Jump to content
Sign in to follow this  
scav

NameDrive siedziba w UE ?

Recommended Posts

Jak wiecie firma NameDrive ostatnio przeszla restrukturyzacje. Jak w świetle tych zmian wstawiacie faktury/rachunki za dochody osiągane z Namedrive? Czy jest to nadal firma w USA czy moze Luksemburg ?

Edited by scav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja wystawiam na Luksemburg - bo z niego jest 'Credit note'. ND w Luksemburgu już ma VAT EU.

Share this post


Link to post
Share on other sites
czy wysyłacie faktury do Namedrive/Sedo ?

Nie, faktury nie są im potrzebne. Wystawiasz je tylko na potrzeby własnej księgowości.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie, faktury nie są im potrzebne. Wystawiasz je tylko na potrzeby własnej księgowości.

 

DD

 

Chyba, że im coś sprzeda :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
wiec skoro faktury nie są im potrzebne to na jakiej podstawie NameDrive odprowadza należny VAT ?

NameDrive nie musi odprowadzać VATu, Ty też nie. To są rozliczenia między krajami członkowskimi UE bez potrzeby odprowadzania VAT (ale trzeba to rozliczyć odpowiednio).

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha ale i tak musze teraz złożyć wniosek o nip-eu skoro swiadcze usługi dla podmiotu w UE ;/ wczesniej jak namedrive byl w USA nie mialem takiego obowiązku... cóż... rozwiazanie albo VATowiec(dodatkowe obowiązki, większe prawdopodobieństwo kontroli itp itd etc) albo przeniesienie wszystkich domen do Bodis :mad:

Edited by scav

Share this post


Link to post
Share on other sites
aha ale i tak musze teraz złożyć wniosek o nip-eu skoro swiadcze usługi dla podmiotu w UE ;/ wczesniej jak namedrive byl w USA nie mialem takiego obowiązku... cóż... rozwiazanie albo VATowiec albo przeniesienie wszystkich domen do Bodis :mad:

Tak, musisz mieć NIP UE.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel, cz y byłbyś tak miły i napisał jak nalezy takie rozliczenie przeprowadzić przez "vatowca" na księdze przych. i rozch.? Jest tyle wersji na forum, że już się zgubiłam, więc dobrze by było, gdyby ktoś wiarygodny to napisał.

 

A dokładniej chodzi mi o to, co ma być na fakturze, jaka w końcu stawka vat (np.? 0?), czy jeśli wypłata jest za styczeń to faktura z datą 30 stycznia z rozliczeniem miesięcznym czy dziennym itp - to by wielu użytkownikom pomogło :mad:

Edited by sylwiakw

Share this post


Link to post
Share on other sites
A dokładniej chodzi mi o to, co ma być na fakturze, jaka w końcu stawka vat (np.? 0?), czy jeśli wypłata jest za styczeń to faktura z datą 30 stycznia z rozliczeniem miesięcznym czy dziennym itp - to by wielu użytkownikom pomogło :mad:

Jeśli faktura w ramach EU to VAT 0%. Jeśli z USA lub inne poza UE to NP (nie podlega).

 

Rozliczenie miesięczne jest OK - najlepiej z datą zasilenia konta. Czyli faktura np. 15 lutego za reklamy w styczniu. Ale na fakturze nie pisz, że to za styczeń, bo wtedy to już się inaczej rozlicza, lepiej nie mieszać. Po prostu usługa reklamowa, powierzchnia reklamowa na domenach lub coś podobnego.

 

Tylko pamiętaj - nie jestem księgowym, więc nie biorę odpowiedzialności za wszelkie szkody itd... :D Najlepiej o poradę spytać profesjonalistę w temacie.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Rozliczenie miesięczne jest OK - najlepiej z datą zasilenia konta. Czyli faktura np. 15 lutego za reklamy w styczniu. Ale na fakturze nie pisz, że to za styczeń, bo wtedy to już się inaczej rozlicza, lepiej nie mieszać. Po prostu usługa reklamowa, powierzchnia reklamowa na domenach lub coś podobnego.

 

Ja bym obstawał jednak przy wersji, że zgodnie z przepisami należy rozliczyć styczeń jako faktura z ostatniego dnia stycznia, a nie jako z dnia wypłaty - ale też nie jestem księgowym .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak wy ale ja wystawiam z datą ostatniego dnia miesiąca ze stawką np.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem jak wy ale ja wystawiam z datą ostatniego dnia miesiąca ze stawką np.

NP jest wtedy jak VAT nie podlega. Wstawianie NP przy rozliczeniach UE jest błędem. Każdy księgowy to powie. W UE VAT obowiązuje, ale w ramach wewnętrznych rozliczeń wynosi 0% i taką stawkę należy wpisać.

 

NP wpisuje się przy sprzedaży powierzchni reklamowej np. do USA lub do innych krajów poza UE.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
W UE VAT obowiązuje, ale w ramach wewnętrznych rozliczeń wynosi 0% i taką stawkę należy wpisać.

Żeby uściślić napiszę, że przy tzw. dostawach wewnątrzwspólnotowych należy zaznaczyć 0% WDT.

Te 3 ostatnie literki mają znaczenie dla fiskusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
No tak tylko, że to nie jest towar tylko usługa.

A jakie to ma znaczenie dla wpisania NP czy 0%? :mad:

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uff dopiero teraz dodzwoniłem się do KIP i dowiedziałem się, że w przypadku usług (konkretnie sprzedaż reklamy internetowej) jest to "n/p". Kiedyś też wystawiałem na 0% bo myślałem, że też będzie to podlegać pod WDT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uff dopiero teraz dodzwoniłem się do KIP i dowiedziałem się, że w przypadku usług (konkretnie sprzedaż reklamy internetowej) jest to "n/p". Kiedyś też wystawiałem na 0% bo myślałem, że też będzie to podlegać pod WDT.

Dzięki za info. Dam znać księgowemu, zobaczymy co na to powie :mad:

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wg przepisu "blabla" (dokładnie nie pamiętam), w przypadku gdy nabywca usługi jest firma w innym kraju w UE to miejscem świadczenia będzie właśnie kraj tej firmy. Gdy miejsce świadczenia usług jest w innym kraju to te usługi są wyłączone z polskiej ustawy VAT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

stawka 0% czy NP ma pewnie znaczenie przy odliczaniu naliczonego VATu np. za zakup domen internetowych w Polsce w tym drugim przypadku chyba nie mozna odliczać

Edited by scav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy usługach w UE powinno być "nie podlega UE"

 

Warto też dopisać w uwagach:

 

Do rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca usługi

Levy of VAT reverse charged to recipient in service

 

Oczywiście firma odbiorca musi mieć potwierdzony numer NIP. Można sprawdzić na stronie http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do

Edited by ktosGosc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×