Jump to content
Geekboy68k

Jak z punktu widzenia technicznego działa przechwytywanie domeny? [pytanie początkującego]

Recommended Posts

Cześć,

Nęka moją głowę jedno pytanie - jak z punktu widzenia technicznego działa przechwytywanie domeny?

Załóżmy, że domena dns.pl wygasa. Jest nią zainteresowanych dwóch użytkowników - pan Janek i pan Czesiek. Pan Janek korzysta z usług przechwytywarki Premium, ten drugi - AfterMarket. Obaj zlecają przechwycenie tejże.

Rozumiem, że działa tu zasada kto pierwszy, ten lepszy. Tylko właśnie - czy w momencie złożenia zlecenia na przechwycenie przez użytkownika, przechwytywarka przesyła do NASK informację o chęci przejęcia takiej domeny gdy wyjdzie ona z postępowania wyjaśniającego - i jeżeli zgłosi się więcej niż jeden portal tego typu, to adres trafia do tego, który przesłał zgłoszenie pierwszy? Czy może opcja druga - wszystko zależy od tego jak szybkie są serwery danej przechwytywarki?

 

Sprawa zaintrygowała mnie, gdyż nie znalazłem w bazie AfterMarketu wygasającej domeny, którą przed chwilą dodałem do przechwycenia na Premium.pl.

 

Pozdrawiam.

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tylko właśnie - czy w momencie złożenia zlecenia na przechwycenie przez użytkownika, przechwytywarka przesyła do NASK informację o chęci przejęcia takiej domeny gdy wyjdzie ona z postępowania wyjaśniającego - i jeżeli zgłosi się więcej niż jeden portal tego typu, to adres trafia do tego, który przesłał zgłoszenie pierwszy? Czy może opcja druga - wszystko zależy od tego jak szybkie są serwery danej przechwytywarki?

 

Nic nie jest wysyłane do NASK kiedy dodasz domenę do przechwycenia w jakimś serwisie. Serwis przechwytujący zbiera wtedy tylko wewnętrznie zamówienia od swoich klientów dla przeprowadzenia aukcji (na którą trafi domena jeśli zostanie przechwycona, a zleci taką usługę więcej niż jedna osoba).

 

Opcja druga. Przechwytywanie działa tak, że w sekundzie, a nawet ułamku sekundy, w którym domena ma się zwolnić serwis przechwytujący wysyła jedną lub kilka komend rezerwacji / rejestracji danej domeny do NASK-u i ten serwis, który zrobi to najszybciej wygrywa i przechwytuje domenę.

 

 

Sprawa zaintrygowała mnie, gdyż nie znalazłem w bazie AfterMarketu wygasającej domeny, którą przed chwilą dodałem do przechwycenia na Premium.pl.

 

Wyszukiwarka na AM jest skopana - to jest powodem. Przykładowo jak wpiszesz tam w tej ichniejszej wyszukiwarce, która jest pod adresem https://www.aftermarket.pl/deletedcats.php nazwę domeny biurohandlowe.pl (jakaś losowo wybrana jedna z wygasających teraz domen) to masz brak wyników, ale jak wpiszesz samo biurohandlowe to wyniki znajdziesz. ;) Trzeba tam wpisywać nazwę domeny bez końcówki, bo inaczej nie działa. :)

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za rozjaśnienie :)

Rozumiem więc, że z technicznego punktu widzenia opłacalnym jest wrzucanie jednego adresu do dwóch przechwytywarek (o ile rzeczywiście jest on coś wart)?

Edited by Geekboy68k

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem więc, że z technicznego punktu widzenia opłacalnym jest wrzucanie jednego adresu do dwóch przechwytywarek (o ile rzeczywiście jest on coś wart)?

 

Jeśli na komuś bardzo zależy na domenie to nie do dwóch, a do trzech - AM, premium.pl i AZ.pl. AZ.pl też bardzo dobrze łapie domeny.

 

Ponieważ tylko te trzy serwisy łapią domeny na zamówienie to po dodaniu do wszystkich trzech serwisów prawdopodobieństwo przechwycenia dla siebie jakiejś domeny jest bardzo wysokie i w wypadku wygaśnięcia danej domeny (bo może ona być w każdej chwili przedłużona) zbliża się mocno do 100 %.

Edited by thomaso
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja się dołączę, bom też początkujący - a co w takim razie z całymi listami domen "usunietych" - część ma wysoki PR - można sobie je od tak przechwycić w takim aftermarket.pl?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A co w przypadku gdy dana przechwytywarka nie bedzie najszybsza i to nie nasza opcja zostanie zrealizowana? Czy opłata za zakup opcji jest wtedy zwracana, czy moze jest to wpisane w ryzyko takiej inwestycji i przepada?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mieszasz pojęcia. Opcja a zwykłe przechwycenie domeny to dwie różne rzeczy.

1. Opcja - wykupujesz ją na 3 lata za kwotę ok. 30 zł. Jeśli w ciągu 3 lat domena wygaśnie to jest automatycznie dla Ciebie zarezerwowana, jeśli domena nie wygaśnie w przeciągu 3 lat to pieniądze zapłacone za opcję nie są zwracane, przepadają.

2. Zwykłe przechwycenie domeny - zlecasz w serwisie przechwytującym i płacisz tylko za skuteczne przechwycenie domeny lub wygranie aukcji. Jeśli domena nie zostanie przechwycona lub nie wygrasz aukcji to nie zapłacisz ani złotówki.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla pełnego zrozumienia warto podkreślić, że tylko jedna osoba może zmaówić opcję na daną domenę. Nie może więc zralizować się "nie nasza opcja".

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Zwykłe przechwycenie domeny - zlecasz w serwisie przechwytującym i płacisz tylko za skuteczne przechwycenie domeny lub wygranie aukcji. Jeśli domena nie zostanie przechwycona lub nie wygrasz aukcji to nie zapłacisz ani złotówki.

Jeszcze tylko tytułem uzupełnienia, w AZ.pl konta niezweryfikowane, czyli zazwyczaj nowe, na których nie dokonano jeszcze operacji na minimum 50 zł, za dodanie domeny do przechwycenia muszą zapłacic z góry, a dopiero potem, jeśli domena nie zostanie przechwycona, opłata jest zwracana na saldo panelu (i można np. wykorzystać pieniądze na inne usługi lub wypłacić sobie na konto). Konta zweryfikowane w AZ.pl - zamawia się przechwycenie i płaci dopiero po skutecznym przechwyceniu. W AM czy Premium takich obostrzeń nie ma. Jest tylko system post-paid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×