Jump to content
hsqva

Co dalej Polska.pl?

Recommended Posts

Nie wyobrażam sobie, żeby te domeny zostały sprzedane bez przetargu

Pełna przejrzystość powinna dotyczyć wszystkich sprzedawanych przez NASK domen.

W przeciwnym wypadku zawsze będą pojawiały się domysły i niedomówienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wyraźnie o tym chyba napisałem, że przynajmniej te dwie domeny zmieniły abonenta

 

Faktycznie - nie doczytałem tego na Twoim blogu, przepraszam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciekawe, jaką dostałbym odpowiedź pytając o cenę domeny polska.pl dwa miesiące temu. Czy byłoby to "nie na sprzedaż"?

...to zależy z jak wielką jarmułką upchaną kasą byś przyszedł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasuwa się kilka pytań:

 

  • Czy był jakiś przetarg?
  • Czy zamieszczono ogólnie dostępną informację (dla potencjalnych abonentów) o udostępnieniu tych domen dla przestrzeni publicznej?
  • Czy została podana informacja o kwocie za którą domeny zostały odstąpione?
  • Co stanie się z archiwami dokumentów gromadzonymi przez lata na polska.pl (projekty "Miasta w dokumencie", zbiory Archiwum Głównego Akt Dawnych czy projekt "U Polskich źródeł demokracji" który był dostępny pod adresem demokracja.polska.pl)

 

na stronie NASK widnieje informacja:

http://www.nask.pl/run/n/Dzialalnosc

 

Polska.pl i Poland.pl

Od wielu lat NASK tworzy zasoby portalu Polska.pl oraz jego anglojęzycznej wersji - Poland.pl, serwisów, które służą w dostępie do zweryfikowanych pod względem merytorycznym, wiarygodnych źródeł wiedzy o Polsce.

 

Nie widzę nic złego w tym że NASK zdecydował się udostępnić te domeny ale ciekawi mnie sposób w jaki zostały udostepnione tylko jednemu podmiotowi, (być może) dyskryminując innych potencjalnych zainteresowanych. Ciekawi mnie także jakim gwarantem jest prywatna firma w gestii wspomnianej na stronach NASKu "weryfikacji pod względem merytorycznym".

 

Wydaje mi się że tego typu informacje oraz kwota sprzedaży powinny być jawne ze względu na charakter działalności NASK.

Edited by Alex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie niezły skandal.

polska.pl i poland.pl powinny należeć do rządu i służyć jako serwisy informacyjne dla obywateli oraz dla obcokrajowców.

Podobnie jak www.pl lub nic.pl lub domeny.pl powinny być oficjalnymi stronami rejestru.

Widać w NASK wszystko przehandlują, czekamy na sprzedaż działu domen dla godaddy. ;)

 

Wg mnie MSW oraz MSZ powinny natychmiast skierować sprawę do sądu arbitrażowego. Niedopuszczalne jest, aby dobro narodowe, jakim jest nazwa kraju, było w prywatnych rękach. Żadne miasto by na to nie pozwoliło, a co dopiero państwo. A może zadowolimy się domenami polska.eu i poland.eu po zmianie Unii w Federację...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy ktos zauwazyl jeszcze jeden watek w tym calym absurdalnym posunieciu. Agora przejmujac te domeny, wyeliminowala przy okazji swojego konkurenta.

 

Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, ze ZADEN prokurator za to sie nie wezmie. Gdyby NASK-iem nie zarzadzali ludzie powiazani ze specsluzbami, to moze bylaby szansa, a tak, to NIKT nie podskoczy,bo zarowno "Naczelny" Adam M. jak i "prezes szacownej organizacji od domen" od razu znajda odpowiednio spreparowane teczki, a jesli bylby to mlody ambitny prokurator, to poprzez znajomosci w/w taki ambitny czlowiek moglby obawiac sie o swoje zycie,badz kariere...

 

Smieszne jest rowniez to, ze NASK chroni nazwy gmin i miast, a domene panstwa przehandlowal :/

 

To naprawde trzeba naglosnic wszelakimi mozliwymi sposobami, jak i przypomniec o dawnych "inwestycjach", na ktorych NASK tracil miliony, bo to nie jest juz zabawne. Przypomina to wrecz dzialania mafijne.

Edited by empireus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziwię się stronom, że po niedawnym skandalu z orzełkiem na koszulkach zdecydowały się na taką transakcję.

Pięknie się podłożyli - i jedni i drudzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ot ciekawostka...

...swego czasu LotniczaPolska.pl próbowała rejestrować słowny znak towarowy:

 

www.lotnicza.polska.pl

zgłoszenie # 334809

Share this post


Link to post
Share on other sites

jakie zasady sprzedaży domen obowiązuje NASK, bo jeszcze tak poważnej sprawy w historii nasku nie było, prokurator powinien wyjaśnić tę sprawę,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma takich zasad, NASK przekazuje domeny dla jednostek (gmin, powiatów, etc..), które zgłoszą taką potrzebę. Administrację kilku domen regionalnych NASK oddał i chyba dobrze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem te domeny zostały przekazane / wydzierżawione na X lat a zmiana whois jest po to, aby zliczać ruch w megapanelu na rzecz Agory.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem te domeny zostały przekazane / wydzierżawione na X lat a zmiana whois jest po to, aby zliczać ruch w megapanelu na rzecz Agory.

Nawet jeśli tak, to na wydzierżawienie też powinien się odbyć przetarg. Zresztą może się odbył.. ale chyba na stronach NASK by się pojawiła jakaś informacja w tej sprawie. A przynajmniej wypadałoby, żeby się pojawiła.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, jak już napisano - teraz już wyraźnie widać kto oficjalnie kreuje obraz Polski za granicą - AAAAAdaś M. Dla mnie to skandal - te domeny powinny być własnością polskiego rządu a nie prywatnej, i do tego niezbyt z Polską utożsamiającej się, spółki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdyby to faktycznie byla prawda, to rezerwuje sobie prawo pierwokupu/dzierzawy whois.pl ;) A co! G...no Warta moze?? To ja tez lepiej zagospodaruje ta domene ;)

 

A tak przy okazji:

 

canada.ca, france.fr, italia.it, sweden.se etc.

 

 

[edit]

Pierwsze dwa powyzsze naleza do panstwa. Kolejne dwa do organizacji...

 

Kolejne przyklady:

china.cn - gielda/portal handlowy

russia.ru - blog (?)

deutschland.de - czort wie

 

i najwazniejsza nasza domena narodowa ;)

europa.eu

 

Reguly nie ma,jednakze sam fakt mataczenia Agory i NASK jest niesmaczny w tym wszystkim.

Edited by empireus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ktoś reprezentujący media (serwis internetowy) powinien wystąpić do NASKu z prośbą o wyjaśnienie sprawy, na razie wiemy, że zmienił się abonent i niewiele więcej. Sprawa jest zbyt poważna. Tak to jest, gdy sprawami zajmują się urzędnicy, zawsze będą przekręty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego strony rządowe są w subdomenie .gov.pl? Przecież do tego celu idealnie nadawała by się .polska.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego strony rządowe są w subdomenie .gov.pl? Przecież do tego celu idealnie nadawała by się .polska.pl

 

Na wzór .gov

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiele razy zastanawialiśmy się czy min agora jest dobrym kk na rynku wtórnym.

 

Mając takie dojście do rynku pierwotnego rynek wtorny jest im obojętny. Nie liczcie na zakupy. Zresztą już to deklarowali że nie mają takiej potrzeby.

 

Teraz wiadomo dlaczego....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×