Jump to content
Domenatorix

Zmiana zasad fakturowania w Premium

Recommended Posts

 

Drogi użytkowniku! W związku ze zmianą interpretacji podatkowej przez Ministerstwo Finansów, od dnia 1 lipca 2013 zmieniają się zasady rozliczeń przy sprzedaży domen przez osoby fizyczne za pośrednictwem premium.pl. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zmiana ta była dla Ciebie komfortowa. Prosimy byś zapoznał się z nowymi zasadami funkcjonowania rozliczeń.

 

Zanim aktywujesz dla swoich domen fakturowanie premium.pl, prosimy Cię o wypełnienie poniższych danych, są to dane niezbędne do prawidłowego rozliczenia transakcji. Bez tego, będziesz mógł sprzedawać domeny na giełdzie premium.pl, ale kupujący nie otrzyma faktury VAT od premium.pl, konieczne będzie rozliczenie bezpośrednie między Wami. Regulamin giełdy domen nie uległ zmianie, natomiast wprowadziliśmy pewne modyfikacje w przebiegu transakcji - prosimy więc, byś zapoznał się z umową ramową podlinkowaną poniżej.

 

Transakcja sprzedaży z fakturą od premium.pl będzie wyglądała następująco:

  • faktury od premium.pl będą dostępne tylko dla transakcji w kwocie 100 zł netto lub wyższej,
  • po opłaceniu transakcji przez kupującego, otrzymasz na swoje saldo kwotę pomniejszoną o prowizję premium.pl oraz zaliczkę na podatek dochodowy,
  • nie musisz przesyłać do premium.pl umowy, wystarczy że teraz zaakceptujesz jej wzór,
  • po zakończeniu roku otrzymasz od nas PIT-11, który załączysz do swojego PIT-u rocznego.

To wszystko! Całą resztę zrobiliśmy za Ciebie. :-) Prosimy byś jak najszybciej uzupełnił poniższy formularz, ponieważ bez tego, po 1.07.2013 Twoje domeny nie będą już dostępne z opcją faktury od premium.pl, to m.in. oznacza że nie będzie ich w sklepie premium.pl oraz na giełdzie home.pl.

Co o tym myślicie? Opłaca się wypełnić ten formularz, czy może lepiej przenieść domeny do AM? Czy może AM też wprowadzi taką zmianę?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie fajne, rozliczą moje podatki osoby fizycznej w moim imieniu, będę handlował na Premium.pl .

I w tym samym czasie "dobiorą Ci się do tyłka", za brak działalności gospodarczej ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I w tym samym czasie "dobiorą Ci się do tyłka", za brak działalności gospodarczej ;)

A jak bym likwidował swoją bibliotekę domową i wystawił na sprzedaż 1000 swoich książek to to by oznaczało, że prowadzę działalność gospodarczą? A gdybym posiadał 20 samochodów, z których każdy jest inny i wystawiłbym je wszystkie do sprzedaży to to by oznaczało, że prowadzę działalność? W przypadku domen analogicznie... Kiedyś zarejestrowałem 200 domen a obecnie nie chcę ich mieć i wystawiłem na sprzedaż. Jak zarobię to zapłacę podatek. Na drzewo. GS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak bym likwidował swoją bibliotekę domową i wystawił na sprzedaż 1000 swoich książek to to by oznaczało, że prowadzę działalność gospodarczą? A gdybym posiadał 20 samochodów, z których każdy jest inny i wystawiłbym je wszystkie do sprzedaży to to by oznaczało, że prowadzę działalność? W przypadku domen analogicznie...

Zdaje się ze jest taki przepis mówiący ze dany przedmiot musisz posiadać co najmniej przez pół roku, aby sprzedać go tak jak te książki. Inaczej taka hurtowa sprzedaż to już handel bez DG.

Chyba ze coś się zmieniło.

 

A czy to samo tyczy domen? hmmm...

Edited by megalgal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdaje się ze jest taki przepis mówiący ze dany przedmiot musisz posiadać co najmniej przez pół roku, aby sprzedać go tak jak te książki. Inaczej taka hurtowa sprzedaż to już handel bez DG.

Chyba ze coś się zmieniło.

 

A czy to samo tyczy domen? hmmm...

Z tym pół roku to chyba coś takiego jest ale z tym też można sobie poradzić. Otóż jeśli masz domenę która jest u Ciebie krócej niż pół roku to nie wystawiasz jej na giełdę a zostawiasz na niej zwykły formularz kontaktowy bez oferty sprzedaży. Jak ktoś będzie chciał kupić to zgłosi się do Ciebie z odpowiednim pytaniem INICJUJĄC KONTAKT. Tłumaczysz urzędasowi jak się doczepi, że nie wystawiałeś na giełdę a złożono Ci propozycję kupna więc sprzedałeś w trybie niezorganizowanym. Jeśli do pół roku nie ma oferty to wystawiasz na giełdę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze rozumuje ale jeżeli mam 20 samochodów sprzedam z nich 7 po czym kupię kolejnych 7 i następnie sprzedam kilka kupując następne i tak w kółko to raczej jest handel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jak bym likwidował swoją bibliotekę domową i wystawił na sprzedaż 1000 swoich książek to to by oznaczało, że prowadzę działalność gospodarczą? A gdybym posiadał 20 samochodów, z których każdy jest inny i wystawiłbym je wszystkie do sprzedaży to to by oznaczało, że prowadzę działalność? W przypadku domen analogicznie... Kiedyś zarejestrowałem 200 domen a obecnie nie chcę ich mieć i wystawiłem na sprzedaż. Jak zarobię to zapłacę podatek. Na drzewo. GS.

 

Im to powiesz jak się będziesz tłumaczył. Tylko przygotuj więcej bajek żeby co roku mówić co innego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze rozumuje ale jeżeli mam 20 samochodów sprzedam z nich 7 po czym kupię kolejnych 7 i następnie sprzedam kilka kupując następne i tak w kółko to raczej jest handel.

Masz prawo posiadać tyle samochodów ile chcesz. Każdy inny na każdy dzień tygodnia i do innego garnituru. Jeżeli będziesz wymieniał co pół roku bo taki masz kaprys to guzik urzędasowi do Twoich fanaberii. Pewien książę w Dubaju ma podobno ok tysiąca i każdy inny. Ot tak bo chce. Nie dramatyzujmy i nie popadajmy w skrajności. Co do kupowania domen to o tym nie wspomniałem. Napisałem wyraźnie, że ZAREJESTROWAŁEM ot tak... sam dla siebie na własny użytek. Któż mi broni się rozmyślić co do kwestii ich posiadania. Zmieniłem plany i sprzedaję.

Edited by Pablo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masz prawo posiadać tyle samochodów ile chcesz. Każdy inny na każdy dzień tygodnia i do innego garnituru. Jeżeli będziesz wymieniał co pół roku bo taki masz kaprys to guzik urzędasowi do Twoich fanaberii. Pewien książę w Dubaju ma podobno ok tysiąca i każdy inny. Ot tak bo chce. Nie dramatyzujmy i nie popadajmy w skrajności. Co do kupowania domen to o tym nie wspomniałem. Napisałem wyraźnie, że ZAREJESTROWAŁEM ot tak... sam dla siebie na własny użytek. Któż mi broni się rozmyślić co do kwestii ich posiadania. Zmieniłem plany i sprzedaję.

Odnoszę wrażenie, że z US miałeś do czynienia tyle co podczas złożenia zeznania podatkowego.

Edited by zabaco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odnoszę wrażenie, że z US miałeś do czynienia tyle co podczas złożenia zeznania podatkowego.

A czego masz się bać? Sprzedałem domenę, zapłaciłem podatek dochodowy od sprzedanej domeny, VAT zapłaciło za mnie Premium, ZUS zapłacił mi pracodawca. Czy gdzieś jest tutaj szkoda dla SP? Dla fiskusa takie rozwiązanie jest nawet lepsze bo jako osoba fizyczna nie mogę sobie odliczyć od podatku kosztów rejestracji i utrzymania domen które spadły.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A czego masz się bać? Sprzedałem domenę, zapłaciłem podatek dochodowy od sprzedanej domeny, VAT zapłaciło za mnie Premium, ZUS zapłacił mi pracodawca. Czy gdzieś jest tutaj szkoda dla SP? Dla fiskusa takie rozwiązanie jest nawet lepsze bo jako osoba fizyczna nie mogę sobie odliczyć od podatku kosztów rejestracji i utrzymania domen które spadły.

Nie widzę sensu dalszej dyskusji z Tobą na ten temat. Obyś kiedyś się nie zdziwił :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już lepsze jest takie rozwiązanie jakie proponuje Premium niż jakieś handlowanie bez zeznań. Jak urzędasy będą mieć ochotę to poproszą sobie Premium o wykaz wszystkich transakcji na giełdzie według userów i polecą równo po tych co sprzedali a nie wykazali. Więc może lepiej zrobić to jawnie bez ukrywania. Może myślę naiwnie ale tak widzę temat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj umowy jest z premium.pl i z czego wynika ten wysyłany PIT-11.

 

Jeśli jest to umowa zlecenia lub umowa o dzieło to sprzedaż domen (nawet masowa) nie może w ogóle podpaść pod niezarejestrowaną działalność gospodarczą, bo te umowy pozwalają zarabiać pieniądze co miesiąc i działalności nie musisz zakładać. Pod niezarejestrowaną działalność mogą podpaść tylko przychody, które wpisujesz na zeznaniu rocznym w rubryce "inne przychody" i mają one charakter regularny i ciągły, a nie wynikają z żadnych umów.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Tłumaczysz urzędasowi jak się doczepi, że [...]

 

To urzędas Ci wytłumaczy.

 

Na dziś, polecam Ci przestudiować "obowiązującą" w Polsce definicję działalności gospodarczej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To urzędas Ci wytłumaczy.

 

Na dziś, polecam Ci przestudiować "obowiązującą" w Polsce definicję działalności gospodarczej.

Czyli muszę wycofać ze sprzedaży wszystkie swoje książki z allegro ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli muszę wycofać ze sprzedaży wszystkie swoje książki z allegro ;)

 

Z Allegro.pl nie podpisujesz żadnej umowy, a jeśli coś tam zarobisz i podlega opodatkowaniu (używane rzeczy nie, ale nowe już tak) musisz to podać jako "inne przychody", a w razie wezwania przez US wytłumaczyć skąd wzięły się te przychody - wtedy właśnie najczęściej US orzeka, że (już) prowadzisz niezarejestrowaną działalność gospodarczą. Jeżeli pracujesz nawet na kilka umów o dzieło czy zlecenia (sam tak pracowałem) to wciąż jesteś pracownikiem, a nie przedsiębiorcą i zarzut o prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej byłby tutaj totalnie bezpodstawny i bezsensowny.

 

Pytanie jest o charakter takiej umowy z premium.pl - bez tego nie można w ogóle stwierdzić jak wygląda charakter współpracy z premium.pl i czy może to podchodzić pod niezarejestrowaną działalność gospodarczą czy nie (moim zdaniem można było napisać tak umowę, by tak się nie stało, ale znając charakter polskiego MF, które chce położyć łapę "na wszystkim" możliwe, że byłoby to trudne).

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

W nawiązaniu do wypowiedzi Thomaso mógłby pb lub ktoś z Premium wypowiedzieć się na forum jaki charakter mają te umowy? Jeśli tak to bardzo bym prosił.

Edited by Pablo
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem dlaczego premium wymaga podawania numeru pesel.

Ja chciałem podać numer identyfikacji podatkowej nadany mi przez urząd skarbowy.

Skoro to ma iść wszystko do urzędu skarbowego, to dlaczego nie mogę posługiwać się numerem nadanym mi właśnie przez ten urząd.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej stosowany jest PESEL, numery NIP nie są już potrzebne (zmiana w przepisach od 1 września 2011). NIP jest tylko dla DG.

Nawet na zeznaniach podatkowych typu PIT 37 zdecydowana większość podatników musi podawać PESEL zamiast NIP.

 

Przydatny artykuł.

Edited by adir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie fajne, rozliczą moje podatki osoby fizycznej w moim imieniu, będę handlował na Premium.pl .

I w tym samym czasie "dobiorą Ci się do tyłka", za brak działalności gospodarczej ;)

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj umowy jest z premium.pl i z czego wynika ten wysyłany PIT-11.

 

Jeśli jest to umowa zlecenia lub umowa o dzieło to sprzedaż domen (nawet masowa) nie może w ogóle podpaść pod niezarejestrowaną działalność gospodarczą, bo te umowy pozwalają zarabiać pieniądze co miesiąc i działalności nie musisz zakładać. Pod niezarejestrowaną działalność mogą podpaść tylko przychody, które wpisujesz na zeznaniu rocznym w rubryce "inne przychody" i mają one charakter regularny i ciągły, a nie wynikają z żadnych umów.

Pytanie jest o charakter takiej umowy z premium.pl - bez tego nie można w ogóle stwierdzić jak wygląda charakter współpracy z premium.pl i czy może to podchodzić pod niezarejestrowaną działalność gospodarczą czy nie (moim zdaniem można było napisać tak umowę, by tak się nie stało, ale znając charakter polskiego MF, które chce położyć łapę "na wszystkim" możliwe, że byłoby to trudne).

 

Interesujący temat...

 

Czekamy więc na oficjalne stanowisko Premium.pl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj umowy jest z premium.pl i z czego wynika ten wysyłany PIT-11.

 

Jeśli jest to umowa zlecenia lub umowa o dzieło to sprzedaż domen (nawet masowa) nie może w ogóle podpaść pod niezarejestrowaną działalność gospodarczą, bo te umowy pozwalają zarabiać pieniądze co miesiąc i działalności nie musisz zakładać. Pod niezarejestrowaną działalność mogą podpaść tylko przychody, które wpisujesz na zeznaniu rocznym w rubryce "inne przychody" i mają one charakter regularny i ciągły, a nie wynikają z żadnych umów.

 

Czy ktoś z Premium może się wypowiedzieć na ten temat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ktoś z Premium może się wypowiedzieć na ten temat ?

 

Ja mogę podać dodatkowo źródło tego co pisałem (jeśli to ułatwi odniesienie się do tej kwestii):

 

http://pit.wieszjak.pl/ustawa-pit/212653,Ustawa-o-podatku-dochodowym-od-osob-fizycznych-art-19a.html

 

Art. 5a

 

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

[...]

6) działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9

 

Te przychody (art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9), gdzie jeszcze nie trzeba zakładać działalności to m.in. umowa o pracę, umowy o dzieło, zlecenia, umowy o najem czy dzierżawę (np. wynajem komuś mieszkania) - można tak zarabiać regularnie i jeszcze to nie jest działalność. Kwestia jest w sumie skomplikowana, ale przecież gdyby nie było wyjątków od takiej zasady potrzeby zakładania działalności to musiałoby być zakładanych tyle firm, ile osób uzyskuje jakieś regularne dochody z "dorabiania", a tak nie jest.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam, że do tej pory nie odpisałem, chciałem wszystko dokładnie skonsultować z prawnikami i księgowymi, żeby odpowiedź była rzetelna i poprawna, niestety trwa sezon urlopowy i trochę wolno to idzie - mam jednak nadzieję że jeszcze dziś uda mi się napisać i rozwiać Wasze wątpliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×