Jump to content
DD

Top 300 stron internetowych w Polsce

Recommended Posts

Ciekawe zestawienie najpopularniejszych stron w Polsce.

 

Wśród nich znalazły się też serwisy rejestratorów domen: home.pl (89) i nazwa.pl (214).

 

W czołówce jest też sporo serwisów na domenach generycznych:

 

 

9. gazeta.pl
15. dobreprogramy.pl
18. gry.pl
24. money.pl
26. elektroda.pl
27. tablica.pl
34. fakt.pl
39. vod.pl
41. naszemiasto.pl
43. sciaga.pl

 

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/top-300-stron-internetowych-w-polsce

 

DD

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za info :) bardzo ciekawa lektura. 247 dla vivus.pl budzi mój niepokój bo oznacza, że problemy finansowe Polaków rosną. Jednocześnie widać duży wpływ reklamy w telewizji na nasz rynek. Jak również pozycja 153 zalando.pl podkreśla znaczenie reklamy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

czołówce jest też sporo serwisów na domenach generycznych:

 

39. vod.pl

Generycznych powiadasz ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że VoD.pl można uznać za domenę generyczną, tak samo jak sms.pl

Trochę odbiegamy od tematu ale w Twoim toku myślenia wszystkie skrótowce to domeny generyczne czy tylko wybrane ?

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę odbiegamy od tematu ale w Twoim toku myślenia wszystkie skrótowce to domeny generyczne czy tylko wybrane ?

tylko wybrane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę odbiegamy od tematu ale w Twoim toku myślenia wszystkie skrótowce to domeny generyczne czy tylko wybrane ?

 

 

 

 

Moim skromnym zdaniem Jacku termin generycznych skrótowców jest bardzo płynny.

 

To co w tej chwili jest tylko zwykłym skrótowcem wcale nie znaczy, że za x lat zostanie powszechnie używanym zwrotem. Tutaj bardzo dobry przykład podał doggy - sms.

Zwykły skrót od short message jest teraz rozpoznawalny chyba dla większości osób mających styczność z telefonią komórkową.

 

Tak samo zwrot VOD za chwil parę (zauważ, że właśnie odchodzi u nas do lamusa telewizja naziemna, a co za tym idzie w przypadku telewizji cyfrowej zwrot ten może nabierać coraz to większego znaczenia) stanie się również skrótem tak powszechnym jak sms, a chyba zgodzisz się ze mną, że taki SMS to już raczej generyk? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... chyba zgodzisz się ze mną, że taki SMS to już raczej generyk? :)

Ze wskazaniem na "raczej" i synonimy czyli: "nieco", "trochę" a więc nie podpisuję się pod tym bo podobnie jak "prawie" robi to wielką różnicę.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasne, że to generyk, tak samo Facebook.com i inne, których nie wymienił Daniel. Kangur masz jakąś swoją definicję generyków?

Nie zaliczam Facebook.com do generyków, podobnie jak nie zaliczam do nich Allegro.pl czy chomikuj.pl. Aczkolwiek granica nie jest tutaj bardzo ostra i jest to kwestia terminologii, co zaliczymy a co nie. vod.pl to dla mnie natomiast czysty generyk. Gdyby stał tam serwis zupełnie nie związany z "video on demand" - wtedy nie byłby generykiem. Ważne jest jak generyk jest używany. Gdyby pod domeną orange.pl znajdował się serwis importera pomarańczy, to też można byłoby zaliczyć tę domenę do generyków.

 

Natomiast ogólnie nie to jest w tym przypadku najistotniejsze co jest a co nie jest generykiem. Lista jest ciekawa, bo pokazuje jakie serwisy są obecnie popularne w Polsce.

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kangur masz jakąś swoją definicję generyków?

Dla mnie generykami nie są skrótowce. Ani vod ani sms ani html ani hwdp.

 

Za domeny generyczne uważam przede wszystkim rzeczowniki

samodzielna składniowo i semantycznie odmienna część mowy nazywająca rzeczy, obiekty, miejsca, osoby, rośliny, zwierzęta, zjawiska, pojęcia abstrakcyjne

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za domeny generyczne uważam przede wszystkim rzeczowniki

 

Domenami generycznymi są głównie domeny określające istniejące przedmioty, branże, miejsca, usługi, dziedziny itd.

 

Wideo na życzenie (skrót VoD lub VOD; ang. Video on Demand - wideo na żądanie), pot. także oglądanie na żądanie — usługa zezwalająca na oglądanie nadawanego materiału filmowego.

 

SMS (ang. Short Message Service) – usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w cyfrowych sieciach telefonii komórkowej.

 

SMS.pl i VOD.pl to domeny określające tak samo usługi jak np. wynajem.pl czy czarter.pl, więc to też będą domeny generyczne, podobnie jak by nimi były wersje nieskrócone np. wideonazadanie.pl byłaby też domeną generyczną.

 

A pierwszy przykład z brzegu topowej domeny generycznej, która nie jest rzeczownikiem, a przymiotnikiem to chociażby angielski.pl czy niemiecki.pl, więc to też nie jest reguła, że dobra domena generyczna musi być koniecznie rzeczownikiem. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam Daniel :)

Domenami generycznymi są głównie domeny określające istniejące przedmioty, branże, miejsca, usługi, dziedziny itd.
A pierwszy przykład z brzegu topowej domeny generycznej, która nie jest rzeczownikiem, a przymiotnikiem to chociażby angielski.pl czy niemiecki.pl

Nie mam nic przeciwko temu by do domen generycznych zaliczyć nazwy usług. Wynajem i czarter to także rzeczowniki.

Niemiecki i angielski nie są same w sobie tak bardzo wartościowe jako przymiotnik tylko jako ... rzeczownik. Bo wartość nadaje im domyślny rzeczownik ( podmiot ): język ( niemiecki, angielski ).

 

Jeżeli ktoś chce inwestować w skrótowce uznając, że to generyki, to ja go nie będę od tego odciągał.

Nawet podpowiem ze dwa wolne akronimy :)

mzdszprarsipflz

NIIOMTPLABOPARMBETZHELBETRABSBOMONIMONKONOTDTEKHSTROMONT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niemiecki i angielski nie są same w sobie tak bardzo wartościowe jako przymiotnik tylko jako ... rzeczownik. Bo wartość nadaje im domyślny rzeczownik ( podmiot ): język ( niemiecki, angielski ).

 

W sumie racja - rzeczywiście samo się "dopisuje" w myślach to słowo język. :)

 

Gdybym ja miał wyrazić swoją opinię to dla mnie z kolei domenami generycznymi nie są z powyższej listy dobreprogramy.pl i naszemiasto.pl. Ile osób tyle zdań na temat generycznych domen. ;-) Dysputy na temat czy domena jest generyczna czy nie można pewnie prowadzić godzinami, ale dla klienta końcowego to z reguły nie ma żadnego znaczenia czy jest ona "generyczna" - jeśli chodzi o decyzję na temat zakupu danej nazwy tylko czy będzie łatwa do skojarzenia, zapamiętania czy na brand. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

dybym ja miał wyrazić swoją opinię to dla mnie z kolei domenami generycznymi nie są z powyższej listy dobreprogramy.pl i naszemiasto.pl. Ile osób tyle zdań na temat generycznych domen. ;-) Dysputy na temat czy domena jest generyczna czy nie można pewnie prowadzić godzinami, ale dla klienta końcowego to z reguły nie ma żadnego znaczenia czy jest ona "generyczna" ........

 

Bo to są multigeneryki albo wielogeneryki jak kto woli ;)

Tablica.pl po zmianie z szerloka ciągle na fali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SMS.pl i VOD.pl to domeny określające tak samo usługi jak np. wynajem.pl czy czarter.pl, więc to też będą domeny generyczne, podobnie jak by nimi były wersje nieskrócone np. wideonazadanie.pl byłaby też domeną generyczną.

 

A pierwszy przykład z brzegu topowej domeny generycznej, która nie jest rzeczownikiem, a przymiotnikiem to chociażby angielski.pl czy niemiecki.pl, więc to też nie jest reguła, że dobra domena generyczna musi być koniecznie rzeczownikiem. :)

thomaso rozpędziłeś się trochę szczególnie z videonazadanie.pl :huh:

ani vod ani sms nie jest wg mnie domeną generyczną

jeżeli my nie potrafimy określić co jest domeną generyczną nie ma się co dziwić nowicjuszom

teraz już wiem dlaczego w dziale ogłoszenia "kupię domenę generyczną"

otrzymujemy oferty typu jajaonline.pl :D

moja definicja generycznej jest zbliżona do kangurowej :P (podkreślam moja)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edit, przeczytaj sobie ten wpis od (moim zdaniem) bardzo dobrego specjalisty od rynku domen, który również potwierdza takie stanowisko jak moje:

http://di.pl/topic/93280-grydladziecipl/?view=findpost&p=548529

Zwrot "gry dla dzieci" to okreslenie glowne dla ktorego nie ma alternatywy.
To wlasnie robi wartosc domeny. Jedyna alternatywa do tego okreslenia, ktora
nie jest gorsza od okreslenia "gry dla dzieci" to gry.pl.

Pomimo, iz to sa trzy wyrazy nalezy widziec ta nazwe jak domene jednowyrazowa,
poniewaz w jezyku Polskim nie ma krotszej formy tego samego znaczenia. To jest
duza zmylka dla wszystkich, ktorzy probuja okreslic wartosc domeny.

 

Domena grydladzieci.pl była akurat domeną generyczną, a jej cena sprzedaży dobitnie to podkreśliła. Podobnie jest z VOD.pl czy SMS.pl - nie znajdziesz żadnego skrótowca będącego alternatywą dla usługi VOD czy SMS, więc siłą rzeczy takie skrótowce są to też domeny generyczne. Jeśli chodzi o wideonazadanie.pl to czemu nie miałaby być ona domeną generyczną jeśli określa "wideo na żądanie" i jest to konkretna usługa - w taki sposób właśnie nazwana i nie nazwiesz jej inaczej? Ewentualnie można by ją nazwać "wideo na życzenie", ale w tym przypadku podobnie jak z samochod.pl i auto.pl obie nazwy wideonazadanie.pl i wideonazyczenie.pl funkcjonują jednocześnie i obie będą generyczne - wystarczy sprawdzić abonenta obu tych domen wideonazadanie.pl i wideonazyczenie.pl, którym jest TP S.A. Czy tak duża firma zawracałaby sobie głowę przejęciem takich domen gdyby nie były generyczne? ;-)

Jest to w zupełnej opozycji do domen niegenerycznych, takich jak:
dobreprogramy.pl (bo możesz znaleźć pełno zamienników - doskonaleprogramy.pl, fajneprogramy.pl, znakomiteprogramy.pl, rewelacyjneprogramy.pl itd.)
naszemiasto.pl (bo możesz znaleźć pełno zamienników typu mojemiasto.pl, twojemiasto.pl, waszemiasto.pl itd.)

 

Za to programy.pl i miasto.pl byłyby już domenami generycznymi. To jest oczywiście mój punkt widzenia na tę sprawę, ale poparty też lekturą zagranicznych serwisów i forów dotyczących domen, gdzie również taka definicja generycznej / niegenerycznej domeny jest stosowana. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam ten watek

ale gdzie deli napisał, że grydladzieci.pl to domena generyczna?

napisał tylko, że dla niej nie ma alternatywy i przyznaję została dobrze sprzedana,

ale nie to jest definicją generycznej

Share this post


Link to post
Share on other sites

ale gdzie deli napisał, że grydladzieci.pl to domena generyczna?

 

Nie napisał, więc teraz można się zastanawiać z kolei czy grydladzieci.pl jest domeną generyczną czy nie. :P Moim zdaniem jest, bo wyczerpuje definicję, ale też uważam, że dyskusja na temat generycznych domen jest tu trochę zejściem z tematu jakim był ranking stron. :)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domena grydladzieci.pl była akurat domeną generyczną, a jej cena sprzedaży dobitnie to podkreśliła. Podobnie jest z VOD.pl czy SMS.pl - nie znajdziesz żadnego skrótowca będącego alternatywą dla usługi VOD czy SMS, więc siłą rzeczy takie skrótowce są to też domeny generyczne

Nie mieszajmy dwóch różnych systemów walutowych :)

To, że domena osiągnęła wysoką cenę wcale nie musi oznaczać, że jest to domena generyczna.

I vice versa - to, że domena jest generyczna wcale nie gwarantuje jej osiągnięcia wysokiej ceny.

 

Gry.pl jest trzyliterową domeną generyczną i przy okazji domeną premium.

Ale już np. domeny gps.pl nie należy zaliczać do domen generycznych lecz do skrótowców ( akronimów ) co nie zmienia faktu, że też jest 3-literowa i również można zaliczyć ją do domen premium.

 

edit: Wydaje mi się, że należałoby wydzielić z tego wątku dyskusję o domenach generycznych i przerzucić ją do nowego wątku "Definicja domeny generycznej".

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

generyki:

sms

vod

allegro - domena generyczna nie przestaje być generycząną jeżeli zostaje wykorzystana niezgodnie ze swoim domyślnym przeznaczeniem

orange - j.w.

 

nie generyki:

dobreprogramy

naszemiasto

Facebook

 

Jeżeli słowo "generyk" byłoby tożsame ze słowem rzeczownik to jaki sens byłoby tworzenia i używania słowa generyk? Wówczas domeny generyczne nazywalibyśmy domenami rzeczownikowymi. Wg mnie skróty i skrótowce to jak najbardziej generyki ponieważ są to krótsze i jednoznaczne zapisy danej grupy produktów/usług, które stanowią odrębną grupę ze względu na swoje obiektywnie stwierdzalne cechy, a nie ze względu na ich indywidualną ocenę.

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli słowo "generyk" byłoby tożsame ze słowem rzeczownik to jaki sens byłoby tworzenia i używania słowa generyk? Wówczas domeny generyczne nazywalibyśmy domenami rzeczownikowymi.

Domeny generyczne prawdopodobnie nazywalibyśmy rzeczownikowymi lub używalibyśmy jeszcze innej nazwy gdyby tak zostały nazwane przez resztę świata i przetłumaczone na język polski.

My mówimy "domena generyczna" ( nawet nie mówimy ogólna, rodzajowa ) bo na świecie mówi się "generic domain"

 

A generic domain name may sometimes define an entire category of business that a company is involved in, rather than being the name of the company. Some examples of generic names include books.com, music.com, travel.com and art.com. Companies have created successful brands based on a generic name, and such generic domain names tend to be very valuable.

 

Wg mnie skróty i skrótowce to jak najbardziej generyki ponieważ są to krótsze i jednoznaczne zapisy danej grupy produktów/usług, które stanowią odrębną grupę ze względu na swoje obiektywnie stwierdzalne cechy, a nie ze względu na ich indywidualną ocenę.

Widzę, że poszedłeś o krok dalej i nawet skróty nazwałeś generykami.

Odważnie - coraz więcej generyków wolnych można dzięki takiej teorii odkryć ;)

Podaję kilka skrótów używanych w Wikisłowniku:

akust.

antrop.

bezosob.

Edited by Kangur
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domeny generyczne prawdopodobnie nazywalibyśmy rzeczownikowymi lub używalibyśmy jeszcze innej nazwy gdyby tak zostały nazwane przez resztę świata i przetłumaczone na język polski.

My mówimy "domena generyczna" ( nawet nie mówimy ogólna, rodzajowa ) bo na świecie mówi się "generic domain"

 

 

Widzę, że poszedłeś o krok dalej i nawet skróty nazwałeś generykami.

Odważnie - coraz więcej generyków wolnych można dzięki takiej teorii odkryć ;)

Podaję kilka skrótów używanych w Wikisłowniku:

akust.

antrop.

bezosob.

Fakt, że domena jest generyczna, nie oznacza wcale że taka domena jest wartościowa. Rozumiem, że dla Ciebie liczą się się jedynie rzeczowniki w domenach jak np. bezosobowy.pl, albo abazyński.pl, a takimi skrótami jak agro.pl lub med.pl gardzisz z zasady. ;)

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że dla Ciebie liczą się się jedynie rzeczowniki w domenach jak np. bezosobowy.pl, albo abazyński.pl, a takimi skrótami jak agro.pl lub med.pl gardzisz z zasady. ;)

Źle rozumiesz. Nie ma w tej dyskusji znaczenia jakie domeny liczą się dla mnie i czy są to tylko generyki ?

Pisałem w tym poście, że czym innym jest domena generyczna a czym innym domena premium, która również może być wartościowa choć nie musi być generykiem.

Chociażby jednoliterowa lub któraś podana wyżej przez Ciebie ( med.pl, agro.pl )

 

Nie będę uważał, że każda wartościowa domena jest domeną generyczną.

Analogicznie nie twierdzę też, że każda ładna kobieta jest Polką ani, że każda Polka jest ładna :)

Edited by Kangur
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Źle rozumiesz. Nie ma w tej dyskusji znaczenia jakie domeny liczą się dla mnie i czy są to tylko generyki ?

Pisałem w tym poście, że czym innym jest domena generyczna a czym innym domena premium, która również może być wartościowa choć nie musi być generykiem.

Chociażby jednoliterowa lub któraś podana wyżej przez Ciebie ( med.pl, agro.pl )

 

Nie będę uważał, że każda wartościowa domena jest domeną generyczną.

Analogicznie nie twierdzę też, że każda ładna kobieta jest Polką ani, że każda Polka jest ładna :)

Rozumiem i czytałem Twój wcześniejszy post zgadzając się z nim, dlatego nie wiem po co napisałeś fragment, na który wyżej odpowiadałem. ;)

 

Wydaje mi się, że tracimy czas na tę dyskusję, dla mnie liczy się czy domena jest wartościowa, czy nie dlatego dalsze dywagacje zostawiam językoznawcom.

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×