Jump to content
Mr.Nice

Forum ogólnodostępne z zew i wew

Recommended Posts

Czołem forumowicze,

 

mam takie pytanie trochę z innej beczki.

 

Czy to, że wszystkie tematy forum mogą być przeglądane przez osoby z zewnątrz bez rejestracji konta na forum jest etyczne? Przyznam się, że dla mnie jest to trochę nie na miejscu, rozumiem, że forum jest otwarte, nie ma nic do ukrycia ale osoby z zewnątrz mogą wertować i śledzić losy postów, przetargów i tym się również sugerować, przyznam się, że jest to trochę podejrzane.

Czy ktoś zechce wziąć udział w dyskusji ?

 

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czołem forumowicze,

 

mam takie pytanie trochę z innej beczki.

 

Czy to, że wszystkie tematy forum mogą być przeglądane przez osoby z zewnątrz bez rejestracji konta na forum jest etyczne? Przyznam się, że dla mnie jest to trochę nie na miejscu, rozumiem, że forum jest otwarte, nie ma nic do ukrycia ale osoby z zewnątrz mogą wertować i śledzić losy postów, przetargów i tym się również sugerować, przyznam się, że jest to trochę podejrzane.

Czy ktoś zechce wziąć udział w dyskusji ?

 

Pozdrawiam

 

Faktycznie bot google może wynieść informację poza forum. Zwłaszcza że jeśli ktoś chce śledzić losy 'przetargów' z poziomu konta użytkownika to musi wpłacić haracz w wysokości równym stu przedłużeń PL-ki!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faktycznie bot google może wynieść informację poza forum. Zwłaszcza że jeśli ktoś chce śledzić losy 'przetargów' z poziomu konta użytkownika to musi wpłacić haracz w wysokości równym stu przedłużeń PL-ki!

Nie zbyt jest dla mnie zrozumiała Twoja wypowiedź i tak naprawdę nie była odpowiedzią na postawione pytanie.

Jeżeli się wyloguję i wchodzę na forum jako typowy gość mam możliwość przeglądania każdej tematyki łącznie z wyceną domen jak i komentarzami użytkowników, dostępne są wszystkie zagadnienia i kategorie forum wraz z wpisami , czy tak powinno być??

Chyba już wiem dlaczego duża część użytkowników forum nie chce się udzielać - w obawie, że informacje zostaną szybko przechwycone przez osoby z zewnątrz, nie oszukujmy się, że jest ich ogrom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś działy takie jak Prawo czy Wycena i opinia były dostepne tylko po zalogowaniu, dzięki czemu nie były też indeksowane przez wyszukiwarki. Tematy pisane w tych działach były zakładane z wzięciem pod uwagę tego ograniczenia - tj. dawaliśmy do wyceny domeny wiedząc, że nie pokażą się potem w wynikach kiedy ktoś daną domenę wpisze w google. W przypadku tematów z działu Prawo ma to jeszcze większe znaczenie. Jeśli obecnie te działy są otwarte i indeksowane przez wyszukiwarki, jest to poważne niedopatrzenie, zwłaszcza że dotyczy także tematów założonych wcześniej...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedyś działy takie jak Prawo czy Wycena i opinia były dostepne tylko po zalogowaniu, dzięki czemu nie były też indeksowane przez wyszukiwarki. Tematy pisane w tych działach były zakładane z wzięciem pod uwagę tego ograniczenia - tj. dawaliśmy do wyceny domeny wiedząc, że nie pokażą się potem w wynikach kiedy ktoś daną domenę wpisze w google. W przypadku tematów z działu Prawo ma to jeszcze większe znaczenie. Jeśli obecnie te działy są otwarte i indeksowane przez wyszukiwarki, jest to poważne niedopatrzenie, zwłaszcza że dotyczy także tematów założonych wcześniej...

Właśnie o to mi chodzi. Według mnie jest to już ewidentne naruszenie polityki bezpieczeństwa. Uważam, że forum powinno bardziej zadbać o takie rzeczy, wypuszcza wszelkie informacje w sieć jakby mu nie zależało a może chodzi o jakiś inny układ? W mojej opinii forum powinno być niedostępne dla ludzi z zewnątrz. Z prostych i oczywistych przyczyn. Po rejestracji można zweryfikować każdego usera nawet jeśli zakłada fikcyjnego @ to i tak loguje się z określonej lokalizacji. Podnosi przy tym statystyki forum. Ludzie którzy działają w formach konkurencyjnych wiedzą na co polować i czym się sugerować nawet potencjalny klient odbiorca naszej domeny może wejść i sprawdzić, wie już ile jest w stanie nam zaproponować i jakiej ceny nie przeskoczymy.

Panom administrującym forum radziłbym zadbać o to, żeby użytkownicy korzystający z forum czyli się pewniej i bezpieczniej, ponieważ jest to jawne łamanie polityki bezpieczeństwa .

 

Pytanie co się stało, że te działy nie są już dostępne tylko po zalogowaniu a zostały otwarte dla wszystkich ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mojej opinii forum powinno być niedostępne dla ludzi z zewnątrz. Z prostych i oczywistych przyczyn.

[...]

Po rejestracji można zweryfikować każdego usera nawet jeśli zakłada fikcyjnego @ to i tak loguje się z określonej lokalizacji.

 

Zamknąć całe forum od zewnątrz? :blink: Sprawdzać każdego użytkownika jako potencjalną "wtyczkę"? :D

 

Zdrowo przesadziłeś - forum z założenia jest miejscem do rozmów publicznych i porusza się na nim tematy, które są przeznaczone do publicznego wglądu. Mógłbym się tylko zgodzić z pb odnośnie działów "Wycena i opinia", "Sprzedane" czy "Prawo" - dostęp mógłby być tylko dla zarejestrowanych (jak było kiedyś), ale reszta działów powinna być na pewno publicznie dostępna.

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamknąć całe forum od zewnątrz? :blink: Sprawdzać każdego użytkownika jako potencjalną "wtyczkę"? :D

 

Zdrowo przesadziłeś - forum z założenia jest miejscem do rozmów publicznych i porusza się na nim tematy, które są przeznaczone do publicznego wglądu. Mógłbym się tylko zgodzić z pb odnośnie działów "Wycena i opinia", "Sprzedane" czy "Prawo" - dostęp mógłby być tylko dla zarejestrowanych (jak było kiedyś), ale reszta działów powinna być na pewno publicznie dostępna.

thomaso przeinaczasz moje słowa, wiesz jaki był ich sens i doskonale zdajesz sobie sprawę, że nie chodzi o zamknięcie całego forum i traktowania każdego z osobna jako wtyczkę. Chodzi o komfort użytkowników forum i ich bezpieczeństwo przed wyciekiem informacji przykładowo z kart Prawo i wycena . Dla mnie jest to mocno nie zrozumiałe . Zachęcam Cię do zapoznania z zasadami bezpieczeństwa chronionymi informacjami i klauzulą poufności może wtedy więcej zrozumiesz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi o komfort użytkowników forum i ich bezpieczeństwo przed wyciekiem informacji przykładowo z kart Prawo i wycena . Dla mnie jest to mocno nie zrozumiałe . Zachęcam Cię do zapoznania z zasadami bezpieczeństwa chronionymi informacjami i klauzulą poufności może wtedy więcej zrozumiesz.

 

A Ty poczytaj sobie o tym, że udostępniając jakąś informację w przestrzeni publicznej (jak forum, ale może być też blog czy komentarz w portalu) musisz się przygotować na to, że trafi ona do publicznej wiadomości. Jeżeli masz taką informację, która nie jest przeznaczona do publicznej wiadomości (bo możesz mieć przez to problemy) to raczej jasne, że jej nie udostępniasz publicznie i zachowujesz dla siebie lub udostępniasz tylko prywatnie, w jakimś ograniczonym, godnym zaufania gronie.

 

Klauzula poufności nie dotyczy zresztą rozmów na tematy kompletnie neutralne typu rejestracja, przechwytywanie domen, stawianie serwisów (które stanowią większość zawartości tego forum) - wybacz, ale już jakąś paranoję szerzysz. Patrząc w ten sposób to najlepiej nic nie pisać, nic nie mówić, a w ogóle to nie mieć żadnych własnych poglądów. ;)

Edited by thomaso

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie popadajmy w paranoje...założenie konta na forum ile trwa? 5 minut max? Zatem każdy kogo zainteresują tematy tu omawiane ma bezproblemowy dostęp również do jakże tajnych działów prawo i wyceny...

Publiczne forum to nie burdel w którym należy dbać o dyskrecje...

:)

ale z drugiej strony to się Tobie nie dziwie że chciałbyś aby dział wycen był działem zamkniętym...też by mi było wstyd takich domen przedstawianych do wyceny...

:)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czołem forumowicze,

 

mam takie pytanie trochę z innej beczki.

 

Czy to, że wszystkie tematy forum mogą być przeglądane przez osoby z zewnątrz bez rejestracji konta na forum jest etyczne? Przyznam się, że dla mnie jest to trochę nie na miejscu, rozumiem, że forum jest otwarte, nie ma nic do ukrycia ale osoby z zewnątrz mogą wertować i śledzić losy postów, przetargów i tym się również sugerować, przyznam się, że jest to trochę podejrzane.

Czy ktoś zechce wziąć udział w dyskusji ?

 

Pozdrawiam

Rozumiem twoją troskę o swój biznes na zasadzie: ja to chciałbym móc podejrzeć wszystkie posty innych, ale inni to wara od mojego!

 

Temat był już maglowany i dotyczył głównie cen sprzedaży i wycen domen.

 

 

 

Nie popadajmy w paranoje...założenie konta na forum ile trwa? 5 minut max? Zatem każdy kogo zainteresują tematy tu omawiane ma bezproblemowy dostęp również do jakże tajnych działów prawo i wyceny...

Publiczne forum to nie burdel w którym należy dbać o dyskrecje...

 

:)

 

 

Dokładnie.

 

Mimo wszystko lepiej by jednak było, żeby google nie indeksował pewnych zasobów tego forum.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie popadajmy w paranoje...założenie konta na forum ile trwa? 5 minut max? Zatem każdy kogo zainteresują tematy tu omawiane ma bezproblemowy dostęp również do jakże tajnych działów prawo i wyceny...

Publiczne forum to nie burdel w którym należy dbać o dyskrecje...

:)

ale z drugiej strony to się Tobie nie dziwie że chciałbyś aby dział wycen był działem zamkniętym...też by mi było wstyd takich domen przedstawianych do wyceny...

:)

 

Nie ma znaczenia, że założenie konta trwa minutę. Chodzi o to, że ktoś wpisując w google twoją domenę dostanie na tacy link do tematu, w którym parę lat temu dawałeś ją do wyceny czy pytałeś o jakieś kwestie prawne. Tych parę lat temu użytkownicy zakładali w tych działach tematy wiedząc, że bot google nie ma do nich wglądu. Dlatego moim zdaniem tak powinno być nadal.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

PB...z jednej strony jakąś racje masz ale z drugiej nie mogę Ci jej przyznać...podejrzewam że wielu z nas sprzedało swoje domeny dzięki temu forum. Dzięki temu że klient szukając domeny trafił tutaj...Jeśli chcemy promować to co sprzedajemy to otwartość tego forum temu służy...

Nie zgodzę się też z tym iż otwartość działu wycen służy obniżce ceny domeny...to specyficzny towar i niepowtarzalny...gdyby klient powiedział mi że domena x została wyceniona na 2 a nie na 4k to kazał bym ją mu odkupić z forum lub próbował znaleź złoty środek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma znaczenia, że założenie konta trwa minutę. Chodzi o to, że ktoś wpisując w google twoją domenę dostanie na tacy link do tematu, w którym parę lat temu dawałeś ją do wyceny czy pytałeś o jakieś kwestie prawne. Tych parę lat temu użytkownicy zakładali w tych działach tematy wiedząc, że bot google nie ma do nich wglądu. Dlatego moim zdaniem tak powinno być nadal.

 

Tak bardzo słuchamy głosu użytkowników że w dziale wycena już od dawna jest opcja "Zablokować dostęp wyszukiwarkom?" dzięki której ustawia się atrybut aby google nie indeksowało podstrony z wyceną. Widocznie dawno nic nie dodawałeś do wyceny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ta opcja jest domyślnie włączona dla wszystkich tematów w dziale Prawo i Wycena napisanych przed jej wprowadzeniem?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla tych tematów nie jest domyślnie włączona. Chyba nie sądzicie, że ktoś stracił klienta z powodu że wyczytał temat z wyceną danej domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardziej bym się martwił o dział prawny. Poza tym nie chodzi o to co się stało lub nie, tylko o zaufanie. Tematy były ukryte, a teraz nie są. Jak byś się czuł gdyby premium albo am bez pytania ujawniło wszystkie twoje zakupy i/lub sprzedaże? ;-)

Edited by pb
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla tych tematów nie jest domyślnie włączona.

Dlaczego ? Mi osobiście na tym nie zależy bo nie daję domen do wyceny ale zawsze było inaczej. Skąd decyzja o takiej zmianie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

One nie były ukryte. Każdy mógł się zarejestrować i je zobaczyć :)

Moje sprzedaze w premium nie sa dostepne po rejestracji w serwisie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry, ale kompletnie nie rozumiem prób rozmywania tematu. Przecież pb precyzyjnie napisał w czym rzecz ... i to dwukrotnie w tym wątku.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Ty poczytaj sobie o tym, że udostępniając jakąś informację w przestrzeni publicznej (jak forum, ale może być też blog czy komentarz w portalu) musisz się przygotować na to, że trafi ona do publicznej wiadomości. Jeżeli masz taką informację, która nie jest przeznaczona do publicznej wiadomości (bo możesz mieć przez to problemy) to raczej jasne, że jej nie udostępniasz publicznie i zachowujesz dla siebie lub udostępniasz tylko prywatnie, w jakimś ograniczonym, godnym zaufania gronie.

 

Klauzula poufności nie dotyczy zresztą rozmów na tematy kompletnie neutralne typu rejestracja, przechwytywanie domen, stawianie serwisów (które stanowią większość zawartości tego forum) - wybacz, ale już jakąś paranoję szerzysz. Patrząc w ten sposób to najlepiej nic nie pisać, nic nie mówić, a w ogóle to nie mieć żadnych własnych poglądów. ;)

nie szerzę paranoi tylko szukam sensu takiego działania ,doskonale zdaję sobie sprawę, że informacje umieszczana prze zemnie na forum są dostępne do informacji publicznej i to nie ulega wątpliwości chodzi o sprawdzanie przez osoby postronne wartości domen i czy jest sens w nie inwestować, być może są to osoby które są potencjalnymi klientami dla wybranej domeny , odbiegasz zupełnie od tematu rozmowy.

 

Rozumiem twoją troskę o swój biznes na zasadzie: ja to chciałbym móc podejrzeć wszystkie posty innych, ale inni to wara od mojego!

 

Temat był już maglowany i dotyczył głównie cen sprzedaży i wycen domen.

chodzi mi nie tylko o moją troskę ale troskę wszystkich użytkowników, trzeba być świadomym podejmowanych pewnych działań, które świadczą na korzyść ogółu bądź świadczą przeciwko nim nie ma tutaj mowy o mnie czy o Tobie tylko o 'nas' jako użytkownikach forum, szczerze dziwię się, że dla Ciebie jest to obojętne...

 

Nie ma znaczenia, że założenie konta trwa minutę. Chodzi o to, że ktoś wpisując w google twoją domenę dostanie na tacy link do tematu, w którym parę lat temu dawałeś ją do wyceny czy pytałeś o jakieś kwestie prawne. Tych parę lat temu użytkownicy zakładali w tych działach tematy wiedząc, że bot google nie ma do nich wglądu. Dlatego moim zdaniem tak powinno być nadal.

 

nic dodać nic ująć kwintesencja

 

Nie popadajmy w paranoje...założenie konta na forum ile trwa? 5 minut max? Zatem każdy kogo zainteresują tematy tu omawiane ma bezproblemowy dostęp również do jakże tajnych działów prawo i wyceny...

Publiczne forum to nie burdel w którym należy dbać o dyskrecje...

:)

ale z drugiej strony to się Tobie nie dziwie że chciałbyś aby dział wycen był działem zamkniętym...też by mi było wstyd takich domen przedstawianych do wyceny...

:)

hehehe przyjdą jeszcze te lepsze dni, dzięki za budujące słowa :)

 

PB...z jednej strony jakąś racje masz ale z drugiej nie mogę Ci jej przyznać...podejrzewam że wielu z nas sprzedało swoje domeny dzięki temu forum. Dzięki temu że klient szukając domeny trafił tutaj...Jeśli chcemy promować to co sprzedajemy to otwartość tego forum temu służy...

Nie zgodzę się też z tym iż otwartość działu wycen służy obniżce ceny domeny...to specyficzny towar i niepowtarzalny...gdyby klient powiedział mi że domena x została wyceniona na 2 a nie na 4k to kazał bym ją mu odkupić z forum lub próbował znaleź złoty środek.

czyli świadome negowanie, domen niektórych sprzedających jest celowe, żeby skupić się na portfolio innego ze sprzedających ??

 

 

Dla tych tematów nie jest domyślnie włączona. Chyba nie sądzicie, że ktoś stracił klienta z powodu że wyczytał temat z wyceną danej domeny?

nic bardziej mylnego, myślę, że takich przypadków było multum

 

One nie były ukryte. Każdy mógł się zarejestrować i je zobaczyć :)

Moje sprzedaze w premium nie sa dostepne po rejestracji w serwisie

dlaczego nikt nie chce odpowiedzieć na 1 konkretnie postawione pytanie :

 

Dlaczego coś było a teraz już tego nie ma ? Czy jest to tajemnica? Dla mnie uciekanie przed samą odpowiedzią wzbudza więcej negatywnych odczuć niż udzielenie na nie konkretnej odpowiedzi ponieważ coś nie do końca jest tak jak być powinno tylko co ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja też czegoś nie rozumiem, bo skoro mam wybór czy mój temat na być indeksowany przez wyszukiwarki czy nie, to chyba prosta piłka jest...

jednak nadal uważam, że ukrywanie tych dwóch działów to tzw. rzeźba w gównie...kto chce znaleź ten znajdzie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dlaczego coś było a teraz już tego nie ma ? Czy jest to tajemnica? Dla mnie uciekanie przed samą odpowiedzią wzbudza więcej negatywnych odczuć niż udzielenie na nie konkretnej odpowiedzi ponieważ coś nie do końca jest tak jak być powinno tylko co ??

 

Było tak na starej wersji forum. Teraz na nowej zostało to tak ujęte w specyfikacji podczas zlecania modyfikacji.

Być może część z was nie zauważyła tego że całe forum jest publiczne. Każdy może wejść i się zarejestrować, a uprawnienia zmieniały się na przestrzeni lat i zmiany skryptów/modyfikacji.

Wrzucając treści na publiczne forum trzeba brać też tego konsekwencje i brać pod uwagę, że zewnętrzne skrypty (np. google) mogą te treści obrabiać.

 

Zaraz zaraz. Przecież równie dobrze można zaryzykować, że wiele domen się sprzedało bo właśnie ktoś znalazł kontakt do użytkownika tego forum poprzez wątek wyceny. Albo jeszcze inaczej. Wiele domen, być może zostało sprzedanych za wyższą kwotę po przeczytaniu wypowiedzi użytkowników forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To są spekulacje, a faktem jest, że dział był ukryty przed wyszukiwarkami, a teraz nie jest. Nie pasuje Ci porównanie z cenami zakupu/sprzedaży, to proszę bardzo, inny przykład: robiłeś sobie z dziewczyną nagą sesję i wasze zdjęcia stały u niej na półce, a niektóre wisiały na ścianach. Każdy kto ją odwiedzał, łącznie z listonoszem i akwizytorem, mógł je zobaczyć i byłeś tego świadomy. Jednak po jakimś czasie dziewczyna postanowiła, że wszystkie wasze zdjęcia będzie wrzucała do sieci i odpowiednio tagowała. Mając tę świadomość, przestałeś robić z nią nagie sesje, ale na wiele się to nie zdało, bo bez pytania wrzuciła do sieci też wszystkie stare zdjęcia. Od teraz każdy może w google wpisać "tmi z dziewczyną" i obejrzeć wasze nagie fotki. Nie wiem jak Ty, ale ja bym się czuł nieco wyr...olowany. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od teraz każdy może w google wpisać "tmi z dziewczyną" i obejrzeć wasze nagie fotki.

Wrzuciłbyś jakiś link bo chyba mi się szukajka zacięła i tego nie znajduje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×