Jump to content
Sign in to follow this  
thenaturat

Proste pytanie o archiwizowanie

Recommended Posts

Czesc!

 

Mam kilka domen i teraz z nimi kombinuje, tworze strony, ale chcialbym wiedziec, czy jesli w tej chwili stronke mam na takim adresie:

 

www.jakasdomena.pl/stronaxxx.html

 

a za kilka miesiecy przeniose ten sam content na nowa domene

 

www.stronaxxx.info.pl

 

to czy jesli przez ten czas google zaindeksuje content ze strony pod ta pierwsza domena, to czy pozniej, jesli wyrzuce tamta strone stronaxxx.html, to czy za jakis czas zupelnie zniknie z sieci? Tzn jesli ktos po roku (gdy juz bede mial stronke www.stronaxxx.info.pl przypomni sobie, ze kiedys tam widzial taki content i wrzuci w google www.jakasdomena.pl/stronaxxx.html (dokladnie taki caly adres), to czy ta stara strona sie pokaze, czy tez zniknie? Jesli zniknie, to ile czasu mniej wiecej to trwa...

 

I jeszcze drugie pytanie...Mam teraz stronke na www.jakasdomena.com i wszystko poustawiane pod ta koncowke .com, czyli w kontakcie, opisie strony... No i Google i Yahoo juz zaindeksowaly nawet glowna strone www.jakasdomena.com oraz stronke, gdzie jest moj mail ktos(at)jakasdomena.com. Ale powiedzmy ze mi sie w glowie pokielbasilo i chce przeniesc ten serwis na domene www.jakasdomena.net i teraz pozmieniac dane kontaktowe, czyli mail na kncowke .net oraz wszedzie, gdzie w contencie pojawi sie koncowka .com, to ja zmienic na .net. I oczywiscie po kilku tygodniach (z tego co jako laik sie orientuje) zostanie to zaindeksowane. No ale potem powstanie sieka, bo czesc stron bedzie w google pokazywalo z koncowka .com, a czesc z .net...Czy po odczekaniu i nic nie robieniu przez kilka miesiecy z domena .com (ewentualnie zdjecie tej domeny lub przekierowanie na www.jakasdomena.net), zostanie to jakos usuniete z sieci? Na razie jeszcze nawet web.archive.org tego nie zarchwizowalo.

 

Sorry za takie pytania laika, ale mam nadzieje, ze w dobrym miejscu postawione.No i ze otrzymam rzeczowe odpowiedzi

 

 

PS Chodzi mi tez o narzedzie web.archive.org Chcialbym tez wiedziec, jak to dziala i jak archiwizuje strony, co jaki czas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po zmianie adresu użyj przekierowania stałego (301) ze starego na nowy, wyszukiwarki szybko to podłapią i będą już zwracać w wynikach tylko nowy adres, a po indeksowaniu – także tylko nową treść. Google pokazuje tylko najnowszą kopię strony, więc tu też nie ma problemu. Co do archive.org, tutaj nic nie zmienisz, chyba że napiszesz do nich z prośbą o usunięcie strony z archiwum, przy czym nie wiem, czy można usunąć kopie z takiej a takiej daty, czy tylko całą stronę. Na zdrowy rozum, powinno się dać. Więcej informacji o działaniu archive.org znajdziesz w ich FAQ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, dzieki..jeszcze tylko male (troche bardziej szczegolowe pytanko).

 

to 301 przekierowanko to tylko dla strony glownej, czy dla kazdej podstrony tez?

 

Na stronie glownej (i rowniez w tytule strony) mam tekst z koncowka .com, ale mam iles tam podstron, a na kilku z nich pojawia sie w tekscie .com np. KONTAKT

Iksinski

ja(at)jakasstrona.com

 

I teraz te wszystkie podstrony wyrzuce (przeniose na www.jakasstrona.net) i nawet uklad bedzie podobny. Ale jesli nie bedzie tych podstron na www.jakasstrona.com, to czy w google te podstrony beda (no bo zaindeksowalo rowniez podstrony, na ktorych jest wzmianka o tej domenie .com)?

 

Czy tez robie na glownej stronie przekierowanie 301, wywalam podstrony (a wiec poza strona glowna-przekierowaniem nie ma nic) i wtedy google automatycznie rowniez aktualizuje podstrony, a jako ze tam nic nie ma, to nie zaindeksuje ich, wiec bedzie tylko przekierowanie 301?

 

dzienks

 

PS Wiem, ze to troche zawile, ale ja niestety musze tak pisac...Najpierw zrob A, potem dodaj B, potem to, a na koncu D... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przekierowanie zrób tak, żeby było dobrze.

 

Jeśli przenosisz całą zawartość z www.jakasdomena.pl na www.stronaxxx.info.pl, to wystarczy przekierowanie dla /

Jeśli jednak przenosisz www.jakasdomena.pl/stronaxxx.html na www.stronaxxx.info.pl a inne podstrony (np. www.jakasdomena.pl/podstronaxxx.html) na www.stronaxxx.info.pl/podstronaxxx.html, a www.jakasdomena.pl z częściową zawartością ma zostać niezmieniona, to musisz zrobić przekierowanie z www.jakasdomena.pl/stronaxxx.html na www.stronaxxx.info.pl/index.html (albo po prostu na www.stronaxxx.info.pl), i tak samo dla wszystkich podstron.

 

Jeśli jest przekierowanie 301, to dla robota nie ma znaczenia, czy te (stare) strony tam są, czy ich nie ma. I tak ich nie odczyta, tylko od razu pójdzie do lokalizacji wskazanej przez 301.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×