Jump to content
Perseusz

Chiny: domeny, e-marketing, e-commerce i biznes ogólnie

Recommended Posts

Chętnie zainicjuję temat e-biznesu w Chinach i związanego z tym ew. rynku domenowego, a także projektów e-commerce i internetowych startupów.

 

Chyba nie jest już wątpliwe, że światowa aktywność biznesowa stopniowo przenosi się do Azji. Głównie do Chin i Indii. W przeciągu minionych 10 lat 140 mln Chińczyków przeniosło się do miast i tam zasiliło chińską klasę średnią, która intensywnie nabywa dobra luksusowe. Np. Mercedes w 2012 roku odnotował największą sprzedaż w historii właśnie dzięki nowym klientom w Chinach. Volkswagen zatrodni 100 tys. pracowników w Chinach aby nasycić popyt wewnętrzny. W 50-milionowej aglomeracji pekińskiej średnia zarobków jest wyższa niż w Warszawie. Umacniają się globalne marki typu Lenovo, Xiaomi lub TLC (promowany w najnowszym Ironman). Zapowiadana jest ekspnsja poza Chiny internetowych gigantów takich jak Baidu, Weibo i Tencent.

A do tego wg rankingu "Doing Business" prowadzonego przez Bank Światowy Chiński Hong Kong znajdują się na 2 miejscu pod względem łatwości prowadzeniu biznesu: http://www.doingbusiness.org/rankings Dodam, że firma w HK ma pełną zdolność biznesową, możliwość operowania i prawa handlowe na terenie ChRL (wiem z własnego doświadczenia).

 

Od dwóch lat intensywnie rozpoznaję ten rynek i stopniowo zaczynam w nim funkcjonować od strony nie tylko teoretycznej ale także praktycznej (obsługa internetowych startupów, Baidu SEO, programowanie Taobao API, płatności Alipay, własna wersja platformy e-commerce EcShop zintegrowanej z Taobao, dostawa własnej platformy e-learningowej - w pełni w j. mandaryńskim i z obsługa płatności Alipay, na ukończeniu aplikacje mobilne do nauki mandaryńskiego dla AppStora i Android Market). Poza tym miałem możliwość doświadczyć chińskiej solidności bzinesowej będąc w roli importera i producenta (importuję profesjonalne latarki nurkowe wykonane wg mojego projektu). Dodam, że sposób podejścia do klienta, produkcji, elastyczność i szybkość działania były dla mnie pozytywnym szokiem. Tu takich standardów nie będzie nigdy. Na podstawie przesłanego rysunku do fabryki znajdującej się w okolicach Szanghaju miałem po tygodniu w ręku gotowy prototyp wytoczony w aluminium, anodyzowany i z wygrawerowanym moim logo. Może mam takie szczęście a może tak wygląda tam biznes?

I oczywiście muszę dodać wątek istotny na tym forum. Domeny "cn" rejestruję za kilka dolarów na rok i też bez problemu kupuję domeny "hk" - do rej. wymagana firma zarejestrowana w HK. Jeszcze dużo generyków jest tam wolnych.

Jaśli kogoś ten temat interesuje lub siedzi w nim znacznie dłużej to bardzo chętnie podyskutuję tu, wypytam o klika spraw, a także podzielę się swoimi spostrzeżeniami.

SellinChina.cn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza tym miałem możliwość doświadczyć chińskiej solidności (...) sposób podejścia do klienta, produkcji, elastyczność i szybkość działania były dla mnie pozytywnym szokiem. Tu takich standardów nie będzie nigdy. Na podstawie przesłanego rysunku do fabryki znajdującej się w okolicach Szanghaju miałem po tygodniu w ręku gotowy prototyp wytoczony w aluminium, anodyzowany i z wygrawerowanym moim logo. Może mam takie szczęście a może tak wygląda tam biznes?

Rzeczywiście nieźle... Jednak kumpel gdy po raz trzeci na Alibabie został oszukany przez Chińczyka dał sobie spokój z importowaniem. Raz stracił 1k, raz 2k i raz 3k. Ponoć bez pośrednika ciężko trafić na solidnego sprzedawcę. Z kolei jego kuzyn po jednej wizycie u chińskiego producenta od dwóch czy trzech lat dwa razy do roku sprowadza kontener z towarem wartości 100-150k.

 

Nie ma reguły.

 

 

# sinologia*PL

Edited by doggystyle4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście nieźle... Jednak kumpel gdy po raz trzeci na Alibabie został oszukany przez Chińczyka dał sobie spokój z importowaniem. Raz stracił 1k, raz 2k i raz 3k. Ponoć bez pośrednika ciężko trafić na solidnego sprzedawcę. Z kolei jego kuzyn po jednej wizycie u chińskiego producenta od dwóch czy trzech lat dwa razy do roku sprowadza kontener z towarem wartości 100-150k.

 

Alibaba to rzeczywiście duże ryzyko. Bardzo trudno dotrzeć bezpośrednio do faktycznego producenta. Mnóstwo pośredników i oszustów. Warto poszukać poprzez rekomendację firmy, która przeprowadzi audyt na miejscu, tzn. pojedzie do fabryki, zrobi zdjęcia, przeprowadzi inspekcję i sprawdzi dokumenty. Najlepiej jednak zrobić to osobiscie. Tam takie wizyty są codziennością dla producentów i Ci uczciwi chętnie się na nie godzą a nawet zaproszą do domu na tradycyjną chińską kolację z nieco mocnymi trunkami :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znasz język chiński? :)

 

Na razie ok 500 znaków - Mandaryński 普通话 mówiony 汉语 i pisany uproszczony 汉字 wraz z wersją zlatynizowaną PinYin. Od 8 miesięcy chodzę na korepetycje i przygotowuję się do egzaminu HSK na poziomie B2 (poziom 4 - średni min 1200 znaków). W praktyce trzeba się uczyć jakby trzech języków.

Większość dokumentacji API jest po chińsku, fora dyskusyjne też tylko po chińsku. Taoboa, Baidu i Weibo nie mają wersji anglojęzycznej. Na początku myślałem, że Google translator pomoże ale to jest jedna wielka porażka tłumaczenie takim sposobem. Poza tym język jest bardzo interesujący o niezwykle prostej gramatyce. Pismo jest oderwane od mowy i dzięki temu 200 różnych dialektów mówionych używa tego samego pisma. Też przyjemnie się go słucha. Bardzo przyjemnie brzmi akcent północny. Tu przykład: http://www.xiami.com/song/1769291116 - klik w czarny okrągły przycisk play.

 

Wkrótce będzie dostępna darmowa aplikacja w AppStore i Android Market do nauki chińskiego w bardzo przyjemnym i skutecznym trybie. Autorskie rozwiązanie, którego aktualnie używam do własnego treningu. Bedzie też wymowa zwrotów nagrana przez rodowitą Chinkę z przyjemnym lekko kantońskim akcentem.

 

------ edit ---- (popr. literówki)

Edited by Perseusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak nieco odbiegajac od tematu ale myślę że mocno ciekawe - te 500 znaków poznałeś w ciągu tych 8 miesięcy korepetycji? Czy 8 miesiąc korepetycji + to co samemu? Jeśli nie jest tajemnicą, w jakim wieku jesteś? :) Chodzą pogłoski że z uwagi na zdolność przysfajania pewnych informacji do konkretnego wieku (w zależności od płci są to różne granice) nauka chińskiego to magia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak nieco odbiegajac od tematu ale myślę że mocno ciekawe - te 500 znaków poznałeś w ciągu tych 8 miesięcy korepetycji? Czy 8 miesiąc korepetycji + to co samemu? Jeśli nie jest tajemnicą, w jakim wieku jesteś? :) Chodzą pogłoski że z uwagi na zdolność przysfajania pewnych informacji do konkretnego wieku (w zależności od płci są to różne granice) nauka chińskiego to magia.

 

Znaki poznałem podczas korepetycji (1h na tydzień lub 2h co 2 tygodnie - generalnie 4h miesięcznie). Ale bez intensywnego powtarzania i poświęcenia dziennie 1 godz. bym tego nie zapamiętał. Nie demonizowałbym wieku (niedawno "4" pojawiło się na początku). Dodam, że moja korepetytorka prawie nie zna j. polskiego i przy okazji wyszlifowałem angielski do poziomu płynnej komunikacji (a wcześniej było z tym fatalnie). Wspominam o tym dlatego, że jak byłem młodszy i uczyłem się angielskiego w szkole i na studiach jakieś może 6-8 lat to i tak efekt był bardzo słaby. Nie byłem w stanie rozmawiać swobodnie. Problem chyba leży w determinacji i poważniejszym metodycznym podejściu.

Dodam, że nauka chińskiego to też bardzo fajne hobby. Każdy znak ma ciekawą historię. Np. znak 好 oznacza "dobry" i składa się z dwóch znaków: 女 i 子, które oznaczają: "kobieta" i "dziecko". Wspominałem wcześniej o prostej gramatyce. I tak jest. Nie ma przypadków i czasów. Są za to ułatwiające partykuły. Np 吗 (wym. "ma") dodana na końcu zdania tworzy pytanie. Partykuła 吧 (wym "ba") dodana na końcu zdania tworzy sugestię. I to wystarczy - nie trzeba modyfikować składni zdania.

Pewną trudność mogą sprawiać tony. W zależności od tonu wypowiadane słowo może mieć inne znaczenie. Np. słowo "shì" (krótki ton opadający) może oznaczać "być", słowo "shí" (krótki wznoczący) może oznaczać liczbę 10, a słowo "shǐ" (długi niski) może oznaczać "historia". Napisałem "może oznacząć", bo niestety w załeżności od kontekstu każda głoska może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu znaczeń. I właśnie dlatego wszelkie aplikacje uczące tylko znaków bez kontekstu (frazy, zwrotu) niewiele nauczą. Konieczne jest uczenie się za pomocą pełnych zwrotów :)

Tonów w mandaryńskim mamy 4 podstawowe plus 1 neutralny. To i tak nie jest źle. Kontoński ma 9 tonów...

 

A tu się uczę: http://www.naukachinskiego.pl/

Edited by Perseusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

A do tego wg rankingu "Doing Business" prowadzonego przez Bank Światowy Chiński Hong Kong znajdują się na 2 miejscu pod względem łatwości prowadzeniu biznesu: http://www.doingbusiness.org/rankings Dodam, że firma w HK ma pełną zdolność biznesową, możliwość operowania i prawa handlowe na terenie ChRL (wiem z własnego doświadczenia).

 

 

To jest przekłamanie, ponieważ cały system gospodarczy jest anglosaski, odziedziczony po Koronie Brytyjskiej, więc sugerowanie, że HK to model chiński odbiega od rzeczywistości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest przekłamanie, ponieważ cały system gospodarczy jest anglosaski, odziedziczony po Koronie Brytyjskiej, więc sugerowanie, że HK to model chiński odbiega od rzeczywistości.

 

No cóż, pewnie zakłamałem i odbiegłem od rzeczywistości :D

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obiecałem wcześniej w tym wątku poinformować o uruchomieniu aplikacji do nauki chińskiego:

Darmowa: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hexagon3d.mychinese

Płatna 3zł: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hexagon3d.mychinesepro1

 

Dodam tylko, że te aplikacje nie służą do nauki chińskiego od zera. To jest bardziej trening wymowy i pisowni pomocny jako dodatek podczas nauki na kursie stacjonarnym lub korepetycjach.

Wkrótce wersje na iOS i Windows Phone.

 

Co ciekawe najwięcej pobrań jest w Indonezji i Pakistanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za tydzień wyjeżdzam do Chin (Szanghaj na początek). Już Ćwiczę podstawowe zwroty przynajmniej rozumieć i uczę się liczyć na palcach po chińsku ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Domeny .cn od 2009 podlegają znacznym restrykcjom rejestracyjnym, narzuconym przez władze chińskie. Od tamtego czasu rejestracja tych domen przed podmioty zagraniczne była praktycznie niemożliwa. Zgodnie z aktualnymi zasadami, o rejestrację może aplikować wyłącznie firma z siedzibą na terytorium Chin, bądź też firmy zagraniczne posiadające swój oddziałw Chinach. Dodatkowo, aplikacja musi być złożona przez osobę będącą chińskim obywatelem. Cały proces wymaga przesłania wniosku rejestracyjnego w oryginale oraz całej dokumentacji pomocniczej (certyfikat firmy, dokument tożsamości osoby składającej wniosek).


Oczywiście rejestracja domen .cn jest możliwa przy użyciu usługi trustee. Polega na tym, iż całą procedurę rejestracji przeprowadza pośrednik, spełniający lokalne wymagania. W tym przypadku jest to firma chińska. Również ten pośrednik wpisywany jest jako abonent domeny, zaś zlecający rejestrację domeny przy pomocy trustee zostaje upoważniony do zarządzania tą domeną.


Mimo tych trudności w rejestracj domen rejestr francuskiej domeny ccTLD, opublikował raport dotyczący wzrostu rynku domen w 2012 roku. Niekwestionowanym liderem wzrostu są chińskie domeny .CN, których przyrost roczny osiągnął 113%. Poniżej top 20 Rejestrów ccTLD, które rosły najdynamiczniej w 2012 roku:



.cn (Chiny): 113%

.ir (Iran): 40%

.pt (Portugalia): 28%

.co (Kolumbia): 25%

.is (Islandia): 22%

.ru (Rosja): 18%

.me (Czarnogóra): 17%

.mx (Meksyk): 16%

.cz (Czechy): 15%

.fr (Francja): 15%

.au (Australia): 14%

.ua (Ukraina): 13%

.br (Brazylia): 12%

.ve (Wenezuela): 12%

.ca (Kanada): 12%

.lu (Luksemburg): 12%

.es (Hiszpania): 11%

.sk (Słowacja): 11%

.cl (Czile): 10%

.be (Belgia): 10%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×