Jump to content
cannot

domena a znak towarowy

Recommended Posts

Witam, posiadam domenę xxx.pl Dosyć pochopnie dałem ją do przechwycenia i dopiero po fakcie sprawdziłem w UPRP że jest to znak patentowy.

 

Zdziwiło mnie że nazwa mojej domeny xxx jest znakiem towarowym zarejestrowanym przez 5 podmiotów (firm) Moje pytanie jest takie czy pozbyć się tej domeny? Czy może spróbować wystawić ją na sprzedaż? ( nie będę na tej domenie stawiał żadnego serwisu) dodam że nie dostałem jeszcze żadnego maila z "groźbą" odebrania domeny.

 

I drugie moje pytanie skoro aż 5 firm ma zarejestrowany ten znak towarowy ( część z nich ma też go w logo w różnych formach) to która z nich może mi odebrać domenę?

 

piszę ponieważ wolę dmuchać na zimne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 podmioty maja znak slowno graficzny 2 tylko slowny. w wiekszosci przypadkow na forum juz ktos upomnial sie o domene u mnie jeszcze nie. I teraz czy nie narobie sobie klopotow wystawiajac ja na sprzedaz

Share this post


Link to post
Share on other sites

To zależy, co masz na myśli pisząc o kłopotach. Wystaw domenę na sprzedaż i tyle. Jeśli nie wszedłeś w posiadanie domeny w złej wierze, nie używałeś domeny jako przedsiębiorca - nieuczciwy konkurent, to najwyżej oddasz ją, jeśli się ktoś upomni. Innych "kłopotów" nie powinno być.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dodam ze nie prowadze dzialalnosci a domene zarejestrowalem jako osoba prywatna. Czy najbezpieczniej bedzie postawic na domenie strone tylko z kontaktem do mnie i ewentualnie wymyslic(rozwinac) nazwe z liter tworzacych nazwe domeny?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie ma znaczenie czy rejestracja nastąpiła na osobe fizyczną czy firma?

 

Nie wiem, a jakie? Chodziło mi o czyn nieuczciwej konkurencji. /Cytat wyjęty z kontekstu/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakie ma znaczenie czy rejestracja nastąpiła na osobe fizyczną czy firma?

O braku możliwości zarzucenia czynu nieuczciwej konkurencji osobie fizycznej nieprowadzącej dział. gospodarczej już pisaliśmy ( przykład ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka domena powinna czekać na konkretnego klienta a ten jeśli będzie zainteresowany to się zgłosi. Wystarczy więc zostawić na tej domenie jedynie formularz kontaktowy. Potencjalny klient widząc, że domena nie jest wystawiona na sprzedaż być może będzie skłonny zapłacić lepszą cenę. Nie wystawiaj domeny na giełdzie to nie zarzucą Ci działania w złej wierze. Jeśli tyle podmiotów co piszesz ma zarejestrowany znak towarowy na nazwie Twojej domeny to domniemuję, że jest to wyraz słownikowy. Tym bardziej nie powinno być problemu jeśli nie jest to nazwa wymyślona. Tematów takich na forum jest X. Życzę ciekawej nocnej lektury.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taka domena powinna czekać na konkretnego klienta a ten jeśli będzie zainteresowany to się zgłosi. Wystarczy więc zostawić na tej domenie jedynie formularz kontaktowy. Potencjalny klient widząc, że domena nie jest wystawiona na sprzedaż być może będzie skłonny zapłacić lepszą cenę. Nie wystawiaj domeny na giełdzie to nie zarzucą Ci działania w złej wierze. Jeśli tyle podmiotów co piszesz ma zarejestrowany znak towarowy na nazwie Twojej domeny to domniemuję, że jest to wyraz słownikowy. Tym bardziej nie powinno być problemu jeśli nie jest to nazwa wymyślona. Tematów takich na forum jest X. Życzę ciekawej nocnej lektury.

Nazwa domeny jest dwuczłonowa ( skróty 2 dosyć popularnych słownikowych słów) Zrobię tak jak napisałeś, na domenie zostawię tylko kontakt do siebie i albo znajdzie się kupiec i domena zostanie sprzedana albo ktoś się o nią upomni i wtedy oddam bez ciągania się po sądach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panowie mam jeszcze jedno pytanie, domenę sprawdzałem na http://uprp.pl/patentwebaccess/DatabaseChoose.aspx i tak jak pisałem 5 podmiotów ma ten znak towarowy ( 3 słowno graficzny, 2 slowny) ale analizując te dane spotkałem się z informacją :

  • " Wygaśnięcie prawa ochronnego" (u 3 podmiotów)
  • " Decyzja o umorzeniu postępowania" (u 1 podmiotu)
  • "Odmowa" (u 1 podmiotu)

co one oznaczają? 2 ostatnie rozumiem że nie uzyskali oni decyzji pozytywnej wpisania tego znaku towarowego jako chronionego czyli nie mają do niego prawa tak? a ten pierwszy (wygaśnięcie prawa ochronnego)?

Edited by cannot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poszukaj hasła w Googlu hasła: Wygaśnięcie prawa ochronnego znak towarowy - znajdziesz: ustawę o prawie własności przemysłowej i w niej m.in (wklejam z jakiegoś serwisu, który podaje, że dane są aktualne - trzeba o tym pamiętać. bo u nas zwykle się ustawy poprawia kilkadziesiąt razy i trzeba by śledzić wszystkie poprawki (wykreślenia, nowe artykuły etc). Wiele serwisy przygotowuje nieoficjalne skonsolidowane ustawy po wszystkich naniesionych poprawkach.):

 

Art. 168. Wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy
1. Prawo ochronne na znak towarowy wygasa na skutek:
1) upływu okresu, na który zostało udzielone;
2) zrzeczenia się prawa przez uprawnionego przed Urzędem Patentowym, za zgodą osób, którym służą na nim prawa.
2. Zrzeczenie się prawa, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może również dotyczyć tylko niektórych towarów, dla których prawo to zostało udzielone (ograniczenie wykazu towarów).
3. Zrzeczenie się udziału we wspólnym prawie powoduje przejście tego udziału na pozostałych współuprawnionych, odpowiednio do ich udziałów.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 3, Urząd Patentowy wydaje decyzję stwierdzającą wygaśnięcie prawa ochronnego.
Art. 169. Wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy c. d.
1. Prawo ochronne na znak towarowy wygasa również na skutek:
1) nieużywania zarejestrowanego znaku towarowego w sposób rzeczywisty dla towarów objętych prawem ochronnym w ciągu nieprzerwanego okresu pięciu lat, po dniu wydania decyzji o udzieleniu prawa ochronnego, chyba że istnieją ważne powody jego nieużywania;
2) utraty przez znak znamion odróżniających przez to, że na skutek działań lub zaniedbań uprawnionego stał się w obrocie zwyczajowym oznaczeniem - składającym się wyłącznie z elementów, które mogą służyć w obrocie do oznaczania w szczególności rodzaju towaru, jego jakości, ilości, ceny, przeznaczenia, sposobu, czasu lub miejsca wytworzenia, składu, funkcji lub przydatności - w stosunku do towarów, dla których był zarejestrowany;
3) działań uprawnionego lub, za jego zgodą, osób trzecich, gdy znak towarowy może wprowadzać odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, właściwości lub pochodzenia geograficznego towaru;
4) wykreślenia z właściwego rejestru podmiotu mającego osobowość prawną, któremu przysługiwało prawo ochronne na znak towarowy.
2. Urząd Patentowy wydaje decyzję stwierdzającą wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy w przypadkach, o których mowa w ust. 1, na wniosek każdej osoby, która ma w tym interes prawny.
21. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 3, Urząd Patentowy wydaje decyzję stwierdzającą wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy także na wniosek:
1) krajowych lub regionalnych organizacji, których celem statutowym jest ochrona interesów:
a) konsumentów,
B) przedsiębiorców;
2) Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
3) powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów.
3. Prokurator Generalny Rzeczypospolitej Polskiej lub Prezes Urzędu Patentowego może, w interesie publicznym, wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy lub przystąpić do toczącego się postępowania.
4. Przez używanie znaku, w rozumieniu ust. 1, rozumie się również używanie znaku:
1) różniącego się od znaku, na który udzielono prawa ochronnego, w elementach, które nie zmieniają jego odróżniającego charakteru;
2) przez umieszczanie znaku na towarach lub ich opakowaniach wyłącznie dla celów eksportu;
3) przez osobę trzecią za zgodą uprawnionego;
4) przez osobę upoważnioną do używania znaku wspólnego albo znaku wspólnego gwarancyjnego.
5. Nie uważa się za używanie znaku w sposób rzeczywisty używania znaku w reklamie towaru, który nie jest dostępny na rynku krajowym ani nie jest w kraju wytwarzany na potrzeby eksportu.
6. W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wygaśnięcie prawa ochronnego, obowiązek wykazania używania znaku towarowego lub istnienia ważnych powodów usprawiedliwiających nieużywanie znaku spoczywa na uprawnionym z tytułu prawa ochronnego.
7. Na zasadach, o których mowa w ust. 1-6, a także w razie nieprzestrzegania regulaminu znaku, może być wydana decyzja stwierdzająca wygaśnięcie prawa w stosunku do współuprawnionego. Przepis ten stosuje się odpowiednio do prawa ochronnego na wspólny znak towarowy i wspólny znak towarowy gwarancyjny.
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

adir wielkie dzięki. Z tego co podałeś rozumiem że już żaden z tych 5 podmiotów nie ma prawa do tego znaku ponieważ 3 z nich którzy go uzyskali już "wygasł"

  • 23-10-2002 Wygaśnięcie prawa ochronnego
  • 13-01-2003 Wygaśnięcie prawa ochronnego
  • 29-06-1994 Decyzja o umorzeniu postępowania
  • 07-05-1998 Odmowa
  • 04-08-2010 Wygaśnięcie prawa ochronnego

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

mam podobny problem - tzn. chiałem sie dogadac i kupic domene ale cena jaka usłyszałem jest kosmiczna ;(. Czy moge prosic o pomoc i informacje o wzor pozwu i instrukcje gdzie kiedy i jak go zlozyc

dziekuje i pozdrawiam Sly

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

mam podobny problem - tzn. chiałem sie dogadac i kupic domene ale cena jaka usłyszałem jest kosmiczna ;(. Czy moge prosic o pomoc i informacje o wzor pozwu i instrukcje gdzie kiedy i jak go zlozyc

dziekuje i pozdrawiam Sly

 

Heh, pytać domeniarzy jak zabrać komuś domenę :D

 

Edit:

co znaczy kosmiczna cena dla Ciebie ? 100zł, 1000zł czy 10000zł ?

Edited by zabaco
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam

mam podobny problem - tzn. chiałem sie dogadac i kupic domene ale cena jaka usłyszałem jest kosmiczna ;(. Czy moge prosic o pomoc i informacje o wzor pozwu i instrukcje gdzie kiedy i jak go zlozyc

dziekuje i pozdrawiam Sly

To miejsce nazywa się: kancelaria radcy prawnego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chętnie pomogę w rejestracji domen jako znaków towarowych w UPRP,

obecne stawki w Urzędzie Patentowym RP to :

550,- zgłoszenie do rejestracji w 3 klasach

1.000,-/okres 10 lat ochrony - ok. 18-24 miesięcy po dokonaniu zgłoszenia.

 

uważam, że posiadanie wartościowej domeny bez praw do znaku to lekkomyślność, która może sporo kosztować.

więcej informacji 668 503 575, legawi@interia.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×