Jump to content
Sign in to follow this  
mwic

Rejestracja wygasłej .PL - Pytanie nowicjusza

Recommended Posts

Czesc,

 

szukalem odpowiedzi w innych watkach - pewnie jest gdzies zakopana, ale nie udalo mi sie do niej dotrzec. Jak wyglada proces zwalniania domeny .PL? We whois moge sprawdzic jej date i godzine wygasniecia. Czy w tej właśnie sekundzie trafia ona do wolnej puli, czy jest jakies losowe opóźnienie?

 

Dziekuje za pomoc,

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze 15 dni podczas których wlaściciel moze ja odnowić

Do wolnych trafi po tym czasie jesli nikt nie zalozyl na nia opcji nikt nie przechwycił.

Jesli to dobra domena to szanse ze sie zwolni sa male

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzieki za pomoc.

 

Sytuacja wyglada nastepujaco: Status domeny to: "domena.com.pl po zakończeniu okresu rozliczeniowego "

 

We whois jest data i czas: 2011-06-23 14:00

 

Nikt nie zalozyl opcji na domene.

 

Czy da sie okreslic dokładny moment, kiedy bedzie ona w puli wolnych? Tzn. ten moment, kiedy serwisy typu dropped etc. zaczynaja sypac zapytania?

Edited by mwic

Share this post


Link to post
Share on other sites

odżałuj już te 20pln, daj do przechwycenia bo będziesz siedział, denerwował się i obgryzał paznokcie:)

pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czy da sie okreslic dokładny moment, kiedy bedzie ona w puli wolnych? Tzn. ten moment, kiedy serwisy typu dropped etc. zaczynaja sypac zapytania?

 

Nie trzeba nic określać, bo ten moment jest podany we whois. :(

 

Np. dla takiej domeny:

 

NAZWA DOMENY: graba.pl po zakończeniu okresu rozliczeniowego

utworzona: 2010.06.05 23:46:34

wygasa: 2011.06.20 23:46:34

opcja utworzona: 2011.06.05 20:54:38

wygasa: 2014.06.05 20:54:38

 

Taka domena zwolni się dokładnie 20 czerwca o 23:46:34 i opcja na nią zostanie zrealizowana dokładnie w tej minucie i sekundzie (bo nie będę raczej przedłużał tej domeny). Ale gdyby nie było opcji to w tej samej sekundzie domenę próbowałyby rejestrować automaty przechwytujące i jeśli któremuś udałoby się pierwszemu wysłać komendę rejestracji (najbliżej 23:46:34) ten by ją zarejestrował.

 

W zasadzie odnośnie opóźnienia to ono istnieje (stan serwera whois odświeża się co 15 minut) stąd informacja o zrealizowanej opcji zostanie wysłana dopiero po godzinie 0:00 i po odpytaniu whois np. o 23:47 domena będzie dalej "po zakończeniu okresu rozliczeniowego", ale opcja będzie już faktycznie zrealizowana o 23:46:34 lub domena przechwycona.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogromne dzieki za wyjasnienie. Bede robil rozne testy i na pewno podziele sie wnioskami.

 

@panh: prawdopodobnie dodam i tu i jednoczesnie bede probowal na wlasna reke.

 

Przy okazji: orientujesie sie czy takie robaczki jak ja maja jakiekolwiek szanse z dropped, az i premium? Czy moje jedno zapytanie w danej sekundzie ma szanse przy X ich zapytan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale kombinujesz:)

w dropped jest chyba cos takiegi jak przejmowanie domen "light"

ma mniejszy priotytet od normalnego przejmowania

ale za 20 zl masz oplacona domene na rok pod warunkiem ze nie miala opcji i nie byla

zlecona do normalnego przechwycenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Absolutnie nie chodzi mi o te 20 czy 10 zł. Zdarzylo mi sie brac udzial w licytacji na dropped - tzn przejalem domene, ale nie bylem jedyny:) I ostatecznie zaplacilem za domene 500 zł. Mysle nad planem B jesli okaze sie, ze dodalem domene, a tam sie okaze, ze nie tylko ja sie na nia czaje :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie od nowicjusza.

Czy po przejęciu domeny powiedzmy w "dropped" za 40zł, jest ona już opłacona na 1 rok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×