Jump to content
mabien

Tysiące firm oszukanych przy zakupie domen internetowych

Recommended Posts

Nawet kilka tysięcy firm z całej Polski mogło zostać oszukanych przy zakupie domen internetowych, oferowanych za pośrednictwem telemarketingu. Dotychczas na policję wpłynęło ponad 500 zgłoszeń od poszkodowanych podmiotów, które straciły co najmniej milion zł.

 

"Szacujemy, że liczba pokrzywdzonych w tej sprawie jest nawet dziesięciokrotnie większa. W ramach toczącego się śledztwa planowane są dalsze czynności w Polsce i za granicą. Apelujemy też o kontakt do innych poszkodowanych firm, które jeszcze nie zgłosiły się na policję" - powiedział w piątek PAP rzecznik śląskiej policji podinspektor Andrzej Gąska.

Według ustaleń śledztwa, przestępczy proceder trwał ponad 2,5 roku - od połowy 2010 r. Firma oferująca domeny internetowe zatrudniała konsultantów (część z nich na czarno) w centrach obsługi telefonicznej w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie. Obdzwaniali oni firmy w całej Polsce, oferując imzakup domen np. z nazwą danej firmy czy nazwiskiem właściciela. Także telefonicznie zawierano umowy.

 

 

"Gdy umowa - już obowiązująca - docierała w formie papierowej do danej firmy, okazywało się, że przedmiotem umowy jest nie jedna, a kilka różnych domen, zawierających np. nazwę firmy z końcówkami pl, org, eu i innymi. Tym samym kwota do zapłacenia - wbrew intencji zawierającego umowę - była kilkakrotnie większa niż w przypadku jednej domeny" - wyjaśnił rzecznik.

Policjanci ustalili, że nieuczciwy sprzedawca prawie natychmiast przekazywał niezapłacone przez oszukane podmioty faktury do firmy windykacyjnej, a ta wszczynała egzekucję pieniędzy. Średnio każda z firm, które dotychczas zgłosiły przestępstwo na policję, straciła ok. 2 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą policjanci ze Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach[/background], pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej. W ostatnim czasie policjanci weszli do siedzib firmy i zajęli ponad 50 komputerów oraz kilkadziesiąt nośników pamięci, wykorzystywanych w przestępczej działalności byli zatrudnieni na czarno, z naruszeniem praw pracowniczych. Również osoby poszkodowane w ten sposób proszone są o kontakt z policją.

Zarówno przedstawiciele oszukanych firm, jak i poszkodowani telemarketerzy, powinni dzwonić na numer telefonu śląskiej komendy policji:

 

 

http://biznes.onet.pl/tysiace-firm-oszukanych-przy-zakupie-domen-interne,,5410002,1,news-detal

Edited by mabien

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dostałem kiedyś taki telefon. Młoda dziewczyna, miłym głosem, choć lekko drgającym, wskazującym na nienajlepsze przygotowanie do rozmowy, starała się mnie zachęcić do zakupu domeny, takiej samej jak mojej firmy, tylko z inną końcówką. Twierdziła, że zgłosił się do nich człowiek, który chciał ja zarejestrować dla siebie, ale oni uważają, że to nieuczciwe działanie i proponują pierwokup mi - prawowitemu, potencjalnemu właścicielowi za bagatela 300 zł. Ależ było ubaw :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy znów z całej historii przedsiębiorcy zapamiętają tylko "kupując domenę za ponad 50zł staję się ofiarą oszustwa".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja tam dostaje ostatnio maile z USA, że mają moją [byłą] domenę .com i żebym ją od nich kupił (oczywiście za kilkaset dolarów na 10 lat niby).

Rzeczywiście, sprawdzam, kwestia dotyczy wygasłej domeny .com, tyle że ona cały czas wolna.

Innym razem bardziej cwana oferta, na przedłużenie mojej domeny .com, którą rzeczywiście mam w portfolio cały czas, tyle że ja oczywiście jestem świadomy w jakiej firmie mam domeny .com i kiedy ją odnowić. No ale mimo to jak tylko widze taki mail, to mi ciśnienie trochę skacze.Bardziej zapewne osobom, które mają jedną domenę firmową i nie mają pojęcia o domainingu.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy znów z całej historii przedsiębiorcy zapamiętają tylko "kupując domenę za ponad 50zł staję się ofiarą oszustwa".

 

Wcale bym sie nie zdziwil jakby jakis polityk wymyslil ze domen nie mozna sprzedawac za wiecej niz za cene rejestracji, np. tak jak jest z biletami :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niezła akcja:

 

Oszuści wpadli, gdy ponad 70 policjantów weszło jednocześnie do ich biur w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie. Tylko na Śląsku funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zarekwirowali ponad pół setki komputerów i nośników pamięci, z których korzystano przy popełnianiu przestępstwa.
:blink::o:wacko:

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13347986,Tysiace_oszukanych__milion_strat__Policja_ciagle_szuka.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×