Jump to content
umberto

Szemrane oferty i promocje, nieuczciwe praktyki rejestratorów

Recommended Posts

Na początku chciałem się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post, tak że "Cześć" :)

 

A teraz do rzeczy, home.pl ma i zapewne nie tylko on promocje typu za "0 zł", ale jeśli chce się zrobić transfer później takiej domeny to trzeba płacić za rok z góry. Jak to się ma do tego http://www.dns.pl/porozumienie/prawab.html a dokładniej do punktu 3? Jak myślicie?

 

Niby regulamin home czy tam ich promocji, ale popatrzcie też na punkt 1 w linku powyżej.

Edited by Gordion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na początku chciałem się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post, tak że "Cześć" :)

 

A teraz do rzeczy, home.pl ma i zapewne nie tylko on promocje typu za "0 zł", ale jeśli chce się zrobić transfer później takiej domeny to trzeba płacić za rok z góry. Jak to się ma do tego http://www.dns.pl/porozumienie/prawab.html a dokładniej do punktu 3? Jak myślicie?

 

Niby regulamin home czy tam ich promocji, ale popatrzcie też na punkt 1 w linku powyżej.

Obawiam się, że mógłbyś polec zinterpretacją. Albowiem prawnicy Home.pl będą upierać się, iż samo wydanie kodu auth_info jest innym procesem niż przeniesienie obsługi domeny do innego rejestratora, do czego kod auth_info jest potrzebny. Zatem kod auth_info będzie widoczny w twoim panelu albo tobie udostępniony bez żadnych warunków dodatkowych (co spełni warunek punktu 3). Natomiast za samo przeniesienie zostanie naliczona opłata jak za odnowienie, bo inaczej technicznie takie przeniesienie nie będzie możliwe. No i dodatkowo jeśli podasz definicję "niezwłocznie", to jesteś mistrz świata. Np. w AZ.pl, od kiedy ta firma odwróciła się cesji elektronicznej i powróciła do papierkowej roboty, wydanie kodu auth_info, które kiedyś było po prostu natychmiast widoczne w panelu i wysyałen mailem po wpisaniu kodu z sms-a, teraz ma 24 godz. robocze na wydanie kodu na podstawie wniosku z złączeniem skanu dowodu osobistego. W dni świąteczne takie jak teraz czasem wydanie kodu może trwać kilka dni (roboczych) - zresztą takie historie są tutaj na forum opisywane.

 

Teraz już rozumiesz? Dokładnie tak samo Home.pl tłumaczył kwestie związaną z kodem auth_info i transferem domeny globalnej w kontrowersyjnej promocji opisywanej powyżej. W taki sam sposób próbowali cwaniaczyć, że kod będzie widoczny, ale technicznie się nie wytransferuje domeny. Tylko że ICANN nie da sobie w kaszę dmuchać. Natomiast NASK i dmuchanie.... tu nie dokończę, bo są paragrafy na to, co chciałbym powiedzieć. Może inaczej: NASK nie ma potrzeby martwienia się o losy domeny .pl Kowalskiego i tego, co wyprawiają ichni "partnerzy". Oni swoją kaskę mają, bo taka domena w promocji jest już zarejestrowana i kaska wpłynęła. Natomiast dużo takich domen z promocji nie zostanie odnowionych - NASK ma takie informacje, np. ile domen w Home.pl jest nieodnawianych, ale się nimi oczywiście nie podzieli poza ogólnym wskaźnikiem odnawiania domen .pl, który wygląda bardzo słabo, właśnie między innymi na takie promocje i dysproporcje cenowe między ceną rejestracji a odnowienia (w Home, Nazwa, AZ bywa, że to 0 zł versus 100 zł po roku, dla domen .de do na przykład 15 zł versus 15 zł)). No ale w Polsce nikt nie myśli dalekowzrocznie, to znaczy NASK mało interesuje co będzie w następnym latach i ile pieniędzy z odnowienia wpłynie. To są naukowcy i urzędnicy państwowi, nie przedsiębiorcy, więc budżetowanie jest obce. Zasada jest prosta: co będzie to będzie, a co nie wpłynie to się trudno mówi. NASK to przecież instytucja państwowa, badawcza, więc kaski im nie zabraknie.

Edited by umberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie ja tam żadnych domen nie mam, parę przenosiłem i trochę osób chcąc oszczędzić własnie te parę złotych nacięło się na tą promocję, co prawda mogli przeczytać warunki. Szkoda tylko, że później ludzie są uczuleni na różne promocje i czasem nawet dobra promocja nie ma wtedy szansy się przebić, bo szukają haczyków.

 

Nie wydaje mi się, żeby wskaźnik tych odnawialnych domen był tak mały, ponieważ home by się to wtedy nie opłacało. To dlatego promocja jest dla firm, bo jest większe prawdopodobieństwo, że firma odnowi domenę niż osoba prywatna. Gdyby home na tym traciło to pewnie wycofali by się z promocji.

 

Home czy tam Nask, ugięłoby się pod wpływem konkretnej liczby osób zgłaszających lub gdyby home faktycznie zależało na klientach a nie cyferkach ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogólnie ja tam żadnych domen nie mam, parę przenosiłem i trochę osób chcąc oszczędzić własnie te parę złotych nacięło się na tą promocję, co prawda mogli przeczytać warunki. Szkoda tylko, że później ludzie są uczuleni na różne promocje i czasem nawet dobra promocja nie ma wtedy szansy się przebić, bo szukają haczyków.

 

Możesz przeczytać warunki i nadal nie zrozumiesz, o co chodzi. Jeśli siedzisz w branży domen, to znasz pewne pojęcia i procedury. Kowalski, który pierwszy raz rejestruje domenę, nie ma pojęcia o pewnych rzeczach, a nawet zapewne nie przyszło mu do głowy pytać o pewne rzeczy. Mam nadzieję, że przyszło ci to głowy.

 

W Nowym AZ.pl nawet nie możesz wybrać, czy chcesz rejestrować domeny .pl w promocji za 0 zł czy poza promocją za 12,18 zł (brutto). Nie możesz i tyle. Chodzi tu o osoby, które pierwszy raz rejestrują się w tym serwisie. Mogą to zrobić tylko podczas rejestracji pierwszej domeny, a te mogą tylko mieć zarejestrowane za 0 zł. mogą mieć, bo proces odbywa się poprzez weryfikację przez świstaki, przepraszam, przez konsultantów z krwi i kości, nie odbywa się automatycznie.

 

 

Nie wydaje mi się, żeby wskaźnik tych odnawialnych domen był tak mały, ponieważ home by się to wtedy nie opłacało. To dlatego promocja jest dla firm, bo jest większe prawdopodobieństwo, że firma odnowi domenę niż osoba prywatna. Gdyby home na tym traciło to pewnie wycofali by się z promocji.

 

.

 

 

Wolałbym rozmawiać mając przed sobą konkretne dane liczbowe. Nie mam zamiaru dyskutować, co by było gdyby.

 

 

Home czy tam Nask, ugięłoby się pod wpływem konkretnej liczby osób zgłaszających lub gdyby home faktycznie zależało na klientach a nie cyferkach ;)

 

Go ahead! Próbuj! Zapewne masz duże doświadczenie w "uginaniu" Home, NASK czy innych podmiotów. Czekam na referencje, co takiego zrobiłeś.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz przeczytać warunki i nadal nie zrozumiesz, o co chodzi. Jeśli siedzisz w branży domen, to znasz pewne pojęcia i procedury. Kowalski, który pierwszy raz rejestruje domenę, nie ma pojęcia o pewnych rzeczach, a nawet zapewne nie przyszło mu do głowy pytać o pewne rzeczy. Mam nadzieję, że przyszło ci to głowy.

 

Mi przyszło, Kowalski może by zrozumiał może nie, raczej nie chce mu się czytać regulaminów i wszystkich warunków, ponieważ szkoda mu na to czasu... Ciekawe kto czyta te wszystkie regulaminy i postanowienia, przy instalacji programów, rejestracji na stronach itd... nikomu się nie chce ;)

 

Wolałbym rozmawiać mając przed sobą konkretne dane liczbowe. Nie mam zamiaru dyskutować, co by było gdyby.

 

Tutaj nie ma o czym dyskutować, home to spółka i nikt nie pozwoli tam na nieopłacalne manewry. Firma ma zarabiać. Tak a propo "co by było gdyby" to sam zacząłeś, że prawnicy home zaczęli by walkę, i że NASK ma gdzieś Kowalskiego bo kasa wpłynęła, rozumiem że to nie jest gdybanie tylko z własnego doświadczenia?

 

 

Go ahead! Próbuj! Zapewne masz duże doświadczenie w "uginaniu" Home, NASK czy innych podmiotów. Czekam na referencje, co takiego zrobiłeś.

 

Nie mam zamiaru nikogo uginać, bo mi to tam rybka. A o wszystkim i tak zdecydują portfele ludzi. Ja mogę tylko tyle, że jak ktoś pyta jaką firmę polecam, i co myślę o home, to mówię wprost, że są tańsze, które udostępniają bez żadnych problemów kody authinfo.

 

Ogólnie to napisałem o swoich przemyśleniach i odnosiłem się do Twojego poprzedniego postu, nigdzie nie napisałem że chcę kogoś atakować (uginać) i walczyć z "systemem". Zresztą nie mam żadnych usług w home, więc nie mam o czym z nimi dyskutować :)Byłem ciekaw czy ktoś już próbował zrobić taki transfer z home powiadamiając ich o tych prawach abonenta z NASK i jak się Home zachowało w takiej sytuacji, nic więcej. Jak będę miał kiedyś taką okazję to sam sprawdzę i dam Wam znać.

 

I proszę nie atakuj mnie :( na przyszłość postaram się okrajać posty z moich przemyśleń, jestem tu nowy i jeszcze nie wiem komu i co wolno pisać, a komu nie :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na stronie głównej OVH piekna promocja "OVH DEALS"

 

d178.png

 

I taka oferta na domeny .com i .pl, które mnie interesują:

 

d003.png

 

A gdy człowiek wchodzi w szczegóły:
d80.png

 

 

Czyli obiecują

- 1 zł zamiast 9,95 zł na .pl , a potem wyskakuje 9,95 zamiast 9,99 zł

- 5 zł zamiast 35,47 zł na .com, a potem nagle pojawia się 35,47 zamiast 39,99

 

WTF? :blink:

 

Niezły przypał.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

Oferta ograniczona do 2000 zamówień na rejestrację domen .com i .pl.

 

To całkiem możliwe że pula domen za 1 pln się wyczerpała. 2000 domen prawie za darmo w 24h? Na luzie.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, przemowild napisał:

 

To całkiem możliwe że pula domen za 1 pln się wyczerpała. 2000 domen prawie za darmo w 24h? Na luzie.

 

Niestety, slaba ochrona konsumencka w Polscesprawia, że nie ma nikogo, kto mógłby szybko reagować na takie przypadki. A wystarczy na głównej stronie promocji napisać "PULA 2000 DOMEN". Tego typu odliczanka, ale pula wyczerpana to jest czyste chamstwo, jakiego nie znajdzie się np. w Ameryce czy innym miejscu, gdzie są zasady: albo wstawia się zegar i jakiś przedział czasowy i wtedy liczba rejestracji nie gra roli, albo ekran odlicza kolejne znikające zarejestrowane właśnie domeny. Tego typu praktyka jak tutaj w przypadku OVH jest po prostu NIEUCZCIWA! I niech nikt mi nie mówi, że jest napisane małym druczkiem, bo wtedy uznam, że chyba zatraciliśmy poczucie przyzwoitości i tego jak się nas, konsumentów traktuje.

Edited by umberto
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×