Jump to content
Kangur

Gmina Lipno pozywa blogera

Recommended Posts

Urząd Gminy Lipno pozwał do sądu Andrzeja Nowaka, autora krytycznego wobec włodarzy bloga internetowego.

Urząd Gminy domaga się od niego zaniechania naruszeń dóbr osobistych poprzez zmianę adresu strony tak, by nie było w niej nazwy „gmina Lipno”.

Pierwsza rozprawa w tym procesie ma odbyć się 21 lutego.

źródło

blog

Postaram się napisać gdy zapadnie wyrok.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla jasności dodam że chodzi o gminalipno.pl a nie subdomenę wordpressa - choć tak byłoby ciekawiej :)

Widziałeś pozew, że jesteś tego taki pewien ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Znam regulamin usługi wordpress, pozwu nie widziałem.

Skoro go znasz to podpowiedz proszę jak ten regulamin chroni przed odebraniem takiej nazwy ?

Pozwala na wykorzystanie dowolnych subdomen bez możliwości ich zabrania ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

jak zwykle znalazles cos ciekawego

interesujacy bedzie wyrok i jego uzasadnienie

 

dziwne, ze na blogu jest info:

Proces ruszy 21 lipca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
dziwne, ze na blogu jest info:

Proces ruszy 21 lipca

To tylko przedruk z serwisu leszno24.pl należącego do lokalnej gazety ABC ( link )

Przypuszczam, że nastąpiła pomyłka i jednak proces odbędzie się w lutym tym bardziej, że datę lutową potwierdzają w nagłówku newsa.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
Postaram się napisać gdy zapadnie wyrok.

Sprawa może się nieco skomplikować bo wszystko wskazuje na to, że wójt, który oskarżał, sam będzie teraz skarżony i może go nie być na rozprawie.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą w Urzędzie Gminy Lipno. Zatrzymano wójta Mariusza H. i wicewójta Grzegorza S. Mają od kilku do kilkunastu zarzutów, w tym korupcyjne (...) Najprawdopodobniej prokuratura złoży wniosek o ich tymczasowe aresztowanie.

-Zatrzymania związane są z zarzutami o tzw. przestępstwa urzędnicze, czyli niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień (...) poza nimi są też między innymi zarzuty korupcji. (...) Urząd w Lipnie został zamknięty...

źródło

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sprawa może się nieco skomplikować bo wszystko wskazuje na to, że wójt, który oskarżał, sam będzie teraz skarżony i może go nie być na rozprawie.

Tak jak czułem, poczekamy z wyjaśnieniem tej sprawy najwcześniej do końca kwietnia br.

Pierwsza rozprawa ograniczyła się do wysłuchana Nowaka – nikt z gminy na nią nie przybył.

Kolejna rozprawa w tej sprawie odbędzie się 26 kwietnia, teoretycznie do tego czasu minie okres tymczasowego aresztowania wójta.

źródło

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisałem dzisiaj o Gminie Lipno w kontekście nielegalnej wycinki drzew ( link ) ale po ponad roku jest wreszcie ( jeszcze nieprawomocny ) wyrok w sprawie, o której pisałem w tym wątku.

Na razie opieram się na danych podanych na stronie elka.pl ale nie mam powodów sądzić, że są nieprawdziwe.

 

Sąd oddalił powództwo gminy, uznając stawiane Nowakowi za bezpodstawne, nie dopatrując się naruszenia dóbr gminy. Uznał też, że nazwa gminy nie jest w żaden sposób zastrzeżona dla władz ani urzędu i każdy mieszkaniec ma prawo się nią posługiwać. -Ku mojej wielkiej radości jestem niewinny - napisał po wyroku na swoim blogu Andrzej Nowak. Wyrok nie jest prawomocny.

Edited by Kangur
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaje***ie - czekałem na jakieś rozstrzygnięcia w tej kwestii i cieszę się, że trzymasz rękę na pulsie. Sam mam podobną sytuację i dzięki Twoim informacjom widzę, że można sobie pozwolić na o wiele więcej jeśli chodzi o krytykę smorządu niż to co robiłem do tej pory.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaje***ie - czekałem na jakieś rozstrzygnięcia w tej kwestii i cieszę się, że trzymasz rękę na pulsie. Sam mam podobną sytuację i dzięki Twoim informacjom widzę, że można sobie pozwolić na o wiele więcej jeśli chodzi o krytykę smorządu niż to co robiłem do tej pory.

Nie wiem co planujesz ale może jednak poczekaj aż wyrok będzie prawomocny ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem co planujesz ale może jednak poczekaj aż wyrok będzie prawomocny ;)

Nic nie planuję jedynie wpadła mi w oko taka cicha mysz z NASK ;)

Narazie pozostanę przy swojej wersji czyli "portal ogłoszeniowy dla gminy" ale mam (niestety) żonę w opozycji w radzie gminy i im bliżej wyborów samorządowych tym bardziej dręczy mnie temat zagospodarowania domeny "prawie identycznej" jak ta będąca w posiadniu UG na poczet działalności wywrotowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uznał też, że nazwa gminy nie jest w żaden sposób zastrzeżona dla władz ani urzędu i każdy mieszkaniec ma prawo się nią posługiwać

 

to jest istotne w tym uzasadnieniu

trochę to trwało, ale warto czekać na takie wyroki

Share this post


Link to post
Share on other sites

to jest istotne w tym uzasadnieniu

trochę to trwało, ale warto czekać na takie wyroki

Pytanie tylko, czy nie-mieszkaniec ma prawo się posługiwać nazwą gminy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystkim, którzy napalili się na "lokalne korytko" radzę uważać, bo ... w Polsce nie ma prawa precedensowego (czy jak się to tam zowie) ;) Poza tym, jak zauważył Kangur, warto poczekać do uprawomocnienia się wyroku, bo wójt akurat może się odwoływać w nieskończoność, zaskarżać wyrok czy co tam się jeszcze robi, a za wszystko i tak zapłacą mieszkańcy gminy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawo precedensowe może i nie funkcjonuje sensu stricte, niemniej jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby powoływać się na starsze wyroki w podobnych sprawach (te są wszakże publicznie dostępne) - co więcej, jest to dość często spotykane zagranie i przed Sądem stanowi bardzo silny argument.

 

Wójt też wiele nie zawouje - w najgorszym wypadku wyczerpie ścieżkę apelacyjną i wyrok się uprawomocni, a przegrany będzie miał pozamiatane.

 

Pytanie tylko, czy nie-mieszkaniec ma prawo się posługiwać nazwą gminy...

To dość skomplikowane i bez znaczenia jest fakt, czy zamieszkujesz daną jednostkę organizacyjną, miasto na drugim końcu Polski, czy ziemiankę w Zimbabwe - nazwa gminy, jak i inne jej dobra (np. godło, flaga) podlega rozrzuconej na miliard aktów ochronie prawnej. Niemniej jednak ta [nazwa] uznana może zostać za nazwę geograficzną, historyczną, etc... - a takich używać można bez ograniczeń, na dowolne sposoby. Prawo miesza się tu z orzecznictwami organów doradczych pokroju Rady Języka Polskiego, a wszystko i tak zależy od zacięcia prawników.

Dobry artykuł na ten temat.

 

Niemniej jednak właściciele adresów z nazwą jednostki organizacyjnej, o ile rzeczywiście nie szkalują jej dobrego imienia, mogą spać spokojnie - wątpię, że ktokolwiek zdecyduje się podjąć kroki mające na celu odebranie takiego adresu i ew. ukaranie jego właściciela. Władza nadużywająca uprawnień naraża się na utratę autorytetu i ostracyzm społeczny.

Edited by Geekboy68k
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masakra, myślałem w sumie, że blogerzy są bardziej bezkarni ;) Jestem ogromnie ciekaw wyroku i uzasadnienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×