Jump to content
apze

wycena nie dla wszystkich

Recommended Posts

Ja uważam że zarówno pisanie pod każdym postem reg fee jak i inne wróżenia z fusów są tyle samo warte. Wycena domen to fajna zabawa, ale poza ewidentnymi ninjami bardzo trudno określić wartość domeny(pomijam domeny z ruchem). Uważam więc, że dział powinien zostać w niezmienionej formie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To, ze ktos jest swiezakiem na forum, nie oznacza, ze jest zielony. Nie wszyscy zaczynaja swoja przygode z domenami od zarjestrowania sie na forum.

 

Bez przesady. Wiekszosc tak zaczyna. Szukaja informacji i trafiaja tutaj. Forum juz troche istnieje i osoby, ktore dzialaja dluzszy czas w domenach na pewno sie zarejestrowaly. Jezeli nie, to widocznie nie maja takiego zamiaru, ale o forum na pewno wiedza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

już dawno proponowałem (na forum czy na czacie), aby za "wyceny" typu "reg fee" czy "ninja" (bez uzasadnienia) dawać bana. najpierw np. tygodniowego, a za 3 takie numery - dożywotnio (oczywiście należałoby najpierw zapisać to w regulaminie). i pozbylibyśmy się wyceniaczy-ekspertuff i nabijaczy postów (btw: a gdzie się podział Renek?:-))

 

jeśli wyceny to przynajmniej z jednozdaniowym uzasadnieniem - jeśli ktoś ma problem ze skleceniem jednego zdania i naprawdę potrafi powtarzać w kółko tylko reg fee to taki ban jak najbardziej się mu należy.

a i tak wiadomo, że te wyceny to bardziej zabawa, choć przynajmniej pozwalają się zorientować posiadaczowi domeny w jej przybliżonej wartości i ew. unikać błędów w przyszłości itd.

może właśnie zmienić nazwę działu na "opinie" albo "pochwal się jaką domenkę ostatnio wyrwałeś" i tyle, bez wycen "kwotowych".

 

także sugerowałem kiedyś, aby nowo rejestrowani użytkownicy mieli limit pisania postów, do np. 5 dziennie przez miesiąc, 10 dziennie przez kolejne 3 miesiące lub coś w ten deseń...

 

słowem: likwidacja działu - nie, zmiany - tak

 

edit:

proponuję także zlikwidować dział "przywitaj się", który nie służy niczemu tylko właśnie nabijaniu postów. jest kilku forumowiczów, którzy mają po kilkadziesiąt postów o treści "witaj", super nie? jeśli ktoś będzie chciał się przywitać i się przedstawić to może to zrobić "przy okazji" swojego pierwszego posta na przykład, a pozostali będą mogli go przywitać przy okazji odpowiadania mu na post.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Likwidacja działu nie jest rozwiązaniem problemu. Ja swoją opinię wyraziłem i coraz mocniej ją podtrzymuję.

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...)

 

edit:

proponuję także zlikwidować dział "przywitaj się", który nie służy niczemu tylko właśnie nabijaniu postów. jest kilku forumowiczów, którzy mają po kilkadziesiąt postów o treści "witaj", super nie? jeśli ktoś będzie chciał się przywitać i się przedstawić to może to zrobić "przy okazji" swojego pierwszego posta na przykład, a pozostali będą mogli go przywitać przy okazji odpowiadania mu na post.

 

Nie zgadzam się z tym - oczywiście, może być dział "Przywitaj się", ale z jednym tematem i właśnie w tym temacie nowo przybyli użytkownicy będą witali się z innymi użytkownikami tego forum.

btw. kiedyś na moim forum miałem tego typu sytuacje, że każda nowo przybyła osoba zakładała nowy temat - zdenerwowany postanowiłem założyć temat "jesteś nowy - przywitaj się z użytkownikami" - wygląda to tak:

97135966dg6.png

Wybaczcie za OT.

Share this post


Link to post
Share on other sites
słowem: likwidacja działu - nie, zmiany - tak

Zgadzam się z opinią.

 

Sam przez długi czas nie podejmowałem się wyceny, czytałem opinie "doświadczonych graczy", przyglądałem, co mniej-więcej ma wzięcie. Wiele ze swoich domen dałem do wyceny, ale to bardziej celem sprawdzenia, czy czegoś się uczę :rolleyes:

 

Proponuję, by wycenę opierać (i zapisać to w regulaminie) tylko-li na danych udostępnionych przez właściciela - bo później są pretensje: "A przecież pierwsza w guglu", "A przez dwa dni zarobiła milion", "A przecież z 1410 roku" itd. W przypadku domen do sprzedaży - jeśli ktoś będzie domeną zainteresowany, znajdzie te informacje, a może po małym rozeznaniu dojdzie do wniosku, że nie warto :D

 

No i wyraźnie zaznaczyłbym, że ewentualna wycena to tylko zabawa a podana wycena to "poniżej tego nie puściłbym" dla klienta końcowego, nie dla domeniarza.

 

Przez grzeczność pomijam fakt nabijaczy (edit: i zgadzaczy się z przedmówcą bez wyjaśnienia i/lub piszących to samo, tylko innymi słowami), którzy wyciągają średnią ze wszystkich dotychczasowych opinii, odejmujących 10% i wystawiających jako swoją wycenę ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem ciekawym rozwiązaniem byłoby zamknięcie działu, a ściślej mówiąc jego przeniesienie na subdomene (przekierowanie - podobnie jak Webhostingtalk.pl) chociazby na wycena.di.pl. Jestem również za tym, aby posty w tym dziale nie były dodawane do ogólnej liczby postów danego uzytkownika (swoja droga zastanawiam się jak kogoś może "jarać" liczba postów które napisał - to chyba jakieś zboczenie :-P)

Share this post


Link to post
Share on other sites
swoja droga zastanawiam się jak kogoś może "jarać" liczba postów które napisał - to chyba jakieś zboczenie :-P

No wiesz niektórzy jakoś muszą sobie zrekompensować braki w pewnych miejscach :rolleyes:

A tak na poważnie to dział wycena powinien być. Zawsze warto posłuchać opini nt swojej domeny. Myślę, że dobrym pomysłem było by wyłaczenie licznika w tym forum, tak samo w przywitaj się

Share this post


Link to post
Share on other sites
Myślę, że dobrym pomysłem było by wyłaczenie licznika w tym forum, tak samo w przywitaj się

Wyłączenie naliczania postów nie rozwiąże problemu specjalistuff.

 

( myślę nad rozwiązaniem, ale ni tak ni siak nie dobrze. każdemu się nie dogodzi. trzeba znaleźć kompromis )0

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyłączenie naliczania postów nie rozwiąże problemu specjalistuff.

no ale może troche ograniczy spameruff :rolleyes: albo można by ograniczyć dla nowych użytkowników ilość pisanych postów na dzień w tym dziale

Share this post


Link to post
Share on other sites
no ale może troche ograniczy spameruff ;) albo można by ograniczyć dla nowych użytkowników ilość pisanych postów na dzień w tym dziale

Nowy nie znaczy gorszy :rolleyes: Nie róbmy tutaj takich 'reguł' że ogranicza się coś, dzieli na klasy itd.

 

Myślę, że najrozsądniej napisać mini-poradnik wyceniania. Osoby, które będą go nagminnie łamać ( powiedzmy te 3-5 razy ) zostaną dodani do grupy, która nie będzie mieć tam wstępu ( technicznie bardzo łatwo to rozwiązać ).

Kto będzie pilnował przestrzegania regulaminu - admini i moderatorzy. Jak dotychczas :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
licznik czy jakies oznaczniki przy danym userze forum musi byc chocby po to zeby nowi czytajac posty wiedzieli czy jest to ktos swiezy czy nie

licznik powinien byc zasilany przy nazwie usera wartoscia merytoryczna postu a nie przynudzaniem albo gadaniem farmazonow

 

Po raz kolejny wraca proponowana przez mnie kwestia wprowadzenia „reputacji” użytkownika – za każdy post będzie mógł być oceniony przez innych pozytywnie lub negatywnie, coś jak komentarze na allegro (ze wszystkimi ich wadami). Jeśli dobrze pamiętam, jest taki moduł do IPB.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po raz kolejny wraca proponowana przez mnie kwestia wprowadzenia „reputacji” użytkownika – za każdy post będzie mógł być oceniony przez innych pozytywnie lub negatywnie, coś jak komentarze na allegro (ze wszystkimi ich wadami). Jeśli dobrze pamiętam, jest taki moduł do IPB.

Rozwiązanie bardzo dobre, albo punkty takie jak na NP. Co do pierwszej części to mogło by to być mało obiektywne. Taki jeden z drugim mógłby sobie dziennie strzelać rundkę na forum i wszystkim nega sypać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po raz kolejny wraca proponowana przez mnie kwestia wprowadzenia „reputacji” użytkownika – za każdy post będzie mógł być oceniony przez innych pozytywnie lub negatywnie, coś jak komentarze na allegro (ze wszystkimi ich wadami). Jeśli dobrze pamiętam, jest taki moduł do IPB.

Fajnym rozwiązaniem byłby moduł IPB, dzięki któremu oceniamy post danego użytkownika, który wycenia domenę - tak jak jest na wykop.pl - przykład http://www.wykop.pl/link/37405/personas-fo...#comment-178927 - pierwszy komentarz dostał 3 plusy, natomiast drugi dostał -44, i w ten sposób jest schowany bo najwyraźniej nie spodobał się innym użytkownikom. ;-)

Fajnie gdyby była taka możliwość oceniania tutaj. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fajnie gdyby była taka możliwość oceniania tutaj. ;-)

 

Chowanie postów nie rozwiązuje problemu, chyba że takie punkty byłyby też zliczane dla danego użytkownika i pokazywane zbiorczo w profilu lub pod avatarem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jeśli dobrze pamiętam, jest taki moduł do IPB.

Jest. Moduł Punktów. User może podziękować innemu za posta. Następnie może sprawdzić za co ( jaki temat ). To jeden rodzaj, gdzie licznik możliwy jest tylko do zmiany 'w górę', nie ma punktów ujemnych.

Drugi moduł, bardziej rozbudowany - umożliwia operowanie punktami w obie strony.

 

Pozdrawiam,

DawPi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyłączyć zliczanie postów w tym dziale. Osoby, które nagminnie piszą "Reg Free", 0zł (czyli robią to bez większego zastanowienia) przypisywać inną grupę, która nie ma możliwości pisania w tym dziale.

Dla domen aż śmiesznych, które mają oczywistą wartość 0zł i tka ją wyceniło kilka pierwszych osób - po prostu zamykać temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyłączyć zliczanie postów w tym dziale. Osoby, które nagminnie piszą "Reg Free", 0zł (czyli robią to bez większego zastanowienia) przypisywać inną grupę, która nie ma możliwości pisania w tym dziale.

Dla domen aż śmiesznych, które mają oczywistą wartość 0zł i tka ją wyceniło kilka pierwszych osób - po prostu zamykać temat.

 

Bez przesady, jezeli domeny warte sa reg fee lub 0zl to trzeba pisac, ze warte milionow...? Nie oszukujmy sie 80% domen wycenianych tu nie jest nic warta.

 

A wprowadzenie komentarzy za wypowiedzi przeklamie forum, stworzy towarzystwa wzajemnej adoracji. Zbedne narzedzie. Zreszta komu by sie chcialo? Mnie nie.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wypowiedzi kilofka wydają się być mi najbliższe.

Kojarzą się ze zdrowym, wolnym rynkiem i brakiem odgórnego sterowania.

Pewnie niektórzy dający domenę do wyceny woleliby zamiast obecnych - niewiele wnoszących - komentarzy wpisać ją i po chwili otrzymać automatyczną wycenę, która uwzględniałaby PR, Alexa + inne wskaźniki i wywalałaby jakiś porównawczy przedział cenowy, na który tak czekają.

Nawet gdyby był to jakiś szeroki przedział a pod nim zapis, że ta wycena niczego nie gwarantuje to byliby nawet gotowi za to zapłacić parę złotych i przez to wesprzeć rozwój serwisu i pozbawić go kłopotu :rolleyes:

Co do punktów - może zamiast stresować się, że ktos sztucznie nabija je w jakimkolwiek dziale, nie dodawać ich do licznika w tych miejscach ?

Czy jest to możliwe ?

Miło jest nowemu gdy inni, stali bywalcy go witają w swoim gronie ale żeby to wpływało na poziom zaawansowania użytkownika ?

Co najwyżej na poziom kultury osobistej :P

Pojawiła się opinia żeby oceniać wypowiedzi.

Pomysł niezły ale czy nie jest to równie subiektywne jak wycenianie domen ?

Chyba, że będzie to robiła rada ekspretów, która później byc może zostanie ciałem doradczym przy Ministerstwie Finansów ds. inwestycji internetowych :(

 

edit: Polubiłem to forum i chyba przejęłem się niektórymi wypowiedziami.

Więc żeby nikt nie sądził, że zależy mi nabijaniu punktów i udawaniu fachowca a zainteresowany wiedział z kim prowadzi dyskusję, postanowiłem uzupełnić prywatny komunikat w swoich ustawieniach.

Być może gdyby wszyscy napisali tam trochę o sobie, byłoby wiadomo czy to gawędziarz, ekspert czy hobbysta ? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

novitz a gdzie ja napisałem, że nie można wyceniać tak domen? Chodzi mi o to, że napisać 8 znaków (licząc spację) może każdy. Jeżeli myślisz, że domena nic nie jest warta to poprzyj to czymś. Później właśnie są sytuacje, ze domena jedynie warta rejestracji a sprzedana za kilka tysięcy. Trzeb kliknąć w Google trochę, sprawdzić nowinki i zbliżające się wydarzenia, wejścia do Polski nowych firm. Tak są później posty nabijane bo komuś domena się nie podoba i od razu 0zł czy RF. Na jakiej podstawie piszesz 0zł lub RF? To jest różnica (była, bo teraz jest promocja) kilkudziesięciu złotych. Jednym zamachem potrafisz co do złotówek rozeznać się w wycenie domeny? Wycena powinna być poparta wieloma czynnikami, a nie że nazwa mi się nie podoba i koniec. Dla Ciebie domena aparatka.pl może być po prostu domeną związaną z kabaretem lub aparatami i tak sobie na pierwszy rzut oka wyceniasz ją na 100zł. A przykładowo gdybyś zerknął w Google zauważył byś najnowszy artykuł o tym, że gigant międzynarodowy chce wejść z taką nazwą do Polski, od 5 lat był tam sklep z aparatami i w dodatku jest to nazwa jakiejś agencji rozrywkowej. I co, nagle wycena ze 100zł może zamienić się w wiele tysięcy? Tak więc ktoś pisząc 0zł może to zrobić w przypadku DomChlebaiBułki.pl (IDN) i to widać na pierwszy rzut, że ani firma by takiej domeny żadna nie chciała, ani nic z tym zrobić nie można. Ale często wyceniane są śmiesznie domeny przez osoby które nic nie sprawdzą dalej.... dobra nie rozkręcam się :).

 

 

PS. Nie szukajcie co to za firma będzie miała nazwę Aparatka, to tylko przykład ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to się rozumiemy :) Jak domena nie jest idiotyczna, to piszę uzasadnienie.. Ale jak jest kredyty-rarytasy.com.pl - to mi sie juz nie chce wyjaśniać, czasem nawet pisac w dziale wyceny ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlatego mówię, jeżeli domena jest oczywistym zerem wystarczy, że napiszą to 1-2 osoby i temat do zamknięcia a nie temat do nabijania postów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×