Jump to content
Sign in to follow this  
pb

Dawna nazwa firmy a domena.

Recommended Posts

Mam ciekawą zagadkę i chciałbym, abyście pomogli mi w jej rozwiązaniu. Załóżmy taką sytuację: firma X, posiadająca domenę X.pl, zmienia nazwę na Y i nie przedłuża ważności domeny X.pl. Ja rejestruję X.pl. Rozważmy teraz kilka sytuacji:

 

I. Moja firma nazywa się X, więc używam X.pl dla swojej firmy.

a. działam w tej samej branży, co firma Y (dawniej X),

b. działam w innej branży

 

II. Moja firma nazywa się Z i nie używam X.pl dla firmy, ale:

a. parkuję ją na sedo/ND i pozycjonuję pod słowa związane z dawną działalnością firmy X,

b. ogłaszam, że chcę sprzedać X.pl i/lub wystawiam ją na allegro,

c. przekierowuję X.pl na Z.pl (moją firmową).

 

Co w każdej z tych sytuacji może zrobić firma Y? Czy mogą w ogóle wysuwać jakieś roszczenia co do X.pl (przypominam – zrezygnowali z dalszego utrzymywania tej domeny)? Co, jeśli zachodzi przypadek Ia lub Ib i przychodzi do mnie korespondencja kierowana do firmy X? Co jeśli ją czytam, a co jeśli wyrzucam ją do kosza? Itp. itd.

Wszystko to zagadka teoretyczna, ale z pewnością zdarza się i być może zdarzyło się komuś z was. Chętnie przeczytam przemyślenia, jak i konkretne wyjaśnienia, szczególnie z punktu widzenia prawa. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Skoro firma Y sama, dobrowolnie zrezygnowała z domeny X.pl, nie ma żadnych praw do tej nazwy. Domena jest wolna do rejestracji, możesz ją kupić, postawić pod nią serwis swojej firmy, zrobić przekierowanie lub sprzedać.

 

Pozdrawiam,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×