Jump to content
gramasla

polskie domeny trzyliterowe

Recommended Posts

Właśnie na Dropped zakończyła sie prywatna aukcja domeny premium (?) sgz.pl - zakończona kwotą 220zł !!! WTF?

Do aukcji dopisanych było ponad 30-stu użytkowników.

 

Czyżby ten wątek o domenach 3 literowych oraz decyzja ICANN miały wpływ na nastroje wśród Domeniarzy?

A może po prostu ci, którzy chcieliby licytowac drożej wyjechali na weekend albo na wakacje :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trzyliterówka nic nie znacząca ani ładnie nie brzmiąca jest tyle warta ile jej potencjalne rozwinięcia. Ile rozwinięć ma ta domena?

 

Umówmy się, że zdecydowana większość domen 3 literowych ma naciągane rozwinięcia na potrzeby sprzedaży :blink: (może co ~20-sta to rasowa domena premium)

# sgz.pl - hmmm ... może

Sosnowiecka / Szczecińska Giełga Zoologiczna

 

Co do brzmienia, to też się nie zgodzę, jak dla mnie 6 w skali 10 - ale to już rzecz indywidualna i gustu.

 

 

A może po prostu ci, którzy chcieliby licytowac drożej wyjechali na weekend albo na wakacje :)

 

Możliwe :o

Edited by Brewka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do brzmienia, to też się nie zgodzę, jak dla mnie 6 w skali 10 - ale to już rzecz indywidualna i gustu.

 

Chodzi mi o wymówienie domeny jako słowa, a nie brzmienie poszczególnych liter. Bo pod tym drugim względem najfajniejsze są domeny z iksami, a przecież nie osiągają zawrotnych cen. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites
(...) Nie jest to forum do merytorycznej dyskusji (poza kilkoma osobami), tylko jest to forum nabijaczy postów którzy najlepiej czują się w wątkach "zobaczcie tę aukcję" i dziale wycen gdzie można pisać bzdury do woli. Ktoś już napisał że forum zeszło na psy, i taka jest prawda, i wcale się nie dziwię że niektóry userzy przestali się wypowiadać (...)

 

to ja, jak zwykle merytoryczny:

 

uważam, że wartość domen 3literowych w Polsce będzie wzrastać wykładniczo, ale proporcjonalnie do ich 'możliwości'.

Za 2 lata domeny dziś sprzedawane za 300zł warte będą 600-700, te za 10k podskoczą do 30k. Może brzmi to utopijnie...

 

jeżeli ktoś proponuje mi 300zł np. za ble.pl czy tek.pl to myślę sobie, że będą wisiały na parkingach wiecznie, bo po prostu lubię patrzeć na tak wdzięczne trzy litery przy sobie. Wychodzi na to, że nie jestem domainerem, a kolekcjonerem.

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Chodzi mi o wymówienie domeny jako słowa, a nie brzmienie poszczególnych liter. Bo pod tym drugim względem najfajniejsze są domeny z iksami, a przecież nie osiągają zawrotnych cen. ;-)

 

Moja prywatna nota tyczyła się wymowy tej domeny, czyli "es gie zet / kropka pe el", nie wiem czy też to miałeś na myśli (?), bo piszesz coś o słowie, a to raczej słowem nigdy nie będzie.

 

Np. ttd.pl uzyskałoby wg. mnie bardzo niską notę, jeżeli chodzi oczywiście o wymowę (~1-2/10) - spróbujcie ją powiedzieć szybko można się pogubić :blink:

Edited by Brewka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za 2 lata domeny dziś sprzedawane za 300zł warte będą 600-700, te za 10k podskoczą do 30k. Może brzmi to utopijnie...

 

1. Wcale nie brzmi to utopijnie :blink:

2. Jeżeli w przyszłym roku NASK obniży ceny odnowień do 20 zł :) , to Twoja prognoza zrealizuje się trochę wcześniej niż wspomniane 2 lata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

szybka próba rozwinięcia skrótu SGZ.

Sprzężony Gaz Ziemny czyli tłumaczenie na polski CNG http://pl.wikipedia.org/wiki/CNG

 

wcześniej w żaden szczególny sposób mnie nie zachwyciła choć spodziewałem się troszkę wyższej ceny ale nie wiele więcej.

 

Trochę przygasł zapał do kupowania domen 3 literowych bo spada ich dość sporo i jest w czym przebierać :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brewka:

 

Trzyliterówka nic nie znacząca ani ładnie nie brzmiąca jest tyle warta ile jej potencjalne rozwinięcia.

 

Przykład trzyliterówki coś znaczącej: dom.pl, kot.pl (albo np. cad.pl, pit.pl – niby skróty, ale jako jednoznaczne można je tu zakwalifikować)

Przykład trzyliterówki ładnie brzmiącej: sid.pl, pik.pl, wow.pl

Przykład trzyliterówki, która ani nic nie znaczy, ani nie jest wymawialna jako słowo: lcj.pl, sgz.pl, pwk.pl

 

Te pierwsze oczywiście mają największą wartość, zwyczajnie jako generyki premium.

Te drugie mogą być łatwo wykorzystane do niemal dowolnego celu, wypromowane jako marka, nazwa serwisu itp.

Te trzecie – no cóż, jak by na to nie patrzeć to trzeci sort; oczywiście są lepsze i gorsze, ale moim zdaniem wszystko zależy od rozwinięcia skrótu i niewiele więcej w nich jest.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że domainerzy spowodowali wzrost wartości domen trzyliterowych. Jakby na to nie patrząc, każda miła dla oka 3literówka bez toru przeszkód w postaci xqy jest wartościowym nabytkiem który zawsze sprzeda się za minimum kilkaset złotych. W pozornym chaosie typu "bhd" jest ta zaleta że może być dowolnym rozwinięciem np. nazwy firmy i nie tylko. Tak sobie myślę, że wartość domen trzyliterowych na najbliższy rok to skok o 150-250zl w górę w serwisach aukcyjnych, a i przy odsprzedaży na rynku wtórnym cena będzie odpowiednio wyższa. Dobrze byłoby wrócić do tego tematu za rok, kiedy będzie więcej wiadomo jak uwolnienie nazw domen wpłynie na adresy .pl i ich wartość.

Share this post


Link to post
Share on other sites
... bo spada ich dość sporo i jest w czym przebierać :blink:

 

Nie zgodzę się z tym twierdzeniem.

Co prawda co miesiąc date created zmienia się na 2008-MM-DD przy średnio kilkudziesięciu domenach 3 literowych w alfabecie 22L (nie liczę Daniela, który przenosi portfolio z crn... na mjp...), ale gdy się bliżej przyjrzysz tym dziesiątkom nazw, to zobaczysz, że:

1) większość to opcje własne Domeniarzy,

2) druga grupa to zrealizowane opcje obce, więc też raczej nie będziesz w nich przebierał, bo trafiają od razu do portfolio danego Domeniarza,

3) i dopiero trzecia grupa, to opcje Dropped, które po realizacji są wystawiane na aukcję od 30 zł i tutaj możesz sobie 'przebierać' - choć nie wiem czy ten wyraz pasuje do ~kilkunastu domen miesięcznie

 

Za rok spady 2) i 3) będą sporadyczne, a za 2 lata rzeczywisty spad będzie nie lada wydarzeniem :o

 

 

 

Przykład trzyliterówki coś znaczącej: dom.pl, kot.pl (albo np. cad.pl, pit.pl ? niby skróty, ale jako jednoznaczne można je tu zakwalifikować)

Przykład trzyliterówki ładnie brzmiącej: sid.pl, pik.pl, wow.pl

Przykład trzyliterówki, która ani nic nie znaczy, ani nie jest wymawialna jako słowo: lcj.pl, sgz.pl, pwk.pl

 

Te pierwsze oczywiście mają największą wartość, zwyczajnie jako generyki premium.

Te drugie mogą być łatwo wykorzystane do niemal dowolnego celu, wypromowane jako marka, nazwa serwisu itp.

Te trzecie ? no cóż, jak by na to nie patrzeć to trzeci sort; oczywiście są lepsze i gorsze, ale moim zdaniem wszystko zależy od rozwinięcia skrótu i niewiele więcej w nich jest.

 

Cieszy mnie, że do drugiego sortu zaliczyłeś domeny "ładnie brzmiące" uzasadniając, że nadają się "do niemal dowolnego celu, wypromowane jako marka, nazwa serwisu", bo to rokuje pozytywnie dla ładnie brzmiących domen 4-ro literowych, których wcale nie ma za wiele. Choć jak kilka miesięcy temu za 50zł netto przechwyciłeś na zlecenie swojego klienta domenę "muzo.pl" i wówczas Ci napisałem, że klient zrobił dobry interes to odpisałeś "Być może, mnie osobiście domena nie wydaje się atrakcyjna." - ciekawe czy zmienisz zdanie za kilka lat. :)

Edited by Brewka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za rok spady 2) i 3) będą sporadyczne, a za 2 lata rzeczywisty spad będzie nie lada wydarzeniem :blink:

 

Od 1.02.2008 spadła chyba tylko jedna dwuliterówka. Może dwie, w sumie już tego nie obserwuję od kiedy na wszystkich jest opcja. ;-)

Myślę że z dobrymi trzyliterówkami już jest podobnie, a niedługo będzie tak z wszystkimi choćby przeciętnymi.

 

Cieszy mnie, że do drugiego sortu zaliczyłeś domeny "ładnie brzmiące" uzasadniając, że nadają się "do niemal dowolnego celu, wypromowane jako marka, nazwa serwisu", bo to rokuje pozytywnie dla ładnie brzmiących domen 4-ro literowych, których wcale nie ma za wiele. Choć jak kilka miesięcy temu za 50zł netto przechwyciłeś na zlecenie swojego klienta domenę "muzo.pl" i wówczas Ci napisałem, że klient zrobił dobry interes to odpisałeś "Być może, mnie osobiście domena nie wydaje się atrakcyjna." - ciekawe czy zmienisz zdanie za kilka lat. :)

 

Nadal nie uważam jej za specjalnie atrakcyjną, chociaż ostatnio używałem kilka razy strony muzo.com i pomyślałem sobie, że jednak może mieć jakąś wartość, jeśli np. muzo wejdzie na polski rynek. Wcześniej widziałem w niej jedynie jakąś tam kombinację w stronę muzyki, ale wiele podobnych nazw jest nadal wolnych. Na czteroliterówki jeszcze przyjdzie czas, ale musimy na to poczekać. Tymczasem sam kupiłem kiedyś kilka ładnie brzmiących (pixi, kiri, coś tam jeszcze) i na razie leżą odłogiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jaka jest srednia cena domen trzyliterowych ale z koncowka com.pl?.

Zero, 2-literowe .com.pl ciężko sprzedać za więcej niż 50 zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jaka jest srednia cena domen trzyliterowych ale z koncowka com.pl?.

 

1,22 zł w promocji, 12,20 zł poza promocją.

Share this post


Link to post
Share on other sites
heh dobry zart:)

 

jestem poczatkujacy wylapalem 3 takie domeny i zastanawiam sie jak je wycenic.prosze o pomoc

 

no ale pb nie zartowal. Jesli chcesz zeby je wycenic, daj do dzialu Wycena domen.

Share this post


Link to post
Share on other sites
heh dobry zart:)

 

jestem poczatkujacy wylapalem 3 takie domeny i zastanawiam sie jak je wycenic.prosze o pomoc

 

Uwierz to na prawdę nie jest żart:D Za domenę trzyliterową .pl jest ciężko coś rozsądnego dostać a co dopiero za .com.pl no chyba że byłoby to gaz.com.pl dom.pl czy też coś w tym rodzaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Za domenę trzyliterową .pl jest ciężko coś rozsądnego dostać a co dopiero za .com.pl no chyba że byłoby to gaz.com.pl dom.pl czy też coś w tym rodzaju.

Dom.pl to faktycznie taka zupełnie najgorsza nie jest ;)

A takie słabsze to po maks. kilka k. chodzą :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
jaka jest srednia cena domen trzyliterowych ale z koncowka com.pl?.

jw 0 zl

 

albo inaczej - taka jak srednia cena domen szescioliterowych z koncowka .pl

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites
tfx.com.pl

 

min.taka domene przed chwilka zakupilem.pieniadze w bloto?:lol:

Nie dałeś za "to coś" więcej niż 1,22 PLN ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
tfx.com.pl

 

min.taka domene przed chwilka zakupilem.pieniadze w bloto?:lol:

Jeśli to nie jest skrót jakiejś sensownej firmy, to niestety tak. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
jw 0 zl

W załączniku 9-cio miesięczny, tegoroczny zarobek jednej z moich 3-literowych .com.pl

post-1301-1221824083_thumb.jpg

 

Chętnie za 0 zł podobne przygarnę bo to zawsze skromne 200 zł dochodu na jednej rocznie.

tfx to chyba tylko na leki się nadaje.

Edited by Kangur

Share this post


Link to post
Share on other sites
W załączniku 9-cio miesięczny, tegoroczny zarobek jednej z moich 3-literowych .com.pl

post-1301-1221824083_thumb.jpg

 

Chętnie za 0 zł podobne przygarnę bo to zawsze skromne 200 zł dochodu na jednej rocznie.

nie mowimy o domenach slownikowych czy dochodowych literowkach, tylko o takich nic nie znaczacych, ale jezeli za takie dasz 200 zl to chetnie zarejestruje i sprzedam Ci kilka :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
nie mowimy o domenach slownikowych czy dochodowych literowkach, tylko o takich nic nie znaczacych, ale jezeli za takie dasz 200 zl to chetnie zarejestruje i sprzedam Ci kilka :lol:

Ta moja nie jest słownikowa a dochodowa okazała się dopiero gdy ją zaparkowałem.

Tak więc nie wierz gębie nim położysz na zębie ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×