Jump to content
p0zer

Czego słuchacie?

Recommended Posts

Jaromir Nohavica jest przykładem człowieka, który poprzez muzykę realnie zbliża dwa sąsiednie ( i niekoniecznie super-przyjaźnie nastawione do siebie ) narody: polski i czeski.

A, że zawsze lubiłem klimat gitary, ogniska oraz inteligentnego przekazu słownego, to tym chętniej prezentuję kilka z wielu jego utworów.

 

Kiedy odwalę kitę

 

Kupte si hřebeny - Kupcie sobie grzebienie

 

Pijte vodu - Pijcie wodę



Těšínská -

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaromir Nohavica jest przykładem człowieka, który poprzez muzykę realnie zbliża dwa sąsiednie ( i niekoniecznie super-przyjaźnie nastawione do siebie ) narody: polski i czeski.

A, że zawsze lubiłem klimat gitary, ogniska oraz inteligentnego przekazu słownego, to tym chętniej prezentuję kilka z wielu jego utworów.

Świetne :wub:

A "kita" rewelka.

Edited by epson

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wprawdzie powinno to być w innym temacie "Buble kicz...", ale że są miłośnicy Gangnam Style, więc informuję ich, iż ukazała się nowa piosnka PSY ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaromir Nohavica jest przykładem człowieka, który poprzez muzykę realnie zbliża dwa sąsiednie ( i niekoniecznie super-przyjaźnie nastawione do siebie ) narody: polski i czeski.

A, że zawsze lubiłem klimat gitary, ogniska oraz inteligentnego przekazu słownego, to tym chętniej prezentuję kilka z wielu jego utworów.

 

Fantastyczne rzeczy :)

 

Polecam słuchanie z jednoczesnym czytaniem tłumaczeń zamieszczonych na stronie Nohavicy. Jest tam często po kilka tłumaczeń każdcego z utworów.

 

http://www.nohavica.cz/_pl/tvorba/texty_pl/texty_index_pl.htm

 

A potem słuchanie już mając świadomość czego teksty dotyczą jest jeszcze większą przyjemnością.

 

Ja ze swej strony polecę słuchanie polskiej muzyki ludowej. Kilka lat temu odkryłem świetną promocję tej muzyki w 2 programie Polskiego Radia i chociaż słucham "Trójki", to jeśli tylko mam możliwość (najczęściej w samochodzie) o godz. 12 zamiast audycji Strzyczkowskiego przełączam na "Dwójkę" na pasmo muzyki ludowej. Jest tam nie tylko muzyka z Polski, ale ta właśnie dominuje. Kiedyś nie znosiłem muzyki ludowej, ale przekonałem się, że to właśnie tam są nasze źródła i naprawdę warto posłuchać. Z tego czerpią też takie zespoły jak "Kapela ze Wsi Warszawa", czy "Zakopower", a w bardziej popularnej formie i "Golce". Ja jednak wolę posłuchać tej muzyki w swojej pierwotnej formie i fajnie, że można też dostać płyty. Polecam mój ostatni nabytek, świetną płytę: "Polskie Radio. Muzyka źródeł. Podhale" z Kolekcji Muzyki Ludowej Polskiego Radia. W sumie 34 utwory podzielone na źródło pochodzenia (Orawa, Spisz, Pieniny i Skalne Podhale), do tego książeczka z opisem tła tej muzyki i sylwetki wykonanwców.

 

Nie bójcie się muzyki ludowej!!! Inna sprawa, że gdy ktoś ją kojarzy tylko z Cepelią typu "Mazowsze", to nie dziwię się niechęci. To jej sztuczna strona, dlatego warto sięgnąć do źródeł.

 

Też w kontekście muzyki źródeł polecam też dwa dwupłytowe albumy "Balkan & Jewish Inspiration". To są składanki, gdzie jak się okazuje muzyka żydowska (także klezmerska, m.in. "Kroke") świetnie współgra z rytmami bałkańskimi, tymi sentymentalnymi i tymi bardzo energetycznymi. Rewelacyjne do słuchania przed snem.

 

A skoro o muzyce bałkańskiej, to przykład, jak mozna kupić świetną płytę za smieszne pieniądze. Kupując w Media Markcie na normalnym stoisku płytowym wspomnianą płytę z muzyką z Podhala, w koszu przy kasach za 4,99 PLN kupiłem z serii muzyki filmowej ścieżkę z "Undergroundu" Kusturicy autorstwa Bregovica. Zaczyna się od szalonego "Kalashnikova", ale są i sentymentalne kawałki. Przy okazji znalazłem też za 4,99 muzykę z "Blues Brothers 2000".

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Polecam również inne kawałki tego zespołu.

 

Edited by Anubis
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Anubis

Żywiołak - Mój miły rolniku <3

Edited by Anubis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jako, że wróciłem niedawno do słuchania muzyki z kaset magnetofonowych ,wynalazłem u rodziców jedną z pierwszych składanek, które samodzielnie nagrywałem.

 

Był rok 1988 (lub 1989), a na kasecie między innymi ten hit:

 

https://www.youtube.com/watch?v=GbYHueCCY0U

 

:D

 

Sebastian

alpine5

 

Jak wracamy do dawnych czasów :> to ja miałem nagrane parę razy pod rząd to :

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak wracamy do dawnych czasów :> to ja miałem nagrane parę razy pod rząd to :

 

 

I facet się przez te wszystkie lata wcale nie postarzał :-)

 

http://vimeo.com/39552500

 

Sebastian

alpine5

Edited by alpine5

Share this post


Link to post
Share on other sites

a wczoraj w łodzi był System of A Down

nie jestem jakims fanem ale zdarza mi sie posłuchać

a koncert rewelacyjny!

 

Edited by panh

Share this post


Link to post
Share on other sites

W obronie pola ;). Szczególnie dla Krakusów i mieszkańców Małopolski [nie tylko Woj. Małopolskiego] czyli Polski od granicy z Górnym Śląskiem do granicy z Ukrainą a konkretnie z b. Małopolską Wschodnią.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×