Jump to content
poulj

Przyszłość i teraźniejszość domen 3-znakowych

Recommended Posts

Od niedawna zacząłem inwestować w domeny w sensie inwestycji krótko oraz długoterminowych i w tym drugim przypadku zastanawiam się nad przyszłością polskich domen 3-znakowych. Poprzez inwestycję długoterminową mam na myśli okres około < 5 lat.

 

Wyszukałem informacje odnośnie cen 3 znakowych domen globalnych (zbiór danych z okresu od 2006 roku do teraz), które prezentują siię następująco:

 

Podane ceny są cenami minimalnymi niezależnie od kombinacji liter.

 

Rok 2006 ceny domen globalnych 3-literowych:

  • 3-Letter .com - $1300
  • 3-Letter .net - $260
  • 3-Letter .org - $80
  • 3-Letter .info - $50
  • 3-Letter .biz - $20

Rok 2006 ceny domen globalnych z 3 cyframi:

  • 3-Number .com - $2500
  • 3-Number .net - $275
  • 3-Number .org - $110
  • 3-Number .info - $75
  • 3-Number .biz - $35

Czasy obecne (dane z czerwca)

Rok 2012 ceny 3-literowych:

  • 3-Letter .com - $4650 (+ $50 since May 1, 2012 report)
  • 3-Letter .net - $450 (Unchanged)
  • 3-Letter .org - $240 (+ $5 since May 1, 2012 report)
  • 3-Letter .info - $40 (Unchanged)
  • 3-Letter .biz - $20 (Unchanged)

Rok 2012 ceny domen globalnych z 3 cyframi:

  • 3-Number .com - $11,000 (Unchanged)
  • 3-Number .net - $900 (Unchanged)
  • 3-Number .org - $400 (Unchanged)
  • 3-Number .info - $150 (Unchanged)
  • 3-Number .biz - $70 (Unchanged)

Jak widać, w ciągu 6 lat ceny domen .com 3-literowych wzrosły ponad 3 i pół krotnie natomiast domen zawierających 3 cyfry prawie 4.5 krotnie. Mowa jest tutaj o cenach jakie osiągają najgorsze możliwe zestawienia znaków/cyfr czyli na nasze typu 'xby'.

 

Obecnie na polskim rynku domen 3 znakowych, z tego co zaobserwowałem (jeśli się mylę prosze mnie poprawić), najtańsze trzyliterówki sprzedają się po 10 zł natomiast 3-cyfrowe 90zł.

W sensie inwestycji, biorąc pod uwagę często konieczność rychłego przedłużenia, do ww. cen należy doliczyć 50zł.

 

Teraz moje pytanie nr1.

Czy biorąc pod uwagę to, że polski rynek domen, co więcej, świadomość KK jest ciągle jeszcze w początkowej fazie rozwoju (choć chyba już przy jej końcu(?)) można liczyć na to iż ceny 3-znakowych domen .pl w ciągu kolejnych kilku lat wzrosną conajmniej tylokrotnie, jak pokazuje historia domen .com?

 

Oraz pytanie nr2.

Dlaczego domeny numeryczne są droższe od literowych?

Rozumiem że cyfr jest 10 a liter nieogonkowych w alfabecie 24 natomiast żadna firma ani skrót nie występuje w postaci "590" czy "666".

 

 

Zapraszam do rozmowy :)

 

ps. źródło, z którego korzystałem -> http://3character.com/2012-june.html

Edited by poulj
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Inwestowanie w domeny trzyznakowe/trzyliterowe to wg mnie pomylony pomysł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według mnie z trzyliterówkami jest jak z opcjami i ich realizacją. Jedna na X znajdzie napalonego KK i sprzeda się za wysokie XXXX, a reszta nadaje się na aukcję i sprzedaż za niskie XXX, co także powoli przemija i ceny są coraz niższe. Trend na trzyliterówki kończy się i według mnie został sztucznie nakręcony przez samych domainerów, którzy porejestrowali wszystko co się rusza i ma 3 znaki. Zresztą teraz ewidentnie można to zaobserwować po wyprzedażach grubych ryb, które posiadały ich bardzo wiele i teraz się ich pozbywają w szybkim tempie zostawiając tylko te co sensowniejsze i lepsze, a nakręcony spiralą narybek "inwestuje". Przez chwilę byłem w tym narybku, ale odpuściłem jakiś czas temu dochodząc do tego wniosku.

 

Pamiętam jak zaczynałem z domenami na tym forum. Trzyliterówki to była swoista "świętość". Hasła "Nie ma żadnej wolnej domeny trzyznakowej w pl!". Posiadanie ich było prestiżem. Oliwy do ognia dodawały wyśrubowane sprzedaże za wysokie XXXX DD prezentowane w dziale "Sprzedane". Nic dziwnego, że trafił kilka razy, skoro miał ich setki sztuk... Każda, która trafiła na aukcję dochodziła spokojnie do wysokich XXX lub niskich 1XXX. Tylko grube ryby było stać na walkę o nie, a płotki przyglądały się z łezką w oku. Wtedy sobie myślałem, kiedy zdobędę swoją pierwszą trzyliterówkę... Teraz mam ich kilka i myślę jak tu się ich pozbyć, żeby nie stracić.

 

:P

Edited by CzarnyElo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Według mnie z trzyliterówkami jest jak z opcjami i ich realizacją. Jedna na X znajdzie napalonego KK i sprzeda się za wysokie XXXX, a reszta nadaje się na aukcję i sprzedaż za niskie XXX, co także powoli przemija i ceny są coraz niższe. Trend na trzyliterówki kończy się i według mnie został sztucznie nakręcony przez samych domainerów, którzy porejestrowali wszystko co się rusza i ma 3 znaki. Zresztą teraz ewidentnie można to zaobserwować po wyprzedażach grubych ryb, które posiadały ich bardzo wiele i teraz się ich pozbywają w szybkim tempie zostawiając tylko te co sensowniejsze i lepsze, a nakręcony spiralą narybek "inwestuje". Przez chwilę byłem w tym narybku, ale odpuściłem jakiś czas temu dochodząc do tego wniosku.

 

Pamiętam jak zaczynałem z domenami na tym forum. Trzyliterówki to była swoista "świętość". Hasła "Nie ma żadnej wolnej domeny trzyznakowej w pl!". Posiadanie ich było prestiżem. Oliwy do ognia dodawały wyśrubowane sprzedaże za wysokie XXXX DD prezentowane w dziale "Sprzedane". Nic dziwnego, że trafił kilka razy, skoro miał ich setki sztuk... Każda, która trafiła na aukcję dochodziła spokojnie do wysokich XXX lub niskich 1XXX. Tylko grube ryby było stać na walkę o nie, a płotki przyglądały się z łezką w oku. Wtedy sobie myślałem, kiedy zdobędę swoją pierwszą trzyliterówkę... Teraz mam ich kilka i myślę jak tu się ich pozbyć, żeby nie stracić.

 

:P

Ostatnio na aukcjach przechwytonych (z ostatniego wysypu) 3-literówek na premium, ceny oscylowały od kilkuset do w paru przypadkach górnego 1xxx zł (nielicząc domen z v, x, q). Może nie jest tak źle ;)

Edited by poulj

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Ostatnio na aukcjach przechwytonych (z ostatniego wysypu) 3-literówek na premium, ceny oscylowały od kilkuset do w paru przypadkach górnego 1xxx zł (nielicząc domen z v, x, q). Może nie jest tak źle ;)

 

Weź pod uwagę że na aukcjach domen przechwyconych w Premium.pl wiele osób korzysta jeszcze z punktów więc te ceny można włożyć między bajki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Weź pod uwagę że na aukcjach domen przechwyconych w Premium.pl wiele osób korzysta jeszcze z punktów więc te ceny można włożyć między bajki.

:o Nie miałem o tym pojęcia. Dziękuję za informacje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Weź pod uwagę że na aukcjach domen przechwyconych w Premium.pl wiele osób korzysta jeszcze z punktów więc te ceny można włożyć między bajki.

 

Ja mam jeszcze kilka tysięcy punktów, ale nie ma okazji tego wydać. ;)

 

Myślę, ze znajdzie się jeszcze trochę osób z takimi zachomikowanymi zapasami.

 

Oliwy do ognia dodawały wyśrubowane sprzedaże za wysokie XXXX DD prezentowane w dziale "Sprzedane". Nic dziwnego, że trafił kilka razy, skoro miał ich setki sztuk...

 

Myślę, że więcej miał trzyliterówek niż kilkaset.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mam jeszcze kilka tysięcy punktów, ale nie ma okazji tego wydać. ;)

...

 

Czyli ktos w innym dziale klamal, twierdzac, ze punkty userzy juz prawie wydali i zostaly okruchy? ;)

 

[nie podaje kto, bo by znowu obraza majestatu byla i twierdzenie ze klienci sa ... (zle poinformowani bylo by wlasciwe, co by nie bluzgac?) lub sie nie znaja i chca sobie tylko popisac]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli ktos w innym dziale klamal, twierdzac, ze punkty userzy juz prawie wydali i zostaly okruchy? ;)

 

[nie podaje kto, bo by znowu obraza majestatu byla i twierdzenie ze klienci sa ... (zle poinformowani bylo by wlasciwe, co by nie bluzgac?) lub sie nie znaja i chca sobie tylko popisac]

 

To przecież są już okruchy. :)

 

Poza tym te punkty mają bardzo krótki termin ważności i na pewno będą szybko wydane. W wakacje spada zawsze więcej ciekawych domen niż zwykle - szkoda tylko, że większość z opcjami, no ale coś na pewno się trafi. Dziś w ramach akcji "uwolnij punkty" dodałem trochę domen do przechwycenia (dużo wcześniej niż przeczytałem teraz Twój post). ;)

 

A żeby nie było, że obok tematu to na polskim rynku wprost przeciwnie - takie moje spostrzeżenia:

- cena trzyliterówek na aukcjach mocno spadła od 2008-2009 roku z ok. 400-600 zł do 200-400 zł.

- cena domen trzycyfrowych na aukcjach to granice 100-150 zł, więc bez porównania do .com

 

Moim zdaniem jakieś ciekawe trzyliterówki z sensem typu bar.pl, raj.pl. msp.pl to raczej dobra inwestycja, a takie nijakie to trochę mniej - niemniej przeważnie można sprzedać trzyliterówkę w cenie około ceny zakupu.

A trzyznakowe takie losowe typu xd3.pl, bg8.pl, n8u.pl itd. to już strata pieniędzy.

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tą ceną trzycyfrówek na aukcjach to trochę przesadziłeś. :)

Oscylują raczej w granicach 10-30 pln, więc zupełnie bez porównania do com.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tą ceną trzycyfrówek na aukcjach to trochę przesadziłeś. :)

Oscylują raczej w granicach 10-30 pln, więc zupełnie bez porównania do com.

 

Zasugerowałem się: http://cenydomen.pl/nnn

 

Czasem się za tyle sprzedają, za 10-30 zł to nie widziałem jeszcze. Sam mam tylko jedną trzycyfrówkę 256.pl - taka kolekcjonerska, bo okrągła liczba. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przypadkiem znalazłem ten wątek i postanowiłem dopisać kilka słów. Ostatni wpis jest sprzed roku. Co zmieniło sie w tym czasie? Ceny trzyliterówek jeszcze bardziej spadły. Inwestowanie w nie okazuje się kompletną pomyłką. Nawet jeśli domena jest skrótem, który "coś oznacza", ceny oscylują międzu 300 a 400 zł. Te niemówiące zupełnie nic można nawet kupić poniżej 200 zł. Pamietam jak kilka lat temu kupiłem kilka trzyliterówek, które sprzedałem z niewielkim zyskiem. Wtedy sprzedać domenę za 500 zł można było bez łachy.

Można by powiedzieć, że teraz jest dobry okres do kupowania domen. Wydaje mi się jednak, że ceny trzyliterówek już nie podskoczą. Poziom cen zapewne utrzyma się.

Obserwowałem ostatnio aukcje domen dwuznakowych .pl. Ich ceny również spadły. Jeszcze dwa lata temu nie można było kupić żadnej poniżej 1500 zł. Dziś sprzedają się poniżej 1000 zł. Inwestyacja również okazała się słaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co wpływa (jaki namacalny czynnik ) na to że domeny 3 literowe tracą na wartości , podobnie 2 literowe jak jest o tym w poście wyżej.

Po prostu zastanawia mnie to że istnieje pewnego rodzaju zmowa/moda/trend/kryzys itp w świecie klientów - (o inwestorach tutaj nie myślę ponieważ wystarczy odpowiednio zaspekulować na forum że ceny spadają i juz sie nie podniosą - odpowiednia liczba osób przeczyta tego typu zdania i zacznie sprzedawać domeny z tej własnie ktegorii np 3literowej - taki trend dałoby sie wytłumaczyć) ale chodzi mi o klienta końcowego . Co sie pojawia w jego świecie że domeny które kiedys były coś warte teraz już nie są? Może ceny o których wiem ze pojawiły sie na KIEDYŚ aukcjach nie były cenami oferowanymi przez KK?

Cechą charakterystyczną dla 3literówek jest to że nie jest je łatwo dopasować dla odpowiedniej liczy klientów końcowych ale skoro kiedys było lepiej z ich cenami to co się w takim razie zmieniło ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]chodzi mi o klienta końcowego . Co sie pojawia w jego świecie że domeny które kiedys były coś warte teraz już nie są?

 

Moim zdaniem coraz większa świadomość rynku wtórnego, istnienia giełd, aukcji domen itd. - dużą taką świadomością wykazała się ostatnio TP S.A. nabywając domenę nju.pl za kwotę 110 zł na aukcji AM od 10 zł. Być może część klientów zamiast oferować sprzedawcy większe pieniądze będzie wolała trochę poczekać aż wymarzona trzyliterówka trafi też na aukcję od 10 zł i jakaś tam część osób licytujących na aukcjach to już są klienci końcowi, którzy też nabywają trzyliterówki w tych cenach xxx zł. Po co płacić wysokie xxxx zł skoro można niskie xxx zł. Lekarstwem na taką sytuację byłoby nie wystawianie w ogóle (na całym rynku) trzyliterówek na aukcjach od 10 zł i trzymanie dla nich wysokich cen sprzedaży rzędu co najmniej średniego-wysokiego x.xxx zł (co niektórzy praktykują tu z osób z forum np. pb, SELES itd.), ale to chyba nie będzie możliwe na większą skalę.

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co wpływa (jaki namacalny czynnik ) na to że domeny 3 literowe tracą na wartości , podobnie 2 literowe jak jest o tym w poście wyżej.

Po prostu zastanawia mnie to że istnieje pewnego rodzaju zmowa/moda/trend/kryzys itp w świecie klientów - (o inwestorach tutaj nie myślę ponieważ wystarczy odpowiednio zaspekulować na forum że ceny spadają i juz sie nie podniosą - odpowiednia liczba osób przeczyta tego typu zdania i zacznie sprzedawać domeny z tej własnie ktegorii np 3literowej - taki trend dałoby sie wytłumaczyć) ale chodzi mi o klienta końcowego . Co sie pojawia w jego świecie że domeny które kiedys były coś warte teraz już nie są? Może ceny o których wiem ze pojawiły sie na KIEDYŚ aukcjach nie były cenami oferowanymi przez KK?

Cechą charakterystyczną dla 3literówek jest to że nie jest je łatwo dopasować dla odpowiedniej liczy klientów końcowych ale skoro kiedys było lepiej z ich cenami to co się w takim razie zmieniło ?

A skąd masz informacje że ceny trzy i dwuliterówek wśród kk spadły ? Skad masz takie dane, chętnie poznam ich źródło.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

 

Lekarstwem na taką sytuację byłoby nie wystawianie w ogóle (na całym rynku) trzyliterówek na aukcjach od 10 zł [...]

 

 

... ależ dlaczego tak? :D Przecież wg niektórych osób domena sama sobą się wybroni. I wspomagania ochronnego jej nie trzeba ;)

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co wpływa (jaki namacalny czynnik ) na to że domeny 3 literowe tracą na wartości , podobnie 2 literowe jak jest o tym w poście wyżej.

 

Domeny nie tracą na wartości, tylko pieniędzy na stole d2d jakby mniej.

 

 

 

Pamietam jak kilka lat temu kupiłem kilka trzyliterówek, które sprzedałem z niewielkim zyskiem.

 

No a czego się spodziewałeś, kupując pomidory na giełdzie rolnej i sprzedając je właścicielowi zieleniaka? Największe marże są w detalu. ;-)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

NIe rozumiem w całej tej dyskusji nt. spadku wartości domen trzyliterowych .pl, dlaczego traktuje się je jako jedną grupę.

 

1. Są domeny premium np. noc.pl, kot.pl, ala.pl, tom.pl, dom.pl, las.pl hel.pl itp. One zawsze będą dużo warte

 

2. Nawet domeny premium muszą trafić na odpowiedni czas i na odpowiednią osobę i nie ma zmiłuj.

 

3. Większość domen trzyliterowych o małym znaczeniu czyli te, które nie są pojedynczymi słowami, a raczej można je rozwinąć w konkretne skróty, w tym takie, które zawierają niepożądane litery lub mało używane w języku polskim i tak jest bardzo rozproszona pod względem abonentów -> the long tail również tu występuje. Najwięcej domainerów ma pojedyncze domeny trzyliterowe i w związku z tym szansa na zwrot z inwestycji w nie nie różni się od trafienia szóstki w totolotka. Po prostu to tylko szczęśliwy traf, łut szczęścia może sprawić, że znajdzie się ktoś i to w dodatku z zasobnym portfelem.

 

4. być może te osoby upłynniają najszybciej takie "nieprzydatne" pojedyncze strzały inwestycyjne i w związku z tym jest ich ciągle dużo na rynku, stąd cena spada, a obrót w dużym stopniu jest miedzy domainerami.

 

5. Teoretycznie szansa na duży zwrot z inwestycji w domeny trzyliterowe rośnie wraz z liczbą domen w portfolio.

 

To są moje przemyślenia.Szkoda, że mamy mało danych empirycznych i w związku z tym wyciąganie pochopnych wniosków jest niewskazane, gdyż jest to trochę wróżenie z fusów.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taa, "premium". No ale pośród 12 milionów domen .de każda 3 literowa to już premium ;)

 

No przecież napisałem w cudzym słowie. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×