Jump to content
Alexis

Dlaczego sprzedaże dobrych domen za dobre pieniądze dla KK na aukcjach AM nie są możliwe

Recommended Posts

Witam!

 

Niestety Aftermarket wymaga od klientów końcowych kaucji, jeśli biorą udział w aukcjach. Mało tego, klient musi wpłacić kaucję wysokości 10% kwoty, do jakiej chce licytować.

 

O ile rozumiem, że wszelkie kaucje z większają chwilowo płynność firmy, o tyle długoterminowo są kolejnym krokiem w kierunku własnoręcznego wyeliminowania się z rynku, bo

w konsekwencji tego mechanizmu sprzedaż dobrej domeny za dobre pieniądze dla klienta końcowego na aukcji Aftermarket jest praktycznie niemożliwa. Spektakularne sprzedaże na aukcjach już nie będą miały miejsca

 

Weźmy po uwagę, że aukcja trwa 1-2 tygodnie.

A przeciętna korporacja NIE JEST KLIENTEM Aftermarket.

 

W wielkich firmach/korporacjach to już graniczy z cudem, by znalazła się osoba, która po pierwsze czuje się odpowiedzialna za tego typu transakcje, po drugie rzeczywiście jest upoważniona by podejmować decyzje cenowe, jest w stanie podejmować je na tyle szybko, by móc realnie brać udział w aukcji, do tego ma na tyle umiejętności technicznych i rozeznania w domenach, by założyć konto, uzupełnić poprawnie dane (np. jakiego maila użyć w kontakcie właściciela, jakiego w administratora, tak by domena później była poprawnie obsługiwana przez koncern i nie zapodziała się gdzieś? jakie podać dane do faktury? wyjaśnić kto i kiedy wystawi fakturę itd. itp.) i wziąć udział w aukcji. Po skontaktowaniu takiej korporacji trzeba więc najpierw dotrzeć do osoby decyzyjnej, która wogóle zadecyduje (być może po przejściu paru poziomów decyzyjnych), czy firma jest domeną zainteresowana i chce wziąć udział w aukcji. Później wewnątrz firmy sprawa kierowana jest do odpowiedniej osoby opisanej wyżej, która w większości przypadków ma konsultować decyzje cenowe z wyższą instancją. Już ten proces, wraz z założeniem konta, niezbędnym do wzięcia udziału w aukcji może doprowadzić do tego, że korporacja ze względów formalnych (np. nie wyjaśniona sprawa faktury) albo organizacyjnych (np. "nie mamy jeszcze decyzji z góry") nie będzie mogła wziąć udziału w aukcji.

 

Natomiast wprowadzone przez Aftermarket kaucje utrudniają sprawę dodatkowo prowadząc praktycznie do wyeliminowania kupców korporacyjnych z aukcji i dodatkowo zaniżenia możliwych do osiągnięcia cen.

 

Dlaczego? Bo do powyższych przeszkód dochodzi kwestia wpłacenia kaucji, która opźnia moment możliwego przystąpienia korporacji do aukcji o minimum kilka dni. Czasowe przystąpienie do aukcji graniczy więc z cudem. Kto ma wpłacić kaucję? Na jakiej podstawie? Jakiej wysokośći? (Decyzja ta musi zostać podjęta i to kilka dni przed koncem aukcji, jak cena jest jeszcze w piwnicy. I ta decyzja definiuje jednocześnie górną granicę cenową uniemożliwiając elastyczne reagowanie w ostatnich chwilach aukcji i "spontaniczne zachowanie aukcjonerskie", nawet jeśli byłaby możliwość szybkiej konsultacji z osobą decyzyjną). W końcu kaucja może nie zostać wpłacona, bo po prostu nie ma faktury proforma, która jest wymagana przez większość polskich księgowości do dokonania jakichkolwiek przelewów. Po dokonaniu przelewu pieniądze muszą jeszcze zdążyć dotrzeć, zostać zaksięgowane na koncie i zablokowane w formie kaucji.

 

Weźmy pod uwagę, że aby uzyskać wysoką cenę w aukcji niezbędnych jest dwóch klientów końcowych, którzy chcą kupić tę domenę i chcą i mogą zapłacić wysoką kwotę.

 

Powyższe przeszkody sprawiają, że graniczy to z cudem, jeśli jeden taki klient zdoła wziąć udział w aukcji. Prawdopodobieństwo, że dwie korporacje przeskoczą te przeszkody w ciągu kilku dni jest praktycznie zerowe.

 

Aukcje domen zamykają się więc na handlu między domeniarzami, albo jak kto woli "inwestorami" ze znanymi każdemu efektami i poziomem cenowym.

 

Moim zdaniem usunięcie kaucji w aukcjach spowodowałoby znaczny wzrost cen sprzedanych domen w aukcjach, więc długoterminowo zwiększenie jakości i liczby sprzedawanych w aukcjach domen.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niestety Aftermarket wymaga od klientów końcowych kaucji, jeśli biorą udział w aukcjach. Mało tego, klient musi wpłacić kaucję wysokości 10% kwoty, do jakiej chce licytować.

Nawet nie zwróciłem na to uwagi, jeżeli klient musi wpłacić kaucję i to jeszcze do wysokości 10% kwoty jaką chce licytować to aukcja z udziałem klientów końcowych mija się z celem. Sprawa powinna być rozwiązana podobnie jak na allegro z kontami junior - sprzedawca sam decyduje, czy na jego aukcji wymagane będzie wpłacenie kaucji, czy nie. No, ale Aftermarket i tak nie jest zainteresowany poradami z forum, więc nie wiem po co się tutaj silimy na jakieś podpowiedzi.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopiero co w innym wątku zbierałem cięgi za to, że w premium można licytować *bez* kaucji (bo ktoś jak widzi w aukcji użytkownika, który dopiero co założył konto, to mu przeszkadza, że "podbija" - a to właśnie najczęściej jest ten tzw. KK). Złotego środka w tym przypadku chyba nie ma...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dopiero co w innym wątku zbierałem cięgi za to, że w premium można licytować *bez* kaucji (bo ktoś jak widzi w aukcji użytkownika, który dopiero co założył konto, to mu przeszkadza, że "podbija" - a to właśnie najczęściej jest ten tzw. KK). Złotego środka w tym przypadku chyba nie ma...

 

Jest zloty srodek: Klient koncowy PRAWIE ZAWSZE jest nowym uzytkownikiem. Ja wole, zeby ktos mi raz na jakis czas "bujnal" aukcje, niz w 100% przypadkow sprzedawac ZNACZNIE ponizej mozliwej do osiagniecia ceny. Zreszta "lunatyczni licytatorzy" zdarzaja sie raczej przy malych aukcyjkach, gdzie chodzi o zabawe, przy powaznych kwotach ludzie sa ostrozniejsi, bo widza, ze to nie przelewki.

 

Tak na marginesie: Wymaganie kaucji przy udziale w aukcji, to tak jakby wymagac od ludzi przy wchodzeniu do sklepu zlozenia kaucji na 10% wartosci towaru jaki chca kupic, zeby czasem nie obrobili sklepu... To jest WIELKA przeszkoda mentalna dla powaznych, szanujacych sie ludzi i firm.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

łatwiej poprosić o dokumenty firmy, spółki, niż pobrać jakąś zaliczkę, więc da się, a przecież podczas licytacji można by też (dla wiadomości sprzedającego) informować kto jest os. prywatną, kto firmą itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak na marginesie: Wymaganie kaucji przy udziale w aukcji, to tak jakby wymagac od ludzi przy wchodzeniu do sklepu zlozenia kaucji na 10% wartosci towaru jaki chca kupic, zeby czasem nie obrobili sklepu...

 

...i zeby czasem nie kupili czegos drozszego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak jest w centrach handlowych!!! zwłaszcza kilka lat temu traktowali wszystkich jednakowo - czyli jak złodziei (konieczność pozostawienia torby, plecaka), więc nie dziwię się kaucjom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam inne zdanie na ten temat. Jeśli klientowi końcowemu zależy aby dać znaczą sumę na domenę to zmusi się (lub zmusi swoich pracowników) do zrobienia wszystkiego, aby taką aukcję wygrać. Średnio rozgarnięty człowiek poradzi sobie z założeniem konta na takim AM i licytowaniem. Wydaje mi się jednak, że po prostu trochę źle rozumiecie problem - jeśli w aukcji KK nie biją się o domeny, to najwidoczniej nie są nimi aż tak zainteresowani, by w ogóle zakładać konto na AM czy w innym serwisie. Fakty są takie - wiele firm ma w d* domeny i nie zamierza się bawić w aukcje w jakikolwiek sposób. Niezależnie od tego co myślą o tym "oświeceni" inwestorzy domen i od tego, czy klient za 3 lata pożałuje i odkupi domenę drożej (jest wiele takich przypadków, firmy nieraz mają "pretensje" że ktoś zajął biedakom domenę i nie zwolnił po roku).

Jeśli danemu KK zależy na domenie, to nie będzie czekał czy pójdzie ona na aukcję i w jakim serwisie, tylko skontaktuje sie z właścicielem domeny. Zaproponuje cenę, a jeśli nie dojdzie do transakcji, to widocznie KK nie interesuje domena po cenie sprzedawcy. I tyle w temacie, żadna aukcja nie pomoże.

Jedyne, czego bym oczekiwał od AM to jasne i widoczne ostrzeganie kupujących, że podbijanie ceny do określonego poziomu wymaga wcześniejszej kaucji i że lepiej ją wpłacić wcześniej - aby uniknąć sytuacji, że ktoś chce dać 100 zł więcej (a docelowo być może jest gotów znacznie więcej) ale nie może przebić aukcji i przegrywa, bo w ostatnich minutach zaskoczył się, że jest coś takiego jak kaucja.

 

ps. możecie oczywiście wnioskować do AM o zmiany, np. o żadanie dołączania kopii danych licytującej firmy i inne kombinacje norweskie, których skutkiem jedyne co może być to zwiększenie kosztów obsługi takiej aukcji (czytaj większy % dla pośrednika tego czy innego).

Edited by prezes
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@prezes - wydaje mi się, że tylko po łebkach przeczytałeś temat, bo napisałeś trochę jednak "obok tematu".

 

Przecież Alexis-owi nie chodziło o to, że trzeba się zarejestrować na nieznanej giełdzie - to jest akurat żaden problem, to samo problemem nie jest to, żeby zalicytować, bo i tak zapłacisz tylko jeśli wygrasz.

 

Chodziło mu o to, że musisz się zarejestrować na Aftermarket.pl i już wpłacić pieniądze, żeby w ogóle móc przystąpić do licytacji w wyższych kwotach (kaucja nawet 10% od takiej kwoty), bo tak to działa (dla nowo założonych kont).

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

 

Dokladnie. Aczkolwiek przydalyby sie lekkie modyfikacje. Bardzo dobry pomysl podsunal Pan_Grzegorz. Niech sami sprzedawcy decyduja, czy wystawiac aukcje z wymagana kaucja, czy bez. Wprawdzie nagle namnozyloby sie mase cudownych przechwalek w dziale "Sprzedane", ale i teraz przy tych kaucjach jak ktos sie uprze, to i tak "sprzeda".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam inne zdanie na ten temat. Jeśli klientowi końcowemu zależy aby dać znaczą sumę na domenę to zmusi się (lub zmusi swoich pracowników) do zrobienia wszystkiego, aby taką aukcję wygrać.

Piszesz tak jakbyś nigdy nie licytował w żadnej aukcji. Licytacja to są emocje, licytujący często podejmują w ostatnich sekundach decyzją do jakiej ceny będą licytować, szczególnie klienci końcowi którzy nie zdają sobie sprawy za ile domena tak naprawdę może się sprzedać. Sprzedawałem kiedyś na aukcji taką domenę callcenter*pl , z racji tego że w przeciągu krótkiego czasu miałem sporo zapytań od kk to postanowiłem spróbować wystawić dla nich aukcję na allegro. Jak to zwykle bywa część licytujących postanowiła skorzystać z tzw. snajpera aukcyjnego. Licytacja zakończyła się na kwocie 11.250 PLN, ale w przeciągu 24 godzin od zakończenia aukcji otrzymałem 3 propozycje sprzedaży poza aukcją za kwoty sporo wyższe niż ta wylicytowana, klienci pisali że nie sądzili że aukcja dojdzie do takiego poziomu i byli przekonani, że cena jaką sobie ustawili spokojnie pozwoli na wygraną, a później nie było już czasu na podwyższenie oferty. Podobnie działa kaucja, która ogranicza możliwości licytacji, kupujący nie ma pojęcia na jakiej kwocie zakończy się licytacja, a chęć kupienia domeny wzrasta kiedy widzi, że ta możliwość mu ucieka bo cena idzie do góry.

Pomysły z wysyłaniem dokumentów pominę. Wystawienie domeny na aukcję wiąże się z ryzykiem, że ktoś nie opłaci aukcji, tego się nie zmieni, no chyba że usiądziecie obok licytującego, żeby go trzymać za portfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobnie działa kaucja, która ogranicza możliwości licytacji, kupujący nie ma pojęcia na jakiej kwocie zakończy się licytacja

 

Bardzo dobra uwaga!

 

Kiedyś zaprosiłem klienta końcowego na swoją aukcję w AM i przegrał licytację bo ze swoją kaucją mógł licytować tylko do określonej kwoty, chciał zwiększyć kaucję podczas aukcji, zrobił kolejną wpłatę szybkim przelewem, ale AM zaksięgowało mu wpłatę.... już po zakończeniu licytacji. ;)

 

To był problem, o którym kiedyś pisał @pb, że było to jednym z powodów, które ich nakłoniły do rezygnacji z kaucji.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wprawdzie nagle namnozyloby sie mase cudownych przechwalek w dziale "Sprzedane", ale i teraz przy tych kaucjach jak ktos sie uprze, to i tak "sprzeda".

 

Tak, tym bardziej ze mi nie przeszkadzaja czyjes przechwalki jak pieniadz jest w kieszeni...

 

Albo jakby to ujal Oscar Wilde: Lepiej byc pieknym niz bogatym, ale lepiej byc bogatym niz brzydkim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dobra uwaga!

 

Kiedyś zaprosiłem klienta końcowego na swoją aukcję w AM i przegrał licytację bo ze swoją kaucją mógł licytować tylko do określonej kwoty, chciał zwiększyć kaucję podczas aukcji, zrobił wpłatę szybkim przelewem, ale AM zaksięgowało mu wpłatę.... już po zakończeniu licytacji. ;)

 

Mialem kilkakrotnie podobna sytuacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, tym bardziej ze mi nie przeszkadzaja czyjes przechwalki jak pieniadz jest w kieszeni...

 

Albo jakby to ujal Oscar Wilde: Lepiej byc pieknym niz bogatym, ale lepiej byc bogatym niz brzydkim ;)

 

Popraw mnie, jesli sie myle, ale to chyba sami uzytkownicy tego forum wywierali presje na AM, by wprowadzil jakies zabezpieczenia, by nie bylo fikcyjnych transakcji? :)

 

Odnosnie tych kaucji, to przyznaje Ci jak najbardziej racje, bo bywalo, ze i mi one dokuczaly. Sam pomysl z kaucjami nie jest jednak zly, Zle jest obliczenie na poziomie procentowym i pozniejsze "doplacanie". Powinn to raczej byc rozwiazane w ten sposob:

KK z nowym kontem wplaca bezposrednio na konto AM 1gr. AM ma wowczas dane i w razie czego, moze pozniej egzekwowac wylicytowana kwote od tego, na kogo byly dane z przelewu. Ten co nie zdazy, badz nie chce, robi przelew jakimis szybkimi platnosciami zryczaltowana oplate, uzalezniona od kwoty startowej. I pozniej niech juz to nie wzrasta, bo to faktycznie glupota i uciazliwosc dla kupujacych. Coz, jesli wowczas KK nie oplaci domeny, to juz ryzyko sprzedajacego...

Edited by empireus

Share this post


Link to post
Share on other sites

thomaso przeczytaj jeszcze raz wypowiedz prezesa

 

Mam inne zdanie na ten temat. Jeśli klientowi końcowemu zależy aby dać znaczą sumę na domenę to zmusi się (lub zmusi swoich pracowników) do zrobienia wszystkiego, aby taką aukcję wygrać.

Jedyne, czego bym oczekiwał od AM to jasne i widoczne ostrzeganie kupujących, że podbijanie ceny do określonego poziomu wymaga wcześniejszej kaucji i że lepiej ją wpłacić wcześniej - aby uniknąć sytuacji, że ktoś chce dać 100 zł więcej (a docelowo być może jest gotów znacznie więcej) ale nie może przebić aukcji i przegrywa, bo w ostatnich minutach zaskoczył się, że jest coś takiego jak kaucja.

 

o kaucje prosili sami uzytkownicy AM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest zloty srodek: Klient koncowy PRAWIE ZAWSZE jest nowym uzytkownikiem. Ja wole, zeby ktos mi raz na jakis czas "bujnal" aukcje, niz w 100% przypadkow sprzedawac ZNACZNIE ponizej mozliwej do osiagniecia ceny. Zreszta "lunatyczni licytatorzy" zdarzaja sie raczej przy malych aukcyjkach, gdzie chodzi o zabawe, przy powaznych kwotach ludzie sa ostrozniejsi, bo widza, ze to nie przelewki.

 

Dokładnie tak jest to rozwiązane w premium.pl. Chodziło mi jednak o co innego: nie da się znaleźć złotego środka między oczekiwaniami KK, który po prostu chce kupić domenę, sprzedającego, który chce aby kwota aukcji była jak najwyższa, ale jednocześnie zależy mu na tym aby nikt nie licytował dla żartu i aukcja została opłacona, a innych licytujących, dla których każdy "nowy" to "podbijacz". Kilka już było aukcji, gdzie w końcówce - i to dosłownie w ostatnich minutach - wchodziło dwóch poważnych graczy, którzy dopiero co założyli konta, i windowało cenę. Oczywiście zaraz na forum były komentarze, że ten co kupił to frajer, bo mu kto inny ze świeżo założonego konta podbił. Tylko że zawsze te zarzuty padały ze strony osób które z licytacją zostały gdzieś na poziomie 100 zł, a nigdy ze strony wygrywającego, który był zadowolony że wygrał. Ja, znając dane obu użytkowników, rozumiałem go doskonale, wiedząc że ten drugi "nowy", to jego bezpośrednia konkurencja. Teraz wyobraźmy sobie, że wymagamy od takich użytkowników kaucji - do aukcji chcą wejść dwie zagraniczne korporacje, a payu akurat sobie wymyślił że będzie o godzinę dłużej obsługiwał płatności kartą - a wszyscy wiemy że nie jest to rzadkością. Czy dla takich sytuacji warto ryzykować? Wg mnie nie. Odsetek nieopłaconych aukcji to parę procent, w dodatku więcej jest nieopłaconych wśród tych kupionych za 1 zł (sic!) niż za poważne kwoty. Sito eliminujące osoby zakładające konta dla zabawy jest bardzo gęste, a podbijanie własnej aukcji jest praktycznie niemożliwe. Słyszę głosy, aby dać wybór sprzedającemu, czy wymagać kaucji czy nie. To jest jedna z tych sytuacji, za co też niedawno zbierałem krytykę, gdzie serwis musi wiedzieć lepiej, co jest dobre dla użytkownika niż sam użytkownik. Nawet jeśli byśmy to wprowadzili (a samo się za darmo nie zrobi), efektem byłyby niższe sprzedaże na aukcjach osób które aktywują u siebie tę opcję, więc z kolei nawet ci nieliczni wycofaliby się z tego pomysłu i funkcja jedynie zaśmiecałaby panel. Tak jak zostało wyżej napisane - nieopłacone aukcje są częścią tego biznesu i trzeba z tym żyć. Załóżmy, że mam 3 fajne domeny i wszystkie wystawiam na aukcję. Jeśli do licytacji powyżej 1000 zł potrzebna jest kaucja, wszystkie trzy mogłyby równie dobrze skończyć się na 1000 zł. Jeśli kaucji by nie było, załóżmy że każda skończy się na 3000 zł, z czego tylko jedna zostanie opłacona, bo pozostałe dwie ktoś podbił i się rozmyślił. Teoretycznie efekt ten sam - ale nie do końca, bo w drugim przypadku mam 3k i jeszcze dwie fajne domeny. Moim zdaniem gra warta ryzyka. Przepraszam za słowotok i dziękuję tym którzy przebrnęli. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz absolutna racje pb, tak trzymaj i nie daj sie zmanipulowac glosom ludzi nie znajacych sie na sprzedawaniu. Zawsze znajdzie sie ktos, dla ktorego porzadek i bezpieczenstwo jest wazniejsze od zarobku, ktorzy wola w 100% zarobic 100PLN, niz w 95% zarobic 1000PLN, ale to nie powod by szkodzic tym co liczyc umieja ...no i swojemu biznesowi.

Edited by Alexis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet nie zwróciłem na to uwagi, jeżeli klient musi wpłacić kaucję i to jeszcze do wysokości 10% kwoty jaką chce licytować to aukcja z udziałem klientów końcowych mija się z celem. Sprawa powinna być rozwiązana podobnie jak na allegro z kontami junior - sprzedawca sam decyduje, czy na jego aukcji wymagane będzie wpłacenie kaucji, czy nie. No, ale Aftermarket i tak nie jest zainteresowany poradami z forum, więc nie wiem po co się tutaj silimy na jakieś podpowiedzi.

 

http://www.aftermarket.pl/am_seller_settings.php

"

Wymagaj kaucji od składających oferty na domeny."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za informację :) To chyba rozwiązuje sprawę.

 

O ile składanie oferty na domenę to to samo, co składanie oferty w aukcji, w co wątpię - szczególnie że ten tickbox jest domyślnie odznaczony.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile składanie oferty na domenę to to samo, co składanie oferty w aukcji, w co wątpię - szczególnie że ten tickbox jest domyślnie odznaczony.

 

Rzeczywiście - moje niedopatrzenie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×