Jump to content
Patrycja

Kto już podbija ceny na aukcjach a kto dopiero zamierza to robić?

Recommended Posts

Święta to czas szczerości więc temat myśle jak najbardziej na serio. Ostatnio podbijanie moim zdaniem jest powszechne i dlatego chce wzbudzić tym tematem trochę kontrowersji.

 

Ponadto powiem szczerze, ze jeśli obecny stan rzeczy się nie zmieni to obiecalem sobie poważnie rozważyć rozpoczęcie takiego procederu z początkiem lutego.

 

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świat ,

Radse

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnio podbijanie moim zdaniem jest powszechne i dlatego chce wzbudzić tym tematem trochę kontrowersji.

 

Kontrowersji z tym tematem nie wzbudzisz, chyba, że podasz konkretne przykłady aukcji. Jak sam napisałeś święta to czas szczerości więc napisz o jakie aukcję chodzi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brzmi ciekawie, jak to wygląda w praktyce?

czy np. w aukcji KredytyDlaFirm.pl można było to zaobserwować?

Generalnie rzadko która aukcja na AM kończy się kwotą powyżej 1k PLN tak więc jest to chyba zjawisko niegroźne?

92december_24.jpg

Edited by Adelard

Share this post


Link to post
Share on other sites

Generalnie rzadko która aukcja na AM kończy się kwotą powyżej 1k PLN tak więc jest to chyba zjawisko niegroźne?

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. ;) Niejednokrotnie zapłaciłem za domeny 2x tyle, ile kosztowały przed pojawieniem się na aukcji konta z zerowym albo ujemnym ratingiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. ;) Niejednokrotnie zapłaciłem za domeny 2x tyle, ile kosztowały przed pojawieniem się na aukcji konta z zerowym albo ujemnym ratingiem.

 

Ale klient z zerowym ratingiem to może być osoba z "zewnątrz", która chce kupić okazyjnie domenę.

Tu są potrzebne dowody.

Share this post


Link to post
Share on other sites

być może wystarczy to co jest, czyli lista licytujących z każdek aukcji i program, który będzie to przetwarzał, podając, którzy już licytowali, oczywiście zdarza się, że to fałszywy alarm, ale zawsze to jakiś trop. U mnie często zaczynają aukcje Ci sami (często potarzają się 2 loginy) ale oni zawsze są wypłacalni, poza tym miałem nadzieję, ze napiszecie coś o premium, bo jak na razie to chyba tylko o jednym operatorze piszemy, a co dalej, co np. z AZ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radkowi zapewne chodzi o podbijanie aukcji z drugiego konta (czyli konto sprzedającego i konto jednego z licytantów należą do tej samej osoby lub osób powiązanych ze sobą np. krewnych). Celem ma być uzyskanie wyższej kwoty końcowej niż ta, która by była gdyby ten licytant nie uczestniczył.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ja nigdy nie podbijalem i nie zamierzam

 

A ja zawsze bo na tym polega licytacja :)

Mam określone maksimum i do niego dobijam. Jeśli za dużo to odpuszczam. Czasem to odpuszczanie mi się przeciąga jak domena fajna.

 

A tak przy okazji to może jest to zwiększona aktywność kupujących na giełdzie? Czy nie o to chodzi?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

być moze pomogło by ujawnianie danych licytujących po aukcji, bo póki licytujący nie wiedzą z kim mają do czynienia nie mają wiedzy na temat kto licytuje i mają ograniczone pole do podbijania. Ale czy to ma tylko same plusy? może są inne opcje?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co w tym złego? Jeżeli ktoś przebija podbijacza to znaczy, że jest zainteresowany zakupem danej domeny w takiej cenie i koniec końców będzie zadowolony, że ją nabył.

 

Czyzis, a może każdy licytujący niech wgra też skan dowodu? Będziemy mogli sprawdzić dodatkowo podobieństwo ze zdjęć?

 

A tak na serio to na Allegro ten problem jest ogromny, natomiast u nas uważam, że marginalny. Dorobić w taki sposób chcą się głównie płotki, które zaczynają z ninjami i mają Allegrowe przyzwyczajenia. Znanych graczy bym o takie zagrywki nie podejrzewał, chociaż nigdy nic nie wiadomo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co w tym złego? Jeżeli ktoś przebija podbijacza to znaczy, że jest zainteresowany zakupem danej domeny w takiej cenie i koniec końców będzie zadowolony, że ją nabył.

Chyba żartujesz... Nie licytowałeś nigdy żadnej domeny, na której Ci zależało i byłeś w stanie dużo za nią zapłacić, ale zapłaciłeś 2x więcej, niż gdyby na aukcji nie było podbijacza? Nie robi to dla Ciebie żadnej różnicy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyzis, a może każdy licytujący niech wgra też skan dowodu? Będziemy mogli sprawdzić dodatkowo podobieństwo ze zdjęć?

Nie piszę o niczym czego nie można zrobić samemu (zbieranie danych o aukcjach i nickach licytujących)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ostatnio zapłaciłem więcej niż było w opcji KUP TERAZ. Złożyłem ofertę niższą niż KUP TERAZ i abonent wystawił domenę na aukcji. W licytacji zaraz pojawił się nowy, prawie nie aktywny licytator, który tak podbijał cenę,że osiągnęła wyższą wartość niż w opcji KUP TERAZ. Całe szczęście ,że nie była to wielka kwota ale na sto procent licytujący był tylko po to aby podbijać cenę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brzmi ciekawie, jak to wygląda w praktyce?

czy np. w aukcji KredytyDlaFirm.pl można było to zaobserwować?

Generalnie rzadko która aukcja na AM kończy się kwotą powyżej 1k PLN tak więc jest to chyba zjawisko niegroźne?

Nie do końca rozumiem w jakim kontekście został podany przykład mojej aukcji domeny kredytydlafirm*pl? :) Ale skoro już trafiła na tapetę, to mogę rzucić nieco światła na tę licytację. Po pierwsze: oczywiście nikt w tej aukcji nie "podbijał" - przynajmniej nie za moją namową. Podobnie jak w żadnej innej mojej aukcji, na co daję 100% gwarancję.

 

Jak jest w aukcjach innych osób - pewnie różnie, chociaż dla mnie osobiście nigdy nie był to jakiś duży problem. Swego czasu był użytkownik, którego aukcje były ewidentnie podbijane - takie aukcje po prostu omijam szerokim łukiem.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

O wiele groźniejszym zjawiskiem jest generowanie sztucznego ruchu na domenach i sprzedawanie ich jako domen z ruchem. Sa takie gagatki na Aftermarket, ale już nie pamiętam ich nicków. Można utworzyć listę takich oszustów ku przestrodze. Oczywiście po głębszej analizie można wywnioskować, że ruch jest fałszywy, ale jesli ktoś decyduje się na zakup pod wpływem chwili, to jest pozamiatane. Natomiast podbijanie aukcji jest powszechne, ale nie do udowodnienia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

proponuję powstrzymać emocje i rozważyć skąd ten ruch się bierze:

1. Usługi testujące domeny z innego serwera w celu sprawdzenia, czy strona zawiera określoną zawartość (sam stosuję tą metodę, z próbkowaniem 1 test na 1 dzień)

2. Boty skanujące i wpisujące byle co w formularze, jak już tylko postawisz jakąś stronkę na tej domenie

3. Inny sposób

 

Dodam, że nie chwilowy ruch świadczy o wartości domeny, nikt mnie nie przekona do "kupnięcia" domeny, która jest słaba, tylko dlatego, że ma obecnie jakiś tam stały ruch, trochę trzeźwości nigdy nie zawadzi, z resztą jak ktoś uważa, że ruch stanowi o wartości domeny to niech zmieni branżę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

wpadł mi przy okazji pomysł na serwis dla naszej branży, może ktoś będzie świadczył usługi monitorowania ruchu z historią?

to była by dobra propozycja dla tych, którzy obawiają się, że domena ma "fałszywy" chwilowy ruch, wystarczyło by przed zakupem danej domeny sprawdzić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

z resztą jak ktoś uważa, że ruch stanowi o wartości domeny to niech zmieni branżę :)

 

Jednak nie zmienię branży, ale jestem pewien, że z czasem Ty zmienisz zdanie.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie mam powodów by zmienić zdanie, pozwolisz, że je rozwinę, bo wydaje mi się, że nie do końca rozmawiamy o tym samym.

Fakt istnienia ruchu nie stanowi o wartości i możliwej jego monetyzacji, no chyba, że masz pomysł co robić z ruchem generowanym przez boty, to chętnie się dowiem.

Nie róbmy na siłę porównać do świata rzeczywistego, gdzie nie ma botów, nie ma automatów, są tylko ludzie i łatwiej określić zasobność okolicy w której pojawia się ruch.

W interesie naszym jest to, by mieć wysokiej jakości informacje, od czego nas skutecznie oddzielają serwisy aukcyjne, gdyż to w ich interesie jest nieświadomość klienta, poniekąd również naszego klienta, ale to winniśmy się domagać jako klienci serwisów pośredniczących najwyższej jakości usług i informacji.

Cieszę się, ze powstał ten wątek, gdyż możemy omówić kwestię, która nie jest taka oczywista jak na pozór się wydaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×