Jump to content
krystekm

Opcja na domenę niekorzystna dla registrarów

Recommended Posts

Wielu registrarów przywiązuje użytkowników do siebie za pomocą umów, które nakazują przedłużenie ważności domeny w tej samej firmie, jeśli domena wcześniej została zarejestrowana w promocyjnej cenie. Teraz sprytni internauci, dzięki obniżeniu przez NASK ceny tzw. „opcji na domenę” mogą obejść takie regulaminy usług.

Bardzo niskie ceny rejestracji nazw i samego hostingu doprowadziły do sytuacji, w której na zakup własnej domeny stać już każdego użytkownika Internetu. Teraz, gdy NASK obniżył cenę tzw. „opcji na domenę” ze 150 zł na 30 zł (usługi umożliwiającej przechwycenie wygasłej już domeny) pojawiła się możliwość przechwytywania domen, których ważności obecny właściciel nie odnowił.

 

Co ciekawe, nie jest nigdzie powiedziane, że właściciel domeny i osoba, która rejestruje opcję na domenę, nie mogą być tą samą osobą. Pięciokrotne obniżenie ceny takiej usługi przez NASK było dla registrarów sporym zaskoczeniem, gdyż nie poprzedzono go żadną akcją informacyjną, jaka miała miejsce np. kilka miesięcy wcześniej, przy okazji zmian kosztów rejestracji domen.

 

Obniżka ceny usługi „opcja na domenę” przyczyni się więc do strat finansowych firm rejestrujących domeny za przysłowiową złotówkę. Warunkiem „groszowych” kosztów kupna domeny jest bowiem późniejsza konieczność odnowienia jej u tego samego registrara, który ustala wówczas cenę odnowienia na poziomie zapewniającym mu odpowiednią rekompensatę kosztów poniesionych na początku.

 

Sprytni internauci będą powszechnie korzystali z tej możliwości; Katarzyna Gruszewska, specjalistka ds. rozwoju produktu w 2BE.PL, powiedziała, że „Niska cena <<opcji na domenę>> pozwoli na obejście zakazu niektórych rejestratorów, który uniemożliwia przenoszenie swoich domen do innych firm. Niska cena tej usługi może zachęcić klientów do zakładania opcji na własną domenę, by <<wykraść>> ją i przenieść w miejsce, gdzie np. ceny odnowień są niższe”.

 

Największym beneficjentem promocji okaże się zatem NASK, gdyż dzięki tej zmianie zainteresowanie „opcją na domeny” może kilkukrotnie wzrosnąć. W perspektywie doprowadzi to do całkowitej zmiany polityki cenowej NASK-u. Gruszecka uważa, że sprytne wykorzystanie przez niektórych „opcji na domenę” do przedłużania ważności swojego adresu po niższych kosztach, może skłonić NASK do obniżenia również cen odnowień, które obecnie są znaczenie wyższe niż rejestracja.

 

Naszym zdaniem działanie NASK-u może być na dłuższą metę wyjątkowo niekorzystne dla polskiego rynku domen. Umożliwienie użytkownikom łatwego obejścia litery umów z registrarami doprowadzi do utraty zaufania pomiędzy podmiotami rynkowej gry. Trzeba pamiętać, że registrar płaci NASK-owi w hurcie 60 zł za odnowienie nazwy domeny. W sytuacji gdy większość rejestracji domen odbywa się po kosztach symbolicznych dla użytkownika, ale nie dla registrara, NASK nie tylko pozbawia swoich partnerów handlowych jednego z głównych źródeł utrzymania, ale i prowadzi do poważnych strat.

 

Grozi to upadkiem wielu mniejszych registrarów, jak i zakończeniem ery korzystnych dla użytkowników promocji, w sytuacji gdy nikt nie zaryzykuje poniesienia aż tak dużych strat związanych z atrakcyjnymi obniżkami.

 

Źródło: informacja prasowa, informacja własna

 

 

Źródło: Webhosting.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites
I bardzo dobrze. Bo to WY(!) psujecie nasz rynek domen! Ile ja się już musiałem namęczyć żeby przenieść domenę na mnie i do mojego ulubionego registrara, dzięki firmom jak WAM.

 

Pozdrawiam

 

Michał

 

Dokładnie ;) firmy nieprzyjazne Klientom są same sobie winne ;) Podstawa "KLIENTA NASZ PAN !!!" W większości firm o tym zapomniano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Art jest na webhosting.pl - czyli serwis home.pl

home.pl dawalo ostatnio sporo domen po 1-10zl i teraz są w plecy więc ogłaszają światu ból ;) Netart pewnie też zabolało.

Jednak taki artykuł może przyspieszyć obniżenie renew ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie sposob nie zgodzic sie z teza tego artykulu. Ewidentna zmiana regul w czasie gry... Najbardziej straca na tym najwieksi, wiec Home i NetArt, ktorzy dodatkowo nie oferuja uslugi opcji. Z calym szacunkiem, ale widac, ze nie bylo to przemyslane posuniecie. Obnizka ceny miala skonczyc z procederem zakladania kolejnych kont i faktycznie moglo to pomoc. Jednak kolejny krok - publikowania daty i dokladnej godziny rejestracji domeny przyniesie odwrotny skutek. Po tej calej serii zmian, tak naprawde nie ma wygranych, a w mojejocenie kazdy cos stracil:

 

- Registrarzy - to o czym pisza autorzy artykulu, mnostwo zainwestowanych pieniedzy, ktore "dzieki" obnizce cen opcji sie nie zwroca;

- NASK - liczyl na znacznie wiekszy zarobek z opcji ale fakty sa inne. Dodatkowo liczyl zapewne na zmniejszeni obciazenie systemu + koniec

z zakladaniem nowych kont a widac, ze skutek bedzie odwrotny;

- Registranci (domeniarze) - owszem, otworzyla sie furtka do tanszego "odnawiania" z wykorzystaniem opcji, ale czemu nikt nie zauwazyl, ze tak

naprawde cena rejestracji spadajacej, wartosciowej domeny zostala zwiekszona o kwote ceny opcji...

 

 

 

 

Grzesiek Bujnowski

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dokładnie ;) firmy nieprzyjazne Klientom są same sobie winne ;) Podstawa "KLIENTA NASZ PAN !!!" W większości firm o tym zapomniano.

 

Ale o co chodzi? Albo korzystasz z oferty albo nie.

 

 

Grzesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ale o co chodzi? Albo korzystasz z oferty albo nie.

Grzesiek

 

Chodzi o np. beznadziejne formalności załatwiane droga pocztową. Posiadając kilkadziesiąt/kilkaset domem w danej firmie i nie można np."wynegocjować" przesyłania dokumentów mailem w pdf-ie. i właśnie w tym jest problem.

Jakiś czas temu rejestrując domenę przyznam szczerze że nie zastanawiałem sie za bardzo nad takimi rzeczami, teraz mam wybór i oczywiście wybiorę firmę która ogranicza tego typu formalności do minimum.

 

A co do korzystania z takich ofert za 1 zł to oczywiście ze będę z nich korzystał ponieważ za każdym razem może trafić sie taki prezent jak OPCJA za 30 zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pytanie do Was , czy posiadając domene zarejstrowaną np na rok mogę w pewnej chwili zrzec się jej ( tz, zrezygnować --> sprawić by znów stała się wolna )??

 

konkretne zastosowanie ;

 

chce sprzedać domene zarejstrowana za 1zł , wiadomo, że normalnie trzeba przedłuzyc i zaplacic 100zł

 

a tak : klient zakłada opcje za 30zł ja wyrzucam domenę i po kłopocie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretycznie jest to możliwe (da się to zrobić przez EPP). Praktycznie, to zależy czy Twój rejestrator na to pozwala.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chodzi o np. beznadziejne formalności załatwiane droga pocztową. Posiadając kilkadziesiąt/kilkaset domem w danej firmie i nie można np."wynegocjować" przesyłania dokumentów mailem w pdf-ie. i właśnie w tym jest problem.

Jakiś czas temu rejestrując domenę przyznam szczerze że nie zastanawiałem sie za bardzo nad takimi rzeczami, teraz mam wybór i oczywiście wybiorę firmę która ogranicza tego typu formalności do minimum.

 

Wybacz, ale przeczysz sam sobie. Z jednej strony rejestrujesz domene za tego 1 PLNa godzac sie jednoczesnie na regulamin danego registrara a z drugiej narzekasz, jak ow registrar probuje zaakceptowane przez siebie przepisy egzekwowac... Jak dla mnie, delikatnie mowiac, dziwne.

 

 

A co do korzystania z takich ofert za 1 zł to oczywiście ze będę z nich korzystał ponieważ za każdym razem może trafić sie taki prezent jak OPCJA za 30 zł.

 

A pozniej narzekac jaki ten registrar jest okropny :-) Dobre :-)

 

 

Grzesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam ,

 

Nie sposob nie zgodzic sie z teza tego artykulu. Ewidentna zmiana regul w czasie gry...

 

Myśle , że nie pierwszy i nie ostatni raz ;) .

 

Najbardziej straca na tym najwieksi, wiec Home i NetArt, ktorzy dodatkowo nie oferuja uslugi opcji.

No to czas najwyższy zeby zaczeli oferować ;) i tak skonstruowali oferte zeby klienci nie odpłyneli .

 

Z calym szacunkiem, ale widac, ze nie bylo to przemyslane posuniecie.

 

Może i była to akcja pozbawiona "bon - ton" , ale czy nie przemyślana ? Skutek jest - zawrzało w kociołku :P .

 

Obnizka ceny miala skonczyc z procederem zakladania kolejnych kont i faktycznie moglo to pomoc.

A w mojej ocenie pomoże i o ile nie skończy to w znacznej mierze ograniczy. Każdy ma inny punkt widzenia ( zależy gdzie "siedzi" :P ) .

 

Jednak kolejny krok - publikowania daty i dokladnej godziny rejestracji domeny przyniesie odwrotny skutek.

 

I w tej kwestii też mamy rozbieżne odczucia - proponuje do tego wątku powrócić tak za około 2 do 3 miesięcy .

 

Po tej calej serii zmian, tak naprawde nie ma wygranych, a w mojejocenie kazdy cos stracil:

Może się powtórze , ale co mi tam - "nie pierwszy i nie ostatni raz" .

 

Registrarzy - to o czym pisza autorzy artykulu, mnostwo zainwestowanych pieniedzy, ktore "dzieki" obnizce cen opcji sie nie zwroca;

 

Zawsze są co najmniej dwa wyjścia , dlaczego od razu wybierać to "przez okno" i skakać na główkę :o . Spokojnie troche "medytacji" ,

nie z dnia na dzień trzeba się odbić . Nikt nie obiecywał , że będzie łatwo pieknie , że będą tylko Wywiady i Oklaski ;) .

Wcześniej juz był "wyscig szczurów" ( wieksze bonus dla wiekszych ilosci rejestracji ) . Nikt nie zastanawiał się wtedy kto traci , każdy chciał tylko

zyskać . Firmy się łaczyły , podpinały przez API etc. az tort został podzielony :P ,ale nikt nie obiecał Liderom , że "żółte Koszulki" są dożywotnie ,

I co ? Teraz podniosła sie wrzawa - Liderzy sie jednoczą w "bólu" , że to nie oni znależli zagubioną ARKE ?

Przyszła "urawniłowka" i Wszyscy jadą na tych samych upustach . A Najwięksi gracze rynku poprostu zaspali - po co jest opcja w EPP , a po co jest

transfer opcji - a no po to żeby z tego korzystać a nie zeby było tylko na papierze ;) .

Trzeba brać się do pracy i dodawać funkcje i toszeczke pokombinować z cennikami , i już :D .

 

NASK - liczyl na znacznie wiekszy zarobek z opcji ale fakty sa inne. Dodatkowo liczyl zapewne na zmniejszeni obciazenie systemu + koniec

z zakladaniem nowych kont a widac, ze skutek bedzie odwrotny;

I doczeka się . Moze w troche dłuższym czasie niż zakładał , ale sie doczeka i wpływów z opcji i zmniejszenia obiążenia systemu i ograniczenia klonów.

 

W zasadzie

- Registranci (domeniarze) - owszem, otworzyla sie furtka do tanszego "odnawiania" z wykorzystaniem opcji, ale czemu nikt nie zauwazyl, ze tak

naprawde cena rejestracji spadajacej, wartosciowej domeny zostala zwiekszona o kwote ceny opcji...

Grzesiek Bujnowski

 

Było już o tym w innym temacie ( ze dwa dni temu ) i o tym , że trzeba jeszcze "doliczyc" 15 dni "umierania domeny" .

A klient końcowy czyli miniAbonent czy multiAbonent czy też hiperMultiAbonent itd. tylko na tym wszystkim skorzysta - taniej , jeszcze taniej

taniej sie juz nie da ;) .

 

 

 

Pozdrawiam

Aśka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wybacz, ale przeczysz sam sobie. Z jednej strony rejestrujesz domene za tego 1 PLNa godzac sie jednoczesnie na regulamin danego registrara a z drugiej narzekasz, jak ow registrar probuje zaakceptowane przez siebie przepisy egzekwowac... Jak dla mnie, delikatnie mowiac, dziwne.

 

A dla mnie nie. Powód jest tylko jeden ;) kasa:

Osobiście zarejestrowałem w promocji 156 domen- koszt 171,6zł.

Rejestrując te domeny po normalnych cenach zapłaciłbym około 1600 zł.

 

Przedłużenie około 18000 zł.

Opcja około 7000 zł.

 

I czemu tu się dziwić?

 

A pozniej narzekac jaki ten registrar jest okropny :-) Dobre :-)

 

 

Grzesiek

Narzekam tylko na brak chęci niektórych registratorów w ułatwieniu formalności osobom sprzedającym domeny.

Na pewno nie było by problemowe i opcje na swoje domeny założyłbym u tego samego regestra, jeżeli nie utrudniałby mi sprawy poprzez szybkie załatwienie sprzedaży. A tak przeniosę je do bardziej przyjaznych firm. A registrator niech myśli co chce :P Dopóki nie zmieni swojej filozofii odnośnie klienta i jego wymagań niech traci !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

W pelni popieram Grzeska. Strasznie mnie brzydzi takie cwaniactwo i proby oszukiwania (tak, oszukiwania) na wszelkie mozliwe sposoby rejestratora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W pelni popieram Grzeska. Strasznie mnie brzydzi takie cwaniactwo i proby oszukiwania (tak, oszukiwania) na wszelkie mozliwe sposoby rejestratora.

 

 

Jaki Ty jesteś szlachetny i uczciwy... :P

 

P.

Podejrzewam ze masz ileś tam literówek - to objaw czego? Uczciwości? ;)

Nie posądzaj kogoś o cwaniactwo jeżeli w jakimś stopniu robisz podobne rzeczy...

{ po wypowiedzi @bartola - odnośnie literówek - zamknijmy ich temat :P aby nie wywiązała sie niepotrzebna OT dyskusja }

 

Wiesz co to jest oszczędność wykorzystując jakieś nadążające sie okazje sprzyjające temu.

Nigdy pewnie niczego takiego nie robiłeś. Nie pajacujmy z takimi stwierdzeniami-jestem w 100% uczciwy i wole zapłacić np. 50000zl. więcej niż narazić registratora na koszty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W pelni popieram Grzeska. Strasznie mnie brzydzi takie cwaniactwo i proby oszukiwania (tak, oszukiwania) na wszelkie mozliwe sposoby rejestratora.

 

A ja nie do konca popieram.

 

Przechodzilem przez cesje domeny w Nazwa.pl kupionej POZA PROMOCJA, wiec nie bylo mowy o zadnych kruczkach regulaminowych, i szlag mnie trafial - papierowa droga przez meke.

 

Dlatego sam chetnie wyniose wszystkie domeny od nich poprzez opcje. I ani troche nie bedzie mi ich zal, jesli przez ostatni ruch NASKU straca troche kasy.

 

Dostali juz z tego co wiem kilka upomnien od NASK i dalej sobie jaja robia.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Podejrzewam ze masz ileś tam literówek - to objaw czego? Uczciwości? ;)

Nie rejestruje zadnych literowek, typosow i innych podobnych smieci. W swojej "karierze" zarejestrowalem jedna literowke (fokta.pl) i dosc szybko ja puscilem, mimo, ze zarobilaby na siebie calkiem niezle.

 

To tak dla sprostowania ;-)

 

Z mojej strony koniec tematu

Share this post


Link to post
Share on other sites
W pelni popieram Grzeska. Strasznie mnie brzydzi takie cwaniactwo i proby oszukiwania (tak, oszukiwania) na wszelkie mozliwe sposoby rejestratora.

jakie oszukiwanie? nikt tutaj nie kradnie, nie kłamie itd, wszystko zgodnie z regułami gry. Ludzi co wykorzystują jakieś ulgi podatkowe itd też nazwiesz oszustami? Wybrali ryzykowny model biznesowy i akurat mieli pecha i zarobią mniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszyscy zyskali i to bardzo dużo.

 

Rejestratorzy - DARMOWY kurs obsługi i szacunku dla klienta, obowiązujący na każdym zdrowym rynku, powinni za to dziękować,

 

NASK - przychody, rozwój rynku, uznanie właścicieli domen oraz potwierdzenie słuszności zorganizowania konferencji, że oprócz marketingowego siana, można uzyskać potrzebne dla rynku zmiany,

 

Właściciele domen - realną szansę na obniżenie cen domen i podniesienie poziomu obsługi, oraz powrót równowagi w stosunkach z tymi Rejestratorami, którzy postępowali nieuczciwie, cwanie stosując nacisk na właścicieli domen, i w sposób urągający wszelkim zdrowym normom rynkowym ;)

 

jaki jest ratunek dla Rejestratorów: NA(ci)SK na obniżenie cen przedłużeń :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Strasznie mnie brzydzi takie cwaniactwo i proby oszukiwania (tak, oszukiwania) na wszelkie mozliwe sposoby rejestratora.

 

każdego brzydzi co innego. mnie na przykład to, że cena przedłużenia domeny .pl dla przeciętnego Kowalskiego to 100 zł i więcej. jak wyliczył Michał na swoim blogu, przeciętny Polak musi pracować 7 godzin na opłacenie domeny, podczas gdy Niemiec 40 minut, a Brytyjczyk albo Holender zaledwie 20 minut! to jest obrzydliwie nieprzyzwoite!

chyba nigdzie na świecie nie sprzedaje się domen w promocji za 9 czy 99 groszy, by potem zbierać haracz 100 razy większy. czyż to nie obrzydliwe?

dlaczego u nas nie może być normalnie, to znaczy cena rejestracji = cena przedłużenia? niech by było 30zł i myślę, że wszyscy byliby zadowoleni. nie byłoby kombinowania z opcją. nie musiałoby być tastingu, byłoby normalnie i nikt by się tymi rzeczami nie brzydził.

 

brzydzi mnie jeszcze to, że wielu rejestratorów podpisuje umowę z NASKiem tylko po to aby przechwytywać domeny, a rejestrację oferują za cenę, na którą nikt o zdrowych zmysłach się nie skusi. to jest dopiero obrzydliwe i to właśnie nazwałbym cwaniactwem.

 

i o jakich próbach oszukiwania piszesz? nigdzie nie obiecuję rejestratorowi, że przedłużę u niego domenę za rok. mogę sobie robić z domeną co mi się żywnie podoba, przedłużyć, nie przedłużyć, założyć opcje, nie zakładać.. nie jest to nigdzie zabronione, więc nikogo nie oszukuję. może być eot jak dla mnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grozi to upadkiem wielu mniejszych registrarów, jak i zakończeniem ery korzystnych dla użytkowników promocji, w sytuacji gdy nikt nie zaryzykuje poniesienia aż tak dużych strat związanych z atrakcyjnymi obniżkami.

 

Źródło: informacja prasowa, informacja własna

Źródło: Webhosting.pl

 

Nie wiem czemu WEBHOSTING nie sprawdzi "faktów" na stronie np. :rolleyes: HOME.PL

 

Otóż:

1. Nic nie grozi promocjom - przykładem jest chociażby home, który nadal utrzymuje promocje. Gdyby było tak źle, to wycofałby promocje... Ba, reklam na różnych serwisach jest coraz więcej...

2. Nikt jeszcze nie upadł, więc super byłoby gdyby webhosting za kilka miesięcy sprawdził kto to jednak upadł - mogę założyć się że nikt...

 

A co do innych postów, np. kolegi Grzegorza Bujnowskiego:

 

NASK wprowadzając niższą cenę na OPCJĘ, czas do WHOISa i wymaganie wpłaty depozytu zamiast weksla przy podpisywaniu umowy rozwiązał problem klonów. za dwa tygodnie odpalimy WHOISa na 43 z danymi o domenie bez danych abonenta - powinno byc jeszcze latwiej lapac domeny bez obciazania niepotrzebnego serwerow NASKu.

 

Jak już kiedyś pisałem w innym wątku - NASK nie zmienił reguł w czasie gry - NIKOMU NIE OBIECYWALIŚMY ŻE CENY OPCJI W 2008 POZOSTANĄ NA TYM POZIOMIE CO WCZEŚNIEJ. Obiecywaliśmy co do cen za rejestracji i renew że będą w 2008 takie jak obecnie, ale cen opcji nikomu nie deklarowaliśmy.

 

Bawią mnie podchody jak w webhosting co do tego że "ktoś" straci, stracił, upadł, upadnie itd.... Jak ktoś ma za przeproszeniem jaja to niech taka firma która uważa że straciła na obniżce cen OPCJI to napisze, tak publicznie: TAK, NASZA FIRMA XXXX STRACIŁA TYLE I TYLE, BO TO I TO... sorki, ale ukrywanie się za redaktorami którzy piszą o "rynku" moim zdaniem jest nie fair...

 

od 1 lutego zarejestrowaliśmy 6418 opcji, co tym bardziej wydaje się śmieszne że ktoś miałby przez to zbankrutować....

 

 

Prawda jest też taka, że nasza akcja nie była jak koleżanka Ossa słusznie pisze "bon - ton" - owszem nie była. I teraz z perspektywy kilku tygodni uważam że to było słuszne posunięcie, informowanie o obniżce z wyprzedzeniem spowodowałoby długie publiczne debaty jak to NASK chce zniszczyć Partnerów bo... obniża ceny... A tak trochę bólu, nieprzespane trzy noce kilkudziesięciu (kilkuset?) osób i temat zamknięty.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytalem tematy dotyczace opcji ale nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie.

 

Czy jesli opcja trwa 3 lata, a ja z niej skorzystam juz w pierwszym miesiacu i zarejestruje domene na ktora zalozylem opcje to automatycznie opcja wygasnie? Czy moze przez kolejne 2 lata bede mogl nie przedluzac tej domeny a zalozona opcja bedzie ciagle ta domene dla mnie rezerwowac?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Czytalem tematy dotyczace opcji ale nie znalazlem odpowiedzi na moje pytanie.

 

Czy jesli opcja trwa 3 lata, a ja z niej skorzystam juz w pierwszym miesiacu i zarejestruje domene na ktora zalozylem opcje to automatycznie opcja wygasnie? Czy moze przez kolejne 2 lata bede mogl nie przedluzac tej domeny a zalozona opcja bedzie ciagle ta domene dla mnie rezerwowac?

wygasnie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesli zostało zarejestrowanych ponad 6000 opcji na domenę w ciągu kilkunastu dni od trwania nowej ceny to - skorzystał na tym tylko NASK.

Partnerzy sprzedają opcję po cenie kupna lub z kilkuzłotowym zyskiem. Biorąc pod uwagę koszty, jak chocby wysłanie faktury do klienta to ten zysk jest naprawdę 2-3 złotowy. Niektórzy nawet do tej opcji dopłacają sprzedajac ją ponizej ceny NASKu.

Osoby, które zakupiły te ponad 6000 opcji niewiele zyskają. Ile z tych domen zwolni się przez te 3 lata? Kupno opcji w takim przypadku to strata pieniędzy. Zyskują jeśli wykupili opcję na swoje domeny i tym samym przeniosą się z firm gdzie można kupic tanio domeny do tych, w których można tanio przedłuży.

A NASK? Nask zapewne dotychczas sprzedawał po kilka, kilkanaście opcji i tym samym, pomimo tego, że usługa była droga zysk był niewielki. Teraz kiedy cena jest dostępna dla przeciętnego Kowalskiego można sprzedawa usługę na wiekszą skalę i tym samym mieć nieprównywalnie większe zyski.

 

Niesądze, aby nagle skończyły się promocję domen za kilka groszy, na pewno też nie upadną firmy, które takie promocje oferują. Ale fakt, iż chocby home kilka dni po wprowadzeniu tanszych opcji zmienił ilośc dostepnych w prmocji domen ze 100 na 10 o czyms swiadczy. I tak dopiero za rok okaże się, czy, ile i którzy rejestratorzy stracili na tej obniżce. a bedzie to widoczne po promocjach, ograniczeniach, które wprowadza w marcu przyszłego roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie wiem czemu WEBHOSTING nie sprawdzi "faktów" na stronie np. ;) HOME.PL

 

Otóż:

1. Nic nie grozi promocjom - przykładem jest chociażby home, który nadal utrzymuje promocje. Gdyby było tak źle, to wycofałby promocje... Ba, reklam na różnych serwisach jest coraz więcej...

2. Nikt jeszcze nie upadł, więc super byłoby gdyby webhosting za kilka miesięcy sprawdził kto to jednak upadł - mogę założyć się że nikt...

 

A co do innych postów, np. kolegi Grzegorza Bujnowskiego:

 

NASK wprowadzając niższą cenę na OPCJĘ, czas do WHOISa i wymaganie wpłaty depozytu zamiast weksla przy podpisywaniu umowy rozwiązał problem klonów. za dwa tygodnie odpalimy WHOISa na 43 z danymi o domenie bez danych abonenta - powinno byc jeszcze latwiej lapac domeny bez obciazania niepotrzebnego serwerow NASKu.

 

Jak już kiedyś pisałem w innym wątku - NASK nie zmienił reguł w czasie gry - NIKOMU NIE OBIECYWALIŚMY ŻE CENY OPCJI W 2008 POZOSTANĄ NA TYM POZIOMIE CO WCZEŚNIEJ. Obiecywaliśmy co do cen za rejestracji i renew że będą w 2008 takie jak obecnie, ale cen opcji nikomu nie deklarowaliśmy.

 

Kolego Andrzeju ;)

 

no nie do konca sie zgadzam. Rozwiazanie problemu klonow czy zmniejszenie (?) obciazenia systemu to niewatpliwy sukces. Mozna bylo zrobic to zdecydowanie wczesniej ale jak rozumiem liczy sie efekt. :lol: Natomiast co do zmiany regul w czasie gry, to w mojej opinii jest w tym sporo prawdy. No chocby zwiazanej ze zmiana warunkow wstepnych (choc na dns.pl dalej widnieja kaucja 10k pln ;-)) czy z cena za opcje. Ja rozumiem chocby Home.pl. Moga czuc sie zrobieni "w konia". Oczywiscie, nie obiecywaliscie utrzymania cen za opcje ("a mogl zabic.." ;-) ale czy faktycznie takiej zmiany nie powinno sie z najwiekszymi (i nie tylko) registarami konsultowac? Moim zdaniem warto rozmawiac... :D

 

PS. Tak naprawde to w kazdej chwili powolujac sie na 26 punkt Regulaminu mozecie wypowiedziec onetowi lub agorze umowe na domene onet.pl czy gazeta.pl a pozniej oznajmic ze NIKOMU NIE OBIECYWALIŚMY ŻE NIE WYPOWIEMY UMOWE NA W/W DOMENY ;-))

 

PS 2. Gratuluje :P

 

 

Pozdrawiam,

 

Grzesiek

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×