Jump to content
Azazel

Czy oddać dobrowolnie domeny?

Recommended Posts

Powyższa domena oczywiście zawiera w sobie znak zastrzeżony "iveco"ale czy domena patisony.pl nie zawiera w sobie znaku zastrzeżonego "sony"? Inna spraw, że rzeczywiście dopisek "trucks" trochę podcina linię obrony...

I o to chodzi. Trzeba znać umiar. Na dodatek skoro domena niepotrzebna, to po co problemy. Zaraz stawiać się jak kogut jakiś (jak mr Nadobny) . Więc napisałem: jak ktoś hobbystycznie lubi bawić się w sądy i ma szczęście w totka, to proszę bardzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skąd od razu taka uszczypliwość, kolega ma zły dzień czy coś poważniejszego?

Nie napisałem, że nie ma podstaw prawnych, napisałem: jeżeli nie ma podstaw... a upewnić się można u prawnika bo tu na forum to co osoba to inne zdanie.

Powyższa domena oczywiście zawiera w sobie znak zastrzeżony "iveco"ale czy domena patisony.pl nie zawiera w sobie znaku zastrzeżonego "sony"? Inna spraw, że rzeczywiście dopisek "trucks" trochę podcina linię obrony...

 

Uszczypliwość? nie.... jestem po prostu uczulony na tzw. bullshit.

 

Konsultujesz sie z prawnikiem czy przechodzić na czerwonym świetle?

Przepisy są jasne i ogólnie dostępne (choćby na stronach UPRP).

W tym przypadku nie ma miejsca na interpretację bo domena jest zbudowana tak a nie inaczej.

 

Jedyne zamieszanie i to "inne zdanie" wprowadzasz ty, nie mając bladego pojęcia o czym piszesz.

Jak się nie znam na neurochirurgii to nie daję porad w tym temacie.

 

Inna spraw, że rzeczywiście dopisek "trucks" trochę podcina linię obrony...

 

No własnie i to wystarczy za komentarz.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uszczypliwość? nie.... jestem po prostu uczulony na tzw. bullshit.

 

Konsultujesz sie z prawnikiem czy przechodzić na czerwonym świetle?

Przepisy są jasne i ogólnie dostępne (choćby na stronach UPRP).

W tym przypadku nie ma miejsca na interpretację bo domena jest zbudowana tak a nie inaczej.

 

Jedyne zamieszanie i to "inne zdanie" wprowadzasz ty, nie mając bladego pojęcia o czym piszesz.

Jak się nie znam na neurochirurgii to nie daję porad w tym temacie.

 

Oczywiście mistrzu.

Sam osobiście pewnie oddałbym taką domenę z TM po pierwszym mailu ale skoro obecny właściciel domeny tego nie zrobił i szuka porad to znaczy że póki co nie ma ochoty jej oddawać. Uważam że wizyta u prawnika rozwiąże jego wątpliwości, w jedną lub drugą stronę. Ty natomiast jeżeli uważasz, że przepisy w/s domen i TM są jasne i przejrzyste to... gratuluję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście mistrzu.

Sam osobiście pewnie oddałbym taką domenę z TM po pierwszym mailu ale skoro obecny właściciel domeny tego nie zrobił i szuka porad to znaczy że póki co nie ma ochoty jej oddawać. Uważam że wizyta u prawnika rozwiąże jego wątpliwości, w jedną lub drugą stronę. Ty natomiast jeżeli uważasz, że przepisy w/s domen i TM są jasne i przejrzyste to... gratuluję.

 

W tym wypadku są bardziej niż jasne.

 

IVECOtrucks.pl vs. IVECO - UPRP numer prawa wyłącznego 55669, klasy 07 12

 

Tak weź prawnika i walcz. Mistrzu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
...dopisek "trucks" trochę podcina linię obrony...

Wyraz trucks nie podcina linii obrony lecz stawia kropkę nad i.

To użycie wyrazu iveco, który jest zastrzeżonym znakiem towarowym, rozkłada ją na łopatki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy któryś z mędrców będzie tak miły i wskaże mi jakikolwiek przepis mówiący o tym że właściciel znaku towarowego ma pierszeństwo rejestracji lub prawo do domeny w brzmieniu znaku towarowego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy któryś z mędrców będzie tak miły i wskaże mi jakikolwiek przepis mówiący o tym że właściciel znaku towarowego ma pierszeństwo rejestracji lub prawo do domeny w brzmieniu znaku towarowego?

Ale osochozi?

 

NIe ma takiego przepisu, gdyż per se tak nie jest. Ale sposób korzystania z domeny już jest wskazówką. Pierwsze pytanie sędziego: "A po co Państwu taka domena z zastrzeżoną fraza w sobie, jak pod nią nic nie ma?". Ups, zagwozdka.

 

Tutaj nie przesądzamy, czy IvecoTrucks.eu narusza czyjś znak towarowy, tylko wskazujemy, że powiedzmy z 95-procentowym prawdopodbieństwem mogą byc z tego kłopoty, dlatego radzimy, że należy sobie tak to skalkulowac, czy opłaca się pchać tam, gdzie jest duża szansa obicia "buźki". Od orzekania jest sąd.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlatego drogi Umberto rozważania o tym czy domene oddać czy też nie należałoby rozpocząć od tego czy abonent domeny "naruszył" zakres ochrony znaku czy też nie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy któryś z mędrców będzie tak miły i wskaże mi jakikolwiek przepis mówiący o tym że właściciel znaku towarowego ma pierszeństwo rejestracji lub prawo do domeny w brzmieniu znaku towarowego?

 

Bazyli, .. tu nie chodzi o pierwszeństwo rejestracji. Tu chodzi o rejestrację w złej wierze i prawo właściciela znaku towarowego do ochrony swojego tego znaku.

Jeżeli była by tam nazwa IVECO.pl to dopóki nie byłoby tam treści, sprawa byłaby otwarta do interpretacji (choć wątpię aby to wiele pomogło)

Ale w przypadku gdzie mamy IVECOtrucks.pl sprawa jest jasna że chodzi o ciężarówki IVECO.

 

To tak jakbyś chciał zarejestrować BMWcars.pl lub czekoladyWedel.pl ...i udawał że nie wiesz o co chodzi.

 

 

... rozważania o tym czy domene oddać czy też nie należałoby rozpocząć od tego czy abonent domeny "naruszył" zakres ochrony znaku czy też nie...

 

Nie wiem nad czym chcesz rozważać. Wszystko masz jasno i wyraźnie napisane w przepisach.

Przeczytaj art. 296 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o prawie własności przemysłowej (Dz. U. 2001 r., Nr 49, poz. 508 ze zmianami)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja jakby trochę o czymś innym a mianowicie o uogólnianiu problemu...znak towarowy a domena...

 

Ale my w tym wątku nie deliberujemy na ogólny temat "znak towarowy a domena"

tylko konkretny znak towarowy a konkretna domena

i udzielamy konkretnych porad.

 

Odpowiadamy na konkretne pytanie od Azazel'i

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja właśnie o konkretach...czyli np. o tym czy abonent jest osobą fizyczną czy podmiotem gospodarczym. Czy treść strony wchodziła z zakres ochrony wynikającej z rejestracji TM...itp. itd...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy któryś z mędrców będzie tak miły i wskaże mi jakikolwiek przepis mówiący o tym że właściciel znaku towarowego ma pierszeństwo rejestracji lub prawo do domeny w brzmieniu znaku towarowego?

Z pewnością można mówić o pierwszeństwie rejestracji TM w fazie Sunrise domeny .eu choć ta zakończyła się 6 lutego 2006 czyli przed dostępną w whois datą rejestracji domeny ivecotrucks.eu

czy abonent jest osobą fizyczną czy podmiotem gospodarczym.

 

Faktem jest, że domena ta nie jest w tej chwili wykorzystywana i to daje cień szansy na jej obronę.

Ale czy ktoś uwierzy w takie wyjaśnienie:

kupiliśmy je kilka lat temu w zasadzie dla samego posiadania.

gdy whois wskazuje dane firmy, która działa przynajmniej od 2000 roku ( data rejestracji domeny tender.pl ) ?

Firma TENDER specjalizuje się między innymi w naprawach zawieszeń, podwozia, nadwozia, całej pneumatyki, sprężarek oraz wszystkich części związanych z prawidłowym funkcjonowaniem pojazdów ciężarowych.
Proponujemy pełny asortyment części zamiennych po regeneracji do większości typów pojazdów ciężarowych takich marek jak: MAN, VOLVO, IVECO, DAF, RENAULT, MERCEDES, SCANIA oraz naczep.

 

źródło

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja właśnie o konkretach...czyli np. o tym czy abonent jest osobą fizyczną czy podmiotem gospodarczym. Czy treść strony wchodziła z zakres ochrony wynikającej z rejestracji TM...itp. itd...

 

W tym przypadku nie musi być nic na stronie bo jest w domenie. IVECOtrucks.pl / IVECOtrucs.eu

Jakby było IVECO.pl to można na siłę upierać się że domena może być wykorzystywana np. do sklepu z pieczarkami o nazwie iVECO

albo jakiegoś skrótu np. Internet Venture Corporation

 

Ale tu jest czarno na białym że chodzi o ciężarówki a w tych klasach TM jest chroniony od 1976 r.

Dlatego jest to typowa rejestracja w złej wierze. Bez względu na to czy jest treść na stronie czy nie ma.

Tak jak wpomniałem wszystko jest zawarte art. 296 ust. 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. o prawie własności przemysłowej.

 

 

Faktem jest, że domena ta nie jest w tej wykorzystywana i to daje cień szansy na jej obronę.

 

Nie w takich przypadkach. Jakby to było IVECO.pl to tak jak wspomniałem wyżej.

Tu naruszenie jest w samej domenie. Logicznie sobie pomyśl co abonent myślał przed rejestracją takiej domeny i co mógłby postawić na domenie IVECOtrucks.pl?

To jest czysty przykład na rejestracje w złej wierze. To są znaki oparte na słowach sztucznie stworzonych o bardzo dużej renomie.

 

Wystarczy przejrzeć orzeczenia nie tylko w UPRP ale w ADR czy WIPO...nie takie cwaniaki próbowały kombinować przy znanych markach i wszyscy polegli.

No może za wyjątkiem pana Uzi Nissan'a :rolleyes:

 

A dodatkowo po tych faktach co przytoczyłeś chyba nikt nie ma już wątpliwości że moje stwierdzenie sprzed 2 dni było słuszne:

Tłumaczenia "kupiliśmy je kilka lat temu w zasadzie dla samego posiadania" są naiwne. Dobrze wszyscy wiemy po co te domeny zostały zakupione i nie ma się co oszukiwać.

Wątpliwości można by mieć w przypadku domeny IVECO używanej pod serwis nie związany z ciężarówkami, ale nie w tym przypadku.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze pytanko do autora tematu- otrzymywałeś oferty kupna na te domeny?

 

Plus mały update a propos Iveco: klik

Edited by Cockney

Share this post


Link to post
Share on other sites
Generalnie zgadzam się z Tobą ale w takich sytuacjach przypominają się zabiegi prawno-magiczne w stylu Z&A&K&O&P&A&N&E :rolleyes:

 

Dokładnie. (choć Zakopane to akurat nie jest dobry przykład, tam dochodzą kwestie geo domain, nazwy miasta etc)

Zobacz w ADR. Tam ostatnio widziałem parę przypadków takiego kombinowania przy markach.

Ale jak widać na arbitrach takie kombinacje nie robią żadnego wrażenia i takie naruszenia marek skutkują przegraniem arbitrażu przez kombinatorów.

 

Chyba najbardziej aktywnym w kwestii ochrony jest BMW. WIPO jest pełne spraw przeciwko takim naruszeniom.

http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&...10b7d7d7cbdbe0f

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, Ty też nie uogólniaj bo przytaczany przez Ciebie po raz enty art. 296 dotyczy krótko pisząc przedsiębiorców. I moim zdaniem warto to podkreślić...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam dwie domeny typu nazwafirmy.com.pl (obie firmy to marki luksusowych samochodow) - zdecydowałem sie nie przedłuzac. Kupiłem ze wzgledu na zainteresowania motoryzacyjne, ale czuje, że lepiej wyjdzie jak je sobie odpuszczę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Alex, Ty też nie uogólniaj bo przytaczany przez Ciebie po raz enty art. 296 dotyczy krótko pisząc przedsiębiorców. I moim zdaniem warto to podkreślić...

 

Mam wrażenie że nie czytasz tego co napisałem...w którym miejscu uogólniam? Proszę o konkretny przykład.

Tak samo konkretnie podaj mi fragment podanej przeze mnie ustawy w którym pisze że dotyczy ona tylko przedsiębiorców.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
To tak jakbyś chciał zarejestrować BMWcars.pl lub czekoladyWedel.pl ...i udawał że nie wiesz o co chodzi.

 

to tak w temacie BMW bmwauto.pl wystawione na sprzedaż, ciekawe czy już i jego BMW ściga za nazwę.

 

a tak na poważnie to pewnie i minie to czeka bo FIAT126p to też nazwa zastrzeżona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Działa też (nie moje) bmwblog.pl, jest też wiele stron miłośników różnych marek samochodów wykorzystujących nazwę marki w domenie. Ciekawe jak na to patrzą firmy motoryzacyjne - macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

 

EDIT: Chodzi o strony fanow danych marek, nic komercyjnego. W sumie jest też wiele stron typu czesci[nazwa_marki].pl

Edited by mirekm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Czytam ten wątek z ciekawością i zastanawiam mnie jedna sprawa, każdy tutaj pisze, że nie wolno rejestrować domen z nazwą, w której jest użyty jakiś zastrzeżony znak towarowy, a podczas szukania jakiejś fajnej domeny na swoją stronkę WWW znalazłem na stronie nazwa.pl oferty na sprzedaż następujących domen:

redbull-race.pl

redbull-racing.com.pl

redbull-racing.pl

 

Jakby nie patrzeć domeny te zawierają zastrzeżoną nazwę RED BULL.

To samo dotyczy np. AUDI, na sprzedaż są audi.fr, audi.co.

 

I jak to w końcu jest? Jest to zgodne z prawem czy nie?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Serdecznie dziękuję za wszystkie informacje i przepraszam za zwłokę w odpowiedzi. Jako autor tego wątku powinienem na bieżąco śledzić ten wątek, ale niestety czas na to nie pozwala ;)

 

Od Studia Barbero otrzymaliśmy pismo pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wygląda ono tak samo ja to wklejone przez Bartxx86. Przesyłam jego skan.

 

Wysłaliśmy już do nich pismo, z informacją, że nie dołączyli stosownego upoważnienia do reprezentowania firmy Iveco i na razie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

 

Odnośnie wypowiedzi, iż wykazaliśmy się dużą naiwnością posiadając domenę dla samego posiadania. Zgadzam się, iż nasza branża jest związana z marką Iveco, sprzedajemy przecież części do samochód ciężarowych. Nie wiedzieliśmy natomiast, że zabronione jest posiadanie domeny gdzie tylko jej elementem jest znak zastrzeżony np ivecotrucks.

 

Reasumując, poczekamy na odpowiedź Studio Barbero. Jeśli posiadają stosowne pełnomocnictwo to skonsultujemy sprawę z prawnikiem i tyle.

 

Jeszcze raz dziękuję za taki odzew ;)

rysunek1ob.jpg

domena001.jpg

Edited by Azazel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×