Jump to content
sparks

Mały dylemat :P

Recommended Posts

będę musiał sobie TV kupić :)

 

... Ty tez ? :)

 

Moja cora kiedys powiedziala: my nie mamy telewizora, mamy tylko okno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak ostatnio zastanawialem sie na com.pl, mam ich kilka choc osobiscie nie jestem ich zwolennikiem.

ale z domenami w jakims stopniu bedzie (jest) jak z samochodami - stac Cie na dobry prosze bardzo, dla Ciebie sex.pl, masz mniej pieniedzy cos z domen tanszych, sex.com.pl a moze sexkrakow.pl, jesli masz pieniadze na 15 letnie auto to przekladajac to na domeny kupisz e-sex24.pl

 

reasumujac kazdy moze miec samochod i kazdy moze miec domene, dlatego w czasach ze na rynku pierwotnym juz nic nie ma wolnego z domen topowych, ktos chcac miec jakis substytut jej musi brac inne koncowki badz kombinowac slowotworczo

 

kredyty sa dla biednych, podobnie jak te slabsze domeny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znów mieliśmy to szczęście, że rynek wycenił wartość domeny .pl i .com.pl - dzięki temu możemy znów porównać wartość tych dwóch rozszerzeń. Czekam aż podobne sytuacje będą również miały miejsce dla domen .eu - porównanie też byłoby zapewne bardzo ciekawe.

 

Chodzi o poniższe dwie domeny:

 

chodziki.pl - 900 PLN

http://www.aftermarket.pl/bid.php?id=13286

 

chodziki.com.pl - 10 PLN

http://www.aftermarket.pl/bid.php?id=14211

 

Wartość .com.pl została wyceniona na 1,1% wartości domeny .pl.

 

Ciekawe też jak rynek wyceni domenę internet.com.pl:

http://allegro.pl/item412717357_super_inte...om_pl_bcm_.html

 

Obecnie cena wynosi 1785 PLN a do końca jeszcze ponad 1 dzień.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

takie porównania nie mają sensu.

1.1% to jest średnia stosunku ale tylko dla domeny chodziki.pl,..... banki.pl czy sex.pl może mieć 2.5%

 

od jakiej strony nie podchodzić do domen .cośtam.pl ....jest to skansen i żadna powazna firma nie zdecyduje się stawiać swojego serwisu na takich dziwolągach.

 

czas zmienić nazwętych domen z funkcjonalnych na niefunkcjonalne :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
takie porównania nie mają sensu.

1.1% to jest średnia stosunku ale tylko dla domeny chodziki.pl,..... banki.pl czy sex.pl może mieć 2.5%

No tak, ale tylko przez takie porównania można zobaczyć jak zachowują się ceny domen .com.pl w stosunku do swoich odpowiedników .pl. 3 miesiące temu porównywałem domenę oczyszczalnie.pl i odpowiednik .com.pl - wtedy wyszło 0,5% wartości .com.pl w stosunku do .pl.

 

Dzięki takim porównaniom można zauważyć pewne tendencje i prawidłowości.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

mysle, ze jednak aby moc wyciagnac bardziej konkretne wnioski oparte o badania empiryczne, to trzeba by miec przynajmniej ze 100 jesli nie 1000 takich par do porownania, tylko wtedy takie wnioski beda w jakis tam sposob wiarygodne...no i oczywiscie aby te dane pochodzily z krotkiego przedzialu czasu, bo porownanie z lat 2004-2008 nic nie da (wiadomo: rozne ceny domen, inny stan e-biznesu i ropzwoj internetu) . Poniewaz raczej w najblizszym czasie raczej taki model nie zostanie stworzony, wiec z naukowego punktu widzenia takie porownanie ma jedynie wartosc pi razy drzwi. 2 przypadki to za malo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z Wami, ceny domen.pl są zdecydowanie wyższe niż domen.com.pl i bardzo dobrze. Zastanawia mnie tylko jak to się ma do funkcjonujących już serwisów internetowych, które mają wyrobioną markę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mysle, ze jednak aby moc wyciagnac bardziej konkretne wnioski oparte o badania empiryczne, to trzeba by miec przynajmniej ze 100 jesli nie 1000 takich par do porownania, tylko wtedy takie wnioski beda w jakis tam sposob wiarygodne...

Zgadzam się. I na podstawie kilku przykładów nie chcę przygotowywać naukowego wywodu a jedynie temat do przemyśleń potencjalnym inwestorom na rynku domen :) Niech każdy wyciąga swoje wnioski... i nie przepłaca za domeny funkcjonalne ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
chodziki.com.pl - 10 PLN

http://www.aftermarket.pl/bid.php?id=14211

 

Wartość .com.pl została wyceniona na 1,1% wartości domeny .pl.

 

akurat 10zl to ja wydalem;)

uwazam ze kilka stowek ze sprzedaz bedzie, wiec warto zaryzykowac.

 

Zdarzylo mi sie juz ze klienci kupili ode mnie .com.pl tylko dlatego ze na .pl byl parking,i nie potrafili sie skontaktowac z wlascicielem.

Jest tez wiele firm ktore istnieja pod .com.pl a .pl jest nadal wolna, i nie spieszy im sie do zmian.

 

Mysle ze obecny wlasciciel bedzie chcial za chodziki.pl przynajmniej 2k, wiec jak bedzie jakas mala firemka chciala kupic domene to szybciej kupi moja niz jego;)

 

 

Nie kazdego stac, i nie kazdy musi miec .pl

Takie jest moje zdanie;)

 

Ryszard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do niektorych domen bardziej pasuje .com.pl moim zdaniem.

Z reszta sprzedana ostatnio przeze mnie granna.com.pl jakos nie odbiega cenowo od .pl'ek ... ciekawe dlaczego caly czas jest na niej parking :)

Przyklad domeny ktora moim zdaniem lepiej wyglada od pl : firma.com.pl <- mi osobiscie bardziej pasuje niz firma.pl, ale rozumiem, ze inni moga miec odmienne zdanie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

a co jeśli pod xxx.com jest oficjalna strona?wtedy znakomitym(przynajmniej według mnie) rozwiązaniem jest postawienie serwisu polskojęzycznego pod xxx.com.pl

Co Wy na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites
cukier.com.pl sprzedana na dropped.pl za... 70 zł.. :blink:

http://dropped.pl/bid.php?id=1746

 

Tak jak mówiłem - rynek najlepiej oceni wartość domen .com.pl

 

Jak myślicie - ile warta byłaby domena cukier.pl? Moim zdaniem nawet kilkadziesiąt tysięcy PLN.

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - domeny bez opłat za AuthInfo

http://domenytanio.pl - domeny .pl IDN tylko 9.00 PLN

 

 

Tak ale ta domena została sprzedana prawie rok temu :)

 

Moim zdaniem domeny funkcjonalne będą nabierały na wartości

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem domeny funkcjonalne będą nabierały na wartości

"Szkoda", że praktyka tego jednak nie potwierdza - wystarczy zajrzeć na ceny sprzedanych domen funkcjonalnych, chociażby na Dropped.pl.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

moze jeszcze nie teraz ale za kilka lat dobre domeny ( takze keywordy ) w com.pl beda juz mialy rozsadne ceny - z prostego powodu - domen pl juz nie bedzie ;), a jak będa na rynku wtornym to beda o wiele drozsze iz com.pl

 

i warto zauwazyc ze wsrod spoleczenstwa ( ze tak powiem :P ), nie domainerow - domeny te sa bardzo popularne i rozpoznawalne

 

takie moje male dygresje do tematu :P

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
witam

 

moze jeszcze nie teraz ale za kilka lat dobre domeny ( takze keywordy ) w com.pl beda juz mialy rozsadne ceny - z prostego powodu - domen pl juz nie bedzie :P, a jak będa na rynku wtornym to beda o wiele drozsze iz com.pl

 

i warto zauwazyc ze wsrod spoleczenstwa ( ze tak powiem :P ), nie domainerow - domeny te sa bardzo popularne i rozpoznawalne

 

takie moje male dygresje do tematu ;)

 

pozdrawiam

 

O czym ty mówisz? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
i warto zauwazyc ze wsrod spoleczenstwa ( ze tak powiem ;) ), nie domainerow - domeny te sa bardzo popularne i rozpoznawalne

 

Ćśśś, bo się wyda. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

witam

 

o domenach :), jakies problemy z czytaniem :), czy ze zrozumieniem?

 

konkretniej o domenach com.pl

 

kazdy marginalizuje domeny com.pl - wsrod ludzi z branzy maja one niski status, ale kiedys byla robiona ankieta odnosnie rozpoznawania domen wsrod "kowalskich" i domeny te ( com.pl ) byly wysoko

 

PS - szogun - popatrz dalej niz poza czubek swojego nosa - moze Twoj swiatopoglad sie troszeczke zwiekszy, rozszerzy :P

 

domeny com.pl beda drożeć na rynku wtornym to pewnik - moze jeszcze nie teraz ale jak w poprzednim pocie pisalem - za kilka lat.

 

nigdy nie osiagna cen domen pl - czyli cctld - ale na pewno beda to ceny rozsadne

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
pożyczka.com.pl sprzedana za 10 PLN

https://www.dropped.pl/bid.php?id=478476

 

Pewnie powiecie, że to dlatego, że IDN :rolleyes: Ale i tak coś mi się wydaje, że ceny domen .com.pl to jakaś totalna.. porażka. I będzie coraz gorzej.

 

DD

Gdyby jednak sobie zrobić spacerek po mieście i rozejrzeć się, jakie domeny są na samochodach, w witrynach, na reklamach, ulotkach itd., to nagle okaże się, że nawet spory procent stanowią .com.pl Ciekawe, nie? Tylko nie tłumaczmy sobie, że to spuścizna po dawnych, przedpotopowych, mrocznych czasach początków Internetu w Polsce, kiedy .com.pl kojarzyło się z "komercją" czyli firmą a poza tym były tańsze. Ja uważam (niepotwierdzone w żadnych badaniach), że domeny .com.pl nadal mają dużą rozpoznawalność w polskim społeczeństwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pożyczka.com.pl sprzedana za 10 PLN

 

W rzeczy samej w takim wypadku widać jak się gryzą polskie litery z .com.pl ;)

 

Składnia ".com" w Polsce nie przyjęła się z prozaicznej przyczyny - fonetyka ...

 

Zdecydowanie neutralniejsza jest końcówka .net.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×