Jump to content
Sign in to follow this  
Orsay

Czy opłaca się się kupić domenę z polskim znakiem?

Recommended Posts

Na 101% mają jawne ;)

 

No to chyba się nie opłaca jak są jawne, co?

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
No to chyba się nie opłaca jak są jawne, co?

Jak może się "nie opłacać" coś co jest za darmo bez haczyków? Jawny kod Authinfo to dla Ciebie przywilej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludzie w wyszukiwarce google wpisują słowa z polskimi znakami, ale w URL już bez, więc jeśli nie chcesz tracić ruchu to skorzystaj z porady networkera.

 

Opowiadasz bzdury....na jednej niepozycjonowanej domenie IDN mam ponad 400 wejść dziennie.

Domeny nie ma nawet w indeksach a ruch jest z palca.

 

 

Dokladnie - zrob przekierowanie 301 z IDN na nonIDN (albo odwrotnie-zalezy jakie logo bedziesz robila - z polska czcionka, czy nie) i po sprawie. Mnie np. byloby trudno ze sprzetu na ktorym teraz pisze wejsc na strone, ktora ma w adresie ł (musialem wlasnie zrobic kopiuj-wklej ;) bo nie mam polskich liter.

 

Ja piszę ten tekst z iPhone. Sam zmienia mi na polskie znaki jak piszę. Moja żona używa Blackberry i ta sama sytuacja.

Pomimo że mieszkamy za oceanem to sprzęt fabrycznie ma te funkcje.

Podejrzewam że większość telefonów (tym bardziej w Polsce) ma takie/podobne funkcje.

 

Tak z ciekawości z jakiego sprzętu korzystasz że nie możesz wpisać polskiej litery?

 

 

Bo to ma być właściwie mini stronka o konkretnym produkcie. To opłaca się kupować dwie dmeny po 15 zł na taką mini stronkę? Czy będę w stanie na niej zarobić aby mi się chociaż zwróciło?

 

Na ministronę tymbardziej możesz użyć IDNa.

Raz że koszty są niewielkie ...w tym przedłużenia.

Dwa że dobrze wypozycjonowana poprawnie napisana fraza może łatwiej się wypozycjonować. (przykład 1 | przykład 2 | przykład 3)

Trzy ...ruch z wyszukiwarek jest o niebo lepszy na poprawnie napisane słowa.

 

Oczywiście komplet ze słowem napisanym bez polskich znaków byłby dobry,

przynajmniej do momentu kiedy internauci jeszcze częściej nie będą ich wpisywać bezpośrednio w URL

ale nie jest to IMHO dealbreaker.

 

Pamiętaj że najważniejsze jest to co jest na stronie.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na ministronę tymbardziej możesz użyć IDNa.

Raz że koszty są niewielkie ...w tym przedłużenia.

Dwa że dobrze wypozycjonowana poprawnie napisana fraza może łatwiej się wypozycjonować.

 

No ja właśnie też coś tak czułam, że tak jest ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czy długość domeny ma znaczenie? Czy domena 21 znakowa ma wartość? Np. ogórekiuroda.pl czy lepiej ogórek24.pl? A jeśli ogórek i uroda - ta fraza ma (wg. narzędzia propozycji słów kluczowych) miesięczne wyszukiwania lokalne, ścisłe - 720 (chodzi oczywiście o inną frazę) to opłaca się taką domenę, czy lepiej ogórek24, skoro ogórek ma więcej wyników wyszukiwania niż ogorek?

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
No ja właśnie też coś tak czułam, że tak jest ;)

 

Oczywiście.... choć należy wspomnieć że Google troszeczkę zmniejszył wagę keywordów w domenie na korzyść treści.

No i nie ma się co oszukiwać....to że jest łatwiej czy prościej, nie znaczy że się samo ustawi ładnie w SERPach ;)

Im większa konkurencja na dane słowo tym więcej stron stosuje rożne zabiegi aby się wyżej pozycjonować.

 

Zakładając że masz wartościowa i atrakcyjną dla internautów treść, zoptymalizowaną stronę, którą odpowiednio reklamujesz.....wtedy poprawnie zapisana domena jest pomocna.

Internauta wpisując np. sąd rejonowy dostaje wynik sądrejonowy.pl (a nie sad rejonowy) i jeżeli treść odpowiada temu co szukał to masz wysoką konwersję. Obojętne czy jest to rejestracja czy monetyzacja.

 

Oczywiście asekurancko niektórzy dokupią domenę bez polskiego znaku ale sprawa ma się podobnie do wykupywania wszystkich końcówek czy typos.

Niektórzy wykupują co się da w imię tego rzekomo straconego ruchu, zapominając że tak naprawdę ruch generują wyszukiwarki i dobrze spreparowany content (domena spełnia inną rolę).

Reszta to powracający klienci którym i tak przeglądarki coraz częściej pokazują w pasku URL podczas pisania, ostatnio odwiedzany adres, co zmniejsza możliwość typo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bo to ma być właściwie mini stronka o konkretnym produkcie. To opłaca się kupować dwie dmeny po 15 zł na taką mini stronkę? Czy będę w stanie na niej zarobić aby mi się chociaż zwróciło?

Skoro nie opłaca się zarejestrować 2 domen łącznie za ~30 zł, to czy będzie opłacało się przedłużyć za rok jedną za ~50 zł? ;)

Jeżeli będzie to strona typu MFA, a ruch będzie pochodził wyłącznie z wyszukiwarki to możesz postawić ją na samym IDN-ie ze względu na dużo tańsze przedłużenie. Jezeli jednak projekt ma przed sobą jakąkolwiek perspektywę rozwoju to zadbaj o nonIDN.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oczywiście....

A np. jakbym kupiła domenę sąd24 (tak przykładowo) to byłby dobry pomysł? Czy lepiej sądjestsprawiedliwy.pl jeśli fraza - sąd jest sprawiedliwy ma 720 wyszukiwania ścisłe lokalne wg. narzędzia słów kluczowych?

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
A czy długość domeny ma znaczenie? Czy domena 21 znakowa ma wartość? Np. ogórekiuroda.pl czy lepiej ogórek24.pl? A jeśli ogórek i uroda - ta fraza ma (wg. narzędzia propozycji słów kluczowych) miesięczne wyszukiwania lokalne, ścisłe - 720 (chodzi oczywiście o inną frazę) to opłaca się taką domenę, czy lepiej ogórek24, skoro ogórek ma więcej wyników wyszukiwania niż ogorek?

 

Ma znaczenie jeżeli chodzi o branding i mechanikę wpisywania. Tyczy się to wszystkich domen bez względu na specjalne znaki czy końcówki.

Należy wyważyć wszystkie elementy składające się na atrakcyjność strony, zarówno SEO, pozycjonowanie, treść, domenę, marketing, branding itd.

Pakowanie słów kluczowych w domenie nie ma sensu i odbywa się kosztem zapamiętania danej domeny przez klienta który ma na nią powrócić.

 

Należy się kierować logiką i zdrowym rozsądkiem stawiając się na miejscu klienta.

 

Przykładowo ogórek24.pl nie jest długa ale użycie suffix'u 24 nie ma kompletnie sensu.

 

Należy też spojrzeć na wyniki wyszukiwania.

Przykładowo fraza ogórek i uroda to 1 wynik

 

fraza ogórek i uroda w rozbiciu na słowa to 816,000 wyników

 

Na pewno łatwo jest pozycjonować na taką frazę ale ruch może być za mały aby konwersja była znacząca.

 

Osobiście nie polecałbym ~21 znakowych domen.

Tego typu domeny może są dobre pod zaplecze dla pozycjonera ale w realnym użyciu mogą być uciążliwe.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jeśli ogórek jest zajęta to co można krótkiego dodać? A jeśli 21 znakowa fraza ma miesięczne wyszukiwania - 720 wg narzędzia google - to się opłaca? Nie zależy mi żeby czytelnicy wrócili tylko żeby było dobrze wypozycjonowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak z ciekawości z jakiego sprzętu korzystasz że nie możesz wpisać polskiej litery?

Dodam od siebie, ze w standardowym oprogramowaniu Android w Moto Milestone wpisujac adres z polskim znakiem w przegladarce, trafia sie do google, gdzie jest propozycja adresu nIDN. Telefon z polskiej dystrybucji.

Edited by SELES

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bo chodzi mi o coś tagiego - frazę 21 znakową, którą mam na myśli np. marchewka na urodę - internauci wpisują aby dostać się do konkretnego produktu. To jest coś takiego w stylu - tabletki na łysienie. Miesięczne wyszukiwanie wg. narzędia propozycji słów kluczowych - 720. Opłaca się kupić tabletkinałysienie.pl?

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
Opowiadasz bzdury....na jednej niepozycjonowanej domenie IDN mam ponad 400 wejść dziennie.

Domeny nie ma nawet w indeksach a ruch jest z palca.

 

Sam bzdury klepiesz. Jak twój odosobniony przykład ma się do reguły?

 

To co piszę opieram na swoich doświadczeniach. Mam kilkanaście zestawów Domena + IDN i w żadnym z nich IDN nie ma większego ruchu niz nIDN. Co więcej, IDNy albo nie generują żadnego ruchu albo śladowy, w przeciwieństwie do domen bez ogonków. Te statystki są więc chyba bardziej miarodajne. Twoja jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A np. jakbym kupiła domenę sąd24 (tak przykładowo) to byłby dobry pomysł? Czy lepiej sądjestsprawiedliwy.pl jeśli fraza - sąd jest sprawiedliwy ma 720 wyszukiwania ścisłe lokalne wg. narzędzia słów kluczowych?

 

To zależy..co prawda w tym przypadku 24 ma troszeczkę więcej sensu, ale pozostaje zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz.

Zarówno w namingu istnieją trendy które co jakiś czas się zmieniają.

Wybranie domeny z prefixem lub suffixem który wczesiej czy póxniej może przeminąć niesie za sobą ryzyko.

 

W latach 90tych nagminnie nazywano firmy dokładajac końcówkę - ex

Pozwstawały edexy, kazexy, marianexy i inne cuda. Jedyną chyba która przetrwała próbę czasu to szmatex ;)

Przełom wieku cechowały wszystkie e-coś tam i cośtam-24. Potem wkroczyły coś tam-eo i cośtam-owo (oponeo, ceneo, urlpowo, wycieczkowo)

 

IMHO wybór takiej domeny opartej o trendy to bardzo ryzykowny krok.

Trzeba naprawdę podeprzeć się bardzo mocnym marketingiem (czyt. $$$$) aby utrwalić taką nazwę w świadomości internautów na długo po wygaśnięciu trendu.

Niektóre firmy jak ITI mają takie zasoby i tvn24.pl zarówno ma sens jak i tzw. publicity.

 

Wracając do Twojego przykładu, majc do wyboru -24 i nieco dłuższa domenę zastanowiłbym się jak łatwiej byłoby zapamiętać userowi nazwę.

Przykładowo osobom szukające pożyczek gotówkowych, łatwiej prawdopodobnie zapamietać będzie PożyczkiGotówkowe.pl niz pożyczki24.pl

Jest temat który zawiera interesujące ich treści i pomimo tego ze jest nieco dłuższy to splot fraz jest naturalnym ciągiem. Buduję pełną nazwę potocznie uzywaną.

 

Bardziej rozbudowane zdanie w domenach typu NajlepszePożyczkiGotówkowe.pl IMHO nie są już tak atrakcyjne a stopień ich zapamiętywalnosci słabnie.

 

 

 

Dodam od siebie, ze w standardowym oprogramowaniu Android w Moto Milestone wpisujac adres z polskim znakiem w przegladarce, trafia sie do google, gdzie jest propozycja adresu nIDN. Telefon z polskiej dystrybucji.

 

Kwestia słabego oprogramowania niektórych telefonów.

Ja swój iPhone kupiłem w Sydney i bez wgrywania czegokolwiek działa rewelacyjnie z polskimi znakami.

Google sam sugeruje poprawną pisownię i pokazuje poprawnie adresy.

(zauważ że nawet Wikipedia pokazuje polskie znaki w adresie URL)

 

Tu zrobiłem parę screenshots:

 

IMG_02551.png

 

 

 

IMG_02571.png

 

 

 

IMG_0260.png

 

 

 

 

Bo chodzi mi o coś tagiego - frazę 21 znakową, którą mam na myśli np. marchewka na urodę - internauci wpisują aby dostać się do konkretnego produktu. To jest coś takiego w stylu - tabletki na łysienie. Miesięczne wyszukiwanie wg. narzędia propozycji słów kluczowych - 720. Opłaca się kupić tabletkinałysienie24.pl?

 

tabletkinałysienie24.pl nie ma kompletnie sensu

tabletkinałysienie.pl - być może ma jeżeli takie tabletki są i są poszukiwanym towarem (nie wiem nie łysieję ;) )

 

Domeny nie są takie same więc trudno z Twoich chaotycznie dobieranych przykładów wyciągać wnioski

ale generalnie popularne frazy istniejące w powszechnym użyciu jak złota biżuteria czy ciuchy na wagę są bardziej naturalnie zapamiętywalne, niżinne cuda z prefixami / suffixami.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale w przypadku mini stronki to nie chodzi chyba o to aby internauci wracali na tę stronę, bo jak coś kupią to już przecież nie wrócą.

 

Chodziło mi oczywiście o tabletkinałysienie.pl - pomyliłam się. Tak naprawdę chodzi o inną domenę, której nazwy nie zdradzę ;)

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sam bzdury klepiesz. Jak twój odosobniony przykład ma się do reguły?

 

To co piszę opieram na swoich doświadczeniach. Mam kilkanaście zestawów Domena + IDN i w żadnym z nich IDN nie ma większego ruchu niz nIDN. Co więcej, IDNy albo nie generują żadnego ruchu albo śladowy, w przeciwieństwie do domen bez ogonków. Te statystki są więc chyba bardziej miarodajne. Twoja jedna jaskółka wiosny nie czyni.

 

Proszę Cię czytaj co sam piszesz...

 

nie dywaguję że większy tylko że jest bezpośredni ruch w odpowiedzi na Twoje:

Ludzie w wyszukiwarce google wpisują słowa z polskimi znakami, ale w URL już bez, więc jeśli nie chcesz tracić ruchu to skorzystaj z porady networkera.

 

czyli ludzie jednak wpisują w URL słowa z polskimi znakami....nieprawdaż?

 

....a rozwijając twoją uwagę (nie na temat) to jednak na niektórych IDNach zdarza się że jest większy ruch (i konwersja też)

Nie twierdzę że jest to reguła, bynajmniej zdarza się.

Daniel już kiedyś udostepnił statystyki ze swoich testów:

 

Nie będę szerzył propagandy - podam po prostu realny przykład ;)

 

Statystyki zaparkowanego nonIDNa i IDNa (obie domeny ruch tylko naturalny type in):

 

Przyslowia.pl (nonIDN)

 

przyslowia.png

 

Przysłowia.pl (IDN)

 

przyslowia_IDN.png

 

DD

 

Chętnie zapoznam się z Twoimi statystykami ;)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny w az wcale nie są darmo. Wpisałam domenę polską i jest napisana cena - 9,99

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
Widocznie już wcześniej skorzystałaś z innej promocji ;)

 

To chyba dwa lata temu. A można zarejestrować nowe konto?

Chciałam się zarejestrować ale jest napisane - niepoprawny format kodu pocztowego - a wpisałam 87-200

Edited by Orsay

Share this post


Link to post
Share on other sites
posiadanie samego IDNa nie ma sensu

 

Całkowicie zgadzam się z entersite. Albo komplet, albo inny wariant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ale domena z polskim znakiem może przecież przegonić konkurencję, jeśli w pierwszych wynikach wyszukiwania są raczej domeny z niepolskimi znakami.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak z ciekawości z jakiego sprzętu korzystasz że nie możesz wpisać polskiej litery?

 

Od czasu do czasu laptopa z angielskim XP, na którym jakiś baran zapomniał hasła administratora i nie mogę dodać polskiego układu klawiatury programisty. Zabieram się za reinstalkę systemu ale jakoś nie mam do tego weny. Niemniej przykład jak najbardziej możliwy do zaistnienia w życiu, bo spotkałem się już wielokrotnie, że ludziki po zakupieniu tutaj (UK) laptopa z angielską wersją windowsa nie wiedzą, jak zmienić układ klawiatury na polski i jadą cały czas na angielskim, co uniemożliwia im używanie polskich liter m.in. w url-ach. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro jest to angielski windows, to polskich liter nie będzie miał i już. Wiem, bo w wolnych chwilach uwalniam ludzi od tego kłopotu za drobną opłatą ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od czasu do czasu laptopa z angielskim XP, na którym jakiś baran zapomniał hasła administratora i nie mogę dodać polskiego układu klawiatury programisty. Zabieram się za reinstalkę systemu ale jakoś nie mam do tego weny. Niemniej przykład jak najbardziej możliwy do zaistnienia w życiu, bo spotkałem się już wielokrotnie, że ludziki po zakupieniu tutaj (UK) laptopa z angielską wersją windowsa nie wiedzą, jak zmienić układ klawiatury na polski i jadą cały czas na angielskim, co uniemożliwia im używanie polskich liter m.in. w url-ach. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro jest to angielski windows, to polskich liter nie będzie miał i już. Wiem, bo w wolnych chwilach uwalniam ludzi od tego kłopotu za drobną opłatą ;)

 

No to wiele wyjaśnia :P

 

Oczywiście takie sytuacje (angielskie XP z brakiem hasła admina) mogą zaistnieć ale jest to niski procent a być może promil wszystkich użytkowników.

Skoro masowo Polski internauta używa polskich liter choćby w wyszukiwarkach to świadczy to o tym że ma dostęp do polskiej klawiatury.

 

Do tego pod uwagę można brać fakt że hardware wymieniany jest średnio co parę lat, a software z reguły uaktualniany częściej.

O ile się orientuję to wsparcie Microsoft dla Windows XP zakończono w zeszłym roku. W nowych edycjach dochodzą coraz nowsze funkcje włącznie z autokorektą teksu.

 

Ewolucja narzędzi tego typu jest nieunikniona i to co dzisiaj jeszcze sprawia jakiejś grupie kłopot...ta parę miesięcy , rok, dwa będzie naturalne.

 

 

Wybiegnę może dalej (lub może niedaleko) w przyszłość ale wyobraź sobie UI sterowany głosem.

I nie mówię tu o żadnym SCI-FI ....np. Opera 10 ma już takie możliwości

Google też zresztą oferuje wyszukiwanie głosem.

 

Wydaje mi się że jak powiem samochód.pl czy sądrejonowy.pl to właśnie tak mi je wpisze.

Problemy typu typo czy polskie znaki nie będą miały kompletnie znaczenia i nikt o nich nie będzie pamiętał, tak jak małe dzieci nie pamiętają że kiedyś trzeba było wstać żeby zmienić kanał w TV ;)

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×