Jump to content
DD

Top 300 stron internetowych w Polsce

Recommended Posts

Wydaje mi się, że tracimy czas na tę dyskusję, dla mnie liczy się czy domena jest wartościowa, czy nie dlatego dalsze dywagacje zostawiam językoznawcom.

Wątek zaczął się od top 300, dyskusja przerodziła się w zdefiniowanie pojęcia "domena generyczna" i dla mnie to nie był zmarnowany czas bo pozwolił przyjrzeć się i przeanalizować to pojęcie.

Może komuś to się przyda ...

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak się wczytuję w całą dyskusję nt. tego co jest domeną-generykiem i moja definicja pokrywa się generalnie z tym, co pisze Kangur z małym wyjątkiem, że nie muszą to być wyłącznie rzeczowniki, mogą to być również przymiotniki np. niebieski.pl, zielone.pl, czasowniki: czyścimy.pl, dostarczamy.pl, jednak oczywiście najważniejsze są rzeczowniki.

 

SMS.pl czy VOD.pl nie są moim zdaniem generykami, a jedynie skrótami. Gdyby byly generykami, byłyby nimi też PKP.pl, NLP.pl i inne tego typu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To teraz jeszcze jestem ciekaw Waszego zdania odnośnie TV.pl. Generyk czy nie generyk, oto jest pytanie ;)

 

DD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje zdanie znasz - ja będę szedł w zaparte, że TV to jest generyk, tak jak SMS. :) Nie przekonują mnie jednak do końca kontrargumenty.

 

Mogę się nawet podeprzeć autorytetem PWN - http://sjp.pwn.pl/slownik/2531438/TV. TV znajduje się w słowniku, więc to zwrot słownikowy, więc na 100% generyk. ;-)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kłócicie się zażarcie jakby kwestia generyków miała znaczenie do rozliczenia PITu a prawda jest taka, że przeciętny klient jest w temacie zielony jak wiosenna trawa i guzik go to obchodzi czy generyk czy też nie ;) Proponuję do definicji generyka przyjąć wielkość ruchu na domenie (generuje ruch albo nie) i finito. Po gadce :)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem już nie dyskutować bo wiem, że jest to jeden z tych tematów, gdzie nie dojdzie się na jakiegoś konsensusu, ale przypomniało mi się że kiedyś była już podobna dyskusja. Padł wówczas ciekawy przykład kontrowersyjnej domeny tanieloty*pl, nie zgadzałem się z apze który twierdził że to domena generyczna, ale być może byłem w błędzie.

 

Z jednej strony słowo tanie oddaje nasze subiektywne odczucia i z przekonaniem można powiedzieć, że takie domeny jak taniemikrofalowki*pl, albo taniemajtki*pl nie są generyczne, z drugiej natomiast strony tanie loty zaczynają już stanowić lub stanowią pewną część lotów, charakteryzującą się pewnymi, wspólnymi cechami, jak np. to że bilety trzeba samemu drukować lub tym, że nie podaje się darmowych posiłków.

 

Tak więc czy domena tanieloty*pl jest generykiem?

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam wrażenie, że mieszacie kilka pojęć.

 

Jeżeli analizuje się pojęcie "domena generyczna", to należy stwierdzić, że polskie określenie, to domena rodzajowa, a więc słowo "rodzaj" będzie tutaj kluczowe. Zgodnie z polskim słownikiem rodzaj to podstawowa jednostka systematyczna określająca gatunek, czyli w przeniesieniu na domeny będzie to kategoria podstawowa, główna, najwyższego poziomu. Koniecznie rzeczownik i koniecznie w mianowniku. Rodzaj bez znaczenia. Posłużę się tutaj przykładem. Domeną generyczną będą zarówno samolot.pl, bilet.pl i lot.pl (oczywiście ich l.mn też, ale tylko w mianowniku). Domeny typu grydladzieci.pl czy tanieloty.pl będą (jeżeli odnieść się do nauk przyrodniczych) domenami gatunkowymi, a więc dookreślającymi domenę generyczną. Dookreślenia będą najczęściej przymiotnikami, rzadziej rzeczownikami lub frazą, jak "dla dzieci".

 

Kolejnym pojęciem będą domeny słownikowe, a więc występujące w słowniku. I tak: wszystkie domeny generyczne będą słownikowymi, ale nie wszystkie słownikowe, będą generycznymi.

 

Określenie domena premium nie pochodzi z języka polskiego i ciężko znaleźć bezpośrednie tłumaczenie. Wydaje się, że najwłaściwsze będzie odwołanie się do tłumaczenia słowa premium jako słowa ażio. Idąc za tym tłumaczeniem, będzie to nic innego jak przewyżka nad ceną nominalną. Dlatego zakwalifikowanie danej domeny jako premium będzie zależało od danych okoliczności ekonomicznych dla sektora, którego domena dotyczy. Jeżeli więc domena posiada określoną wartość nominalną (a każda posiada jako towar obrotowy), wynikającą chociażby z faktu rejestracji, wieku, krótkości, czy bycia domeną generyczną, słownikową, gatunkową itd., to jeżeli w danych okolicznościach zachodzą przesłanki, które zwiększają jej wartość ponad nominalną (wzrost popularności danej usługi, technologii itd.) - mamy do czynienia z domeną premium. Wzrost oczywiście powinien być znaczny. Na chwilę obecną taką domeną będzie chociażby tanieloty.pl czy grydladzieci.pl. Ale jeżeli zajdą inne okoliczności, np. latanie samolotem ekonomicznie nie będzie popularne, to domena przestanie być premium.

 

Przywoływane tutaj vod.pl i sms.pl będą niczym innym jak domenami akronimami, które równocześnie są domenami premium. Ich rozwinięcia będą domenami gatunkowymi, a domenami generycznymi będą: wideo.pl i wiadomość.pl

 

Należy pamiętać, że dla domeny generycznej/ gatunkowej/ słownikowej/ akronimowej nie ma znaczenia rozszerzenie, a więc domenami generycznymi będą zarówno: samolot.pl jak i samolot.org czy samolot.waw.pl. Rozszerzenie natomiast będzie miało znaczenie dla określania domeny premium, jak i samej wartości nominalnej domeny.

 

PS. tv.pl jest domeną akronimową (i to nawet nie z języka polskiego, a od ang. television) i domeną premium. Domeną generyczną będzie telewizja.pl.

 

Można oczywiście bawić się w etymologię i analizować zmiany w katalogu domen generycznych, ale ogólnie mijałoby się to z celem, bo katalogi domen nigdy nie będą zamknięte, no chyba że domeny przestaną funkcjonować i pozostaną jako antyki :)

Edited by eresti.com
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

dziwi mnie takie zainteresowanie tym temat, fakt faktem jest on dosc istostny - ale kazdy domainer powinien znac http://www.alexa.com/ i tam jest takie zestawienie dostepne aktualizowane na codzien, a nie ze ktos napisal artykul na temat i nawet go nie czytalem ale juz na gole oko widze ze sa dane z alexy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dziwi mnie takie zainteresowanie tym temat, fakt faktem jest on dosc istostny - ale kazdy domainer powinien znac http://www.alexa.com/ i tam jest takie zestawienie dostepne aktualizowane na codzien, a nie ze ktos napisal artykul na temat i nawet go nie czytalem ale juz na gole oko widze ze sa dane z alexy.

Masz rację.

 

Jednak to nie jest zainteresowanie tematem, tylko TOTALNY OFFTOP :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To teraz jeszcze jestem ciekaw Waszego zdania odnośnie TV.pl. Generyk czy nie generyk, oto jest pytanie ;)

 

DD

 

 

TV, nawet pomimo że znajduje się w słowniku, nie jest moim zdaniem "czystą" polską domeną generyczną. Jest nią np. Telewizja.pl "Oglądasz telewizję". Jest to jednak domena premium o ogromnej wartości.

 

Edit: Zgadzam się całkowicie z Eresti.com i bardzo ciekawie wyjaśnił to na gruncie semantycznym. O to właśnie chodziło!

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kłócicie się zażarcie jakby kwestia generyków miała znaczenie do rozliczenia PITu a prawda jest taka, że przeciętny klient jest w temacie zielony jak wiosenna trawa i guzik go to obchodzi czy generyk czy też nie ;) Proponuję do definicji generyka przyjąć wielkość ruchu na domenie (generuje ruch albo nie) i finito. Po gadce :)

przeciętny klient nie wie nawet o istnieniu takiego pojęcia jak domena generyczna

tu dyskutują domainerzy i jeżeli my mylimy pojęcia domen generycznych i premium nie jest dobrze

lot.pl jest oczywiście domena generyczną a tanieloty.pl czy grydladzieci.pl nie

facebook.com także nie jest

 

tak jak napisał kangur proszę o przeniesienie większości tego wątku do wydzielonego tematu

Edited by Edit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że Daniel dał się przekonać do rozsądnych argumentów :)

 

Najogólniej rzecz ujmując, należy skupić się przede wszystkim na rzeczownikach dobrze opisujących produkty czy usługi. Taką domenę nazywamy generyczną.

Czyli jednak do czegoś przydała się ta dyskusja.
Gratuluję i wierzę, że inni też to zrozumieli.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites

dziwi mnie takie zainteresowanie tym temat, fakt faktem jest on dosc istostny - ale kazdy domainer powinien znac http://www.alexa.com/ i tam jest takie zestawienie dostepne aktualizowane na codzien, a nie ze ktos napisal artykul na temat i nawet go nie czytalem ale juz na gole oko widze ze sa dane z alexy.

 

Jak można wypowiadać się na temat artykułu, którego się nie przeczytało? Dane nie są z Alexy tylko z Megapanelu, który NIESTETY jest w Polsce standardem, jeśli chodzi o badanie internetu. Z Megapanelu korzystają wszyscy liczący się gracze i jego wyniki po prostu trzeba znać.

 

Bez urazy, ale trochę zdziwiła mnie Twoja ignorancja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak można wypowiadać się na temat artykułu, którego się nie przeczytało? Dane nie są z Alexy tylko z Megapanelu, który NIESTETY jest w Polsce standardem, jeśli chodzi o badanie internetu. Z Megapanelu korzystają wszyscy liczący się gracze i jego wyniki po prostu trzeba znać.

 

Bez urazy, ale trochę zdziwiła mnie Twoja ignorancja.

NIestety, Megapanel to obecnie jedna wielka manipulacja. Kiedyś były dane na zasadzie "one site - one domain", potem zaczęto podawać dla "grupy Onet", "grupy Allegro" itd. Więc dzierżawi się wyłącznie domeny wpychając swój adres do whois, byleby zliczyć uu. NO ale wiadomo, że Megapanel tworzą najwięksi gracze w tymże Megapanelu czyli to tak klub wzajemnej adoracji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli jednak do czegoś przydała się ta dyskusja.

Gratuluję i wierzę, że inni też to zrozumieli.

nie sądzę

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×