Jump to content
Sign in to follow this  
DontPanic

Sprzedaż

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie, żeby dobrze zobrazować problem, posłużę się przykładem:

Jest firma mars, wszyscy znają batoniki marsa. Otóż okazuje się że domena mars.pl jest wolna, więc ją sobie rezerwuje.

Teraz, tak długo jak na stronie mars.pl nie ma żadnych treści uderzających w wizerunek firmy, ani ja nie czerpie korzyści materialnych z użytkowania znaku firmowego to jest ok. w myśl zasady przy kupowaniu domen: "kto pierwszy ten lepszy".

Ale

Z taką domeną niewiele zrobię. Więc chciałbym ją sprzedać.

Mogę zaproponować firmie mars, sprzedaż domeny mars.pl, ale czy też mogę wystawić taką domenę na ogólno dostępną aukcje? typu allegro, czy AM ?

Czy jest zgodne z prawem że wystawie na sprzedaż domenę ze znakiem firmowym na sprzedaż i będę czekał aż ktoś zechce ją kupić? i niekoniecznie będzie to firma mars?

 

pytam bo mam taką domenę, nic z nią nie zrobię, więc chcę ją sprzedać.

ps. moja domena to AudiPolska.pl

wiem że się na tym forum nie popiera tego typu działalności, chodzi mi o same aspekty prawne

 

pozdrawiam

Edited by DontPanic

Share this post


Link to post
Share on other sites

90% tematów w tym dziale to pytania o znaki firmowe. Wystarczy poczytać żeby się dowiedzieć, że łatwo taką domenę stracić - zwłaszcza ze znakiem firmowym bardzo znanej marki samochodów. Jeśli chcesz być bardziej legalny to zakładaj warsztat i podpisuj umowę na serwisowanie, choć i tak nazwa kraju w domenie sugeruje dystrybutora, więc może lepiej sprzedawaj samochody...

Ba, nawet posiadanie popularnej nazwy nie chroni w zupełności przed "świśnięciem" domeny - wszystko zależy od tego co z nią robisz. Jeszcze raz zapraszam do lektury tego działu.

 

Czy tylko ja mam wrażenie, że jak skończyły się dobre domeny z palca to pojawia się coraz więcej pytań o trademarki ?

 

edit:

odsyłam do trafnego postu kilofka: TUTAJ

Edited by Arcanis

Share this post


Link to post
Share on other sites

chodzi mi o prosty schemat.

jest firma - ja rejestruje jej nazwę - chcę sprzedać - firma ma prawo pozwać mnie do sądu. im firma większa tym większe prawdopodobieństwo.

Krótko mówiąc, Audi nie pozwoli sobie na to by jakiś koleś sprzedał z zyskiem domenę z jej nazwą.

Wypuszczając się w allegro, moge sobie sam zaszkodzić

 

tak to działa?

 

ewentualnie sprzedać domenę mogę tylko im (żeby nie było że handluje znakiem towarowym) ale oni zaś mogą się upomnieć o to żebym im domenę przekazał za free. tylko że jeśli nic na tej domenie nie będzie (nic co by mi jakąkolwiek korzyść przynosiło) to raczej domeny mi nie odbiorą.

 

więc

 

po cholere takie domeny rejestrować? ;]

nic z nimi nie można zrobić

Edited by DontPanic

Share this post


Link to post
Share on other sites
Otóż okazuje się że domena (...) jest wolna, więc ją sobie rezerwuje.

...

Z taką domeną niewiele zrobię. Więc chciałbym ją sprzedać.

A może warto następnym razem zmienić tok rozumowania i pomyśleć sobie tak:

Otóż okazuje się że domena (...) jest wolna.

Z taką domeną niewiele zrobię więc jej nie zarezerwuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
po cholere takie domeny rejestrować? ;]

nic z nimi nie można zrobić

 

I w tym momencie możesz pójść krok dalej i dojść do (słusznego) wniosku, że dla takich domen jest po prostu najlepiej, żeby leżały wolne. ;)

 

Jak firma Audi będzie potrzebowała to po prostu sobie zarejestruje za reg fee, po co ma kupować / odbierać.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

po cholere takie domeny rejestrować? ;]

nic z nimi nie można zrobić

Jak to nic?

Otworzyć salon marki Audi i zrobić stronę dla swojego salonu - wszystko oczywiście za zgodą firmy Audi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mars jest generykiem, więc porównania kompletnie nie trafione.

mars.jpg

 

Audipolska.pl jest jasny cyberquatting.

 

Poza tym właściciel znaku raczej nie będzie zainteresowane, jeśli już pasuje to do: Kulczyk Tradex Sp. z o.o.

Edited by seomi

Share this post


Link to post
Share on other sites
pytam bo mam taką domenę, nic z nią nie zrobię, więc chcę ją sprzedać.

ps. moja domena to AudiPolska.pl

wiem że się na tym forum nie popiera tego typu działalności, chodzi mi o same aspekty prawne

 

pozdrawiam

Niemieckie kancelarie prawne obsługujące niemieckie koncerny samochodowe są bardzo skuteczne jeśli chodzi o "odzyskiwanie" domen... i bardzo kosztowne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×