Jump to content
apze

Sugestie dla NASK

Recommended Posts

nieprzewidywalności działań NASK. Oczywiście, NASK ma prawo ujawniać i ukrywać dowolne informacje we WHOIS, ale zmienianie zdania w taki sposób budzi niepokój, iż są to decyzje podjęte dość chaotycznie. Czy rzeczywiście są - nie wiem, po prostu z zewnątrz tak to wygląda.

 

BTW, czy uruchamiając ponownie WHOIS na porcie 43 z informacjami o stanie domeny, NASK nie boi się powtórki ataku botnetów (które, jak powszechnie wiemy, używane były przede wszystkim do przechwytywania domen poprzez ciągłe sprawdzanie ich statusu, a nie do wyciągania danych abonentów)?

 

mówiąc szczerze mało mnie interesuje czy ktoś uważa że decyzje były chaotyczne czy nie... :huh: zdumiewa mnie jednak to, że NASK jest czasami krytykowany za zarówno za konserwatywność jak i zdolność do adaptacji i wprowadzania nowych rozwiązań. rozumiem że poziom krytyki jest stały, tylko trzeba znaleźć powody do tej krytyki... B)

 

szkoda że KOLEJNY RAZ nie przeczytałeś całego mojego postu i poprzednich gdzie tłumaczyłem że sama data w WHOIS sytuację by pogorszyła.

 

dlatego też działania NASK obejmowały w kolejności ich wprowadzania:

-wprowadzenie czyszczenia domen spadających co 15 minut - 29/01/2008

-obniżenie ceny na OPCJE - 1/02/2008

-wprowadzenie daty/czasu rejestracji - 1/02/2008

-wprowadzenie większych obowiązkowych zabezpieczeń finansowych przy podpisywaniu umowy - 1/02/2008

 

żadne z powyższych rozwiązań samodzielnie nie rozwiązałoby problemu a raczej pogorszyło sprawę...

 

oczekujesz rozumiem przyznania że data jest dzięki Tobie - TAK data jest dzięki Tobie i kilkudziesięciu innym osobom które od kilku miesięcy o tym do nas pisały lub dzwoniły do call-center (tak, niesamowite ale są tacy co jeszcze dzwonią...).

 

co do BOTnetów to tego się nie boję bo WHOIS na porcie 43 nie będzie zawierał danych Abonentów więc tym samym jego atrakcyjność dla botnetów nie jest duża - być może nawet zwiększymy limity żeby można było daty/czas spokojnie "przeorać" - w przypadku WHOISa jedyne czego sie boimy to wyciąganie danych Abonentów, a nasz WHOIS jest przez WWW bardzo dobrze zabezpieczony - nikt jeszcze nie złamał zabezpieczeń i jestem przekonany że do tego nie dojdzie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
oczekujesz rozumiem przyznania że data jest dzięki Tobie - TAK data jest dzięki Tobie i kilkudziesięciu innym osobom które od kilku miesięcy o tym do nas pisały lub dzwoniły do call-center (tak, niesamowite ale są tacy co jeszcze dzwonią...).

Nie, nie oczekuję. Chodziło mi o coś zupełnie innego, ale ponieważ nie do końca się nawzajem rozumiemy, nie jest to aż tak istotne aby o to kopie kruszyć - więc mniejsza z tym. Tak jak pisałem wczęśniej, ujawnienie daty i godziny jest dla mnie korzystne, więc uważam że jest to krok w dobrym kierunku :huh:

 

być może nawet zwiększymy limity żeby można było daty/czas spokojnie "przeorać"

Więc może po prostu NASK udostępni plik z listą domen, tak jak kiedyś, i doda w nim godziny/daty rejestracji domen? Bo tak to ludzie będa sobie orać po WHOIS i ściągać owe daty, każdy na własną rękę, a domen jest dość sporo. Jak mniemam, zaprzestanie publikacji pliku strefy było między innymi właśnie spowodowane tym, aby ludzie nie brali listy domen i nie wyciągali danych osobowych przez WHOIS? Więc skoro owych danych tam nie będzie, to plik ów można chyba znów zacząć publikować, a gdyby jeszcze były w nim owe godziny to byłoby to tym większym ułatwieniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mówiąc szczerze mało mnie interesuje czy ktoś uważa że decyzje były chaotyczne czy nie... :huh: zdumiewa mnie jednak to, że NASK jest czasami krytykowany za zarówno za konserwatywność jak i zdolność do adaptacji i wprowadzania nowych rozwiązań. rozumiem że poziom krytyki jest stały, tylko trzeba znaleźć powody do tej krytyki... B)

Czy sa to decyzje adaptacyjne czy konserwatywne to inna sprawa tamat podejmowany byl juz wielkrotnie, ale powiem, ze sa to decyzje zbyt powolnie, a momentami mam wrazenie, ze malo konsekwentne.

 

co do BOTnetów to tego się nie boję bo WHOIS na porcie 43 nie będzie zawierał danych Abonentów więc tym samym jego atrakcyjność dla botnetów nie jest duża - być może nawet zwiększymy limity żeby można było daty/czas spokojnie "przeorać" - w przypadku WHOISa jedyne czego sie boimy to wyciąganie danych Abonentów, a nasz WHOIS jest przez WWW bardzo dobrze zabezpieczony - nikt jeszcze nie złamał zabezpieczeń i jestem przekonany że do tego nie dojdzie.

O ile mozemy sie zalorzyc, ze napisze takiego bota, ktory bedzie wybieral dane z dns.pl i czytal tokeny i albo zarznie serwer albo wyjmie wszystkie dane w ciagu paru tygodni? Tak czy owak dalej upieram sie przy mozliwosci dania firma wyboru co do pokazywania danych w whois i nie chodzi mi tylko o ten na porcie 43.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Więc może po prostu NASK udostępni plik z listą domen, tak jak kiedyś, i doda w nim godziny/daty rejestracji domen? Bo tak to ludzie będa sobie orać po WHOIS i ściągać owe daty, każdy na własną rękę, a domen jest dość sporo. Jak mniemam, zaprzestanie publikacji pliku strefy było między innymi właśnie spowodowane tym, aby ludzie nie brali listy domen i nie wyciągali danych osobowych przez WHOIS? Więc skoro owych danych tam nie będzie, to plik ów można chyba znów zacząć publikować, a gdyby jeszcze były w nim owe godziny to byłoby to tym większym ułatwieniem.

 

Też bym tak chciał aby opublikować plik strefy ale publikacja plików pozbawiłaby nas praw wynikających z Ustawy o ochronie baz danych.

 

A więc mamy problem prawny a nie techniczny i administracyjne, dlatego też nie zamierzamy publikować plików stref / listy domen / pl outputa - każdej mutacji danych która pozwoli na stworzenie własnego zestawu domen w DNS. Inne rejestry w Europie tez nie publikują danych i jest to generalnie tendencja ogólna związana z ochroną praw do baz danych.

 

Reasumując: NASK - mimo, że byłoby to bardzo pomocne od strony technicznej i biznesowej dla wszystkich uczestników rynku w tym NASK - nie udostępni tych danych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mówiąc szczerze mało mnie interesuje czy ktoś uważa że decyzje były chaotyczne czy nie... :huh:

"Szczerość jest jeszcze trudniejsza od matematyki."

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Szczerość jest jeszcze trudniejsza od matematyki."

 

No to skoro już cytaty z Jana Kurczaby to proponuję:

"Dobre są tylko takie czasy, w których słowa coś znaczą." - co w kontekście domeniarzy jest chyba dość celne :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Też bym tak chciał aby opublikować plik strefy ale publikacja plików pozbawiłaby nas praw wynikających z Ustawy o ochronie baz danych.

Mógłbyś to proszę dokładniej opisać?

 

A więc mamy problem prawny a nie techniczny i administracyjne, dlatego też nie zamierzamy publikować plików stref / listy domen / pl outputa - każdej mutacji danych która pozwoli na stworzenie własnego zestawu domen w DNS. Inne rejestry w Europie tez nie publikują danych i jest to generalnie tendencja ogólna związana z ochroną praw do baz danych.

 

Reasumując: NASK - mimo, że byłoby to bardzo pomocne od strony technicznej i biznesowej dla wszystkich uczestników rynku w tym NASK - nie udostępni tych danych.

mTLD (.mobi) jest rejestrem z Europy (Irlandia) i udostępnia taką listę:

http://mtld.mobi/legal

 

Z informacji, które otrzymałem jakiś czas temu, wynika, że .at partnerom również udostępnia taką listę.

 

Pozdrawiam

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patrząc chociażby na naszych najbliższych sąsiadów, zarówno .cz jak i .sk udostepniają tę listę.

 

Przyłączam się do pytania Michała, jakie konkretnie problemy prawne dla NASK spowodowałoby opublikowanie tej bazy danych? Pomijając oczywiście fakt, że można ją zrekonstruować samemu z dość dużą dokładnością, co stałoby się gdyby NASK taką bazę udostępnił? Nie jest ona wynikiem żadnej pracy twórczej, jest to prostu lista domen i już.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W którymś wątku pytałem ale zagineło w akcji.

 

Jakie są powody blokowania wielokrotnych odnowień w jednym okresie rozliczeniowym (roku) i historie z 30 dniowym okresem przed wygaśnięciem domeny kiedy to można odnawiać domenę .pl?

 

Kiedyś były rabaty wg ilości posiadanych domen i tu było pole do kombinacji.

 

Sztuka dla sztuki ;/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie jest ona wynikiem żadnej pracy twórczej, jest to prostu lista domen i już.

Z tego co widze Nask w KRS-e nie ma wpisanej dzialalnosci artystyczno kulruralnej :huh:. Poza tym to nie Nask de facto tworzy te baze danych ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Patrząc chociażby na naszych najbliższych sąsiadów, zarówno .cz jak i .sk udostepniają tę listę.

 

Przyłączam się do pytania Michała, jakie konkretnie problemy prawne dla NASK spowodowałoby opublikowanie tej bazy danych? Pomijając oczywiście fakt, że można ją zrekonstruować samemu z dość dużą dokładnością, co stałoby się gdyby NASK taką bazę udostępnił? Nie jest ona wynikiem żadnej pracy twórczej, jest to prostu lista domen i już.

 

jak kogoś to tak bardzo interesuje to polecam:

http://ks.sejm.gov.pl/proc3/ustawy/3121_u.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites
jak kogoś to tak bardzo interesuje to polecam:

http://ks.sejm.gov.pl/proc3/ustawy/3121_u.htm

To przeczytałem zanim jeszcze napisałem post, i właśnie dlatego go napisałem, iż po zapoznaniu się z ustawą nie widzę żadnych straszliwych konsekwencji dla NASK jeśli takową bazę udostępni. Po prostu udostępni ją i już, a żadnego problemu z tym nie będzie. Może jej nawet przypisać licencję Public Domain, jeśli zechce, i nic się złego nie stanie. Dlatego w moim pytaniu prosiłem o uszczegółowienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich :huh:

 

Z jednego trzeba się cieszyć: nask NIE powiedział "nie" na obniżenie cen odnowienia B) Wytrzymamy jeszcze jakiś czas, ale grunt, że nie ma, że "się nie da" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
jak kogoś to tak bardzo interesuje to polecam:

http://ks.sejm.gov.pl/proc3/ustawy/3121_u.htm

 

Andrzeju, ale przecież powyższa ustawa w żadnym miejscu nie zakazuje Wam, jako twórcy bazy, jej udostępnienia:

 

"Producentowi bazy danych przysługuje wyłączne i zbywalne prawo pobierania danych i wtórnego ich wykorzystania w całości lub w istotnej części, co do jakości lub ilości."

 

A "wtórne wykorzystanie" wg ustawy to "publiczne udostępnienie bazy danych w dowolnej formie, a w szczególności poprzez rozpowszechnianie, bezpośrednie przekazywanie lub najem".

 

Pozdrawiam,

Daniel Lisowski

Share this post


Link to post
Share on other sites
dla mnie najwazniejsza to by bylo otwarcie serwera whois do publicznego nielimitowanego uzytku

Jakby tak było to by ten serwer prędzej wpadł :huh:

Każdy by co sekundę wysyłał zapytanie o dostępność domeny...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugestia:

 

zapobiec błędom we whois typu mewy.pl - coraz częściej widzę takie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sugestia:

 

zapobiec błędom we whois typu mewy.pl - coraz częściej widzę takie.

 

 

mówisz o polskich znakach czy o czymś innym ??

Share this post


Link to post
Share on other sites
O braku połowy wpisu.

 

To raczej sugestia do Michaua (bo we whois dropped rzeczywiście urywa się na krzaczku), bo na whois.pl jest cały wpis, tylko z krzaczkami. Prawdopodobnie dane abonenta są w złym kodowaniu znaków (powinny być w UTF-8).

Share this post


Link to post
Share on other sites

na dns.pl też tak było z jakąś domeną i pisałem o tym na forum wczesniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam wszystkich :)

 

Z jednego trzeba się cieszyć: nask NIE powiedział "nie" na obniżenie cen odnowienia ;) Wytrzymamy jeszcze jakiś czas, ale grunt, że nie ma, że "się nie da" :P

 

NASK powiedział NIE na obniżenie ceny odnowień w 2008

 

NASK powiedział NIE na obniżenie o połowę ceny odnowień (czyli nie będzie 30 PLN za odnowienie)

 

czyli, można spodziewać się obniżenia cen odnowień w 2009, może do 50 może do 40 PLN...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sugestia:

 

zapobiec błędom we whois typu mewy.pl - coraz częściej widzę takie.

 

to błąd kodowania po stronie Registrara :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×