Jump to content
DD

Bez domeny ani rusz - poradnik startupowca na MamStartup.pl

Recommended Posts

Ciekawy artykuł.

 

Jednak uprzedził Cię lewho85 :D

Wiem, ale specjalnie dodałem w dziale Poradniki. Tutaj jest większa szansa, że kiedyś przyda się jakiemuś startupowcowi i zamiast rejestrować potworka kupi nazwę z rynku wtórnego :)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wiem, ale specjalnie dodałem w dziale Poradniki. Tutaj jest większa szansa, że kiedyś przyda się jakiemuś startupowcowi i zamiast rejestrować potworka kupi nazwę z rynku wtórnego :)

 

DD

 

Też racja :D może też Grzegorz się tym zainteresuje i umieści na mambiznes.pl i bankier.pl, zawsze to większe grono odbiorców.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy mógłbyś podać jakieś przykłady startupów z dobrymi domenami?

 

niania.pl, pomocedomowe.pl, remontuj.pl, korepetycje.edu.pl, wypracowania.pl, pobierz.pl, matematyka.pl, streszczenia.pl, wycieczka.pl, wizytownik.pl, jakdojade.pl, pracuj.pl, praca.pl, modelki.pl, meble.pl i wiele, wiele innych.

 

Czy chociażby te wyróżnione przez mnie serwisy można nazwać startup-ami?

 

Wg wikipedii

Start-up – nazwa stosowana na określenie młodych przedsiębiorstw działających w internecie (...)

 

OK, rozumiem, że chciałeś podać przykłady serwisów/firm działających pod świetnymi domenami, ale nie wszystkie z nich można nazwać startupami. OK, czepiam się ;-) Ostatnio wszystkich i wszystkiego. Przepraszam z góry i z dołu...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też racja :) może też Grzegorz się tym zainteresuje i umieści na mambiznes.pl i bankier.pl, zawsze to większe grono odbiorców.

To raczej konkurujące serwisy :D Poza tym nie można sobie tak treści kopiować z jednego serwisu na drugi ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
To raczej konkurujące serwisy ;) Poza tym nie można sobie tak treści kopiować z jednego serwisu na drugi :D

 

DD

 

Zawsze mógłby poprosić o autoryzację :) czy jak to się tam robi, że czytamy później wywiad z jedną osobą w X różnych miejscach ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bez domeny ani rusz

 

"Chcesz zbudować serwis, który na starcie będzie miał przewagę nad innymi? Zacznij od dobrej domeny."

 

Dobry artykuł, dobry marketing własny poprzez wplecenie swoich domen w przykłady poniżej :)

 

Domeny generyczne powstają przez zestawienie nazw pospolitych lub nazw własnych z rozszerzeniem domenowym. Przykłady to np. kredyty.pl, wakacje.pl, pr.pl, bankier.pl, pożyczki.eu, ale również mamstartup.pl, cokupić.pl, brokerdomen.pl, nasza-klasa.pl czy grecja.pl.

 

Trochę jednak mam wątpliwości co do umieszczenia na tej liście domeny nasza-klasa.pl, moim zdaniem to nie jest generyk i może źle wpłynąć na odbiór artykułu. Poza tym, czy chcemy, żeby ewentualne nowe startupy startowały z nazwami w stylu nasza-parasolka.pl czy nasze-windy.pl ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobry artykuł, dobry marketing własny poprzez wplecenie swoich domen w przykłady poniżej :D

Zgadza się, zrobiłem to z pełną premedytacją! :) Chciałem dodać więcej nazw, niekoniecznie swoich, ale nie chciałem żeby lista domen zajmowała pół poradnika ;)

 

Trochę jednak mam wątpliwości co do umieszczenia na tej liście domeny nasza-klasa.pl, moim zdaniem to nie jest generyk i może źle wpłynąć na odbiór artykułu. Poza tym, czy chcemy, żeby ewentualne nowe startupy startowały z nazwami w stylu nasza-parasolka.pl czy nasze-windy.pl ?

Też się nad tym zastanawiałem. Ale ostatecznie moim zdaniem jest to trochę naciągana, ale jednak, odmiana generyka. Późniejsze przejście na nk.pl też potwierdza ważność dobrej domeny.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
OK, rozumiem, że chciałeś podać przykłady serwisów/firm działających pod świetnymi domenami, ale nie wszystkie z nich można nazwać startupami.

 

Danielu pytanie zadałem nie żeby sobie nabić postów tylko naprawdę jestem ciekaw odpowiedzi. Czy odpowiadasz tylko na wybrane pytania? ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też się nad tym zastanawiałem. Ale ostatecznie moim zdaniem jest to trochę naciągana, ale jednak, odmiana generyka. Późniejsze przejście na nk.pl też potwierdza ważność dobrej domeny.

 

Po pierwsze to generykiem mógłbym ostatecznie uznać domenę NaszaKlasa.pl, domen z myślnikiem jednak nie promowałbym :)

Po drugie to domenę naszaklasa.pl uznałbym za generyk nie dlatego, że ma w w nazwie słowo "nasza" lecz dlatego, że to słowo pasuje do całości, w szkole, gimnazjum i liceum używa się tego wyrażenia na okrągło. Nie każdy startupowiec i czytelnik będzie w stanie wychwycić tą subtelną różnicę i we własnych projektach tworzyć dobre nazwy, a nie tylko nazwy generyczne z przedrostkiem "nasz-a-e". W artykule brakuje mi wyjaśnienia tej kwestii, a skoro nie ma wyjaśnienia to nie umieszczałbym takiego przykładu wśród domen.

Edited by seller

Share this post


Link to post
Share on other sites
zamiast rejestrować potworka kupi nazwę z rynku wtórnego :)

DD

Spodobal mi sie potworek

 

nasza-klasa to chyba jednak jest generyk, tyle ze "z myslnikiem" :D

trudno dobrac lepsze slowa polskie do nazwania takiego serwisu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Danielu pytanie zadałem nie żeby sobie nabić postów tylko naprawdę jestem ciekaw odpowiedzi. Czy odpowiadasz tylko na wybrane pytania? ;-)

Przepraszam, zupełnie umknął mi Twój post, to dlatego nie odpowiedziałem :) Dzięki za zwrócenie uwagi!

 

Czy chociażby te wyróżnione przez mnie serwisy można nazwać startup-ami?

 

Wg wikipedii

 

OK, rozumiem, że chciałeś podać przykłady serwisów/firm działających pod świetnymi domenami, ale nie wszystkie z nich można nazwać startupami. OK, czepiam się ;-) Ostatnio wszystkich i wszystkiego. Przepraszam z góry i z dołu...

Też się nad tym zastanawiałem, ale wybrałem serwisy, które są lub kiedyś były startupami. Nie wybrałbym np. serwisów onet.pl czy innej dużej korporacji. Ale meble.pl, pracuj.pl, praca.pl - to serwisy, które zaczynały jak typowe startupy, więc na przykład się jak najbardziej nadają. Do przykładów dodałem też domeny serwisów, które niedawno wystartowały dla pokazania całego spektrum - również wykorzystania domen przez młode firmy (startupy).

 

Gdyby wykluczył "stare" startupy, to za rok lub dwa musiałbym uaktualniać artykuł :D

 

Tak więc z technicznego punktu widzenia np. serwis pracuj.pl nie jest już startupem, ale nadaje się na przykład wyboru domeny dla startupa (w końcu jak ktoś decydował o wybraniu domeny startup.pl, to firma była starupem).

 

Po pierwsze to generykiem mógłbym ostatecznie uznać domenę NaszaKlasa.pl, domen z myślnikiem jednak nie promowałbym ;)

Po drugie to domenę naszaklasa.pl uznałbym za generyk nie dlatego, że ma w w nazwie słowo "nasza" lecz dlatego, że to słowo pasuje do całości, w szkole, gimnazjum i liceum używa się tego wyrażenia na okrągło. Nie każdy startupowiec i czytelnik będzie w stanie wychwycić tą subtelną różnicę i we własnych projektach tworzyć dobre nazwy, a nie tylko nazwy generyczne z przedrostkiem "nasz-a-e-".

Nie chcę za nikogo decydować i promować szczególnych domen generycznych. Niech każdy myśli sam. Chodziło raczej o zwrócenie uwagi na alternatywę rynku wtórnego, a nie podpowiadania jakie konkretne domeny są dobre, a jakie złe. Podałem różne przykłady, które pozwalają każdemu dopasować domenę do swoich upodobań.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Też się nad tym zastanawiałem, ale wybrałem serwisy, które są lub kiedyś były startupami.

 

 

Tak, zgadza się - były. Z tym, że w artykule raczej widziałbym przykłady współczesnych startupów, powstałych stosunkowo niedawno, tak, żeby pokazać aktualny trend i przykłady, że nowe firmy internetowe wybierają ładne nazwy.

 

To tak jakby ktoś pisał artykuł o nowych technologiach i jako przykład podawał telewizor lampowy i walkmana, w końcu to też kiedyś były nowinki technologiczne :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, zgadza się - były. Z tym, że w artykule raczej widziałbym przykłady współczesnych startupów, powstałych stosunkowo niedawno, tak, żeby pokazać aktualny trend i przykłady, że nowe firmy internetowe wybierają ładne nazwy.

Masz prawo do innego zdania :) Ja uważałem podanie przykładów startych startupów za zasadne :D I tak były w mniejszości w stosunku do nowszych startupów ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zawsze mógłby poprosić o autoryzację :) czy jak to się tam robi, że czytamy później wywiad z jedną osobą w X różnych miejscach :D

 

Czasem warto zaglądać do Wikipedii. Jest ona dosłownie o jedno kliknięcie. Autoryzacja. Poza tym jak ktoś robi wywiad to zazwyczaj na wyłączność, chyba, że robi to firma PR z prezesem firmy, którą obsługuje medialnie. jednak nawet i w takim przypadku żadne media nie pozwolą soie na kopiowanie tekstu, bo każdy chce mieć dziś informacje na wyłączność.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daniel robi dla wszystkich dobry PR ;-)

 

Należą Ci się podziękowania. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daniel robi dla wszystkich dobry PR ;-)

 

Należą Ci się podziękowania. ;-)

Wystarczy wejść tutaj i kliknąć w przycisk Lubię to! i Twitter :) Żeby jeszcze bardziej rozpropagować informacje o wtórnym rynku domen.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×