Jump to content
maryuse

"Ciasteczka" - info (od dzisiaj) to prawny obowiązek

Recommended Posts

W związku z nowelizacją Prawa Telekomunikacyjnego od 22 marca 2013 roku serwisy internetowe powinny poinformować użytkownika o stosowaniu plików
cookies.

Więcej na wszystkoociasteczkach.pl

 

Dla mnie to kolejna "byzydura" ale zawsze karami można podreperować chore budżety zniewolonych państw i doprowadzić do upadłości dobrze rokujące pomysły internetowe.

Edited by maryuse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli co nask będzie zasypywany wnioskami o ujawnienie danych abonenta domeny? Czy raczej jako kierunek obiorą sobie hostingodawców? Bo przecież gro stron to hobbystyczne blogi, czy strony bez podanych danych firmowych na które mogą się połaszczyć coniektóre kancelarie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W wielu serwisach pliki cookie nie są wykorzystywane także obowiązek zamieszczania takiej informacji w każdym serwisie jest bezzasadne.

 

Zawsze mogą wymusić wtyczkę do przeglądarek i wejście na każdą stronę będzie poprzedzała informacja o plikach cookie tylko, że nie jest to w interesie ustawodawcy bo nie miałby za co karać obywateli.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

W wielu serwisach pliki cookie nie są wykorzystywane także obowiązek zamieszczania takiej informacji w każdym serwisie jest bezzasadne.

 

Zawsze mogą wymusić wtyczkę do przeglądarek i wejście na każdą stronę będzie poprzedzała informacja o plikach cookie tylko, że nie jest to w interesie ustawodawcy bo nie miałby za co karać obywateli.

bo do dotyczy stron które ich używają :) po co miałbyś informować że strona korzysta z ciasteczek jeśli nie korzysta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zobaczyłem sobie w .de portale typu onet, czy różne gazety i oczywiście nie mają one takich debilnych banerów, polska musi być zawsze w przodzie unii w takich kwestiach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zobaczyłem sobie w .de portale typu onet, czy różne gazety i oczywiście nie mają one takich debilnych banerów, polska musi być zawsze w przodzie unii w takich kwestiach.

Kwestia czasu. Jest to wymysł KE, a nie polskiego rządu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wchodzę na google.pl i nie zostałem poinformowany o tym ze używają ciasteczek.

Gdzie można to zgłosić?

 

Oczywiście localStorage* można już stosować bez obaw :)

 

*localStorage - daje te same możliwości co ciasteczka, pod warunkiem że jest włączony JavaScript

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zobaczyłem sobie w .de portale typu onet, czy różne gazety i oczywiście nie mają one takich debilnych banerów, polska musi być zawsze w przodzie unii w takich kwestiach.

 

Ale mają za to mnóstwo innych debilnych rozwiązań. Jeszcze niedawo niezwykle popularne były pop-outy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bo do dotyczy stron które ich używają :) po co miałbyś informować że strona korzysta z ciasteczek jeśli nie korzysta?

Bo znając życie i ustawodawców (bądź interpretatorów ustaw) to właściciel lub administrator będzie musiał udowadniać, że serwis nie korzysta z cookie a nie odwrotnie :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy praktycznie każdy serwis powinien zamieścić info o cookies. Przeglądając nasze serwisy, użytkownik może dostać ciasteczka serwisów współpracujących (google analytics, facebook) oraz cookies sesyjne.

 

Tylko pytanie dlaczego ustawa nie została nałożona na właścicieli przeglądarek internetowych tylko serwisy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.chip.pl/news/wydarzenia/prawo-i-polityka/2013/03/pliki-cookies-2013-wazne-zmiany-dla-wszystkich-sklepow-i-serwisow-internetowych

Pliki cookies – ważne zmiany dla wszystkich sklepów i serwisów internetowych

 

 

Za ewentualne opóźnienia grożą przedsiębiorcom dotkliwe kary w wysokości nawet 3 proc. przychodów za zeszły rok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem, że wystarczy informacja o ciasteczkach na podstronie Polityki Prywatności i link do tej podstrony w stopce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czytałem, że wystarczy informacja o ciasteczkach na podstronie Polityki Prywatności i link do tej podstrony w stopce.

Coś w tym jest, zobacz na home.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

Ale właściwie kogo dotyczy obowiązek informowania o ciastkach? Co w przypadku jeśli jestem przedsiębiorcą z europy, a strony są utrzymywane np w usa, rosji albo w jakiś egzotycznych krajach? Przecież nikt nie wymusi nakazu informowania o cookies na całym świecie albo nie zablokuje stron hostowanych poza unią europejską, które nie maja komunikatów.


Pozdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm a mnie zastanawia, czy trzeba wywalać te okienka/informacje wszędzie, czy tylko wystarczy mieć dedykowaną podstronę o polityce prywatności (z linkiem do niej w stopce na każdej stronie) z opisem po co wykorzystywane są cookies i checkbox do wyłączenia cookies, jeśli ktoś nie chce być śledzony?

 

Przecież te oczoje*ne okienka/wyskakujące informacje są tak wkurzające, że odechciewa się czasami buszować po necie. Żeby wyskakiwały tylko raz, to pół biedy, ale bywa tak, że po kilku godzinach/dniach, na niektórych stronach ponownie wyskakuje ten komunikat.

 

A już całkowicie niezrozumiała jest ta ustawa wobec osób świadomych, które czyszczą sobie historię, bądź mają wyłączone cookies na sztywno w przeglądarce. Zamiast pomóc, całe to ustrojstwo tylko napędzi pacjentów psychiatrom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A już całkowicie niezrozumiała jest ta ustawa wobec osób świadomych, które czyszczą sobie historię, bądź mają wyłączone cookies na sztywno w przeglądarce. Zamiast pomóc, całe to ustrojstwo tylko napędzi pacjentów psychiatrom!

Dokładnie, mam ustawione czyszczenie i cały czas mi ostrzeżenia wyskakują. Ciekawe jest też to, że jeżeli ktoś nie wyrazi zgody danej stronie na zapisywanie cookies to nie ma możliwości szybko i automatycznie zapisać informacji, że dany użytkownik był już o to pytany i nie wyraził zgody. ;) W związku z tym na takich stronach ostrzeżenia pojawiają się przy każdej wizycie (niektóre na pół ekranu :wacko:)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Ale właściwie kogo dotyczy obowiązek informowania o ciastkach? Co w przypadku jeśli jestem przedsiębiorcą z europy, a strony są utrzymywane np w usa, rosji albo w jakiś egzotycznych krajach? Przecież nikt nie wymusi nakazu informowania o cookies na całym świecie albo nie zablokuje stron hostowanych poza unią europejską, które nie maja komunikatów.

 

 

Pozdr.

 

 

Jeśli wklejenie na stronie kilku linijek kodu może zagrażać twojemu "byznesowi" choćby był on zlokalizowany na Księżycu, to lepiej zamknąć interes. To jest naprawdę aż tak wielki problem, żeby wkleić ten kod?

 

osobiście też bym wolał, żeby KE zamiast kazac wyświetlać informacje o ciasteczkach na milionach stron, wzięła się np za takie korporacje jak Google, które w kwestii polityki prywatności jak coś jest nie tak, to w Europie nawet nie mozna zadzwonić do nikogo, żeby ich zmusić, żeby była normalna "obsługa klienta", a nie wymigiwanie się podleganiem pod jurysdykcję USA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Jeśli wklejenie na stronie kilku linijek kodu może zagrażać twojemu "byznesowi" choćby był on zlokalizowany na Księżycu, to lepiej zamknąć interes. To jest naprawdę aż tak wielki problem, żeby wkleić ten kod?

 

osobiście też bym wolał, żeby KE zamiast kazac wyświetlać informacje o ciasteczkach na milionach stron, wzięła się np za takie korporacje jak Google, które w kwestii polityki prywatności jak coś jest nie tak, to w Europie nawet nie mozna zadzwonić do nikogo, żeby ich zmusić, żeby była normalna "obsługa klienta", a nie wymigiwanie się podleganiem pod jurysdykcję USA.

Jak KE zechce się, byś wklejał na każdej stronie logo/flagę EU, to też będziesz taki rad? Jak nakażą Ci robić strony o wysokim kontrascie, by ociemniali mogli się poruszać po necie, to też krzykniesz: hurra??!! [1] Ten powyższy przepis jest głupszy niż krzywizna ogórka czy zmiana ślimaka w rybę, bo o ile tamte debilizmy chroniły określone łowiska i rynki, o tyle w tym przypadku utrudnia, zamiast ułatwiać. Byłoby to ok, gdyby przeglądarki nie pozwalały na wyłączenie cookies, ale coraz więcej przeglądarek ma tryby prywatne, które uruchamia się dosłownie JEDNYM kliknięciem myszki. Komu to ma zatem służyć? To jest tak samo potrzebne, jak cyna bezołowiowa...

 

Problemu by też nie było, gdyby zostało to w jakiś sposób ustandaryzowane, ale na razie to mało kto wie, jak w ogóle to ma wyglądać, przez co powstają babole niejednokrotnie na całą stronę, włączające się wielokrotnie, pomimo kliknięcia na akceptację cookies.

 

1) Swoją drogą, zajmują się wkurzaniem ludzi, ale nie zatroszczyli się właśnie o niepełnosprawnych. Nawet wielkie firmy, pomimo standardów nie mają odpowiedników swoich stron dla niepełnosprawnych... Byłbym bardziej za tym, a nie jakieś kretynizmy, które można było zrzucić na producentów przeglądarek, a nie na twórców treści...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojawiły się spam-oferty w związku z cookies.

Kilka linijek z ustawy, obowiązek informacji, pomoc we wdrożeniu, sankcje.

 

Zamiast tych "porąbanych" informacji (dodajmy, że nie ustandaryzowanych) winien być znaczek czy info w stopce i tyle.

Kto chce to widzi, wie i wybiera.

 

Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że ktoś kto zobaczy, że strona wykorzystuje ciasteczka zrezygnuje z jej przeglądania.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×