Jump to content
polmajk

Wycena domen na AM

Recommended Posts

Sam fakt 15 opinii w 2 minuty - jak można rzetelnie wycenić domenę w takim czasie?

Użytkownicy odświeżają stronę co chwilę i siedzą przed komputerem (AM) non stop, by zarobić 1zł. Zadaniem wyceniających nie jest trzeźwe podejście do tematu, a pośpiech i gra o bonusy.

 

No tak tylko popatrz, że osoby dające domeny do wyceny mogą też mieć trzeźwe podejście do tematu i nie wszystkie opinie jednakowo brać pod uwagę. Nie każdy chciał zarobić 1 zł, niektóre osoby na pewno poświęciły więcej niż te kilka sekund na analizę nazwy.

 

Nie oszukujmy się - po latach funkcjonowania na giełdzie AM każdy wie już kto ma jaki nick. Dla mnie opinie takich firm jak techVenture czy osób tu z forum Pan_Grzegorz, CzarnyElo, radse (które rzadko udzielają się tu w wycenie na di.pl jeśli jeszcze w ogóle) w kwestii wyceny swoich domen na AM liczyły się dużo bardziej niż inne, pozostałych osób normalnie, a opinie i oceny osób, które miały po 5 kupionych domen lub około najmniej.

 

Szkoda tylko, że AM jednakowo bierze pod uwagę i liczy średnią, może tu bardziej celna byłaby "średnia ważona"? Zależna oczywiście od liczby zakupów np. powyżej 100 kupionych domen wycena by się bardziej liczyła, a poniżej 10 mniej.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak tylko popatrz, że osoby dające domeny do wyceny mogą też mieć trzeźwe podejście do tematu i nie wszystkie opinie jednakowo brać pod uwagę. Nie każdy chciał zarobić 1 zł, niektóre osoby na pewno poświęciły więcej niż te kilka sekund na analizę nazwy.

 

Nie oszukujmy się - po latach funkcjonowania na giełdzie AM każdy wie już kto ma jaki nick (a przynajmniej osoby liczące się w domainingu). Dla mnie opinie takich firm jak Techventure czy osób tu z forum Pan_Grzegorz, CzarnyElo (które rzadko udzielają się tu w wycenie na di.pl jeśli jeszcze w ogóle) w kwestii wyceny swoich domen liczyły się bardziej niż inne, pozostałych osób normalnie, a oceny opinie i oceny osób, które miały po 6 kupionych domen najmniej.

 

Szkoda tylko, że AM jednakowo bierze pod uwagę i liczy średnią, może tu bardziej celna byłaby "średnia ważona"?

 

Dzięki Tomasz za wymienienie również mojego nicku, ale żeby podejść uczciwie do sprawy to muszę przyznać że nie poświęciłem należnej uwagi na te wyceny i potraktowałem to jako zabawę. Nie chodzi już o te kilka złotych, które można zarobić bo nie są to duże pieniądze, ale o samą presję, którą wywiera te narzędzie, gdyby wycena odbywała się na forum to z pewnością poświęciłbym więcej czasu i uwagi, a przez to wycena mogłaby się różnić, nie radykalnie, ale jednak. Trochę to nieuczciwe w stosunku do osób, które dają domeny do wyceny mając nadzieję że ktoś podejdzie rzetelnie do sprawy i jeszcze za to płacą, dlatego zaniechałem wyceniania. Może kiedy sytuacja się unormuje to powrócę do wyceniania, już z innym nastawianiem, ale na chwilę obecną wydaje mi się że narzędzie nie spełnia swojej roli. Pomysł wydawał się dobry, ale jak to zwykle bywa życie szybko go zweryfikowało negatywnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brakuje jednego, na kogo trafi mediana, ten musi kupić za podaną cenę.

Wyceny dotyczą kk, a nie transakcji d2d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

może trafić na kilku

 

A jak sprzedawca nie chce sprzedać za medianę? :P

 

czasnabiznes*pl kupiłem za 1000 zł, średnia wycena AM dla KK na 750 zł

stylizacjapaznokci*pl kupiłem za 735 zł, średnia wycena na AM dla KK na 1000 zł

 

Za tyle nie sprzedam - jak tyle przepłaciłem to póki co muszę potrzymać, może nawet kilka lat - moim zdaniem te domeny nie są bezwartościowe, ale trudno będzie sprzedać w wyższych cenach, zdaję sobie z tego dobrze sprawę.

 

Na stylizację było już kiedyś kilka ofert na 1000 zł (i te do tej pory były najwyższe), więc ta wycena jest mimo wszystko bliska prawdy, ale w sprzyjających okolicznościach (których nie jest w stanie objąć kilkusekundowa wycena) może być kilkukrotnie wyższa cena sprzedaży. Dlatego wycena (nawet taka kolektywna) to mimo wszystko trochę zabawa (jak napisał wyżej Pan_Grzegorz) i nigdy nie będzie 100% dokładna, ale widać, że może być zbliżona (a to już dużo).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stylizację było już kiedyś kilka ofert na 1000 zł (i te do tej pory były najwyższe), więc ta wycena jest mimo wszystko bliska prawdy.

 

moja wycena :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi się bardzo podoba ta funkcja. Wszystko teraz zależy od AM co z tym zrobią. Taki mechanizm jak obecny zniknie z platformy niebawem ale jeśli pomyślą bardziej to zmodyfikują to narzędzie tak żeby zagościło na dłużej lub na bardzo długo. AM ma niesamowitą możliwość aby opinie te pisały bardzo doświadczone osoby i trzeba tylko (albo aż) zoptymalizować to tak aby wynagrodzić odpowiednio za zamieszczenie analizy wysokiej jakości a dodatkowo na tym zarobić. Gdyby np AM za napisanie analizy dawało 10zł, analiza kosztowałaby 100zł a uprawniałaby do wyboru 5 osób z dostępnej listy iluś tam "ekspertów" to wilk mógłby być syty i analiza na poziomie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko nie bardzo rozumiem dlaczego tak jest...

...

Jest tak, bo w dziale wycen nie podlicza postów ;) Spojrz na gratki w dziale sprzedazy, albo zrealizowanych opcji. Gdyby i tam wylaczono podliczanie, nagle gratki by sie skonczyly, tak jak opinie w dziale wycen...

 

Poza tym, jako ze to dzial, gdzie kazdy moze wrzucic byle smiecia, wiec i zbytnio nie chce sie wchodzic do tego dzialu, by oceniac kazda ninje. Kiedys userow bylo mniej, wolnych dobrych domen bylo wiecej, to i wycena byla inna, a obecnie szum jest przy domenach raptem kilku osob... Poza tym, te wyceny to wrozenie z fusow. Sam sie przekonalem, ze nie warto ani recenzowac, ani poddawac nic pod czyjas ocene, bo KK bywa nieobliczalny, a koledzy z forum zazdrosni ;)

 

Najlepiej zdac sie na wlasna intuicje.

 

Odnosnie pomyslu AM, to jak juz pisano, rodzi to kolejne niebezpieczenstwo do naduzyc. Mysle, ze dla KK taka usluga jest ok, aczkolwiek jak juz wielokrotnie tu pisano, jak sie placi, to sie oczekuje lepszej jakosci, a na razie to koslawy prototyp. Zamysl ok, ale przy tej cenie wymaga wielu modyfikacji.

 

No i najwazniejsze - niech AM najpierw naprawi podstawy swojej dzialalnosci, czyli przyspieszy panel, bo muli niemilosiernie, az sie zagladac tam nie chce, a co dopiero czekac, az jakakolwiek recenzja badz formularz sie otworzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam sie przekonalem, ze nie warto ani recenzowac, ani poddawac nic pod czyjas ocene, bo KK bywa nieobliczalny, a koledzy z forum zazdrosni ;)

 

Najlepiej zdac sie na wlasna intuicje.

 

Tylko, że zbytnia wiara w "nieobliczalne domeny" i swoją intuicję (bo może ją się ma, a może nie ma albo ona zawodzi?) oraz utrzymywanie dużej liczby takich domen szybko może się skończyć plajtą finansową - nie jest to żadna inwestycja w domeny tylko zwykły hazard, a opinia kogoś innego może czasem zadziałać (choć nie zawsze) w kwestii jakiegoś adresu nawet jak kubeł zimnej wody.

 

No i najwazniejsze - niech AM najpierw naprawi podstawy swojej dzialalnosci, czyli przyspieszy panel, bo muli niemilosiernie, az sie zagladac tam nie chce, a co dopiero czekac, az jakakolwiek recenzja badz formularz sie otworzy.

 

A to nie ma kompletnie nic do tej opcji, bo można tam spokojnie dać do wyceny domeny utrzymywane u innych rejestratorów - ja na przykład utrzymuję domeny w Premium.pl (a wycena Aftermarket.pl i tak bez problemu przyjęła te domeny), ale zdarza mi się i tak przeprowadzić transakcje przez Aftermarket.pl (jeśli ktoś sobie tak życzy) - z tym akurat nie ma tu żadnych problemów, przynajmniej nie obciążam kont prepaid AM swoimi operacjami. ;)

 

Jako giełda czy serwis do przechwytywania domen się AM dobrze sprawdza, a jako miejsce do utrzymywania domen obecnie trochę mniej (kłopoty na kontach prepaid, dość długi czas przeładowania stron są obecnie dużymi minusami), ale w ostatnim czasie i tak widać poprawę Aftermarket.pl w pewnych kwestiach. A takie opcje jak ta wycena gdzieś tam "obok" tych podstawowych funkcji mogą sobie działać - komu to szkodzi, moim zdaniem zbyt surowo podsumowałeś Aftermarket.pl (bo trochę plusów za innowacyjne podejście do pewnych spraw się na pewno należy i one przeważą spokojnie minus z wolniejszego panelu), ale to jest moja osobista opinia. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko, że zbytnia wiara w "nieobliczalne domeny" i swoją intuicję (bo może ją się ma, a może nie ma albo ona zawodzi?) oraz utrzymywanie dużej liczby takich domen szybko może się skończyć plajtą finansową - nie jest to żadna inwestycja w domeny tylko zwykły hazard, a opinia kogoś innego może czasem zadziałać (choć nie zawsze) w kwestii jakiegoś adresu nawet jak kubeł zimnej wody.

Masz pewnosc, ze domeny, ktore zostana ocenione, za tyle sie sprzedadza? Masz pewnosc, ze domeny ocenione nisko, nie sa warte wiecej? Nie no, zgadzam sie, ze opinia innych bywa pomocna, pod jednym warunkiem, ze jest ona rzetelna i obiektywna. Bywa jednak tak, ze jedni robia to dla zabawy, inni dla podniesienia swojego ego, a jeszcze inni z poczucia konkurencyjnosci (by obnizyc, albo zawyzyc wartosc konkurencyjnej domeny). Dodaj do tego konta "widmo" i kolesiostwo...

 

Komu ufac? Tu sie pojawia jeszcze nagroda w postaci "zlotowki" - dla niektorych kilka takich "wycen" i kasa wieksza niz z kieszonkowego.

 

A to nie ma kompletnie nic do tej opcji, bo można tam spokojnie dać do wyceny domeny utrzymywane u innych rejestratorów...

Pod warunkiem, ze najpierw otworzy Ci sie w ogole panel w sensownym tempie, bys mogl cokolwiek tam zrobic.

...

Jako giełda czy serwis do przechwytywania domen się AM dobrze sprawdza, a jako miejsce do utrzymywania domen obecnie trochę mniej (kłopoty na kontach prepaid, dość długi czas przeładowania stron są obecnie dużymi minusami), ale w ostatnim czasie i tak widać poprawę Aftermarket.pl w pewnych kwestiach. A takie opcje jak ta wycena gdzieś tam "obok" tych podstawowych funkcji mogą sobie działać - komu to szkodzi, moim zdaniem zbyt surowo podsumowałeś Aftermarket.pl (bo trochę plusów za innowacyjne podejście do pewnych spraw się na pewno należy i one przeważą spokojnie minus z wolniejszego panelu), ale to jest moja osobista opinia. ;)

 

Czy ja negowalem sens istnienia tej uslugi? AM niech robi co chce. Ich piaskownica i ich zabawki, a ze na chwile obecna jest to "takie se" , to czemu mam wyc z zachwytu nad czyms, co wymaga dopracowania? I to nie w moim interesie, tylko wlasnie AM, skoro zamierza na tym zarabiac. W tym temacie padlo juz kilka sensownych rozwiazan i pomyslow, totez wierze, ze Michau, w przeciwienstwie do konkurencji, tak jak dawniej, tak i teraz liczy sie z naszymi uwagami i wprowadzi sensowne usprawnienia, by wilk byl syty i owca cala. I zeby byla jasnosc, mi w zadnym stopniu ta usluga nie przeszkadza (pod warunkiem, ze nie bedzie wykorzystywana przeciwko mnie, a takie zagrozenie dostrzegam). Jest dobra chociazby ze wzgledu na KK. Zawsze przy wysokiej wlasnej wycenie, w desperacji mozna sie z KK umowic, by poddac domene tej "wycenie"... No wlasnie, pod warunkiem, ze abonent domeny zgadza sie na taka wycene, a z tego co zrozumialem, mozna dodac do wyceny co sie chce, nikogo nie pytajac o zgode, a zarobi na tym... AM. (jesli sie myle, to mnie poprawcie). Nadal podtrzymujesz zdanie, ze mam sie z czego cieszyc? To nie usluga dla nas, tylko dla KK! Mozna by pokusic sie o stwierdzenie, ze w niektorych wypadkach i w obecnej postaci, dzialajaca przeciwko nam - sprzedajacym. I tak jak przy aukcjach niektorzy majstruja, by osiagnac wieksza cene, tak i tutaj tez beda kombinowac, by "wyceny" byly duze. Ci co nie maja takich zdolnosci i znajomosci beda narazeni albo na niskie ceny, albo na wspomniany przez Ciebie hazard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jakieś uzasadnienie? Mi pomysł się spodobał.

Intuicja mi tak podpowiada.

To że AM napisał kilka linijek dotyczących "zasad" nie oznacza że jest to jakoś regulowane.

Jeszcze parę stron postów w tym temacie i wszystko będzie jasne :)

2 minuty 15 ocen? Złotówka dla mnie jako "eksperta" ?

Dziwię się że AM mając takie doświadczenie i potencjał techniczny wymyśla takie gnioty.

Ile to już było różnych funkcji/usług w AM które zniknęły z dnia na dzień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo dobry pomysł i narzędzie, które ma szansę przekształcić się w innowację na skalę światową ;)

 

Do zmiany na już: ukrycie opinii do czasu gdy opiniować skończy 15 osoba.

 

System dopuszczania do oceny na podstawie ratingu użytkownika beznadziejny. Zwiększenie progu wejścia do 50 albo nawet więcej transakcji nic nie zmieni bo posiadając kilkaset domen i wykorzystując mechanizm escrow możemy z każdego konta w ciągu kilku dni i bardzo tanim kosztem zrobić konto z historią liczoną w tysiącach transakcji.

 

Moim zdaniem najlepiej decyzję o tym kogo dopuścić do oceny pozostawić osobie zgłaszającej domenę do wyceny.

Prosty mechanizm, który można zaimplementować dodając tylko kilka check-boxów na formularzu zgłoszenia.

 

Przykładowe kryteria dopuszczenia:

- rating transakcji (jeśli od tego się zaczęło i większość uważa to za sensowne może zostać ale z możliwością indywidualnego ustalenia od jakiego ratingu dopuszczamy),

- data rejestracji (wystarczy rok),

- wartość sprzedaży z ostatnich 12 miesięcy (oceniający musiałby mieć możliwość ukrycia swojego nicka),

- osoba prywatna czy firma (wybór dopuszczenia do wyceny tylko kont firmowych powinien skutecznie przyblokować opinie "gimnazjalistów").

 

Należałoby jednak dopuścić możliwość nie zawężania kryteriów w ogóle gdyż czasem może nam zależeć na szybkiej 5 minutowej wycenie. Wybranie niektórych kryteriów mogłoby znacznie przedłużyć czas oczekiwania na wycenę ale i podnieść jej jakość.

 

Taka wycena ograniczona do wybranej grupy użytkowników mogłaby być trochę droższa ale jednocześnie potencjalni eksperci powinni być lepiej wynagradzani.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Thomaso wspominał że można dodać do wyceny domenę utrzymywaną u innego rejestratora. Czy to nie oznacza że można też dodać do wyceny nie swoją domenę ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marketing, ciekawy sposób angażowania użytkownika, pokazania cennych domen, zwiększenia zainteresowania. Sam zarobiłem już 6 złotych. Zabawa jest ciekawsza, kiedy najpierw sami wyceniamy, a później sprawdzamy pozostałe wyceny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intuicja mi tak podpowiada.

 

Coś w tym jest..

 

Na ocenę mogą wpływać pewne czynniki zewnętrze, np. ktoś ma domeny pokrewne to będzie wychwalał podobną, tak jak tutaj na forum ktoś pisze "bdb domena maślak.pl, min xx.xxx" a na dole "# podgrzybek.pl" i wszystko jasne :)

Lub zaniża wycenę domeny np. energetyka.pl by "zgnębić" właściciela i kupić ją za ułamek wartości ;)

O tym, że wyceny robią głównie osoby dybiące na 1zł oznacza, że:

1. Ocena jest wystawiana w pośpiechu

2. Jak ktoś dybie na 1 zł, to nie jest wielkim autorytetem domenowym :P

Usługa nie ma większego sensu w takiej formie..

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Kwestia tego, czy takie wyceny są "przemyślane"... ;)

 

Właśnie. Mam wrażenie, że zdecydowana wiekszość tych wycen przypomina mi wpis "gratki" w dziale "sprzedane". Nie twierdzę, że przy każdej ocenie trzeba pisać elaborat, bo czasem naprawdę wystarczy krótkie "do kosza", czy "0 PLN". Jednak tam gdzie wycenia się na kwotę wyższą niż 500 PLN, to warto uzasadnić trochę szerzej z czego wynika taka, a nie inna kwota.

 

Nie chce byc źle zrozumiany, ale mam przykre podejrzenia, że gdy tylko pojawiła się informacja o wynagrodzeniu za wycenę, to dla części osób być może jest to główna motywacja własnego wpisu. Robi się jakiś śmieszny wyścig "kto pierwszy". Dla mnie pomysł w takiej formie jest niedopracowany. Może - tak tylko przypuszczam - należy wynagradzać jedną wybraną (najlepszą?, tylko kto to oceni) wycenę.

 

Być może warto aby ktoś zrealizował pomysł, który przewija się w prywatnych rozmowach, bardziej profesjonalnej wyceny, uwzględniającej aspekt marketingowy, językowy, branżowy, namingowy, itp. każdej domeny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajna sprawa, powinien jeszcze być licznik osób, które siedzą i odświeżają listę w oczekiwaniu na kolejną domenę, by dodać swoją ekspercką opinię i ocenę. ;-)

 

Trafny komentarz. Pomysł jest fajny, ale... dla mnie zbyt szybko zrealizowany (jakoś to na odwal jest dla mnie zrobione). Można zauważyć jak szybko schodzą kody promocyjne na AM (do kilkunastu sekund), a co dopiero wyceny polegające na odświeżaniu strony i zarobieniu... złotówki. Rating wejściowy też jest śmieszny. Ogólnie to zwalenie wszystkiego na zasoby ludzkie i to po maksymalnych kosztach :P

 

 

@Thomaso wspominał że można dodać do wyceny domenę utrzymywaną u innego rejestratora. Czy to nie oznacza że można też dodać do wyceny nie swoją domenę ??

 

Może AM rządzi się innymi prawami niż forum... ale z tej strony jest to zrozumiałe, płaci się za usługę (wyceny domeny), jak ktoś chce komuś wycenić nieruchomość to nie musi być jej właścicielem :P

Edited by szogun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ktoś pisał, że po zgłoszeniu domeny w 1,5 ma się wycenę... A więc takie wyceny są o kant dupy rozbić, bo o ile w ogóle ciężko szacować coś tak subiektywnego jak wartość domeny, to na pewno nie da się tego zrobić w 1,5 minuty.

 

Moim zdaniem, powinno to działać tak:

1) właściciel domeny zgłasza ja do wyceny.

2) chętni zgłaszają chęć oceny danej domeny oraz zamieszczają oczekiwaną stawkę za taką usługę, np.1zł, 3zł, 5zł itp.

3) spośród chętnych właściciel domeny wybiera sobie osoby, których opinie chce poznać.

 

+ wyższe stawki mogą przyciągnąć do zabawy bardziej doświadczonych domeniarzy

+ oceniający bardziej przyłożą się do jakiegoś sensownego uzasadnienia wiedząc, że właściciel domeny ma dostęp do ich wcześniejszych wycen i na tej podstawie ocenia rzetelność ich usługi.

 

No bo sorry, ale co to jest za wycena 2.500 PLN bo "fajna nazwa" dla firmy. Fajną nazwę dla firmy to równie dobrze można za 12zł kupić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawy pomysł, ale również mam kilka uwag tudzież propozycji:

 

1. Dobrze byłoby gdyby osoba dająca swoją domenę do wyceny mogła ustawić czas po jakim możliwe jest dodawanie wycen (np. od 1 do 24h). Pozwoliłoby to moim zdaniem uniknąć wycen dodawanych tylko celem zdobycia 1 PLN bonusa.

Nad każdą domeną trzeba się zastanowić, sprawdzić możliwości ewentualnego jej wykorzystania potencjał itd. nim przedstawi się swoją wycenę. Nie da się tego zrobić w 1,5 minuty. Chyba, że jest to totalna ninja i wycena na 0 PLN ;-)

 

2. Nie gorszym pomysłem również byłoby podzielić osoby, które wyceniają domeny na kategorie pod kątem ich "specjalizacji".

Wiadomo, że są wśród nas osoby, które w temacie wycen domen z poszczególnych gałęzi biznesu są prawdziwymi specjalistami.

Przykładowo dodając domenę z tematu medycyny chciałbym na pewno, aby wypowiedział się na jej temat SELES itd.

 

3. 5 gwiazdek to chyba jakiś żart. Jeśli ma być już tak niski próg to dobrze byłoby dać zainteresowanym możliwość wyboru od jakiego pułapu osoby mogą dodawać swoje wyceny. W innym przypadku bardzo szybko klienci zrażą Wam się do takich wycen.

 

4. Jak już wspominał bodajże Thomaso lepszym pomysłem niż takie uśrednianie byłaby średnia ważona sporządzona na podstawie takich kryteriów jak: staż użytkownika, liczba sprzedaży/ich wartość.

 

5. Tak mi jeszcze przemknęło przez myśl aby zastosować jakiś system poleceń osób dokonujących wycen. Przykładowo spodobała mi się bardzo wycena osoby xxx ponieważ była konkretna i rzeczowa, a więc polecam tę osobę innym zainteresowanym wyceną swoich domen. Pozwoliłoby to stworzyć swoisty ranking "wyceniaczy". Wiadomo - nie każdy użytkownik AM jest na forum i wie who is who ;-)

 

To tak na szybko co mi przyszło do głowy :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

wszystkie zmiany fajne - tylko nie przy tej stawce. Aby dogłębniej przeanalizować wartość domeny niezbędne jest kilka rzeczy do sprawdzenia. Gdyby był to pakiet 100 domen i stawka 1zł od sztuki... można to przemyśleć, jednak jeśli stawka 1 zł i np 2 domeny tygodniowo - to nie chciałoby mi się głębiej wchodzić w cudze domeny.

 

Co innego gdyby te stawki były wyższe. Jednak sprawa jeszcze jedna :) Były już oferowane domeny przez doświadczonych wyceniaczy. No i udała mi się załapać na darmową ich wycenę. I prawda jest taka, że kilka domen skazanych na LM otrzymało bardzo wysokie oferty od kupców. A domeny sugerowane jako mocniejsze - na aukcjach czasem nie osiągnęły 10 zł.

 

Są domeny które kilka razy krążyły po aukcjach osiągając nawet bardzo duże kwoty, jednak to były cały czas aukcje d2d, fakt że takie aukcje są tylko takie - że domeny nie mają zainteresowania wśród kk.

 

Więc nie ma dobrych czy złych wycen - czasem może uzasadnienia są niezbyt trafne. Każda wycena jest spowodowana jakimś tam doświadczeniem domainera i otrzymanych przez niego ofert, zakończonych transakcji zaczyna tworzyć się taki "nos do domen".

 

IMO jedyną opcją na polepszenie jakości wycen jest podniesienie warunków brzegowych dodawania wycen - nie 5 transakcji a 50 czy nawet 100. Bo Data rejestracji nie zawsze ma się in plus do doświadczenia wyceniającego. Są osoby które np w 2007 założyły konto, kupiły domenę która spadła już kilka lat temu ale w domenach nie siedzieli. Więc taki osoby ze "starym kontem" nawet mogą być mniej doświadczeni niż te osoby z 5 czy 10 transakcjami.

 

 

Podsumowując :

1. wycena ogólna stawka 1zł od wyceniającego ( nie spodziewając się wycen głębszych )

2. wycena średnia stawka 2-3 zł od sztuki ( i tutaj jakiś warunek np 50-80 transakcji )

3. wycena bardziej doświadczonych stawka np 5zł od sztuki - tylko tutaj już np 500-800 sprzedanych domen na giełdzie.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już widać że ten obecny mechanizm upadł. Ale mam nadzieję że nie wycofacie tego pomysłu zupełnie bo jest fajny. Trzeba całkowicie zamknąć możliwość komentowania przez ludzi którzy mają kilka gwiazdek. Trzeba po prostu dać możliwość wyceny powiedzmy dla grona 40 ludzi którzy mają o tym pojęcie i tyle. Wycena będzie trwała dłużej niż 2 minuty ale jakość będzie nieporównywalna. Lepiej niech kupujący w usłudze dostanie 5 opinii ale takich które będą miały sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już widać że ten obecny mechanizm upadł.

Troche tak wygląda, jeśli już wyceniamy subdomeny :(

http://www.aftermarket.pl/appraisevotes.php?id=66

Domena całkiem fajna, ale www. NIE jest częścią domeny ...

 

Jeśli dalej myślę o ten przykład:

salonmasazu.pl nie jest domena la pojedynczego salonu - i nikt o tym nie pamiętał/napisał w wycenach.

 

Jeśli mam np. salon w Rzeszowie, nie interesuję mi się klient z np. Szczecina.

 

IMHO to jest raczej domena na siec (ale nie ma?), katalog, SEO-smieci i w tym kierunku można myślić/poszukać KK.

 

Jeśli chodzi ogólne o wyceny, powinno być IMHO raczej "multiple-choice" wycena obowiązkowe do wypełnienia (od 1 do 5?):

 

Np:

- Łatwość sprzedaży na rynku d2d

- Ilość potencjalnych KK

- Ilość alternatyw (jeśli sprzedam sukienki online, sukienki.pl jest super domena, jeśli wprowadzę salon masażu w Sejny - salonmasazu.sejny.pl będzie/może być akurat dobra domena).

i jeszcze kilka inne w tym kierunku.

Edited by seomi
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×