Jump to content
Tobi

Premium.pl - roszady DNSów

Recommended Posts

Ustawiam DNSy dla domeny:

Serwer nr 1: ns1.netart.pl

Serwer nr 2: ns2.netart.pl

Serwer nr 3: ns3.netart.pl

 

Zapisuję i otrzymuję:

Serwer nr 1: ns2.netart.pl

Serwer nr 2: ns3.netart.pl

Serwer nr 3: ns1.netart.pl

 

Premium udaje, że wie lepiej, jaka ma być kolejność ustawianych przeze mnie DNSów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ustawiam DNSy dla domeny:

Serwer nr 1: ns1.netart.pl

Serwer nr 2: ns2.netart.pl

Serwer nr 3: ns3.netart.pl

 

Zapisuję i otrzymuję:

Serwer nr 1: ns2.netart.pl

Serwer nr 2: ns3.netart.pl

Serwer nr 3: ns1.netart.pl

 

Premium udaje, że wie lepiej, jaka ma być kolejność ustawianych przeze mnie DNSów?

 

Wszystko się zgadza za wyjątkiem tego, że kolejność dnsów przestawia NASK, a nie premium.pl. Przykładowo wysyłamy do NASK komendę modyfikacji domeny:

 

(...)

<domain:add>

<domain:ns>ns1.netart.pl</domain:ns>

<domain:ns>ns2.netart.pl</domain:ns>

<domain:ns>ns3.netart.pl</domain:ns>

</domain:add>

(...)

 

Otrzymujemy zwrotnie "Komenda wykonana poprawnie", a po chwili sprawdzamy informacje o domenie i widzimy:

 

(...)

<domain:ns>ns2.netart.pl</domain:ns>

<domain:ns>ns3.netart.pl</domain:ns>

<domain:ns>ns1.netart.pl</domain:ns>

(...)

 

Kolejności nie da się w żaden sposób zmienić, bo próba przestawienia skutkuje jedynie komunikatem, że dany host jest już przypisany do domeny.

 

Pisałem o tym do NASK już pół roku temu, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi, skoro przypomniałeś, to napiszę jeszcze raz. Ale nie liczyłbym raczej na szybką zmianę tego zachowania...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

NASA :) przejawia wiele bezsensownych zachowań

Natomiast kolejnośc w jakiej wyświetlają Ci się DNSy nie ma znaczenia i nie ma wpływu na funkcjonowanie strony.

 

Natomiast spotkałam się z jeszcze ciekawszym przypadkiem - kolejność DNSów ma znaczenie przy ich zmianie przy domenach bodajże .de. Kilka razy juz mieliśmy taką sytuację, że wpisując ns1, ns2 i ns3 zmiana nieprzechodziła a po zmianie kolejności została zatwierdzona....to dopiero jest paranoja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie to miałem taki cień podejrzenia, bo w AZ DNSy zachowuję się w taki sam sposób, zresztą sprawdzając whois różnych domen też można zobaczyć tę wesołą losowość DNSów. W każdym razie dzięki za zajęcie się sprawą.

Edited by Tobi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś w nocy nask wprowadził łatkę, dzięki której dnsy są zawsze wyświetlane w kolejności alfabetycznej. Z jednej strony oznacza to porządek, z drugiej - brak możliwości wskazania dnsa "primary" jeśli jego nazwa jest w alfabecie "późniejsza" niż innych przypisanych serwerów. Nie żeby wcześniej taka możliwość była, no ale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×