Jump to content
macjous

Kto gra na giełdzie?

Recommended Posts

Automaty są jak najbardziej ok. Nie wiem dlaczego tak wele osób myśli że istnieje automat który zawsze zarabia - być może chodzi o marzenia. Rynek jest zmienny, i dlatego automaty działają jakiś czas i przestają przynosić zyski bo zmieniła się charakterystyka i tu nie chodzi o sam trend ale też skala wahania cen itd. Większość ruchu na rynkach jest generowana przez automaty - przynajmniej na forexie.

 

Z tym że trzeba siedzieć głęboko nie do końca się zgadzam. Po prostu trzeba się czegoś nauczyć, wyciągnąć wnioski. Przestać walczyć z rynkiem tylko się podporządkować itd. Gdy ma się już doświadczenie siadasz rano i w pół godziny ustawiasz zlecenia - działasz już jak automat. Wiesz kiedy wejść i kiedy wyjść. Pierwsze co, to mieć plan i zarządzanie kapitałem aby nie było euforii na zyskach i depresji po stratach.

 

Wiele osób robi czarny PR forexowi bo próbowali i się nie udało. Tak samo jest w zwykłym biznesie, choćby domenowym. Wiele próbuje jednak domyślam się że większość traci. Mamienie zwrotem "można dużo zarobić ale też dużo stracić" to już chyba jakiś medialny chwyt bo dzisiaj w wiadomościach na jedynce też to słyszałem. Ten kto dużo ryzykuje i nie ma zarządzania kapitałem jest po prostu hazardzistą.

 

Żeby dużo zarobić trzeba dużo zaryzykować - i tu się wielu nie udaje. Będą pisać że forex to hazard. Postaram się wyjaśnić dokładnie w czym jest problem. Większość początkujących na forex dysponuje małym kapitałem - wpłaca powiedzmy 2 tyś i chce szybko zarobić. Gra ryzykownie żeby zrobić 100%. Kończy się to jak się kończy. Z drugiej strony są osoby które dysponują powiedzmy kapitałem $100tyś . Ryzykując nawet 1% na transakcje to za tysiąc dolarów (powiedzmy co dwa dni - ale regularnego zysku) daje nam dobrą sumę na życie.

 

A przecież 51% skuteczności systemu transakcyjnego nie jest problemem. Z pewnością nie do podważenia jest fakt że istnieją trendy czy poziomy wsparć i oporów...

 

Powiedz mi, znasz jakiegoś daytrader'a, który w przeciągu kilka lat jest na plusie? Bo ja nie znam.

Za to na kokos.pl mam w windykacji sporo anonimowych graczy.

 

W dłuższym okresie, wspierając się analizą fundamentalną, jak najbardziej można być na plusie.

Natomiast daytrading, w szczegolności skalpowanie to już prawie czysty hazard.

W tak krótkich okresach może i wyznaczysz linie trendów, ale są one bezwartościowe.

 

51% nie wystarczy, z racji spread'u. To właśnie z jego powodu skalping na dłuższą mete prowadzi do bankructwa.

Przynajmniej obecnie. Kiedyś można było na nim zarabiać, ale to raczej wynikało z niedoskonalosci platform tranzakcyjnych.

 

To nie czarny PR, 90/10, a nawet 95/5 to fakt.

 

@piranha

 

Decyzja należy do Ciebie. Prognozy są bardzo różne.

Ponizej 50zł już raczej nie spadnie, ale czy dalej będzie rosło, ciężko ocenić.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Powiedz mi, znasz jakiegoś daytrader'a, który w przeciągu kilka lat jest na plusie? Bo ja nie znam.

Za to na kokos.pl mam w windykacji sporo anonimowych graczy.

 

W dłuższym okresie, wspierając się analizą fundamentalną, jak najbardziej można być na plusie.

Natomiast daytrading, w szczegolności skalpowanie to już prawie czysty hazard.

W tak krótkich okresach może i wyznaczysz linie trendów, ale są one bezwartościowe.

 

51% nie wystarczy, z racji spread'u. To właśnie z jego powodu skalping na dłuższą mete prowadzi do bankructwa.

Przynajmniej obecnie. Kiedyś można było na nim zarabiać, ale to raczej wynikało z niedoskonalosci platform tranzakcyjnych.

 

To nie czarny PR, 90/10, a nawet 95/5 to fakt.

 

@piranha

 

Decyzja należy do Ciebie. Prognozy są bardzo różne.

Ponizej 50zł już raczej nie spadnie, ale czy dalej będzie rosło, ciężko ocenić.

 

No jasne że znam - Goldman Sachs skalpuje i jest do przodu :blink:

 

Daytrading to spore wachania i różne reakcje na dane nie do przewidzenia. Ale w co stoi na przeszkodzie aby grać na wyższych time frames?

 

51% wystarczy ale nie na scalping oczywiście.

 

95/5 to oczywisty fakt - przyczyny podałem wyżej.

 

 

Mam wrażenie że chcesz mnie przekonać że forex jest zły bo tobie się nie udało. I ty możesz być dalej w tych 5% pozostałych :o

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ponizej 50zł już raczej nie spadnie, ale czy dalej będzie rosło, ciężko ocenić.

 

Spadnie poniżej 50 :blink:

Edited by lewho85

Share this post


Link to post
Share on other sites

GPW dobrze wstrzeliło się z debiutem w dobrą koniunkturę - w przeciwieństwie do Tauronu. Obecnie mamy korektę która zdecydowanie osłabia GPW. Jednak 50zł to pewnie dobra bariera psychologiczna i zacznie się jakaś walka o utrzymanie tego poziomu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do mnie zaraz zapuka kurier z DPD z umową DM BOŚ.

 

Jak planujesz na giełdzie "inwestować" a nie "grać" to otwórz sobie od razu u nich IKE - żeby nie płacić podatku Belki przy każdej transakcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja raczej odpadam bo może nie sprzyjać koniuktura w okresie debiutu. Ale pewnie coś tam dadzą zarobić :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy artykuł w NewsWeeku nr 24.

 

Akcje LinkedIn (serwis społecznościowy) skoczyły z 45 do 94$ .Wycena FB jest 40 razy wyższa niż wartośc rocznych przyychodów.

 

To tylko niektóre ciekawe informacje, dostępne w artukule "Druga bańka internetowa"

 

Ciekawe, czy tak samo będzie z FB, który planuje wejść na giełdę w 2012 roku. FB jest już wartę więcej niż sieć McDonald's Ja jednak wolałbym posiadać akcje sieci tych "restauracji"

 

Jakie jest wasze zdanie, czy akcje FB też tak skoczą jak LindkedIn?

Edited by polo333

Share this post


Link to post
Share on other sites

to będzie początek konca FB...

podobnie bylo z pierwszą bańką internetową, póżniej okazalo sie ze byla sztucznie stymulowana...

wchodząc na giełde FB będzi musiał ujawnic wszystkie dane firmy i okaze sie ze zarabia słabiutko - jak slusznie pisze autor - nie mają pomyslu na monetyzację, czar prysnie i serwisy społ. polecą na łeb

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie akcji JSW. Otóż analitycy prognozują, że debiut będzie udany. Wzrost akcji około 10% do 150 PLN za sztukę. Czy można je będzie od razu sprzedać po posiadaniu ich zaledwie kilka dni? Jak to funkcjonuje, czy znajdą się kupcy? Analitycy prognozują, że najlepiej będzie sprzedać w debiucie, bo później nie będzie aż takich skoków.

 

Przepraszam za post w stylu gimbus poznaje świat, ale zwyczajnie mnie to ciekawi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mam pytanie odnośnie akcji JSW. Otóż analitycy prognozują, że debiut będzie udany. Wzrost akcji około 10% do 150 PLN za sztukę. Czy można je będzie od razu sprzedać po posiadaniu ich zaledwie kilka dni? Jak to funkcjonuje, czy znajdą się kupcy? Analitycy prognozują, że najlepiej będzie sprzedać w debiucie, bo później nie będzie aż takich skoków.

 

Przepraszam za post w stylu gimbus poznaje świat, ale zwyczajnie mnie to ciekawi.

 

Nie będziesz miał żadnego problemu ze sprzedaniem zaraz po debiucie, nawet kilka godzin.

 

Jednak ostrożny byłbym z twierdzeniem, że debiut będzie udany, a na pewno już na dłuższą metę akcje będą zniżkować. Węgiel to moim zdaniem nie najlepszy sposób na lokowanie kapitału.

 

PS. Tak a propos surowców/towarów jeszcze z czasu studiów pamiętam jak z kumplami inwestowaliśmy na XTB w ropę, a nagle jeden z nich postanowił pójść swoją drogą i zaczął kupować cukier, na efekty swojego postępowania nie musiał długo czekać ;) Ehh.. to były czasy, baryłka brenta po 40$ :)

 

Edit: Swoją drogą myślę, że ta wiadomość nie wróży najlepiej JSW.

Edited by bartxx86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak legalnie i przede wszystkim bezpiecznie kupić akcje firmy notowanej na amerykańskiej giełdzie (Nokia)? Czy polskie biura maklerskie oferują usługi z tego rynku? Jeżeli tak, to które biuro polecacie (niskie opłaty i fajny panel www)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A może ktoś swoich sił próbuje na forexie? Ja sie ostatnio zainteresowalem, sporo stracilem, a potem zmienilem strategie i na razie odrabiam straty powoli aczkolwiek skutecznie. Duzo bardzije dynamiczny niz GPW, ale jak wiadomo mozna duzo zyskac jak i duzo stracic. Grunt to silne nerwy, dobra strategia i konsekwencja. No i najlepiej brak skłonności do hazardu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja inwestuję od kilkunastu lat i zauważyłem taką prawidłowość - nie wychodzą inwestycje w akcje to spróbuje w kontrakty, nie wychodzą inwestycje w kontrakty to spróbuje forex. Jak dla mnie droga do śmierci - finansowej, a forex to jakby ostateczna szubienica.

Od wielu inwestuję w polskie akcje, decyzje inwestycyjne podejmuje dosłownie kilka razy w roku. Inwestycje we wszelkiego typu lewary kontrakty, forex, złoto, ropę itd. omijam z daleka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od wielu inwestuję w polskie akcje, decyzje inwestycyjne podejmuje dosłownie kilka razy w roku. Inwestycje we wszelkiego typu lewary kontrakty, forex, złoto, ropę itd. omijam z daleka.

 

Jaki procent zwrotu rocznie teraz uzyskuje się, w jakim przedziale. Czy da się porównać akcje do inwestycji w domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andro, sorry ale nie umiem odpowiedzieć na tak zadane pytanie... Ja mam lata gdzie nic nie zarobie a i takie co 20 %. To nie są porażające zwroty ale wolę mniejszy ale bardziej pewny zarobek (nie mówiąc już o stracie). Pewnie znajdą się tacy co na ostatniej hossie zarobili kilka razy więcej...ale tak jak pisałem ja kupuję jedną może dwie spółki na rok. Nie bawię się w spekulacje tylko inwestuję. Dla mnie jeżeli na przestrzeni kilku lat mam 10 % rocznie to super. Ja też inwestuje może nie najmniejszą kwotą i pewnie też stąd takie podejście.

 

Co domen to się nie wypowiem, bo dopiero zaczynam. Interesuje się domenami już przeszło rok, i jeżeli zsumuje wszystkie debilne zakupy, błędy i inne wpadki początkującego i odejmę od tego co sprzedałem to jednak jestem na sporym plusie.

Edited by Maku Maku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×