Jump to content
Sign in to follow this  
pshemec

Inwestycje w wino

Recommended Posts

Polski rynek nie dorósł i jeszcze długo nie dorośnie do tego typu inwestycji.

Poza tym jakby nie patrzeć tradycja uprawy winorośli i produkcji dobrych win nie wyszła jeszcze z jaskini i nadal goni za mamutami...

;)

 

 

#

 

winopedia.pl

 

To raczej nie jest kwestia "dorośnięcia" do tematu inwestycji w wina.

Po prostu w zachodnich i południowych krajach unii wino to nie tylko trunek, ale przede wszystkim kultura, i raczej dlatego z takich inwestycji w wina, na zachodzie można szybciej wyciągnąć pieniądze.

Poza tym jakby nie patrzeć tradycja uprawy winorośli i produkcji dobrych win nie wyszła jeszcze z jaskini i nadal goni za mamutami...

Kiedyś widziałem urywek programu "Europa da się lubić", gdzie Grekowi, Włochowi, Francuzowi i Hiszpanowi dano do spróbowania 4 lampki z winem, w celu wskazania, które z tych win jest najlepsze a które pochodzi z ich kraju. Jak się okazało, za najlepsze uznali wino z Polski o wartości 5zł za butelkę. Dodatkowo dwójka wskazała, że to wino z ich krajów ;)

 

*WinoCzerwone.pl niedługo na aukcji

*Winogron.pl na aukcji

Edited by morderrca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może ma ktoś inne ciekawe pomysły jak wino czy wiatraki i chce podzielić się w temacie ?

Od niedawna zapoznaję się z tematem odzysku metali szlachetnych ze złomu elektronicznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ArturZ

 

"Od niedawna zapoznaję się z tematem odzysku metali szlachetnych ze złomu elektronicznego." I muszę napisać, że....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od niedawna zapoznaję się z tematem odzysku metali szlachetnych ze złomu elektronicznego.

 

Gdybyś miał i mógł podesłać jakieś ciekawe linki związane z tym tematem to byłbym wdzięczny. Z racji działalności mojego ojca mam dostęp do całkiem sporej ilości elektrozłomu i już kiedyś myślałem, że zamiast sprzedawać za grosze lub nawet oddawać za darmo to może warto samemu włożyć trochę pracy i coś więcej na tym zarobić ;)

Edited by Wojtas30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od niedawna zapoznaję się z tematem odzysku metali szlachetnych ze złomu elektronicznego.

Nie wiem jak wyglądają statystyki, ale działający choć w małym stopniu sprzęt elektroniczny bardziej opłaca się sprzedać firmie takiej jak greenfone niż go niszczyć.

Jeżeli chodzi o osprzęt to za kilka tysięcy można kupić już coś dobrego do przetapiania. W Polsce może to być trudne zadanie. Choć mieszkając koło jakiejś metropolii można poszukać starego, niedziałającego sprzętu ze szpitali czy laboratoriów (tam nie szczędzili srebra czy platyny), jak również na szrotach odzyskać jakieś katalizatory z platyną.

ArturZ jeżeli ruszysz coś z tematem, to z chęcią przeczytam Twoje postępy, jeżeli zdecydujesz się opisać to na forum.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na wstępie polecam przeczytać wątek tasiemiec z forum elektroda.pl

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic855051-0.html

 

Trzeba mieć też dojście do złomu zawierającego elementy z zawartością metali szlachetnych (komputery, telefony, urządzenia automatyki przemysłowej). Ja na razie bez użycia "groźnych" kwasów uzyskałem 4 gr "brudnego" złota i 125 gr "brudnego" srebra. Jak uzbieram tego 10 x tyle, to oczyszczę. Żeby to oczyścić będę musiał bawić się mocniejszymi kwasami, ale to zostawię na wiosnę/lato.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na wstępie polecam przeczytać wątek tasiemiec z forum elektroda.pl

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic855051-0.html

 

Trzeba mieć też dojście do złomu zawierającego elementy z zawartością metali szlachetnych (komputery, telefony, urządzenia automatyki przemysłowej). Ja na razie bez użycia "groźnych" kwasów uzyskałem 4 gr "brudnego" złota i 125 gr "brudnego" srebra. Jak uzbieram tego 10 x tyle, to oczyszczę. Żeby to oczyścić będę musiał bawić się mocniejszymi kwasami, ale to zostawię na wiosnę/lato.

Masz ten złom elektroniczny za darmo? Czy skupujesz od ludzi bądź firm takie rzeczy? Bo za pewne każdego interesuje jak to wygląda w liczbach - ile włożyłeś ile możesz wyciągnąć?

Ewentualnie czy masz już na oku firmę ze spektometrem, która zbada Ci próby Twojego wytopu i wiesz ile weźmie? Czy może sam zaopatrzyłeś się w jakieś testery?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×