Powązkach nie byłoby protestów i nikt też nie mówiłby, że miejsce "mało godne". Gdyby za 50lat historycy uznali, że Wielkim Przywódcą był, to i na Wawel dałoby się przenieść... w drugą stronę nie da się, a nikt nie da dzisiaj gwarancji, że za kilka dni ujawnienie zapisów z kabiny pilotów nie rzuci innego światła na przyczyny katastrofy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×