Jump to content
yarowa

dziwny "kawałek" w Regulaminie "Domeny.pl" ...

Recommended Posts

Nie korzystam [być może jeszcze ...] z usług tego Rejestratora,

ale poniższe zdanie, czytam już poraz kolejny,

i dalej nie mogę zrozumieć, kto to jest "Abonent siły wyższej" :) ?:

 

 

 

" [...] [V. ZASTRZEŻENIA - WYŁĄCZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI]

 

[...]

2) Domeny.pl sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku:

 

* braku ciągłości świadczenia usług niezawinionego przez Domeny.pl sp. z o.o.

* nieprawidłowego użytkowania usług

* podania nieprawdziwych lub niepełnych informacji przez Abonenta

* naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu przez Abonenta siły wyższej

* niewłaściwego posłużenia się danymi autoryzacyjnymi, przekazanymi Abonentowi [...]"

--------------------------------------------

CZY TO POMYłKA W TEKśCIE, CZY MOżE FAKTYCZNIE JAKAś DEBILNIE BRZMIąCA KONSTRUKCJA PRAWNA?

 

 

Tutaj Regulamin w pełnym brzmieniu:

http://www.domeny.pl/page/pl/article53.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abonent siły wyższej, to oczywiście ksiądz kościoła katolickiego. Na nich nie ma bata, więc domeny.pl odpowiednio się zabezpieczyły. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Abonent siły wyższej, to oczywiście ksiądz kościoła katolickiego. Na nich nie ma bata, więc domeny.pl odpowiednio się zabezpieczyły. :)

musze uwazac zeby nie spamowac, wiec krotko i na temat:

regulaminy niejasne sa niekorzystne dla kupujacego

dlaczego?

bo zawsze rejestrator ma przewage nad klientem

np nie wyda auth, padnie mu serwer;) etc

w razie sporu odwoluje sie do regulaminu

jezeli jestesmy Abonentem siły wyższej(nadprzyrodzonej) moze byc problem np przy powolaniu swiadkow szkody

negocjuje z Caboną antychryst(*)pl, jak sie uda, domene udostepnie zainteresowanym

catholic voo doo club ? - moze pomoze w rozwiazywaniu problemow typu Abonent siły wyższej :)

have a good day

Share this post


Link to post
Share on other sites

imho pomyłka w tekście, jakby nie patrzeć, nie można się doszukać prawdziwego sensu tego zdania :)

 

no ale w sumie już tyle rzeczy mnie zdziwiło, więc i może są superabonenci z siłą wyższą :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomyłka w tekście, powinno być:

 

2) Domeny.pl sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku:

* naruszenia postanowień niniejszego Regulaminu przez Abonenta

* siły wyższej

 

Teraz brzmi OK, prawda? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teraz brzmi OK, prawda? :)

tak średnio bo sila wyzsza to mało precyzyjne pojecie, a co będzie jak ktos w sily wyzsze nie wierzy?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siła wyższa to jest standardowe pojęcie, występuje prawie w każdej umowie. Siła wyższa to np. jak powódź zaleje serwerownię i dane pójdą do neverlandu. Albo piorun trafi w transformator. Albo wiewiórka przegryzie kabel.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Siła wyższa to jest standardowe pojęcie, występuje prawie w każdej umowie.

 

Zgadza się. Jest to standardowa formułka zabezpieczająca obie strony (chociaż w tym przypadku tylko jedną) przed odpowiedzialnością za działanie sił przyrody itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zgadza się. Jest to standardowa formułka zabezpieczająca obie strony (chociaż w tym przypadku tylko jedną) przed odpowiedzialnością za działanie sił przyrody itp.

 

Co przy okazji daje ciekawa furtke, bo w razie np. jakiejs

kichy operatora np. hostingu zawsze admin spacerujac

po serwerowni moze sie przypadkiem potknac i wylac kawe

na otwarta szafe z serwerami.

 

"Nie mamy pana danych, i co nam pan zrobi?" Sila wyzsza :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Siła wyższa to jest standardowe pojęcie, występuje prawie w każdej umowie.

Ja myślałem, że standardowo to jest cos w stylu: "okoliczności/wypadków niezależnych od <nazwa_firmy>" Wg mnie siła wyższa dosyć mało prawnie brzmi, chociaż to nawet lepiej bo prawniczy bełkot jest nie do strawienia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapisy ktore wskazujecie sa klauzulami niedozwolonymi przez polskie prawo, gdyz nikt nie moze Was zmusic do korzystania z uslug przez 3 lata!

 

Jedyna kara jaka mozna wedlug polskiego prawa wykonac w przypadku takiego regulaminu, jest koniecznosc wyrownania wniesionej przez Klienta oplaty do kwoty oplaty standardowej z cennika. Innymi slowy kara nie moze przekraczac wartosci udzielonego Wam rabatu (zauwazcie ze np. w telefonii komorkowej przy promocjach "aparat telefoniczny za 1zl" mozna zerwac umowe z operatorem i jedyna kara jest wyrownanie do rzeczywistej wartosci otrzymanego aparatu telefonicznego).

 

Jezeli macie problemy z nekajaca Was firma Domeny.pl zgloscie sie do Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentow. Polecam przeczytanie lektury ktora dotyczy tego przypadku: http://www.uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsume...sy_konsumentow/

Dodam ze wystarczy przeslac pisemnie krotka informacje dotyczaca watpliwosci i z urzedu bez zadnych problemow dla zglaszajacego zostanie rozpoczete postepowania UOKiK wobec firmy, a wszelkie sprawy dotyczace egzekwowania oplat przez Domeny.pl zostana wstrzymane do momentu rozwiazania postepowania przez UOKiK (nie mozna przeciez kogos sadzic za zapisy ktore sa poddane pod orzecznictwo).

 

 

Zapoznajac sie z regulaminami Domeny.pl zauwazylem ze lamia one kilka ustaw.

Polcam lekture http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=75 oraz w szczegolnosci:

- art 3 ustawy konsumenckiej http://www.federacja-konsumentow.org.pl/pa...int.php?page=19

- art 8 pkt 3 ustawy o swiadczeniu uslug droga elektroniczna http://www.prawo.lex.pl/bap/student/Dz.U.2002.144.1204.html

 

 

Dodam rowniez iz zapis dotyczacy miejsca rozwiazania sporow w przypadku konsumentow opisany w regulaminie firmy Domeny.pl rowniez lamie polskie prawo:

 

"W przypadku powstania sporów wynikających z realizacji umowy zawartej między Domeny.pl sp. z o.o. a Abonentem sądem właściwym miejscowo dla rozstrzygnięcia sporu jest sąd w Krakowie, przy czym przed wystąpieniem na drogę postępowania sądowego, Abonent zobowiązany jest wyczerpać postępowanie reklamacyjne, o którym mowa w rozdziale VII niniejszego Regulaminu."

 

W tej sprawie jest juz kilka wyrokow, m.in:

https://fafik.uokik.gov.pl/nd_wz_um.nsf/0/7...6B?OpenDocument

 

Od Was zalezy czy chcecie nadal byc oszukiwani, czy tez zglosicie niedozwolone zapisy do UOKiK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciesze się, że ktoś wie o czym pisze. Sprawa na pewno jest bardzo dziwna, a swoją drogą, Domeny.pl będzie miało takich sytuacji przynajmniej kilka tysięcy, i wątpie by chcieli od każdego egzekować te "dopłaty". To właściwie naciąganie słabszych i mniej mądrych ludzi.

Dzieki Piotrze, mam nadzieję, że jakoś ta sprawa się rozwinie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po przeczytaniu postu Piotra wiedziałem że jest przedstawicielem rejestratora ale nie wiedziałem jakiego - teraz już wiem :-P

Chyba właścicielem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witajcie,

 

Nie tak dawno temu dostałem od domeny.pl przemiłego maila że mam im zapłacić 800 PLN w ciągu 7 dni, albo zgłoszą mnie do Krajowego Rejestru Długów.

Zamówiłem u nich serwer w promocji na 3 miesiące, a okazało się, że w regulaminie jest zapis, że w sumie to jestem z nimi związany na 2 lata. Z jednej strony niby mój błąd, że wcześniej tego nie doczytałem ale z drugiej moim zdaniem specjalnie oni mi tego nie ułatwili.

 

Zobaczcie jak się zamawia w promocji na domeny.pl. Tam, oprócz tego punktu w regulaminie nigdzie nie ma wspomniane, że podpisuje się umowę na 2 lata. Tak w ogóle to w procesie zamawiania można wybrać tylko okres 3 miesiące, bo inaczej się nie da. Byłem więc przekonany, że zamawiam serwer właśnie na ten czas. W moim wypadku chodzi o promocję "Serwery za 1 zł". Tak to wygląda na screenach: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=dd0026adfff4e3c8 .

 

W żadnym innym miejscu nie poinformowali na ile tak naprawdę zawiera się umowę. Zobaczcie jak to jest przy zamawianiu na netia.pl czy nawet neostrada.pl. Też są to umowy lojalnościowe, ale tam Ci piszą od razu, że jeśli zawierasz umowę na tyle i tyle to przez taki czas płacisz cenę promocyjną i jaka ona będzie po upływie tego czasu ( przykład: http://www.netia.pl/promocje,dla_domu,21.html ). Na domeny.pl te fakty starają się ukryć jak mogą. Regulamin znajduje się na 4 stronie od miejsca gdzie się go akceptuje. Poza tym aby do niego dotrzeć trzeba wejść na stronę gdzie przedstawione są wszystkie promocje i pamiętać z której się korzysta. Same linki prowadzące do regulaminu specjalnie wielkie nie są. Ja się nie dziwię, że wiele osób po prostu do tego regulaminu nie dociera.

 

Zacząłem szukać w sieci i jak się okazuje, nie tylko ja czuję się oszukany. W BOK domeny.pl chcą zrobić ze mnie idiotę, który nie wie o czym mówi i wciskają jakieś banały. Jako, że nie trafiają do nich żadne argumenty złożyłem wniosek do Federacji Konsumentów i Rzecznika Praw Obywatelskich. Na razie nie mam informacji z tych instytucji. Dzwoniłem też na infolinię UOKiK i tam dowiedziałem się, że można uchylić się od skutków prawnych umowy, jeżeli uważa się, że zostało się wprowadzonym w błąd. Prawnik polecił mi skonsultować sprawę z Rzecznikiem Konsumentów w moim mieście, do którego zamierzam się wybrać. Po za tym jeżeli sprawa dotyczy większej ilości konsumentów to można złożyć wniosek zbiorowy do UOKiK o zajęcie się tą sprawą

 

Czy tylko ja widzę że coś w działaniu tej firmy jest nie tak? Bo wydaje mi się że nie. A jeśli nie to trzeba coś z tym zrobić, żeby kolejne osoby nie dały się nabierać...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na domeny.pl te fakty starają się ukryć jak mogą.

 

No właśnie, „każdy orze jak może” – a o metodologii działania tej firmy było już trochę w innym wątku na forum.

Moim zdaniem sprawa jak najbardziej dla rzecznika praw konsumenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam serdecznie. Przez pewien czas myślałem, że problem ten mnie nie dotyczy, mimo iż posiadam w tej firmie kilka domen globalnych zarejestrowanych w tym roku (straszna kicha ;-). Zarejestrowałem domeny w następujących tzw. promocjach: "Urodzinowa superoferta" oraz "Wiosna przynosi tanie domeny".@josecuervo wspomniał o tym wyżej, a ja w czasie rejestracji wspomnianych domen globalnych nigdzie nie zostałem poinformowany o tym, iż wiążę się z tą firmą na 3 lata. Jak się okazuje regulamin NIE JEST SKONSTRUOWANY POPRAWNIE, wprowadza klienta w błąd, a jak powiedział ostatnio RPO w odniesieniu do całkiem innej sprawy jest "niedookreślony, a więc sprzeczny z zasadami dobrej legislacji". Regulamin w/w promocji mówi bowiem:

 

3. Przedłużenie utrzymania usług (nabytych w firmie DOMENY.PL sp. z o.o. w ramach promocji

“Wiosna przynosi tanie domeny”) na kolejny rok, będzie odbywać się na standardowych warunkach

zakupu i na podstawie cennika obowiązującego w chwili odnowienia.

4. Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Wiosna przynosi tanie domeny” do

innego usługodawcy lub rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech lat od daty ich

rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty w wysokości

proporcjonalnej do czasu, który pozostał do końca w/w okresu i ustalonej według aktualnie

obowiązującego cennika.

 

Jak widać pogrubione zdania wykluczają się wzajemnie, powodują uczucie konfuzji u klienta i nie są sformułowane w sposób jednoznaczny. Czy to jest normalne? Raczej nie. Czy regulamin, a raczej poszczególne jego punkty sformułowane w ten sposób należy traktować poważnie? Ocenę tego pozostawiam każdemu z Was i zachęcam do opinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam serdecznie. Przez pewien czas myślałem, że problem ten mnie nie dotyczy, mimo iż posiadam w tej firmie kilka domen globalnych zarejestrowanych w tym roku (straszna kicha ;-). Zarejestrowałem domeny w następujących tzw. promocjach: "Urodzinowa superoferta" oraz "Wiosna przynosi tanie domeny".@josecuervo wspomniał o tym wyżej, a ja w czasie rejestracji wspomnianych domen globalnych nigdzie nie zostałem poinformowany o tym, iż wiążę się z tą firmą na 3 lata. Jak się okazuje regulamin NIE JEST SKONSTRUOWANY POPRAWNIE, wprowadza klienta w błąd, a jak powiedział ostatnio RPO w odniesieniu do całkiem innej sprawy jest "niedookreślony, a więc sprzeczny z zasadami dobrej legislacji". Regulamin w/w promocji mówi bowiem:

 

3. Przedłużenie utrzymania usług (nabytych w firmie DOMENY.PL sp. z o.o. w ramach promocji

“Wiosna przynosi tanie domeny”) na kolejny rok, będzie odbywać się na standardowych warunkach

zakupu i na podstawie cennika obowiązującego w chwili odnowienia.

4. Przeniesienie domen zarejestrowanych w ramach promocji “Wiosna przynosi tanie domeny” do

innego usługodawcy lub rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech lat od daty ich

rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty w wysokości

proporcjonalnej do czasu, który pozostał do końca w/w okresu i ustalonej według aktualnie

obowiązującego cennika.

 

Jak widać pogrubione zdania wykluczają się wzajemnie, powodują uczucie konfuzji u klienta i nie są sformułowane w sposób jednoznaczny. Czy to jest normalne? Raczej nie. Czy regulamin, a raczej poszczególne jego punkty sformułowane w ten sposób należy traktować poważnie? Ocenę tego pozostawiam każdemu z Was i zachęcam do opinii.

 

Mi sie tam nic nie wyklucza :)

jesli zdecydujesz sie na przedluzanie tych domen przez trzy kolejne lata od momentu rejestracji to placisz na warunkach cennika obowiazujacego w chciwli odnowienia, a jesli nie zgodzisz sie na przedluzenie, albo przeniesiec domene do innego rejestratora, to wtedy musisz zaplacic umowna kare, czyli kwote jaka normalnie musialbys palcic domeny.pl za przedluzenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W punkcie trzecim wyraźnie stoi, że "Przedłużenie ... usług (nabytych w firmie DOMENY.PL sp. z o.o. w ramach promocji

“Wiosna przynosi tanie domeny”) na kolejny rok, będzie odbywać się na standardowych warunkach

zakupu..." i dalej dopiero jest o kosztach, natomiast punkt niżej jest napisane, że "rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech lat od daty ich

rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty". Tak więc, albo "standardowe warunki zakupu", albo "uiszczenie z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty" :-).

Share this post


Link to post
Share on other sites
W punkcie trzecim wyraźnie stoi, że "Przedłużenie ... usług (nabytych w firmie DOMENY.PL sp. z o.o. w ramach promocji

“Wiosna przynosi tanie domeny”) na kolejny rok, będzie odbywać się na standardowych warunkach

zakupu..." i dalej dopiero jest o kosztach, natomiast punkt niżej jest napisane, że "rezygnacja z odnowienia tych domen przed upływem trzech lat od daty ich

rejestracji, zobowiązuje Abonenta do uiszczenia z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty". Tak więc, albo "standardowe warunki zakupu", albo "uiszczenie z chwilą rezygnacji jednorazowej opłaty" :-).

 

 

gtone :)

rejestruajc cosik w promocji "Wiosna przynosi ..." w domeny.pl, zobowiazujesz sie, ze bedziesz przedluzac dana domene przez okres 3 lat, wg cennika obowiazujacego w momencie kazdego przedluzania.

jesli kupisz domene w promocji i zmienisz rejestratora lub nie odnowisz tej domeny, to placisz kare umowna w wywokosci: aktualnie obowiazujacy cennik (prawdopodobnie w momencie zerwania umowy) razy 3 ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
[...] to placisz kare umowna w wywokosci: aktualnie obowiazujacy cennik (prawdopodobnie w momencie zerwania umowy) razy 3 ;-)

 

Chodzi o 3 X przedłużenie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chodzi o 3 X przedłużenie ?

 

przeludzenie wg cennika w momencie zerwania umowy razy 3 lata, 2 lata, 1 rok - w zaleznosci po ilu latach zrezygonowales z domeny, albo przeniosles ja do kogos innego :)

 

Ps. to jest moze zdanie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×