Jump to content
Guest InterBazar.pl

Problem z rozliczeniem faktury

Recommended Posts

Guest InterBazar.pl

Witam wszystkich. Może ktoś z Was będzie wiedział.

 

Mam fakturę (zakupową) wystawioną przez AM (na fakturze są dane

z USA a nie Cypru) na kwotę 500 zł gdzie faktura wewnętrzna opiewa na 500 + 23% VAT.

I teraz pytanie:

 

Czy jeżeli faktura jest z miesiąca w którym NIE byłem jeszcze VAT'owcem (aktualnie już jestem) to czy muszę należny VAT odprowadzić do US? Czy nie biorę tego kompletnie po uwagę tak jak przy fakturach polskich gdzie nie odprowadzałem VAT'u tylko kwotę wliczałem w koszty firmy?

 

Byłbym wdzięczny za pomoc - mało się znam na sprawach podatkowych a dodzwonić się do Warszawy do podatkowego to horror 1001 nocy :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z tego co pamiętam, kwotę tego VATu powinieneś przelać do US i przesłać jeszcze deklarację VAT-9M (http://www.infakt.pl/deklaracja_vat-9m) masz czas do poniedziałku - 25. Ale upewnij się jeszcze może w swoim US.

.edyt : nie doczytałem dokładnie - tak się ma sprawa w przypadku faktury z Cypru

Edited by Los_Rozrabiakaneros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam wszystkich. Może ktoś z Was będzie wiedział.

 

Mam fakturę (zakupową) wystawioną przez AM (na fakturze są dane

z USA a nie Cypru) na kwotę 500 zł gdzie faktura wewnętrzna opiewa na 500 + 23% VAT.

I teraz pytanie:

 

Czy jeżeli faktura jest z miesiąca w którym NIE byłem jeszcze VAT'owcem (aktualnie już jestem) to czy muszę należny VAT odprowadzić do US? Czy nie biorę tego kompletnie po uwagę tak jak przy fakturach polskich gdzie nie odprowadzałem VAT'u tylko kwotę wliczałem w koszty firmy?

 

Byłbym wdzięczny za pomoc - mało się znam na sprawach podatkowych a dodzwonić się do Warszawy do podatkowego to horror 1001 nocy :o

 

A jaki był Twoj status jak nie byłeś VATowcem? Prowadziles dzialalnosc i byles zwolniony z VAT czy nie prowadziles w ogole dzialanosci gosp?

 

jesli nie prowadziles w ogole dzialalnosci gosp.

to jest wlasnie ciekawy problem, bo wg mnie Aftermarket.pl z USA powinien za Ciebie odprowadzic ten VAT w PL i kwota powinna byc oczywiscie na wystawionej fakturze o niego powiekszona.

Tak jak to robią niektóre firmy z USA z oplatami za serwer dla osób fizycznych w Polsce - doliczaja do faktury polski VAT.

 

Jesli prowadziles dzialnosc i byles zwolniony z VAT to musisz go naliczyc od kwoty faktury (zgodnie z np. tą fakturą wewnetrzną) i odprowadzic do US na deklaracji chyba VAT-9M.

 

Bycie VATowcem teraz daje Ci to ze ten nalezny VAT(z faktury wewnetrznej) jest jednoczesnie podatkiem naliczonym wiec ksiegowo się zeruje i nic nie musisz do US placic.

Ale proszę zweryfikuj te informacje jeszcze u ksiegowego, przepisy sie zmieniaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest InterBazar.pl

Wcześniej również prowadziłem działalność jednoosobową i nie byłem płatnikiem VAT (rozliczałem się na zasadach ogólnych - książka przychodów i rozchodów). Czyli jednym słowem wychodzi na to, że prawdopodobnie będę musiał zapłacić ten VAT z tej faktury wewnętrznej tylko dlatego, że jest ona wystawiona przez firmę z poza UE?

 

Jeżeli jeszcze ktoś zna się na tych sprawach i może mi radzić dobrym słowem to byłbym wdzięczny :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak już wyżej napisano, firmy z USA legalnie świadczące usługi on-line na rzecz obywateli EU (posiadające rejestrację w jednyn z krajów EU) same pobierają VAT wg stawki należnej w kraju danego konsumenta, po czym odprowadzają to do fiskusa w kraju, gdzie mają rejestrację. Tak robi np. Godaddy: http://support.godaddy.com/help/article/3407/why-do-i-have-to-pay-value-added-tax

Nie ma czegoś takiego jak rejestracja domen bez VAT jeśli się mieszka na terenie Unii Europejskiej.

 

Ty piszesz, że w chwili otrzymania faktury prowadziłeś już działalność, ale jesli nie posiadałeś rejestracji VAT-UE (a więc nie miałeś numeru VAT-ID weryfikowalnego w VIES), to z punktu widzenia VAT jesteś traktowany tak samo jak osoba fizyczna - VAT od tej faktury musisz naliczyć i odprowadzić samodzielnie. Po rozliczeniu VAT, w koszty weźmiesz całą kwotę faktury brutto. Tutaj jest informacja wygooglana na szybko:

 

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat-akcyza/137067,Jak-rozliczac-import-uslug-.html

 

Zwolnienie z VAT a rozliczanie importu usług


Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień z VAT lub rezygnujący z rejestracji jako podatnicy VAT, również muszą rozliczyć podatek od towarów i usług związany z importem. Niestety, nie mają możliwości obniżenia podatku należnego, a co za tym idzie naliczony podatek muszą w całości wpłacić do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca niebędący podatnikiem VAT również wystawia fakturę wewnętrzną, na której do kwoty netto z faktury od zagranicznego kontrahenta dolicza podatek VAT według stawki określonej w polskich przepisach. Ponieważ jednak nie składa deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, musi rozliczyć się z naliczonego podatku składając przeznaczoną do tego deklarację VAT-9M. Tę deklarację należy złożyć w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

 

Warto pamiętać, że podatek VAT należny może stanowić koszt uzyskania przychodu, gdy nie może zostać odliczony, a tak jest w sytuacji opisanej powyżej. A zatem przedsiębiorca niezarejestrowany jako podatnik VAT może zaliczyć VAT związany z importem usług do kosztów uzyskania przychodów.

Edited by pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest InterBazar.pl

Bardzo ale to bardzo dziękuję za pomoc i takie dokładne wyjaśnienie sprawy :)

 

Pozdrawiam serdecznie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie ode mnie na koniec: załóżmy żę Vat nie został odprowadzony. Kto w takim razie zawinił? Aftermarket z USA, który sprzedając dla konsumentów w UE powinien odprowadzac VAT czy kupujący w Aftermarket, który np. nie odprowadził do US tego VATu?

Edited by scav

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest InterBazar.pl

Pytanie ode mnie na koniec: załóżmy żę Vat nie został odprowadzony. Kto w takim razie zawinił? Aftermarket który sprzedając dla konsumentów w UE powinien odprowadzac VAT czy kupujący w Aftermarket, który np. nie odprowadził do US tego VATu?

 

No właśnie. Dobrze, że takie pytanie padło. Ja to jeszcze rozwinę:

 

Czy to oznacza, że kupują jakąkolwiek domenę na rynku wtórnym lub rejestrując nową domenę poprzez AfterMarket musimy zawsze zapłacić "samodzielnie" podatek VAT? - nawet gdy kupujący to osoba nieprowadząca działalności gospodarczej?

Księgowa mi powiedziała kiedyś, że faktur zakupowych (kosztowych) z miesięcy gdzie nie mam sprzedaży nie muszę zgłaszać do US. Jak to jest z tymi fakturami zakupowymi od AM (zarówno z USA jak i Cypru).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pytanie ode mnie na koniec: załóżmy żę Vat nie został odprowadzony. Kto w takim razie zawinił? Aftermarket z USA, który sprzedając dla konsumentów w UE powinien odprowadzac VAT czy kupujący w Aftermarket, który np. nie odprowadził do US tego VATu?

 

Nie jestem prawnikiem, ale wg mnie ostatecznie za odprowadzenie VAT, jesli niezrobił tego sprzedawca, odpowiedzialny jest konsument. Firma zagraniczna może z kolei być ukarana za prowadzenie sprzedaży usług objętych VAT-em na rzecz konsumentów w EU bez rejestracji i bez pobrania/odprowadzenia VAT. Różnie też jest w różnych krajach EU, np. w Wielkiej Brytanii do grudnia 2012 obowiązek rejestracji powstawał dopiero po przekroczeniu rocznej sprzedaży e-usług w kwocie 77k GBP, ale obecnie jest już obowiązek niezależnie od kwoty. W Polsce - to trzeba by kogoś konkretnie zapytać, ale wydaje mi się że próg jest taki sam jak dla podmiotów PL. Są też sytuacje, gdy firma zagraniczna musi mieć rejestrację vat nawet jesli nie sprzedaje na rzecz konsumentów, np. jesli zarówno zakup, jak i sprzedaż odbywa się na terenie danego kraju. Wg mnie taka sytuacja ma miejsce przy zakupie i sprzedaży domen .pl, ale moge się mylić.

 

"Czy to oznacza, że kupują jakąkolwiek domenę na rynku wtórnym lub rejestrując nową domenę poprzez AfterMarket musimy zawsze zapłacić "samodzielnie" podatek VAT? - nawet gdy kupujący to osoba nieprowadząca działalności gospodarczej?"

 

VAT musisz zgłosić i odprowadzić *przede wszystkim* jeśli jesteś osobą nieprowadzącą DG, przecież VAT to jest właśnie podatek dla konsumentów. Jeśli kupujesz np. Kindla, to Amazon Ci automatycznie doliczy VAT i cło, jesli kupujesz inny sprzęt w USA, to cło i podatek naliczą Ci na granicy. Podobnie jest z domenami - jeśli kupujesz w Godaddy, to automatycznie doliczą Ci 23% polskiego VAT. Jeśli kupujesz od innego dostawcy, który nie naliczy podatku, powinieneś to zrobić samodzielnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest InterBazar.pl

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję. Teraz rozumiem wszystko. Mimo, że trochę popsułeś mi tymi informacjami miłe popołudnie :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×