Jump to content
Sign in to follow this  
Dropped.pl

Kupuj domeny na kredyt w Dropped.pl!

Recommended Posts

Witam wszystkich w Nowym Roku :)

 

Chciałbym zaprezentować pierwsze z serii rozwiązań, jakie na rok 2011 przygotowaliśmy dla inwestorów domenowych i klientów końcowych:

 

http://blog.dropped.pl/2011/dopuszczalne-saldo-debetowe/

 

Funkcjonalność jest na razie w powijakach, dlatego będę wdzięczny za uwagi i komentarze co do tego, jak ją ulepszyć ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajne, ale należy podnieść wyceny. :) Temat powinien się też raczej nazywać zastaw swoje domeny. Kiedy pojawi się prawdziwy leasing domen?

Edited by korneliusz.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rewelacyjny pomysł i bardzo ciekawe rozwiązanie zabezpieczenie debetu!

 

Z uwag kosmetycznych, to w panelu pomieszany jest angielski z polskim. Zdziwiły mnie natomiast automatyczne wyceny domen. Rozumiem, że to nie są realne wyceny wartości domen dla klienta końcowego, ani nawet dla domainera. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć wycenę trzyliterowej domeny na 100 PLN, ale wycena dwuliterowej na 500 PLN to już przesada :) Dlaczego została przyjęta tak niska wycena dla dwuliterówek i innych krótkich domen?

 

Drugie pytanie: jak długo debet może być utrzymywany, bo rozumiem, że nie w nieskończoność (co technicznie byłoby możliwe). Przejrzałem regulamin usługi i albo zrobiłem to za szybko i nie zauważyłem o tym wzmianki albo faktycznie nie ma tam informacji na ten temat.

 

Jeszcze raz gratuluję wprowadzenia tej funkcjonalności!

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wycena wszystkich 3 literówek stanowiących zabezpieczenie po 100 zł to trochę przesada ;)

Kwota debetu będzie doliczana od razu do konta ? Czy np. w nawiasie obok środków dostępnych ?

Lepiej wiedzieć kiedy się korzysta z takiego debetu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomysłodawcy gratuluję a zainteresowanych ostrzegam, że taki kredyt kupiecki może być droższy od bankowego kredytu obrotowego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyceny będą systematycznie podnoszone, na razie zostały one zrobione z bardzo dużym zapasem aby uniknąć "wpadek" i problemów. Oczywiście nie są to wyceny dla klientów końcowych i inni użytkownicy ich nie widzą.

 

Kwota debetu nie jest doliczana do konta. Jest ona widoczna na stronach "Migawka konta", "Stan konta" i "Domeny do opłacenia". Widniejąca tam kwota dopuszczalnego debetu oznacza, że tyle można zejść na minus ze stanem konta i nadal wykonywać operacje.

 

Debet można mieć na koncie w nieskończoność, o ile tylko są przedłużane domeny stanowiące jego zabezpieczenie. Nie pobieramy opłat za "trzymanie" debetu, a jedynie za operacje wykonywane z jego użyciem.

 

Tłumaczenia angielskie uzupełnione.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam parę uwag do regulaminu usługi:

 

Właściciel serwisu może zmienić wycenę domeny stanowiącej zabezpieczenie salda debetowego, informując użytkownika o nowej wycenie z 14-dniowym wyprzedzeniem.

To niebezpieczny zapis dla klienta. Powinny zostać określone jakieś ramy: np. o ile taka wycena może się zmienić i jak często. Chodzi o to, żeby serwis nie mógł zmniejszyć wyceny o np. 90% w dowolnym momencie dla dowolnych domen.

 

Druga sprawa: sprzedaż domeny, która jest zabezpieczeniem, powinna być możliwa. Środki z takiej aukcji (po potrąceniu prowizji) powinny być jednak w pierwszej kolejności zaliczane na poczet spłaty debetu (do wysokości, w jakiej domena stanowiła zabezpieczenie), a pozostałe środki powinny być dodawane na konto użytkownika.

 

W wyniku zajęcia domen, właściciel serwisu wystawi je na aukcji w serwisie. Środki uzyskane ze sprzedaży domen na aukcji trafią na konto użytkownika po potrąceniu prowizji od sprzedaży domen na aukcji oraz prowizji za zajęcie domen zgodnie z cennikiem, w wysokości nieprzekraczającej dwukrotność wyceny domeny na potrzeby przyznania salda debetowego.

Jeśli dobrze rozumiem, to jeśli domena była wyceniona na 100 PLN (np. trzyliterowa), a na takiej licytacji zostanie sprzedana za 600 PLN, to ostatecznie tylko 200 PLN trafi jako spłata debetu, a 400 PLN trafi do kieszeni serwisu? Czy źle zrozumiałem ten zapis? Moim zdaniem cała kwota (po potrąceniu prowizji) powinna iść na spłatę debetu.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
To niebezpieczny zapis dla klienta. Powinny zostać określone jakieś ramy: np. o ile taka wycena może się zmienić i jak często. Chodzi o to, żeby serwis nie mógł zmniejszyć wyceny o np. 90% w dowolnym momencie dla dowolnych domen.

Masz rację. Wprowadzimy ograniczenia tego zapisu.

 

Druga sprawa: sprzedaż domeny, która jest zabezpieczeniem, powinna być możliwa. Środki z takiej aukcji (po potrąceniu prowizji) powinny być jednak w pierwszej kolejności zaliczane na poczet spłaty debetu (do wysokości, w jakiej domena stanowiła zabezpieczenie), a pozostałe środki powinny być dodawane na konto użytkownika.

To może być raczej trudne do wykonania. Co, jeśli domena zostanie sprzedana za mniej niż stanowi wycena? Co jeśli domena zostanie kupiona ale nieopłacona? Co jeśli ludzie będą nawzajem kupować od siebie na kredyt domeny stanowiące zabezpieczenie? Jest tu bardzo dużo niewiadomych.

 

Jeśli dobrze rozumiem, to jeśli domena była wyceniona na 100 PLN (np. trzyliterowa), a na takiej licytacji zostanie sprzedana za 600 PLN, to ostatecznie tylko 200 PLN trafi jako spłata debetu, a 400 PLN trafi do kieszeni serwisu? Czy źle zrozumiałem ten zapis? Moim zdaniem cała kwota (po potrąceniu prowizji) powinna iść na spłatę debetu

Masz rację, ten zapis pozostał jeszcze z czasów kiedy opłaty za korzystanie z salda były liczone w inny sposób. Zostanie usunięty.

 

Edit: Regulamin został skorygowany.

Edited by Dropped.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
To może być raczej trudne do wykonania. Co, jeśli domena zostanie sprzedana za mniej niż stanowi wycena? Co jeśli domena zostanie kupiona ale nieopłacona? Co jeśli ludzie będą nawzajem kupować od siebie na kredyt domeny stanowiące zabezpieczenie? Jest tu bardzo dużo niewiadomych.

Cieszę się, że moje uwagi zostaną uwzględnione :)

 

Na kredyt osoby mogą sobie kupić domeny od siebie nawzajem również te, które nie stanowią zabezpieczenia, więc w sumie to nie ma chyba znaczenia. Wprowadziłbym natomiast zabezpieczenie, które uniemożliwiałoby sprzedaż domeny, która jest zabezpieczeniem debetu, poniżej jej wyceny na potrzeby przyznania debetu. Tak więc cena startowa aukcji lub cena KupTeraz, lub wartość transakcji Escrow powinny być nie mniejsze niż kwota zabezpieczenia (ewentualnie można jeszcze ją powiększyć o prowizję, czyli np. jeśli wycena była 100 PLN, to minimalna cena startowa lub sprzedaży wyniosłaby 103 PLN w zaokrągleniu - przy 2% prowizji od sprzedaży na giełdzie).

 

A przy nieopłaceniu domeny, domena trafiałaby z powrotem na konto jako zabezpieczenie.

 

EDIT: Widzę, że zapis o zmianie wyceny został zmieniony na następujący:

 

Właściciel serwisu może zmienić wycenę domeny stanowiącej zabezpieczenie salda debetowego o nie więcej niż 25% w ciągu miesiąca, informując użytkownika o nowej wycenie z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Trochę lepiej niż poprzednio, ale i tak pozwala na zmniejszenie wyceny o 82% w ciągu 6 miesięcy. Moim zdaniem trzeba uściślić, że chodzi o 25% od wartości wyceny bieżącej (bo ten zapis w sumie nie wyklucza zmniejszenia o 25% na podstawie wyceny pierwotnej). Dodałbym też, że wycena nie może zmniejszyć się o więcej niż 50% w ciągu roku. Dopiero taki zapis pozwoli użytkownikom bezpiecznie korzystać z salda debetowego.

 

DD

Edited by Daniel Dryzek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajny pomysl z tym debetem, ale... jak zachowa sie system gdy:

 

1) mam przyznany debet 500zl

2) na koncie rzeczywistym stan konta: 0zl

3) 10 domen zarezerowanym w stanie aktywnym .... czyli do tej pory pisalo ze mam saldo -120zl (10x 12zl)

 

czy debet zostanie automatycznie uzyty na oplacenie tych domen? ja wolalbym zeby nie byl...bo zaplace dodatkowe 5% (a np wiem ze jutro klient przesle kase za sprzedana domene).

 

 

Ale za to majac stan konta -120zl chcialbym oplacic=przedluzyc jedną konkretna domene z salda debetu....czy da sie to wykonac?

 

Czyli wykorzystywac debet na oplacenie przedluzen i domen wygranych na aukcjach a nie wykorzystywac do rejestracji domen....bo mam na to 14dni.

 

Nie wiem czy jasno to wyjasnilem;)

 

Ryszard

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem czy jasno to wyjasnilem;)

 

Ryszard

Reasumując: Które zadłużenie dropped łyknie jako pierwsze?

 

Dodatkowe pytanie:

Są jakieś powiadomienia w tej usłudze?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Reasumując: Które zadłużenie dropped łyknie jako pierwsze?

 

Dodatkowe pytanie:

Są jakieś powiadomienia w tej usłudze?

 

 

Najpierw pobrane zostaną środki z konta, a następnie brakujące z debetu.

 

Powiadomienia na razie nie są przewidziane, każdy na tyle często się loguje, że sprawdzi sobie aktualny stan konta.

Powiadomienia będą wysyłane w przypadku niespłacania debetu i konieczności wystawienia domen na sprzedaż.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fajny pomysł. am powoli zamienia się instytucję parabankową.

 

niedługo wprowadzą usługę, www.WezKredytNaZakupTejDomeny.PL - nasz notariusz skontaktuję się z Tobą osobiście

 

z innej strony, patrząc na "Zarządzaj saldem debetowym" przynajmniej wiadomo, które domeny na naszym koncie są bezwzględnie coś warte.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pomysłodawcy gratuluję a zainteresowanych ostrzegam, że taki kredyt kupiecki może być droższy od bankowego kredytu obrotowego :)

 

Mądre i trzeźwe spojrzenie:-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rewelacyjny pomysł i bardzo ciekawe rozwiązanie zabezpieczenie debetu!

 

Z uwag kosmetycznych, to w panelu pomieszany jest angielski z polskim. Zdziwiły mnie natomiast automatyczne wyceny domen. Rozumiem, że to nie są realne wyceny wartości domen dla klienta końcowego, ani nawet dla domainera. Jestem jeszcze w stanie zrozumieć wycenę trzyliterowej domeny na 100 PLN, ale wycena dwuliterowej na 500 PLN to już przesada ;) Dlaczego została przyjęta tak niska wycena dla dwuliterówek i innych krótkich domen?

 

Drugie pytanie: jak długo debet może być utrzymywany, bo rozumiem, że nie w nieskończoność (co technicznie byłoby możliwe). Przejrzałem regulamin usługi i albo zrobiłem to za szybko i nie zauważyłem o tym wzmianki albo faktycznie nie ma tam informacji na ten temat.

 

Jeszcze raz gratuluję wprowadzenia tej funkcjonalności!

 

DD

 

Wyceny są na razie bardzo niskie, gdyż jest to nowatorskie rozwiązanie na naszym rynku domen i musimy sprawdzić jak usługa będzie się rozwijała.

Myślę, że z biegiem czasu wyceny będą raczej podnoszone, niż obniżane :)

 

Na obecnym etapie debet kierowany jest głównie dla naszych użytkowników, którzy jak to w życiu bywa w danym momencie nie dysponują gotówką a wygasają im domeny (lepiej posiłkować się debetem niż zapłacić 10% kary dla NASK za przedłużenia po terminie). Czasami zdarzają się aukcyjne okazje, można wtedy skorzystać z debetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy dobrze zrozumiałem ofertę?

 

- Jako zabezpieczenie wystawiam kilkanaście domen na łączną kwotę 100k zł. Ceny są znacznie zaniżone, więc nie grozi mi zmiana wyceny.

- Korzystając z salda debetowego kupuję jakąś domenę za 100k zł.

- Po 2 latach (przykładowo) spłacam ujemne saldo, domeny z zastawu wracają do mnie.

- Wykonanie wszystkich powyższych czynności będzie mnie "kosztowało" 5%, czyli 5k zł?

 

No i jeszcze jedno ważne pytanie - czy można debet wypłacić na konto bankowe? :)

Edited by necik

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy dobrze zrozumiałem ofertę?

 

- Jako zabezpieczenie wystawiam kilkanaście domen na łączną kwotę 100k zł. Ceny są znacznie zaniżone, więc nie grozi mi zmiana wyceny.

- Korzystając z salda debetowego kupuję jakąś domenę za 100k zł.

- Po 2 latach (przykładowo) spłacam ujemne saldo, domeny z zastawu wracają do mnie.

- Wykonanie wszystkich powyższych czynności będzie mnie "kosztowało" 5%, czyli 5k zł?

No właśnie.. mnie to też zastanawia od początku, bo czy Dropped ma na pewno tyle wolnych środków na koncie w banku i czy na pewno dobrze to zostało wszystko wymyślone? Parędziesiąt największych klientów mogłoby wziąć pewnie kredyty w sumie za ładnych parę / paręnaście milionów PLN.

 

Druga możliwość - robię zabezpieczenie na domenach na powiedzmy 100k PLN i kupuję od kogoś domenę za 100k PLN. Następnie tamten klient wyciąga z konta 100k PLN w gotówce. Konto może być znajomego, a kupiona przeze mnie domena nic nie warta. To łatwy sposób na "kredyt", który będzie mnie kosztował 5% za np. rok, dwa lata albo 10 lat, bo mnie ma żadnego terminu spłaty.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy dobrze zrozumiałem ofertę?

 

- Jako zabezpieczenie wystawiam kilkanaście domen na łączną kwotę 100k zł. Ceny są znacznie zaniżone, więc nie grozi mi zmiana wyceny.

- Korzystając z salda debetowego kupuję jakąś domenę za 100k zł.

- Po 2 latach (przykładowo) spłacam ujemne saldo, domeny z zastawu wracają do mnie.

- Wykonanie wszystkich powyższych czynności będzie mnie "kosztowało" 5%, czyli 5k zł?

 

No i jeszcze jedno ważne pytanie - czy można debet wypłacić na konto bankowe? :)

 

Wszystko się zgadza, oprócz czwartego myślnika.

Koszt debetu to 0,3% dziennie, więc jeżeli spłacisz debet po 2 latach będzie to 100k + ok 219k

 

Debetu nie można wypłacać na konto bankowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Debetu nie można wypłacić na swoje konto bankowe.

 

Środki w banku mamy, zbieraliśmy je od początku grudnia :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koszt debetu to 0,3% dziennie, więc jeżeli spłacisz debet po 2 latach będzie to 100k + ok 219k

Czyli około 90% rocznie? Zatem czar trochę prysł...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Koszt debetu to 0,3% dziennie.

 

I czar prysł, bo to naprawdę spore oprocentowanie jest.

 

W Polsce to by już podpadło pod ustawę antylichwiarską, nie wiem jak na Cyprze jest. :) EDIT: aha, czyli tej opłaty / oprocentowania nie ma - nie doczytałem wnikliwie. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko się zgadza, oprócz czwartego myślnika.

Koszt debetu to 0,3% dziennie, więc jeżeli spłacisz debet po 2 latach będzie to 100k + ok 219k

 

Debetu nie można wypłacać na konto bankowe.

Czyli będzie ta opłata 0,3% dziennie czy nie? :) Bo Ty mówisz, że będzie, a Michał, że nie będzie ;)

 

Co do wypłaty na konto. Podałem mechanizm. Nie wypłacę pieniędzy bezpośrednio, ale wystarczy, że mój znajomy sprzeda mi domenę i w ten sposób wypłacę cały debet.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×