Jump to content
polmajk

Wycena domen na AM

Recommended Posts

Nie powiedziałbym. Dlaczego odrzucać skrajne - przecież mogą (nie muszą) być słuszne :)

Indywidualne skrajne opinie mogą być najbardziej trafne, ale w miarę powiększania skali działania, okaże się że uśredniona cena wyciągnięta z wycen po odrzuceniu tych skrajnych była bardziej zbliżona do realnej wartości niż z uwzględnieniem skrajnych wartości.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Korneliusz, to DI wpadło na pomysł wyceny domen przez innych użytkowników...Ty go tylko powieliłeś...:) AM niech się zajmie tym czym zajmował się do tej pory ale porządnie a nie wymyślał kolejne badziewia które psu na budę się na dłuższą mete zdadzą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jeszcze wcześniej była na innych forach. Nie wymyśliłem wyceny domen, tylko wycenę kolektywną z uśrednioną ceną, co nie do końca zresztą zostało zrealizowane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie fajna zabawa i przy okazji można sobie dorobić na jakąś nie do końca przekonującą rejestrację z palca ;)

 

Icebreaker mamy bardzo podobne wyceny :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie fajna zabawa i przy okazji można sobie dorobić na jakąś nie do końca przekonującą rejestrację z palca ;)

 

Icebreaker mamy bardzo podobne wyceny :P

 

Wy już chyba "z góry" przygotowujecie wyceny, a póżniej to już tylko "kopiuj-wklej" ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opcja ma jedną wadę - mocno zżera pieniądze. :P Od strony wystawiającego oczywiście.

 

W każdym razie ja dałem trochę domen do wyceny i ogólnie wyceny były w miarę realistyczne (większość inna od własnych, ale tak chyba jest często, że się przecenia / nie docenia) szczególnie, że można było poczytać wyceny osób, które nie wypowiadają się na di.pl lub nawet nie mają tu konta, a ich opinie są i tak cenne. :)

Dałem domeny, których zakupu nie byłem pewien albo wartości i okazało się, że niektóre z domen mogły być jednak przepłacone (a tu na di.pl ogólnie były wyżej i z gorszym uzasadnienie wyceniane niż na AM, to nie za dobrze świadczy o stanie obecnym działu "Wycena i opinia").

Lepiej byłoby jednak gdyby np. odrzucić jedną albo dwie skrajne wyceny (najniższą i najwyższą), bo niektóre były w kosmosie, a niektóre kompletnie nierealne i zaniżone (ktoś wyceniał chyba, żeby nabić sobie wpis). ;-)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opcja ma jedną wadę

 

Ma też zaletę, szybkość :) Dodałem domenę, przeładowałem stronę a tu już 10 wycen :D

Ciekawe na jak długo wyceniającym starczy zapału.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Właśnie zauważyłem, że zaszalałeś. ;)

 

Oj tam - ale za to będę bardziej krytycznie teraz podchodził do wyceny własnych domen, więc może się to zwróci. ;)

 

Ma też zaletę, szybkość :) Dodałem domenę, przeładowałem stronę a tu już 10 wycen :D

Ciekawe na jak długo wyceniającym starczy zapału.

 

W "Wycena i opinia" to trochę byś poczekał dłużej. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma też zaletę, szybkość :) Dodałem domenę, przeładowałem stronę a tu już 10 wycen :D

Ciekawe na jak długo wyceniającym starczy zapału.

 

Kwestia tego, czy takie wyceny są "przemyślane"... ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma też zaletę, szybkość :) Dodałem domenę, przeładowałem stronę a tu już 10 wycen :D

 

Dlaczego na DI nie ma takiej frekwencji :) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie fajna zabawa i przy okazji można sobie dorobić na jakąś nie do końca przekonującą rejestrację z palca ;)

 

Icebreaker mamy bardzo podobne wyceny :P

 

ja mam lepsze :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Dlaczego na DI nie ma takiej frekwencji :) ?

pisząc tam 10 opinii mam 1 rejestrację .pl :)

a na forum dzięki pisaniu jedynie co jakiś czas na priv mnie ktoś prosi o wycenę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

(...)

Dałem domeny, których zakupu nie byłem pewien albo wartości i okazało się, że niektóre z domen mogły być jednak przepłacone (a tu na di.pl ogólnie były wyżej i z gorszym uzasadnienie wyceniane niż na AM, to nie za dobrze świadczy o stanie obecnym działu "Wycena i opinia").

(...)

 

Tylko nie bardzo rozumiem dlaczego tak jest...

 

BTW: Przy kolejnej prośbie o wycenę na Forum zaznaczę, że płacę 2zł za opinię ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

BTW: Przy kolejnej prośbie o wycenę na Forum zaznaczę, że płacę 2zł za opinię ;)

 

No tak - tylko wycena na AM ma dodatkowy atut, można do niej bezpośrednio linkować np. w opisie aukcji tejże domeny - do wyceny na di.pl nie można, taka wycena jest bardziej wewnętrzna. Jeśli klient końcowy ma konto na AM to teoretycznie można by mu też taką wycenę przedstawić (ale tu już nie wiem, jaka byłaby reakcja). :)

 

W każdym razie jest to całkiem ciekawy feature.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak - tylko wycena na AM ma dodatkowy atut, można do niej bezpośrednio linkować np. w opisie aukcji tejże domeny - do wyceny na di.pl nie można, taka wycena jest bardziej wewnętrzna. Jeśli klient końcowy ma konto na AM to teoretycznie można by mu też taką wycenę przedstawić (ale tu już nie wiem, jaka byłaby reakcja). :)

 

No i tylko czekać jak pojawią się mega ninje z mega wyceną zapewnioną przez kolegów, po to by można taką wycenę pokazać potencjalnemu klientowi (jeleniowi).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i tylko czekać jak pojawią się mega ninje z mega wyceną zapewnioną przez kolegów, po to by można taką wycenę pokazać potencjalnemu klientowi (jeleniowi).

 

Kłopot w tym, że nie można ograniczyć swojej wyceny do danego szeregu osób / kolegów / krewnych królika, więc technicznie tego, o czym napisałeś nie da się zrobić.

 

EDIT: teraz mi przyszło do głowy, że no chyba, że robić takie "zamknięte" wyceny o 5 nad ranem. :P Ale to by już było głupie - wycenami przecież nie zwiększysz wartości ninji, a jeszcze za to zapłacisz. ;) Prawda jest niestety taka, że większość klientów końcowych jest świadoma i niechętnie sięgnie do portfela jeśli domena nie przyniesie mu korzyści.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli klient końcowy ma konto na AM to teoretycznie można by mu też taką wycenę przedstawić (ale tu już nie wiem, jaka byłaby reakcja).

 

A więc taka prośba, aby wszyscy zawyżali wycenę i niech nikt zer nie żałuje - w końcu komu to szkodzi, a klient widząc takie dobre wyceny, nie będzie żałował pieniążków. Tak pomożemy sobie wszyscy.

 

Widzę, że ogromne podniecenie zapanowało wśród inwestorów, w końcu można zarobić za nic (wyceny w stylu "ok" i kasa leci).

 

Może warto jednak się w to pobawić, skoro sama giełda wciąż udziwnia i zmienia swoje działanie, co bardzo utrudnia pracę z giełdą - czym nikt się w AM nie przejmuje, to może chociaż warto wyciągnąć z tego zamieszania jakieś korzyści.

Edited by domainer
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawda jest niestety taka, że większość klientów końcowych jest świadoma i niechętnie sięgnie do portfela jeśli domena nie przyniesie mu korzyści.

 

To prawda, wielu sprzedawców mimo to szuka sposobu na uwiarygodnienie swoich oczekiwań cenowych. "Patrz Pan domena została wyceniona na 20k a ja ją Panu mogę sprzedać za połowę ceny. Czysty zysk!."

 

Popatrz na aukcje Allegro, jak bardzo kreatywni są ludzie w zachwalaniu swojego towaru. Biorąc pod uwagę, że liczba wycen jakie mogą być dodane jest ograniczona ( co sprawi że nie będą zweryfikowane przez innych), to wystarczy kilka kont, jacyś koledzy, odpowiednia pora i masz podkładkę że Euro-2020.pl warte jest 20k.

 

Oczywiście zakładam, że takie sytuacjie to margines, ale mogą mieć miejsce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam fakt 15 opinii w 2 minuty - jak można rzetelnie wycenić domenę w takim czasie?

Użytkownicy odświeżają stronę co chwilę i siedzą przed komputerem (AM) non stop, by zarobić 1zł. Zadaniem wyceniających nie jest trzeźwe podejście do tematu, a pośpiech i gra o bonusy.

 

Na pewno w najbliższych dniach będzie można zgarnąć 5-10 darmowych rejestracji dziennie w ten sposób.

 

To kolejna dodatkowa usługa, która pozwoli utrzymać płynność finansową AM w trudnym momencie, po broszurce o raju podatkowym i opłatach za domeny zewnętrzne (wszak znów pojawiają się limity na operacja przez EPP).

 

Odpowiadając: Na di.pl nie płacimy 1zł, dlatego nie ma takiej aktywności.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra pobawiłem się, zabawa zabawą i uważam, że aby te wyceny przestały być zabawą w strzelanie pustakami ich system wymaga pewnych zmian i konkretnej rozbudowy w przyszłości.

 

Zmiany na już:

 

- ukrycie innych wycen do czasu dokonania własnej i to nie podlega żadnej dyskusji.

 

- zaostrzenie kryterium co do osób mogących dokonywać wyceny. Wcześniej pisałem o min. 50 gwiazdkach, zamiast 5, bo co może wiedzieć o rynku domen osoba, która np. sprzedała 5 domen za 10 PLN na aukcjach first minute? przemek30 napisał, że byłaby to dyskryminacja i wspomniał o tym, że znaczenie ma także data rejestracji. I tutaj ma racje, bo ktoś może siedzieć w temacie długo i zna się na rzeczy, ale sprzedaje tylko bezpośrednio. Rozwiązałbym to w ten sposób, że zostawiłbym limit 50 gwiazdek i za każdy rok bycia użytkownikiem AM doliczałbym 10 gwiazdek. Czyli przykładowo jeżeli ktoś ma 11 gwiazdek, a konto zarejestrowane od 2008 roku to może dokonywać wycen. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

 

 

Rozbudowa w przyszłości:

 

Obecnie tak rozwiązane wyceny służą głównie nabijaniu sobie bonusów i szacowaniu domen na pałę, byle szybciej bez jakiegokolwiek sprawdzania, choćby minimalnej analizy, żeby tylko zdążyć w pierwszej 15. Limit 15 osób i sępy czyhające na dodanie nowej domeny do wyceny jest bez sensu i zawsze będzie prowadził w tym kierunku. Wycen będą dokonywać żółtodzioby, a tym naprawdę znającym się w temacie nie będzie się chciało siedzieć i wciskać F5 dla 1 PLN. A jak już będą mieć ochotę na wycenę wybranych domen to wszędzie limity będą już osiągnięte przez czyhające sępy. Natomiast osoba, która płaci za tą usługę zamiast otrzymać porządne wyceny wraz z sensownymi komentarzami, dostanie strzały od sępów ;) W ten sposób po tygodniu zabawa się znudzi i dział wycen upadnie, bo nikt nie będzie płacił stosunkowo niemało za takie strzelanki. Dla sprawdzenia mojej tezy dodałem dziś do wyceny jedną domenę i celowo w komentarzu poprosiłem o odpowiedź na dodatkowe pytanie i zamieszczenie jej w komentarzu. Na 17 osób tylko 5 przeczytało moją prośbę i odpowiedziało, a reszta byle zmieścić się w limicie i zdobyć upragniony 1 PLN :P

 

Aby to zmienić i postawić na jakość wycen stworzyłbym panel w którym osoba dodająca domenę do wyceny mogła akceptować, bądź odrzucać wyceny. Każda domena dodana do wyceny ważna byłaby 24h i każdy chętny zdążyłby dokonać swojej wyceny poprzedzając ją analizą, pod warunkiem, że zainteresowany nie otrzymał wcześniej 10 fachowych wycen, które zaspokoiły jego ciekawość. Zmniejszyłbym dopuszczalną ilość wycen do 10 i za każdą płacił 2 PLN, zamiast 1 PLN. 10 odrzuconych wycen i blokada na możliwość ich dokonywania. To rozwiązanie oczywiście generuje niebezpieczeństwo celowego odrzucania dla otrzymania większej ilości ofert do osiągnięcia limitu zatwierdzonych 10 lub odrzucania wycen, które znacznie mijają się z naszymi odczuciami co naszej domeny. Rozwiązanie na to jest tylko jedno, mianowicie przy domenie dodanej do wyceny powinien być widoczny nick osoby dodającej domenę do wyceny. Jeżeli dokonałbym dokładnej analizy danej domeny, przyłożył się w komentarzu, a dodający domenę do wyceny mimo wszystko uznałby moją wycenę za bezwartościową i odrzucił, jednocześnie widząc te zaakceptowane o niższej wartości merytorycznej to nigdy więcej nie wyceniałbym jego domen. W ten sposób delikwenci nagminnie tak postępujący nie otrzymywaliby wycen i dodając kolejnę domeny do wyceny wyrzucaliby pieniądze w błoto lub daliby sobie spokój, bo nikt by ich nie wyceniał wiedząc, że nie ma sensu. Można by to jeszcze bardziej dopracować, ale na razie sobie odpuszczę, żeby zobaczyć co o tym myślicie na wstępie?

 

EDIT:

Jeszcze inne, chyba nawet lepsze rozwiązanie dające mniejsze pole do popisu i nieuczciwych zachowań ze strony dodającego domenę do wyceny... Przez 24h od dodania domeny do wyceny następowałoby zbieranie wycen i po upływie tego terminu dodający do wyceny miałby obowiązek w określonym czasie dokonać wyboru 10 tych najbardziej dla siebie wartościowych wycen. Dzięki temu wymuszałoby się na wyceniających dokonywanie rzetelnych wycen i analiz, próby wyróżnienia się w komentarzu podając np. możliwe zastosowania dla domeny (co X głów to nie jedna), bo w przeciwnym wypadku wyceniający stracą tylko swój czas, ponieważ ich wyceny nie zostaną wybrane przez zainteresowanego, a co za tym idzie nic na tym nie zarobią.

 

:)

Edited by CzarnyElo
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×