Jump to content
pshemec

Nowa ustawa o prawach konsumentów - od 25 grudnia 2014

Recommended Posts

Sądzę że bardzo ważna informacja :


Od 25 grudnia 2014 r. zacznie obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta, która stanowi wdrożenie przepisów nowej dyrektywy konsumenckiej UE,











Kancelarie prawne będą miały żniwa ....


Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak sobie myślę. Przy zakładaniu działalności zbierane są (dobrowolnie, ale są) maile przedsiębiorców. Jedyne znane mi zastosowanie tych maili, to wysyłka spamu przez automaty wyciągające dane o nowo zakładanych firmach z CEIDG. Dlaczego ustawodawca nie wykorzystuje tych maili do wysyłki informacji o zmianach w prawie, które dotykają danego przedsiębiorcę? Nie powinno to być trudne, skoro każdy musi zadeklarować numery PKD, w których będzie prowadził działalność. Jestem przekonany że połowa ankietowanych sklepów o zmianach dowiedziała się... od ankietera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak sobie myślę. Przy zakładaniu działalności zbierane są (dobrowolnie, ale są) maile przedsiębiorców. Jedyne znane mi zastosowanie tych maili, to wysyłka spamu przez automaty wyciągające dane o nowo zakładanych firmach z CEIDG. Dlaczego ustawodawca nie wykorzystuje tych maili do wysyłki informacji o zmianach w prawie, które dotykają danego przedsiębiorcę? Nie powinno to być trudne, skoro każdy musi zadeklarować numery PKD, w których będzie prowadził działalność. Jestem przekonany że połowa ankietowanych sklepów o zmianach dowiedziała się... od ankietera.

 

Zgadzam się. Całkiem niedawno CEiDG zablokował (usunął) opcję wskazywania daty przy wyszukiwarce przedsiębiorstw.

Myślę, że znacznie ograniczy to/ograniczyło wyciąganie danych nowo założonych firm bo po prostu nie ma już informacji jaka firma została zarejestrowana w dany dzień. Chyba, że są jakieś automaty czy możliwości sprawdzenia gdzie indziej takiej informacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Głupota zbierania niepotrzebnych danych osobowych, które są gromadzone, ale potem niewykorzystywane, oczywiście zgodnie z prawem i przeznaczeniem, przez urzędy państwowe to temat rzeka.

Jedyne tłumaczenie, które może miec jakakolwiek agencja rządowa to takie, że przecież to nie jest oficjalny kanał komunikacji (to jaki nim niby jest? pewnie trzeba by wydrukować e-mail i zanieść do notariusza) i nie jest szyfrowany za pomoca klucza elektronicznego. Ale urzednicy nie są od myślenia, oni są od poleceń, są w stanie wykonać nawet takie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W innych krajach UE częściej zmieniano prawo, więc sprzedawcy są bardziej doświadczeni we wdrażaniu nowego prawa.

 

Więc to jest postęp, który idzie z UE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak sobie myślę. Przy zakładaniu działalności zbierane są (dobrowolnie, ale są) maile przedsiębiorców. Jedyne znane mi zastosowanie tych maili, to wysyłka spamu przez automaty wyciągające dane o nowo zakładanych firmach z CEIDG. Dlaczego ustawodawca nie wykorzystuje tych maili do wysyłki informacji o zmianach w prawie, które dotykają danego przedsiębiorcę? Nie powinno to być trudne, skoro każdy musi zadeklarować numery PKD, w których będzie prowadził działalność. Jestem przekonany że połowa ankietowanych sklepów o zmianach dowiedziała się... od ankietera.

 

Dobry pomysł, ale niewykonalny w kraju, w którym przedsiębiorca jest traktowany nie jako ważny element gospodarki tylko zło konieczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiele się dzieje w regulacjach prawnych, z dniem 01.01.2015 wchodzą w życie różne nowe przepisy. Chciałbym zwrócić na kolejny z nim, bo być może będzie was dotyczył:

 

Otóż, osoby wynajmujące mieszkania innym osobom fizycznym będą miały obowiązek posiadania kas fiskalnych.

Ciśnienie wam podskoczyło, co? :) Ale spokojnie, są pewne wyjątki.

 

http://wynajmistrz.pl/kasa-fiskalna-wynajem-2015-2016

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz z ciekawości sprawdziłem monitorceidg.pl i faktycznie potwierdziło się i wyjaśniło to o czym wcześniej pisałem w tym wątku:

 

"Z dniem 16 listopada ceidg usuneło ze swoich serwisów możliwość filtrowania firm pod kątem daty ich założenia

Samo działanie serwisu jest w tym momencie niemożliwe."

Aktualni użytkownicy, którzy mają opłaconą usługę mają dwie możliwości.

 

1. Poprosić o zwrot wolnych środków (poprzez e-mail), wypłaty te będą obciążone 10% opłatą manipulacyjną zgodnie z zapisem w regulaminie.

 

2. Poczekać na dalszy rozwój wydarzeń - postaram się skomunikować z zarządcą serwisu monitorceidg.

W razie gdyby niezdolność serwisu do dalszego działania była trwała - wypłaty pozostałych środków dokonane zostaną bez obciążenia opłatą manipulacyjną.

 

Swoją drogą ciekawi mnie fakt ilu użytkowników mieli zarejestrowanych; o jak dużych środkach mowa jeżeli chodzi o masowe zwroty oraz co było głównym "zapalnikiem" lub skąd wyszły te zmiany w CEiDG.

Edited by vul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoją drogą ciekawi mnie fakt ilu użytkowników mieli zarejestrowanych; o jak dużych środkach mowa jeżeli chodzi o masowe zwroty oraz co było głównym "zapalnikiem" lub skąd wyszły te zmiany w CEiDG.

 

IMO głównym zapalnikiem było wykorzystywanie CEiDG jako bazy do naciągania jeleni zakładającyh nowe firmy na płatne wpisy w różnych "szemranych" katalogach podszywających się pod CEiDG.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli na stronach sklepu nie znajdzie się informacja o tym, że nabywca ma prawo zwrócić towar bez podania przyczyny, to termin na zwrot wydłuży się o rok, a sprzedawcy grozić będzie grzywna.

:lol:

To klient taki jak ja czy Ty, przedszkolak, że swoich praw choćby w razie potrzeby nie potrafi wyguglować?

Edited by administrator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×