Jump to content
DontPanic

Tworzenie serwera

Recommended Posts

Witam

Jeśli chcę stworzyć stronę na podobieństwo gumtree, albo panorama firm, to z czego lepiej korzystać:

joomla

wordpress

ewentualnie coś innego

 

?

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba serwisu? Bo serwer to obudowa, płyta główna, dysk, pamięci .....

 

Jeśli chcę stworzyć stronę na podobieństwo gumtree, albo panorama firm, to z czego lepiej korzystać:

joomla

wordpress

ewentualnie coś innego

Jeśli to ma być taki "skromny" serwis to najlepiej skorzystać usług profesjonalistów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chyba serwisu? Bo serwer to obudowa, płyta główna, dysk, pamięci .....

 

 

Jeśli to ma być taki "skromny" serwis to najlepiej skorzystać usług profesjonalistów.

 

I av-6303.png jak zobaczysz rachunek :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz mieć coś podobnego to raczej nie uda się nic zrobić z tzw. darmowych rozwiązań (bez większych i kosztownych przeróbek). Oprócz tego masz jeszcze 3 możliwości:

- pouczyć się i postawić wszystko samemu

- dać studentom informatyki/(entuzjastom na utrzymaniu mamy) na kilka skrzynek piw - będzie tanio, może nawet szybko, ale za taką kwotę jakości bym nie szukał, chyba, że masz szczęście/znajomości/dłużnika :)

- szukać u profesjonalistów i przebierać w ofertach/portfoliach

Share this post


Link to post
Share on other sites
pouczyć się i zrobić samemu.

dlatego mam tego krasnala żeby sobie po testować zanim wejdę w sieć. ale muszę zacząć uczyć się od podstaw

 

No tak, tyle, że aby postawić serwis nie potrzebujesz w ogóle znajomości takich umiejętności, jakie nabędziesz stawiając Krasnala czyli konfiguracja usług serwera, stawianie LAMP.

 

Wystarczy znajomość któregokolwiek z wiodących paneli zarządzania serwerem (DirectAdmin lub Cpanel), głównie podpinanie domen i tworzenie kont, no może jeszcze korzystanie z ftp i phpmyadmina, bo kupując gotowy serwer wirtualny (np. home.pl, nazwa.pl itd) wszystko (php, mysql, dns, serwer www) masz na nim skonfigurowane, co więcej ze względów bezpieczeństwa nie masz aż takiego dużego dostępu do usług serwera jaki daje Krasnal stawiany na własnej maszynie.

 

Moim zdaniem, to co próbujesz teraz robić jest całkowicie zbędne z punktu prowadzenia serwisu, chyba, że robisz to tylko dla siebie - wtedy ok. Bardziej przyda się znajomość php, html, ftp i phpmyadmin.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
pouczyć się i zrobić samemu.

dlatego mam tego krasnala żeby sobie po testować zanim wejdę w sieć. ale muszę zacząć uczyć się od podstaw

 

Nie chcę Cię zniechęcać ale jeśli chcesz postawić taki serwis a nie znasz choćby podstaw programowania i tworzenia stron to czeka cię bardzo dłuuuga i wyboista droga.

Przede wszystkim musisz mieć mnóstwo wolnego czasu oraz determinacji, żeby przebrnąć przez kilka książek i tysiące linijek kodu.

Krasnal to akurat najmiejszy problem. Potrzebujesz nauczyć się PHP, MYSQL, HTML, CSS i nie zaszkodzi też JavaScript.

Jeśli masz dość motywacji, żeby przez to wszystko przejść to gratuluję i do dzieła :D

 

Powodzenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Krasnal to akurat najmiejszy problem. Potrzebujesz nauczyć się PHP, MYSQL, HTML, CSS i nie zaszkodzi też JavaScript.

 

Oczywiście może też zakupić gotowy skrypt podobny do gumtree lub pobrać (jeśli taki jest dostępny za darmo), a grafikę i pocięcie do html/css zlecić grafikowi, poprawki programiście (lub nawet tego nie robić, jeśli nie będą potrzebne). :D Niektóre rzeczy lepiej zlecić fachowcom.

 

Właściwie to tylko kilka podstawowych umiejętności wystarczy, żeby postawić serwis www (i nawet na nim już zarabiać):

- umiejętność zakupu serwera wirtualnego i domeny u usługodawcy,

- umiejętność podpięcia domeny do serwera przez panel,

- umiejętność wgrania plików na serwer ftp,

- umiejętność wgrania bazy mysql przez phpmyadmina,

- umiejętność uruchomienia instalacji skryptu serwisu z adresu www,

- umiejętność zarządzania serwisem przez panel administracyjny. :P

 

Tego akurat można się nauczyć i w jeden dzień. Nie potrzeba do tego ani znajomości programowania ani konfiguracji serwera www, choć na pewno mogą być przydatne. Z czasem na pewno warto się ich nauczyć, ale niekoniecznie do pierwszego postawionego serwisu w ogóle.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście może też zakupić gotowy skrypt podobny do gumtree lub pobrać (jeśli taki jest dostępny za darmo), a grafikę i pocięcie do html/css zlecić grafikowi, poprawki programiście (lub nawet tego nie robić, jeśli nie będą potrzebne). ;) Niektóre rzeczy lepiej zlecić fachowcom.

 

Właściwie to tylko kilka podstawowych umiejętności wystarczy, żeby postawić serwis www (i nawet na nim już zarabiać):

- umiejętność zakupu serwera wirtualnego i domeny u usługodawcy,

- umiejętność podpięcia domeny do serwera przez panel,

- umiejętność wgrania plików na serwer ftp,

- umiejętność wgrania bazy mysql przez phpmyadmina,

- umiejętność uruchomienia instalacji skryptu serwisu z adresu www,

- umiejętność zarządzania serwisem przez panel administracyjny. ;)

 

Tego akurat można się nauczyć i w jeden dzień. Nie potrzeba do tego ani znajomości programowania ani konfiguracji serwera www, choć na pewno mogą być przydatne. Z czasem na pewno warto się ich nauczyć, ale niekoniecznie do pierwszego postawionego serwisu w ogóle.

 

No i właśnie ta droga mnie interesuje.

Teraz zainstalowałem XAMPP'a

No ale kurde nigdzie w sieci nie mogę znaleźć kursu albo jakiegoś samouczka przy konfigurowaniu serwera.

Kupiłem też książkę. Bo zależy mi na tym żebym rozumiał co robię.

 

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
No i właśnie ta droga mnie interesuje.

Teraz zainstalowałem XAMPP'a

No ale kurde nigdzie w sieci nie mogę znaleźć kursu albo jakiegoś samouczka przy konfigurowaniu serwera.

Kupiłem też książkę. Bo zależy mi na tym żebym rozumiał co robię.

 

pozdrawiam

 

Żadne samouczki nie są Ci potrzebne do obsługi xamppa. Nic nie musisz konfigurować, to jest już skonfigurowane. Jedyne co to podajesz nazwę użytkownika i hasło podczas instalacji.

Teraz ściągnij sobie jakiegoś CMS'a (joomla, mambo, wordpress...), rozpakuj go (jeśli jest to archiwum RAR lub ZIP) i wrzuć do katalogu C:\xampp\htdocs. Następnie odpal przeglądarkę i wpisz w pasku adresu localhost\nazwa_katalogu_joomla i postępuj zgodnie z tym co nakazuje instalator. Po paru minutach masz już gotowy serwis, do którego się możesz zalogować i rozwijać go. O tym jak zarządzać Joomla (np. zmienić skórkę, dodać moduły, artykuły itd.) dowiesz się z for poświęconych temu CMS'owi (ewentualnie możesz kupić książkę).

Edited by uzytkownik

Share this post


Link to post
Share on other sites

To już lepiej poszukaj jakiegoś skryptu ogłoszeń.

Joomla, wordpress - jeśli byś chciał z tego skorzystać do tego typu stron to droga przez mękę.

Ewentualnie możesz napisać jakiś autorski.

A stwierdzenie serwer jest chyba tu nie na miejscu ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
To już lepiej poszukaj jakiegoś skryptu ogłoszeń.

Joomla, wordpress - jeśli byś chciał z tego skorzystać do tego typu stron to droga przez mękę.

Ewentualnie możesz napisać jakiś autorski.

A stwierdzenie serwer jest chyba tu nie na miejscu ? :)

 

 

Wydaje mi się, że konwersacja przebiega dwudrogowo. Chodzi tutaj zarówno o serwer jak i serwis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×