Jump to content
Luke

Ceny odnowien

Recommended Posts

Niesmialo zapytam, czy jest jakis przelom w kwestii konstytutywnej dla rozwoju polskiego rynku domen

- obnizenia cen odnowien ..... ?

 

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niesmialo zapytam, czy jest jakis przelom w kwestii konstytutywnej dla rozwoju polskiego rynku domen

- obnizenia cen odnowien ..... ?

 

„policzymy, pomyślimy, zobaczymy” ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Niesmialo zapytam, czy jest jakis przelom w kwestii konstytutywnej dla rozwoju polskiego rynku domen

- obnizenia cen odnowien ..... ?

 

;)

Na bezpośrednie pytanie "Czy NASK planuje obniżyć ceny przedłużeń?" padła dość jednoznaczna odpowiedź AFAIR pana Andrzeja Bartosiewicza z NASK - "Nie".

Share this post


Link to post
Share on other sites
dokładnie...;)

Przeciez niska ilosc zarejestrowanych domen ~500k byla glownym argumentem wysokich cen przedluzen.

Czy teraz po DNT i promocji -95% kiedy tak drastycznie zwiekszyla sie ich ilosc, Nask nie moze zmniejszyc ceny przedluzenia ?

Jaki jest argument?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na bezpośrednie pytanie "Czy NASK planuje obniżyć ceny przedłużeń?" padła dość jednoznaczna odpowiedź AFAIR pana Andrzeja Bartosiewicza z NASK - "Nie".

 

Tak było, ale potem (chyba jakoś w podsumowaniu) już nie był tak stanowczy. Mówił, że będą liczyć i myśleć... i że pewnie nic się nie zmieni (ale nie na pewno). ;-)

 

@jamesbond: „nie ma pewności, że obniżona cena przedłużeń przełoży się na większą ilość przedłużanych domen” (cytat niedokładny)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przeciez niska ilosc zarejestrowanych domen ~500k byla glownym argumentem wysokich cen przedluzen.

Czy teraz po DNT i promocji -95% kiedy tak drastycznie zwiekszyla sie ich ilosc, Nask nie moze zmniejszyc tych cen ?

Jaki jest argument?

Argument NASK-u jest taki, że muszą jeszcze przeprowadzić badania czy można obniżyć cenę przedłużeń i o ile, ponieważ nie sądzą że obniżenie ceny przedłużeń o połowę poskutkuje dwukrotnym wzrostem liczby przedłużeń.

 

pb: to chyba w panelu dyskusyjnym pierwszym albo trzecim było...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Przeciez niska ilosc zarejestrowanych domen ~500k byla glownym argumentem wysokich cen przedluzen.

Czy teraz po DNT i promocji -95% kiedy tak drastycznie zwiekszyla sie ich ilosc, Nask nie moze zmniejszyc ceny przedluzenia ?

Jaki jest argument?

Tajemnica poliszynela, argumentów nie było... Odpowiedz brzmiała "NIE" ( pytanie: czy Nask planuje obniżenie cen na odnowienia)

myślę ze nask swojej ceny nie zmieni 200,00 (pl) ale dla Partnerów..., może przy milionie domen... liczmy na cud ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że NASK musi obniżyć ceny, bo presja jest coraz większa, ale zwlekają jak mogą. Z doświadczenia też wiem, że dotychczasowa obniżka to marchewka na kiju, a ich polityka cenowa nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego. Można też wymusić na tej instytucji tę obniżkę i nie byłoby to specjalnie trudne.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Argument NASK-u jest taki, że muszą jeszcze przeprowadzić badania czy można obniżyć cenę przedłużeń i o ile, ponieważ nie sądzą że obniżenie ceny przedłużeń o połowę poskutkuje dwukrotnym wzrostem liczby przedłużeń.

 

Jak moze poskutkowac 2x wzrostem przedluzen, jesli obecnie odnowienia domen sa na poziomie prawie 80%... Tak naprawde, dopoki ten wspolczynnik jest tak wysoki Nask zapewne nie obnizy cen za odnowienia bo nie ma w tym tak naprawde zadnego interesu...

 

 

Panslavista

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jak moze poskutkowac 2x wzrostem przedluzen, jesli obecnie odnowienia domen sa na poziomie prawie 80%... Tak naprawde, dopoki ten wspolczynnik jest tak wysoki Nask zapewne nie obnizy cen za odnowienia bo nie ma w tym tak naprawde zadnego interesu...

 

Tak wysoki współczynnik wynika z tego, że ludzie już przy rejestracji domeny zapłacili za nią dużo (normalna cena poza sezonowymi promocjami to 60 zł dla partnera), więc są też gotowi zapłacić taką kwotę za przedłużenie. Ale w miarę jak będzie coraz więcej promocji w rodzaju tych, która była w wakacje, a tym bardziej taka jak jest teraz – ilość przedłużeń będzie spadać, bo ludzie, którzy zapłacili grosze za domenę nie są i nie będą gotowi aby zapłacić 100 zł za przedłużenie, szczególnie gdy nowa rejestracja kosztuje 10x mniej (już teraz częste jest myślenie typu – a jak nie przedłużę, to przecież zaraz sobie znów zarejestruję za 90 groszy, 100x mniej!). Obstawiam, że najpóźniej od stycznia 2009 współczynnik odnowień spadnie do 50% a nawet niżej – i wtedy można spodziewać się niechętnej, ale koniecznej obniżki cen odnowień ze strony NASK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uważam, że nask będzie bardzo niechętnie obniżał ceny przedłużeń, nikt łatwo nie pozbawia się dochodów, szczególnie jak jest monopolistą. Tylko zdecydowany i zorganizowany nacisk może doprowadzić do obniżki ceny przedłużeń.

 

Ceny rejestracji, to tylko forma marketingu, a nie ceny domen. Także, gdyby wiele osób dało wyraz niezadowoleniu z tytułu bardzo wysokich cen, zapadłoby to bardziej w głowach ludzi z nask. A zasadniczym argumentem jest porównanie ceny pl do ceny innych domen, czy także argument o porównaniu zarobków do ceny przedłużenia. Podobnie ma się sprawa z prowizją sedo na domeny pl.

 

Także czas na konferencji powinien w większym wymiarze wykorzystany na dyskusję nad takimi kwestiami, niż na sieczkę marketingową, która daje tylko korzyści firmom. I takie wrażenie odniosłem z konferencji, po pierwsze marketing. Choć organizatorom warto pogratulować jej zorganizowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mega dobra nazwa NA(ci)SK :) Właścicielem domeny nacisk.pl jest Daniel Dryzek Consulting i jako partner NASK raczej jej nie udostępni.

 

Zarejestrowałem nacisk.com i nacisk.org i chętnie przekażę je dla sprawy.

Nie ma co czekać na obniżkę, lepiej się zorganizować i wywrzeć nacisk. Nie mam wielu .pl, ale myślę, że dotychczasowa polityka NASK spowalnia rozwój internetu w Polsce i powinniśmy to zrobić dla innych.

 

Pozostaje znalezienie osoby, która podjęłaby się organizacji, bo pomysłów to ja mam wiele, ale do szefowania się nie nadaję.

 

Administratorów proszę o przeniesienie postów do nowego tematu "NA(ci)SK".

Share this post


Link to post
Share on other sites
To jest bardzo ograniczone myślenie. Whois jak dla mnie służy(ł) również do szybkiego sprawdzenia: u jakiego rejestratora mam daną domenę, kiedy mi dana domena wygasa, czy oferent jest rzeczywiście właścicielem domeny, kiedy wygasa kupowana przeze mnie domena (czy aby nie jest sprzedawana w ostatniej chwili, co utrudni transakcję); no i oczywiście był przydatny do szybkiej, automatycznej weryfikacji własności domeny np. przez sedo – to tylko kilka przykładów wykorzystania zgodnie z przeznaczeniem. Teraz te rzeczy są bardzo utrudnione, a niektóre z nich wręcz niemożliwe. A co do ochrony danych – kolejny przykład wylania dziecka z kąpielą, przecież można było to zrobić tak jak .eu, gdzie widoczne są tylko daty i rejestrator, a żeby poznać właściciela trzeba się udać na stronę i powalczyć z kapcią, w dodatku np. mail jest zabezpieczony przez harvesterami i jest wstawiony jako obrazek. Moim zdaniem to jest wystarczająca ochrona danych osobowych...

 

I tu sie zgadzam w 100% :). Poza tym wolal bym placic za rejestracje nawet 50-60 zl i tyle samo za kolejny rok niz potem nawet 100 zł (co jest rowne 41$ sic!) za kazdy nastepny. Poza tym przy cenie 50-60 zl uniknieto by przynajmniej rejestracji wielu bezsensownych adresow przez "pokemoony" i tym samym zasmiecania byle czym, ale tu juz wplywamy na wody kompletnej komercji. Wydaje mi sie NASK brnie coraz bardziej w role korporacji niz w role organizacji dbajacej o domene .pl. Dodam jeszcze, ze do momentu kiedy nie bedzie nacisku odgornego nic nie jest w stanie zmienic sie w sprawie cen, a jesli by bylo kilka takich firm/organizacji jak nask w kazdym kraju (moim zdaniem najmniej 2/3) to wytworzyla by sie zdrowa, naturalna konkurencja, a co za tym idzie obnizka cen, ale na to raczej nie ma wielkich szans do momentu kiedy polityka gory nie ulegnie zmianie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Argument NASK-u jest taki, że muszą jeszcze przeprowadzić badania czy można obniżyć cenę przedłużeń i o ile, ponieważ nie sądzą że obniżenie ceny przedłużeń o połowę poskutkuje dwukrotnym wzrostem liczby przedłużeń.

 

to myślenie NASKu wydaje mi się nielogiczne. przy obecnych cenach promocyjnych wielu właścicieli domen po prostu ich nie przedłuży licząc na to, że po wygaśnięciu, zarejestrują je ponownie. inna sprawa, że muszą się liczyć z tym, iż ktoś inny przejmie domenę, ale tak czy siak - zostanie ona zarejestrowana po cenie promocyjnej. tymczasem - jeśli ceny przedłużeń byłyby o te 50% niższe - zostałaby ona przedłużona. NASK zarobiłby więcej niż na ponownej rejestracji za 10zł.

 

także jestem za zrównaniem cen rejestracji i odnowień. obecnie w cenach promocyjnych rejestrowanych jest multum nic niewartych domen, które - z pewnością - za rok nie zostaną przedłużone. NASK prawie nic na tym nie zyskuje, a rejestratorzy dokładają.

 

jeśli chodzi o naciski na NASK ze strony registrarów to nie liczyłbym na nie aż tak bardzo. prawda jest taka, że tylko kilka firm (7-8) trzyma 95% polskich domen, mają silne pozycje i dzięki agresywnym kampaniom reklamowym te pozycje utrzymują. i najwidoczniej nie przeszkadzają im wysokie ceny odnowień (wręcz przeciwnie?).

polskich rejestratorów jest zaledwie 87. SIDN (domeny .nl) ma aż 2100 registrarów. gdyby w Polsce było ich chociaż z 300-400 mogliby naciskać na NASK. a teraz kto ma to robić? rejestratorzy, którzy obsługują po kilkadziesiąt, -set domen?

moim skromnym zdaniem naciski nie mają większego sensu, chyba że naciskać będą Ci najwięksi (wątpliwe). jeśli NASK sam z własnej woli nie zmieni polityki cenowej to nic tego nie zmieni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiadomo, że wszystkich ucieszy obniżka!

 

Tych, którzy się nie boją NASK, proszę o wpisanie swojego poparcia w poście, a tych, którzy się boją na PM :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz NASK nie myśli o obniżce, ale nie ma się czym martwić. Mamy styczeń. W końcu roku 2008 NASK napewno poważnie pomyśli o obniżce odnowień. Jeśli tego nie zrobi - wskaźnik odnowień spadnie bardzo mocno. Policzcie tylko domeny zarejestrowane w styczniu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sie tak zastanawiam, czy nie daloby sie zainteresowac tematem Ministra Pawlaka, poprzez Pana Foltyna na przyklad. Tzn. z tego co wiem zainteresowanie Pawlaka komputerami / internetem nie jest udawane.

 

Gdyby powstala sensowna inicjatywa uzytkownikow sieci, odpowiednio to naglosnic w internecie? Nie ma co czekac na monopoliste, taka juz regula ze na monopolistow dziala tylko i wylacznie ostry nacisk. Lub ewentualnie grozba utraty monopolu, ale tu chyba nie ma co liczyc na NASK :)

 

Pod jakie ministerstwo mozna podciagnac NASK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NASK "niby" jest jednostką badawczo-rozwojową więc chyba Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Myślałem o prezes UKE pani Annie Streżyńskiej, ale uważam, że nagłośnienie sprawy przez zainteresowanie pana Pawlaka jest lepszym pomysłem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja sie tak zastanawiam, czy nie daloby sie zainteresowac tematem Ministra Pawlaka, poprzez Pana Foltyna na przyklad. Tzn. z tego co wiem zainteresowanie Pawlaka komputerami / internetem nie jest udawane.

"Zamiast hasła "Spieprzaj, dziadu" u nas twórca Gadu-Gadu" :)

 

Dla porównania, za przedłużenie domeny globalnej płacę 10$, a za przedłużenie .pl jak już powiedział Saint płacimy 41$...nie żyjemy chyba w zacofanej republice bananowej gdzie domeny mają głównie firmy, i poważni przedsiębiorcy, tylko rejestrujemy domeny na potęgę, a biznes domenowy się rozkręca. Wydaje mi się że NASK z jednostki badawczo-rozwojowej robi się na taką drugą TP, która przez pewien czas miała jedną z droższych ofert w Europie jeżeli chodzi o telefonię stacjonarną. Podsumowałbym to tak, że jeżeli się coś rozwija, to należy chyba dążyć do tego, aby rozwijało się jeszcze bardziej. W wypadku obniżenia cen przedłużeń myślę że wilk będzie syty, i owca cała, gdyż % przedłużanych domen z pewnością wzrośnie, a wpływy do NASK dzięki temu raczej nie zmaleją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko ladnie i racja, tyle ze NASK, jak znam zycie, ma wiele z socjal-molocha. I nikt tam kategoriami rynkowymi i rozwojowymi nie mysli, oni raczej chca miec swiety spokoj i zeby wszystko bylo "jak dawniej". Czyli wypisz-wymaluj TPSA.

 

Tylko ze o ile z TPSA poradzil sobie w pewien sposob rynek i chociazby rozwoj telefonii komorkowej, o tyle z NASK nie ma szans. Dlatego taka akcja internautow odpowiednio rozpropagowana na forach i w roznych serwisach internetowych to jedyne, co mi przychodzi do glowy. A gdyby tym zainteresowac kogos z gory, chociazby i Pawlaka z Foltynem, co zawsze jest szansa...

 

Pani Strezynska niestety jest IMHO mocno przereklamowana, choc z drugiej strony "na bezrybiu i rak ryba"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie by było zrobić im wstyd i zabrać 1 pozycję w google.

 

Widzę, że osobistości tego forum tu zaglądają, a się nie wypowiadają.

 

Proszę się nie bać, NASK nie skasuje wam domen :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Fajnie by było zrobić im wstyd i zabrać 1 pozycję w google.

 

A chcesz aby Twoje domeny zostaly objete wyjatkowa opieka G. za spamowanie ewidentne :)?

 

Jesli chodzi o ministerstwo to zapewne Ministerstwo Infrastruktury (wiem bo pracowalem) chodz nie sadze, ze spotkalo by sie to z duzym zainteresowaniem chyba bardziej Urzad Komunikacji Elektronicznej wszak do niedawna ceny uslug byly stanowczo zawyzone w stosunku do jakosci, a i teraz pozostawiaja wiele do zyczenia, ale glownie chodzi o porownanie nawet zwyczajne chlopskie jakie zrobilem w piatek czyli wykazac ile potencjalnie musi pracowac polak aby oplacic domene, a ile musza na swoja domene pracowac obywatele innego kraju... z naskiem jest podobny problem jak z TPSA swojego czasu, ale tu problem polega na tym, ze monopolu raczej nie da sie przelamac poprzez wprowadzenia konkurencyjnych firm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×