Jump to content
apze

Sugestie dla NASK

Recommended Posts

Danielu,

Dziękuję za bardzo interesujące symulacja. Oczywiście jest to jeden z bardzo wielu możliwych wariantów, można przyjmować różne wartości zmiennych itd. Twoje analizy są bardzo optymistyczne, mógłbym przedstawiać wiele innych możliwych symulacji, każda z nich opiera się o przyjęciu wartości wielu niewiadomych, możliwego zachowania rynku, poziomi penetracji internetu szerokopasmowego itd.

Odświeżam wątek :(

 

Masz rację Andrzeju - jestem urodzonym optymistą - nie zaprzeczę :) Jak na razie jednak mój instynkt mnie nie zawiódł. Zgadzam się również, że w takich wyliczeniach jest sporo niewiadomych i oczywiście dużo zależy ostatecznie od rynku, nastrojów na nim panujących, sytuacji gospodarczej i rozwoju technologicznego. Jednak inne rynki wskazują nam drogę, którą same już przeszły - wystarczy podążyć w ich kierunku.. :)

 

Zdaję sobie sprawę że nie ma szansy zapewnienia NASK tych samych przychodów przy obniżce ceny odnowień w perspektywie krótko- i średnio-terminowej.

Co do krótkiego okresu, czyli 12 miesięcy, to faktycznie istnieje ryzyko, że przy znacznym obniżeniu ceny (czyli do 20 zł netto za odnowienie domeny .pl) przychody NASKu mogą się nieznacznie zmniejszyć. Można też ryzykować i obniżyć cenę odnowienia do 40-50 zł, ale wtedy efekt może być jeszcze gorszy, bo końcowy klient może wcale nie odczuć obniżki a jedynymi jej beneficjentami będą rejestratorzy i właściciele dużych portfolio domen, którzy wynegocjują dobre warunki utrzymania domen.

 

Jednak rozpatrując już średni i długi okres - drastyczne obniżenie cen domen pozwoliłoby na drastyczny przyrost utrzymywanych domen w strefie .pl. To co się stało w przypadku domeny .co.uk mogłoby być również naszym udziałem. Duża ilość domen = duże przychody.

 

Chciałbym jednak wykazać pewne nieścisłości w Twoim rozumowaniu - porównujesz przykładowo początek roku 2007 i 2007. [...] Porównywanie pierwszego miesiąca "promocji" nie ma sensu ponieważ zawsze jest on najlepszy (w tym roku akurat w styczniu mieliśmy dodatkowo rejestracje niezrealizowane z listopada-grudnia 2007 kiedy to czekano na obniżkę do 10 PLN i jak doskonale wiemy w październiku 2007 było dramatyczne załamanie ilości rejestracji właśnie ze względy na oczekiwanie stycznia 2008).

Masz rację - dane przeze mnie przyjęte nie mogły być porównywane, bo faktycznie styczeń 2007 nie jest porównywalny ze styczniem 2008. Ale co powiesz na porównanie 02.2007 do 02-2008? W końcu luty zeszłego roku to ostatni miesiąc promocji, więc rejestracji powinno być więcej niż w pierwszym miesiącu promocji. I faktycznie tak było - 31000 rejestracji, czyli o 1500 więcej niż w listopadzie 2006.

 

Co więcej - w lutym tego roku mieliśmy aż 72 tys. rejestracji, czyli aż 2.3x więcej niż w lutym zeszłego roku, tak więc wynik całkiem optymistyczny. Wzrost rejestracji pod koniec promocji (więcej zarejestrowanych domen niż na początku promocji) świadczy jeszcze o jednym - ilość pomysłów na wykorzystanie domen wzrasta w czasie, jeśli utrzymuje się niska cena domen. Innymi słowy - nie jest tak, że z przyrostem rejestracji i ogólnie ilością utrzymywanych domen mamy do czynienia tylko w początkowej fazie po obniżce cen. Niska cena domeny to stale rosnąca ich ilość - raz obniżając cenę domen już nigdy ich ilość nie będzie niższa.

 

Jednak to nie cena rejestracji jest najważniejsza i przychody z tytułu rejestracji nowych domen, ale cena odnowień i przychody dla NASK z tego tytułu. Rejestrowi domen .pl powinno zależeć na utrzymywaniu jak największej ilości domen przez jak najdłuższy okres. Z finansowego punktu widzenia o wiele lepiej jest utrzymywać klienta niż zabiegać o nowego.

 

Rejestr domen .pl jest skazany na sukces. W gestii NASK leży jednak czy na ten sukces i wysokie przychody chce czekać jeszcze kilka lat, czy zdecyduje się na niego już teraz - obniżając drastycznie ceny odnowień domen.

 

Twoje symulacje traktuję jako wkład w dyskusję która bardzo dobrze że się toczy, będziemy także robić bezpośrednio konsultacje z Partnerami w czerwcu i w okresie sierpień-wrzesień i wypracujemy model który powinien być gotowy do podpisania w aneksach partnerskich w październiku. Wstępne rozmowy chciałbym przeprowadzić bezpośrednio z Partnerami przy okazji świętowania 1M domen a więc w kwietniu. Nie będę ukrywał, że ostatecznie będzie to nasza decyzja, mam jednak nadzieję, że nasz cennik na 2009 nie będzie daleki od realnych oczekiwań rynku.

Należy się tylko cieszyć z tego, że NASK będzie konsultował się z rynkiem - w tym z rejestratorami. Dobrze byłoby jednak, gdyby głos rynku został wzięty pod uwagę i faktycznie został rozpatrzony przez NASK. Zdaję sobie sprawę, że NASK ma różne cele (oprócz utrzymywania domeny .pl), które również musi realizować - i bardzo dobrze, ktoś to przecież robić musi (np. zapewnienie działalności Sądom Arbitrażowym, CERT), ale skoro tę działalność finansują właściciele domen .pl, to ich głos powinien być dla NASK najważniejszy.

 

Już teraz mogę bardzo bardzo wstępnie zadeklarować że w 2009 cena 10 PLN powinna zostać utrzymana na rejestrację, a cena przedłużeń będzie w granicy pomiędzy 40-60 PLN z bardzo nikłą szansą że cena ta będzie pomiędzy 30 a 40 PLN i dużą szansą że będzie między 40 a 50 PLN.

Niska cena rejestracji to zdecydowanie dobry pomysł. Utrzymanie ceny rejestracji na poziomie 10 PLN na pewno dalej będzie dynamizować rejestracje. Natomiast jeśli dalej miałaby zostać utrzymana cena odnowień na poziomie 40-60 PLN (z tego wynika, że do obniżki wcale nie musi dojść), to dla rynku byłoby lepiej gdyby cena rejestracji wzrosła np. do 20 PLN a cena odnowienia spadła do 20 PLN. Zmiana ceny rejestracji z 10 PLN na 20 PLN nie spowoduje, że rejestracje spadną o połowę - tak więc takie posunięcie mogłoby częściowo zrównoważyć bilans NASK po obniżce cen odnowień. Strumień przychodów NASK z tytułu rejestracji domen .pl jest już całkiem pokaźny - mimo obniżki cen do 10 PLN.

 

W tym roku, do chwili obecnej było już 206 tys. rejestracji w kanale partnerskim. Ekstrapolując tę wartość na cały rok 2008 powinniśmy mieć około 800 tys. - 1 mln rejestracji domen .pl - to więcej niż było zarejestrowanych wszystkich domen w zeszłym roku! To znaczy, że przychody z rejestracji domen mogą być bardzo istotną częścią w budżecie NASKu. Jednak w dłuższej perspektywie to odnowienia będą stanowiły największą % część przychodów NASK - ale tylko wtedy, kiedy cena odnowienia będzie niska. Bo tylko wtedy ludzie będą odnawiać swoje domeny .pl.

 

I już na koniec - dzisiaj na DomainNews.com pojawiła się informacja, że w maju rejestr domen .es (Hiszpania) przekroczy 1 mln utrzymywanych domen:

http://www.domainnews.com/registries/20080...-registrations/

 

Cieszy fakt, że polska domena milionowa będzie przed hiszpańską. Obawiam się jednak, że w przyszłym roku sytuacja się odwróci - domena .es pierwsza osiągnie 2 mln domen - przed domeną .pl. Dlaczego tak się stanie? Otóż cena domeny .es dla rejestratorów to EUR 4.09, czyli niecałe 15 PLN - tyle samo za rejestrację, co za przedłużenie.

 

Dlatego moja gorąca prośba, do której na pewno dołączy się każdy Uczestnik tego Forum, NASKu - obniż drastycznie ceny odnowień .pl - nie czekaj aż będzie za późno! Jeśli teraz zwolnimy tempo rozwoju domeny .pl - będzie to już nie do nadrobienia w przyszłości, zawsze będziemy już "gonić" innych. Mamy niepowtarzalną szansę na wysunięcie się naprzód tego wyścigu i utrzymanie tej pozycji w przyszłości będzie łatwiejsze.

 

A tak wyglądają statystyki ilości domen .es - jak widzimy jest to bardzo podobny rynek domen do naszego rynku domen .pl.

 

noviembre_07_a.jpg

 

W kontekście jednak jeszcze ceny domen w Hiszpanii - kosztują 15 PLN za rejestrację i odnowienie a dodatkowo w Hiszpanii płaca minimalna w 2007 wynosiła tam, nomen omen, EUR 666 a w Polsce EUR 246 (Źródło: http://www.eurofound.europa.eu/pubdocs/200...1/ef0783en.pdf). Podobnie rzecz się ma z PKB per capita - w Hiszpanii wartość ta wynosi $27400 a w Polsce $14300. Dane za rok 2007.

 

Nie stać nas na domeny po EUR 17 czy nawet EUR 10. Tak naprawdę to EUR 3-4 to cena, do której NASK powinien dążyć - biorąc za wzór inne kraje europejskie, które odnoszą sukcesy na polu domen.

 

--

Daniel Dryzek

http://active24.pl - .pl za 9.90 PLN! Bez opłat za AuthInfo, hurtowa rejestracja domen.

http://domenytanio.pl - domeny .pl tylko 9.00 PLN, przedłużenie ważności tylko 79 PLN

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest kjeszcze inne rozwiazanie tego problemu odnowien. Niech za ta kwote bedzie nie 12 miesiecy tylko 18 abonamentu i to tez bedzie jakies rozwiazanie chodz osobiscie wolal bym 24 miesiace, ale widze realne szanse na 18 miesiecy i to juz by bylo bardziej OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest kjeszcze inne rozwiazanie tego problemu odnowien. Niech za ta kwote bedzie nie 12 miesiecy tylko 18 abonamentu

 

ale po co takie cudowanie? a czemu 18 a nie na przykład 17 czy 19? 2 lata to jest jakaś propozycja, bo takie rozwiązanie jest praktykowane w kliku krajach (uk, gr) ale myślę, że dla domeniarzy niezbyt atrakcyjne.

to już lepiej byłoby gdyby była możliwość przedłużenia domeny na kilka lat z jakimiś rabatami... chociaż niee. po prostu obniżka cen przedłużeń i żadne inne kombinacje.

Daniel dobrze napisał i w pełni się z nim zgadzam, nic dodać nic ująć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrze, że odświeżono.

na szczęście ja i nikt z Działu Domen nie zajmuję się udostępnianiem informacji za które odpowiedzialna jest księgowość i analitycy finansowi - zapraszam do sekretariatu NASK, ul. Wąwozowa 18, Warszawa...

Nie przyjdę do NASK, gdyż się boję, że zamkną mnie w podziemiach i będą torturować. :(

 

I to znaczy, że NASK nigdzie nie publikuje bilansu tylko go skrzętnie ukrywa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak swoja droga to mial byc link podany, a tu sie okazalo, ze trzeba osobiscie ... z tego co pamietam to tego tyu informacje winny byc publikowane w bipie jesli chodzi o organizacje / spolki panstwowe.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Cieszy fakt, że polska domena milionowa będzie przed hiszpańską.

Niech ktoś wyda 100k PLN netto i już możemy mieć ten "milion" jutro. Moim zdaniem przedstawianie informacji, że mamy już prawie milion domen .pl, to ŚCIEMA. Żadna sztuka liczyć tanie i nic nie warte sztuczne twory typu .net.pl. Jeżeli chcemy się porównywać do innych TLD takich jak .es, to liczą się same nazwy bezpośrednio zarejestrowane w strefie .pl. A .pl mamy na dzień dzisiejszy dopiero 616494, także jeszcze długa droga przed nami. Ale kto wciąż będzie się dziwił, po tym jak spojrzy na cennik NASK?

 

Dla mnie fakt istnienia tak znikłej ilości zarejestrowanych nazw w domenie .pl to kompromitacja międzynarodowa — ale wiemy, komu zawdzięczamy tą sytuację. Po tych długich dyskusjach z tym podmiotem nie wiem, czy on sobie z tego zdaje sprawę. Mam nadzieję, że po przeczytaniu posta Daniela coś się wreszcie ruszy w odpowiedni kierunek. Bo ile argumentów człowiek jeszcze może przedstawić?

 

Pozdrawiam

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites
na dzień dzisiejszy

 

Litosci :) (to moje zboczenie zawodowe) najczesciej popelniany blad :)

 

Co do reszty slusznie prawisz :(, ale w jednym sie nie zgodze domeny z .net.pl org.pl sa wartosciowe z mojego punktu widzenia.

 

Panie Andrzeju powiem tak wyniki finansowe itp. publikowane powinny byc w bipie, a Wasz jest bardzo ubogi ... co do finansowania innych rzeczy tym co zarobicie na domenach i usprawiedliwianiem tego statutem to troche sciema bo latwiej by bylo podzielic sie na firmy / organizacje i nie obciazania jednej organizacji / firmy kosztami dzialalnoscia przynoszaca straty bo jak ktos robi wszystko to nie robi niczego dobrze i taka jest prawna w rzeczywistosci NASK mowiac bardzo obrazowo zamyka za kazdym razem kolejke, a to glownie z powodu izolowania sie od klienta i tlumaczenia tego typu jak ta ze statutem czy zaslanianiem sie stwierdzeniami w rodzaju my wiemy lepiej. Poza tym zapene dostajecie srodki europejskie i zapewne z tego powodu weszliscie w tyle rzeczy miedzy innymi, ale sadze, ze to wzglednie nie ma sensu nie kalkuluje sie Wasz VoIP czy inne uslugi gdyz nie stanowicie nawet namiarstki konkurencji dla wielkich firm telekomunikacyjnych chcecie bawic sie w intenet na terenach wiejskich i tego typu sprawy proponuje zalorzyc fundacje czy cos w ten desen wspierac naskiem fundacje dokladnie tak jak to sie dzieje na zachodzie, ale nie pokrywac strat z jej dzialnosci ... wydaje mi sie ze rozbicie dzialnosci na kilka firm / organizacji jest logiczne i sie kalkuluje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Odświeżam wątek :blink:

 

....

 

 

Nie stać nas na domeny po EUR 17 czy nawet EUR 10. Tak naprawdę to EUR 3-4 to cena, do której NASK powinien dążyć - biorąc za wzór inne kraje europejskie, które odnoszą sukcesy na polu domen.

 

--

Daniel Dryzek

 

@Daniel

 

Danielu,

 

Dziekuje za Twoje symulacje. Oczywiscie bedziemy sie konsultowac z Rynkiem, nic jeszcze nie jest zamkniete na rok 2009 :blink:

 

Co do cen - temat jak najbardziej do dalszych dyskusji. Poniewaz mamy spotkanie Partnerskie w przyszlym miesiacu, wiec wolalbym aby glowne dyskusje przeprowadzic w gronie "Partnerow" podczas spotkania - do tego czasu nie planuje podejmowac w tym zakresie dalszych dyskusji publicznych.

 

Co do tego czy w .pl jest duzo domen czy nie... Wielu analitykow zwraca uwage ze jednym z wazniejszych czynnikow wplywajacych na ilosc domen (zaraz za polityka rejestru - otwarty/zamkniety) jest nasycenie dostepem do Internetu....

 

I tu Polska jest na 26 miejscu posrod krajow UE:

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=...3&page=text

 

Czy przypadkiem to nie jest najwazniejszym czynnikiem....?

 

W czerwcu bede dysponowal dokladnym raportem dotyczacym wplywu roznych czynnikow na ilosc domen wykonywanym dla CENTR (organizacja skupiajaca 55 rejestrow glownie z Europy) przez chyba najlepsza w zakresie takich analiz firme (jak CENTR podpisze z ta firma umowe to ujawnie jej nazwe). Jestem baaaaardzo ciekawy co ma najwiekszy wplyw.

 

Ja stawiam ze:

1. polityka rejestu (czy zasada FCFS czy tez sprawdzanie wnioskow - jak NASK do 2001) - dosc oczywiste

2. penetracja Internetu (zwykle patrzy sie na dostep "szerokopasmowy" ktory w Europie zostal przyjety jako >500k downstream)

3 lub 4. cena

3 lub 4. istnienie rejestracji przez "registrarow"

 

 

@Michal

 

Ja bardzo cenie Twoje zdanie i Twoje opinie, a w tym zakresie to sorki kolego ale gadasz glupoty.

 

Moim zdaniem przedstawianie informacji, że mamy już prawie milion domen .pl, to ŚCIEMA. Żadna sztuka liczyć tanie i nic nie warte sztuczne twory typu .net.pl. Jeżeli chcemy się porównywać do innych TLD takich jak .es, to liczą się same nazwy bezpośrednio zarejestrowane w strefie .pl. A .pl mamy na dzień dzisiejszy dopiero 616494, także jeszcze długa droga przed nami.

 

Kazdy rejestr wlicza subdomeny, zawsze traktuje sie domeny takie jak .com.xx jako czesc domeny .xx

 

Nie mozna ignorowac domeny .com.pl bo dla wielu to wlasnie domena podstawowa.

 

Ale skoro uwazasz ze wliczanie np. com.pl nie ma sensu to OK, bierzmy i POROWNAJMY statystyki tylko domen 2-go poziomu (czyli xxx.yy) ....

 

Czy wiesz na ktorym miejscu znajdzie sie wtedy Wielka Brytania (skoro mamy NIE LICZYC domeny .co.uk)????

 

A wiesz na ktorym miejscu bedzie .FR a na ktorym miejscu wspominana czesto .ES???? To zabacz ile oni maja domen w najbardziej popularnych subdomenach!!!

 

Przeciez taka Wielka Brytania nie udostepnia rejestracji w .uk tylko w .co.uk .me.uk .org.uk .ltd.uk.... Napisz do Nominetu ze masz gdzies ich domeny .co.uk i Ty widzisz ze UK jest na ostatnim miejscu w Europie... (dokladnie za... Watykanem ktory ma nieco ponad 100 domen).

 

O cenach mozna i trzeba dyskutowac, zdaje sobie sprawe z wysokich (!) cen za <renew> na tle innych rozwinietych krajow i to jest fakt. Ja temu nie zamierzam przeczyc. Ale mowienie ze .com.pl czy net.pl sa "be" to gruba przesada.

 

@ALL

 

Wszystkiego najlepszego z okazji Swiat! No i oby ten monopolista obnizyl ceny. Czego Wam (i sobie) zycze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję zrobić prostą symulację. Wystarczy zobaczyć jaka jest odpowiedź dla skrajnych wartości.

 

1) Nawet w trudnych warunkach ludzie prowadzą działalność gospodarczą, co najwyżej omijają prawo, albo radzą sobie inaczej, w każdym razie dostosowują się do otoczenia. Więc ten punkt jest jedynie istotny, jakby tu powiedzieć, z "urzędniczego" punktu widzenia. Po liberalizacji rynku ma znaczenie tylko ekonomia, tzn. ceny. Chyba tę naukę można wyciągnąć choćby z historii naszego kraju. :blink:

 

2) Mała penetracja internetu > Liczba domen nie spadłaby do zera, byłaby dalej liczona w tysiącach, gdyż na całym świecie domeny mają swoją wartość. Bardzo duża część domen to inwestycja w przyszłość, niezależnie czy to są 3 domeny czy 300.

Duża penetracja internetu > dochody rosną > liczba domen rośnie > ale proporcjonalnie do liczby internautów, zależność liniowa, można wyobrazić linie prostą od 10k do 2mk

 

3) Skrajnie wysoka cena > na domeny mogłyby pozwolić tylko nieliczne największe firmy, domeny liczone w jednostkach > cena za 1 zł :lol: domeny liczone w milionach, pytanie w dziesiątkach czy w .... :blink: zależność logarytmiczna

wykres od zera (absolutnie wysoka cena) do 100mk (cena za 1zł)

 

My nie jesteśmy na początku wykresu, by zastanawiać się czy słuszne są liczby początkowe, ale jesteśmy dużo dalej, i od nasku zależy jak szybko będziemy zmierzać do przodu. Czy liniowo, czy wzbijemy się w górę.

 

I na koniec taka zagadka, jak zachowują się ceny jak kończy sie monopol. Można szukać dużo argumentów, ale każdy czuje o co w tym chodzi, i to jest odpwiedź.

Share this post


Link to post
Share on other sites
@ALL

 

Wszystkiego najlepszego z okazji Swiat! No i oby ten monopolista obnizyl ceny. Czego Wam (i sobie) zycze.

A co z tym bilansem? Nadal skrzętnie ukryty? Muszę się pofatygować osobiście? I tak pewnie mi nie wydadzą, bo mam krzywy ryj :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To cd. dyskusji, juz tak swiatecznie.

 

Nie wiem czy gdzies to juz publikowalem, jesli sie powtorze to trudno.

 

ROK % odnowien w .pl

2002 88.22%

2003 85.11%

2004 91.72%

2005 83.38%

2006 78.69%

2007 75.79%

 

Wedlug mojej wiedzy, % domen odnawianych w innych rejestrach (tych gdzie polityka jest typu "open" czyli bez restrykcji, w przeciwienstwie do chociazby w .NO .FR itd) to za rok 2007 ok. 85% (max, to sa wyjatki) przy sredniej na poziomie 73-75%.

 

Wiec niezaleznie od ceny <renew> nie ma sensu przyjmowac, ze poziom odnowianych domen bedzie powyzej 85%. Mysle ze bedzie on zawsze oscylowal pomiedzy 75 - 80%

 

Wartosci powyzej 85% (tak jak wczesniej w NASK) wynikaja generalnie z wczesniejszej bardziej restrykcyjnej polityki badz niskiej dostepnosci (bo brak programu Partnerskiego) gdzie faktycznie domeny sa "elitarne" i tym samym na tyle cenne ze poziom odnowien jest duzy.

 

Szczegolowe dane (per TLD) nie sa generalnie dostepne, posluguje sie wiec danymi ktore otrzymalem z innych rejestrow, a ktorych nie wolno mi ujawniac.

 

Z tych ktore moge podac to:

.com = 74% za 2007

.eu = 83% kwiecien 2007, 82.5 maj, 87 czerwiec, 82 lipiec itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To cd. dyskusji, juz tak swiatecznie.

A może tak świątecznie bilans się tu pojawi? Wiele osób zadeklarowało, że chętnie by go zobaczyło, a pewnie jeszcze więcej chce! Myślę, że pojedyncze posty też są ważne, ale nic nie jest ważniejsze od dobra ogółu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie pytanie: czemu NASK toleruje pobieranie opłat za wydanie kodu auth-info. Co zrobił dotychczas w celu, by zasady były przestrzegane. Czemu nie porusza takich spraw na spotkaniach partnerów.

 

"Możesz przenieść obsługę nazwy domeny od Partnera X do Partnera Y. Na Twoje żądanie Partner zobowiązany jest niezwłocznie wydać kod "authinfo", który umożliwi przeniesienie obsługi. Partner nie może uzależniać wydania kodu od dodatkowych warunków."

http://www.dns.pl/porozumienie/prawab.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Takie pytanie: czemu NASK toleruje pobieranie opłat za wydanie kodu auth-info. Co zrobił dotychczas w celu, by zasady były przestrzegane. Czemu nie porusza takich spraw na spotkaniach partnerów.

 

"Możesz przenieść obsługę nazwy domeny od Partnera X do Partnera Y. Na Twoje żądanie Partner zobowiązany jest niezwłocznie wydać kod "authinfo", który umożliwi przeniesienie obsługi. Partner nie może uzależniać wydania kodu od dodatkowych warunków."

http://www.dns.pl/porozumienie/prawab.html

Bardzo dobre pytanie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie. Fajny wizerunek ma NASK. Na razie 35 uważa, że jest skorumpowany. Tylko 12, że nie jest. Ale monopoliście to nie szkodzi.

 

Może to by się udało zrobić??

"Pozwem zbiorowym w monopolistów"

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,5093986.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Takie pytanie: czemu NASK toleruje pobieranie opłat za wydanie kodu auth-info. Co zrobił dotychczas w celu, by zasady były przestrzegane. Czemu nie porusza takich spraw na spotkaniach partnerów.

 

"Możesz przenieść obsługę nazwy domeny od Partnera X do Partnera Y. Na Twoje żądanie Partner zobowiązany jest niezwłocznie wydać kod "authinfo", który umożliwi przeniesienie obsługi. Partner nie może uzależniać wydania kodu od dodatkowych warunków."

http://www.dns.pl/porozumienie/prawab.html

Było na forum, pisałem ,że otrzymałem odpowiedź iż zaakceptowałem regulamin rejestratora więc jest to OK. Więc ot proszę w tamtym temacie bo ot jest sugestie a nie pytania :)

 

ps prosze moderacje aby nie bylo w tym temacie zbednego OT o kodach bo było to wałkowane nie raz. Pzdr!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Michal
Było na forum, pisałem ,że otrzymałem odpowiedź iż zaakceptowałem regulamin rejestratora więc jest to OK. Więc ot proszę w tamtym temacie bo ot jest sugestie a nie pytania :)

Nie rozumiem... regulamin rejestratora może zunieważnić zapisy regulaminu NASK?

 

ps prosze moderacje aby nie bylo w tym temacie zbednego OT o kodach bo było to wałkowane nie raz. Pzdr!

IMO jest to sugestią dla NASK, żeby zmusili rejestratorów do trzymania się regulaminu nazw domen .PL. Sugestie można też zadać w formie pytania.

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites
Było na forum, pisałem ,że otrzymałem odpowiedź iż zaakceptowałem regulamin rejestratora więc jest to OK. Więc ot proszę w tamtym temacie bo ot jest sugestie a nie pytania :)

 

ps prosze moderacje aby nie bylo w tym temacie zbednego OT o kodach bo było to wałkowane nie raz. Pzdr!

 

Nie jest ok, regulamin jest "niżej" w hierarchii. Kod ma zostać wydany, a jeśli w regulaminie zobowiazales sie do opłat za jego wydanie to masz ich dokonac. Jesli oplat nie dokonasz, a domene przeniesiesz to złamales regulamin i wtedy mozesz byc pociagniety do odpowiedzialnosci przez uslugodawce.

 

Co do problemow z wydawaniem authinfo, na stronach dns.pl jest informacja jak zgłaszać takie przypadki, wiec nie rozumiem co NASK jeszcze ma robić? Przeciez sami sie nie domysla kto wydaje authinfo, a kto nie.

 

Temat walkowałny moze i milion razy, ale jakos nikt dalej nie rozumie prostych zasad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sugestia dla nasku, aby na spotkaniu partnerów 11.04 poruszył sprawę przestrzegania zasad w kwestii kodu auth-info, to, że temat był wiele razy poruszany, świadczy o tym, że w tej kwestii nask przypomina pzpn, udając, ze coś robi, gdyby rzeczywiście chciał, to by zasada była przestrzegana, i o to tu na forum warto walczyć.

 

ps. oczywiście można wydzielić nowy temat, pt. Sugestie dla nask na spotkanie partnerów na 11.04 :)

 

ps2. 50% wypowiedzi na forum jest naprawdę ot, w stylu komentarze do komentarzy, albo dlaczego tak, a dlaczego tak, ponieważ na forum łatwiej o walki niż o współpracę. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Po drugie: upewnij się, że posiadasz kod "authinfo".

Kod ten umożliwia Ci transfer domeny. Partnerzy NASK mają obowiązek niezwłocznego wydania Ci go bez stawiania żadnych dodatkowych warunków. Jeżeli Twój pośrednik nie jest na liście partnerów, upewnij się czy i na jakich warunkach kod ten zostanie przekazany.

http://www.przedstawiciel-handlowy.pl/arty..._handel/id,1563

 

Ustalmy więc kto tu kłamie, NASK czy niektórzy partnerzy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przecież wiadomo, że Partnerzy - czepiam się tego już od dawna. Wina NASKu jest taka, że nie tępi tego z pełną surowością.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli NASK nie robiąc nic w tej sprawie, działa na szkodę klientów czy petentów! Właśnie! Kim my jesteśmy dla NASK? Może się przedstawiciel NASK wypowie? Czy na moje pytania nie raczy więcej odpowiadać?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domenator w tym wątku podniósł bardzo interesującą kwestię dotacji unijnych na działalność NASK, która nie jest związana z domenami (bezpośrednio) a finansowana jest właśnie z rejestracji i utrzymania domen.

 

Pytanie do NASK: czy nie ma możliwości skorzystania z dotacji unijnych na działalność cytuję "finansowanie Sądu Arbitrażowego przy PIIiT hot-line (czyli zgłaszanie pornografii dziecięcej), CERT, "polska.pl", cyfryzacja zasobów archiwalnych, projekty typu SPOTSPAM, działalność ENISA, dostęp szerokopasmowy w terenach wiejskich czy wreszcie cała działalność naukowo - badawcza w tym finansowanie laboratoriów na uczelni, pracy naukowców a także na koniec inne zadania w zakresie bezpieczeństwa dla rządu o których się nie pisze" ?

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×