Jump to content
prezes

Wymyślenie abstakcyjnej, fajnej nazwy firmy *.com

Recommended Posts

Co poradzicie: potrzebuję stworzyć brand dla spółki pracującej w języku angielskim, w domenie .com. Nazwa powinna być abstrakcyjna, łatwo zapamiętywalna. Oczywiście chciałbym aby była jak najkrótsza, ale skoro mogę sobie pozwolić na dowolny wybór nazwy, nie zamierzam płacić tysięcy dolców za 3-4 znakowe zajęte dot comy. Komfort mam o tyle szeroki, że może być to cokolwiek co będzie w moim przekonaniu fajne, tanie (w sensie nie z rynku wtórnego, tylko najlepiej nowa domena). Warunek jedyny, by nie miało złych kojarzeń w wersji angielskiej, polskiej, niemieckiej, francuskiej i włoskiej.

Schody zaczynają się, gdy widzę, że wiele fajnych abstrakcyjnych pojęć jest zajęte na comach nawet dla 5-znakowych wyrażeń, najlepsze oczywiście zajęte także wyżej. Im dłuższa nazwa tym mniej fajnie.

Czy macie jakiś pomysł jak poszukać fajnej nazwy? Czy znacie może jakieś serwisy gdzie gromadzi się fajne nazwy wolnych domen? Szukałem na forach anglojęzycznych odpowiednika subforum "wolne domeny" ale nic ciekawego nie znalazłem. A co nie wymyślę, to okazuje się że na comie jest zajęte.

 

Dla przykładu - przyszło mi parę pomysłów np. medion.com, artium.com - brzmi intrygująco i dość "kosmopolitycznie" kojarzy mi się. Oczywiście zajęte. Jako że trzepię z głowy pomysły od tygodni i wszystko pozajmowane, stąd ten post, może ktoś coś podpowie jak szukać, albo wymyśli nazwę, na jaką nie wpadłem, a jednocześnie nie potrzebuje jakiejś bezsensownej domeny:)

Edited by prezes

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal

Sensowne pięcioznakowe nazwy .com już od dawna są zajęte. Ostatnio sprzedałem jedną za 10 tys. zł netto. Do dzisiaj żałuję, że tak tanio. Dopiero po sprzedaży bardziej się zainteresowałem tym rynkiem...

 

Moim zdaniem jedyne sensowne wyjście to przeznaczenie kilku(nastu) tys. na zakup dobrej nazwy. Jeżeli przedsięwzięcie ma mieć powodzenie, to wcześniej czy później będziesz żałował, że wybrałeś dziwoląga tylko dlatego, bo był wolny. Alternatywnie wybierz (tańszą) .net i później dokup w miarę możliwści .com (z tym że wtedy będzie pewnie znacznie droższy).

Edited by Michal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biorę pod uwagę raczej tylko .com i ewentualnie net. Oczywiście nic innego. Z net chciałem wymyślić coś mające "net" w samej nazwie domeny typu netcośtam.net ale oczywiście i tu wszystko zjedzone ;) Nawet nie chodzi o kasę, ale o sens: po co wydawać na domenę zajętą, skoro mogę wymyślić własną - w najgorszym wypadku wymyślę coś 6-7 znakowego ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem zagraniczne fora to dobry trop. Wciaz mozna tam kupic piecioliterowego brandable .coma do $50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli szukasz abstrakcyjnej to np. Abstro.net jest wolna ;)

 

To pierwsza, która przyszła mi tak luźno do głowy, z pewnością dałoby się znaleźć więcej nic nie znaczących tworów, gdybym miał czas i ochotę, nie wykluczone, że nawet w rozszerzeniu *com

 

Sebastian

alpine5

 

p.s. posiadam kilka *com-ów na stanie, raczej polskojęzyczne, na jednej (oliwy*com) zastanawia mnie ruch, który jest głownie z Turcji (49%) i USA (8%), codziennie średnio 2-3 wejścia, bez szału, a ostatnio tak raz na 10 dni po 30-40 wejść i potem znów wraca do normy. Jak by nie patrzeć to jednak 5-cio literowy *com, więc może będziesz zainteresowany (tanio bym oddał)

Edited by alpine5

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co poradzicie: potrzebuję stworzyć brand dla spółki pracującej w języku angielskim[...]

 

 

Jaka branża?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szukałem na forach anglojęzycznych odpowiednika subforum "wolne domeny" ale nic ciekawego nie znalazłem.

Może powinieneś poszukać czegoś dla frazy "domenowe życzenia do św. Mikołaja" ? ;)

 

Nazwa abstrakcyjna nie dla każdej branży jest taka sama.

Dla jakiej Ty szukasz ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi o domeny dla branż informatyka, media.

Edited by prezes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka wolnych com-ów 6 literowych:

 

valoar.com / waloar.com

metene.com (media-tech-new)

bamete.com

etramo.com

sasnic.com / sasnik.com

 

Nie wiem, czy ładnie brzmią, ale może coś Ci się spodoba ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

etramo.com brzmi całkiem fajnie, może się komuś przyda, ja jednak nie biorę, bo wolałbym coś w rodzaju męskim, typu etram.com. Tego typu końcowki lepiej dla mnie brzmią (może nawet "poważniej") w moim subiektywnym odczuciu ;) Tak, wiem, wybredny jestem.

 

edit: UWAGA nie chcę nikogo obrazić, sam nie opowiadam żadnych kawałów, a już na pewno nie na ten temat...ale właśnie odkryłem, że zajęta jest domena rzyd.net.... ;) nie dałem rady uniknąć skojarzenia.

Edited by prezes

Share this post


Link to post
Share on other sites
etramo.com brzmi całkiem fajnie, może się komuś przyda, ja jednak nie biorę, bo wolałbym coś w rodzaju męskim, typu etram.com. Tego typu końcowki lepiej dla mnie brzmią (może nawet "poważniej") w moim subiektywnym odczuciu ;) Tak, wiem, wybredny jestem.

 

;)

xaldr.com

taspis.com

stelox.com

reldon.com

mormes.com

mermes.com

...

Share this post


Link to post
Share on other sites

GNOES.COM

 

Jednak musiałbyś się do nas po nią zgłosić

bo właśnie spodobała się i "łyknęliśmy".

 

Oh Gnoes! ;)

 

-------------------------

 

We flamandzkim/"holenderskim" gnoes może oznaczać antylopy GNU.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

gdy testowo popytałem na forach, ludzie w PM proponują mi LLLL.com nawet po 20 USD. W tym gość, który tego typu domenę ma 4 lata i jeszcze pisze że cena do negocjacji(!). Nie wiem więc, po co ją trzyma i teraz chce sprzedać za bezcen (a ja i tak nie kupuję, bo ma mocno niepożądane Q ;))

 

edit:

taspis - negatywne konotacje w PL

reldon - prawie jak polskie firmy typu ździchtex

xaldr - niepożądany "x"

sasnic - niepożądane skojarzenie z polskim nazwiskiem ;)

Edited by prezes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to proszę rzucać. Podobają mi się abstrakty w brzmieniu typu rubicom.com, vimeo.com, huevo.com, mecom.com, telsen.com, trisat.com oraz ładne połączenia ze słowem media typu atmedia.com, mediasat.com, citmedia.com. Naprawdę masa domen z frazą media/net/com/sat/tel/dot pozajmowane na odsprzedaż i tak wiszą twory typu imedianet.com latami, a podem ludzie próbują to mi wcisnąć po 39$ :) ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Naprawdę masa domen z frazą media/net/com/sat/tel/dot pozajmowane na odsprzedaż i tak wiszą twory typu imedianet.com latami, a podem ludzie próbują to mi wcisnąć po 39$ :) ...

Jak latami czekają na klienta to i tak dziwne że tylko tyle :lol:

 

Faktem jest, że znalezienie krótkiej domeny z 'media' czy 'adv' czy inne tego typu, graniczy z cudem. Wszystkie na parkingach itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podobają mi się abstrakty w brzmieniu typu rubicom.com, vimeo.com, huevo.com, mecom.com...

 

Huevo to żaden "abstrakt". To po prostu "jajko" po hiszpańsku, a biorąc pod uwagę fakt, że Hiszpania i Ameryka preferują .com niż swoje narodowe rozszerzenia, to ten "abstrakt" jest wart kilkadziesiąt, jesli nie kilkaset tysięcy $.

 

Generalnie to nie ma szans żeby za parę dolarów wyrwać cytowane przez ciebie nazwy. Wejdź na Sedo, wrzuć sobie filtr żeby ci pokazał domeny 5 literowe i zobacz jakie są ceny. "Brandable" i wymawialne, krótkie domeny to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tys $.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzisiaj spadły m.in. (na chwilę obecną są wolne)

 

czarr.com

doawa.com

kestu.com

moczu.com :)

noocu.com

mozdi.com

 

a może spodoba Ci się któraś z moich:

 

oo-z.com

b-io.com

psi4.com

 

...i kilka innych

 

 

Lub jakiś 3 znakowy net: :lol:

 

4b2.net

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, widziałem dziś te spady, chyba faktycznie najlepszy moczu.com :lol:

Jak w US zrobią pod tym megaportal, to też będą mi tu ględzić, że tego typu domeny to wydatek od paru do parudziesięciu k USD :)

 

#zacon.net wolna - świetny brand na oprogramowanie dla zakonów i klasztorów...

Edited by prezes

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tak, widziałem dziś te spady, chyba faktycznie najlepszy moczu.com

 

No to bierz moczu i nie zawracaj gitary. Pasuje do ciebie jak ulal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×