Jump to content
Domenatorix

Podwyżka cen dla osób fizycznych i firm nieposiadających NIP-EU o 23%

Doliczanie VAT do cen w AM  

56 members have voted

  1. 1. Czy posiadasz europejski NIP?

    • Tak.
      16
    • Nie, ponieważ nie prowadzę firmy.
      19
    • Nie i nie zamierzam go uzyskać.
      18
    • Nie, ale zamierzam go uzyskać.
      3
  2. 2. Jeżeli będzie dotyczy Cię doliczanie 23% VAT, a ceny netto będą takie, jak w obecnej wersji cennika, który ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., jak to na Ciebie wpłynie?

    • W ogóle nie wpłynie.
      16
    • Będę musiał się zastanowić nad opłacalnością utrzymywania i odnawiania domen w AM.
      24
    • Nie będzie mi się opłacało utrzymywać i odnawiać domen w AM.
      8
    • Przeniosę tylko najważniejsze domeny z AM do innych rejestratorów.
      2
    • Przeniosę większość domen z AM do innych rejestratorów.
      5
    • Przeniosę wszystkie domeny z AM do innych rejestratorów.
      11
  3. 3. Ile obecnie utrzymujesz domen w AM?

    • 0
      3
    • 1-10
      6
    • 11-25
      8
    • 26-50
      12
    • 51-100
      7
    • 101-500
      15
    • 501-1000
      3
    • Od 1001 wzwyż.
      2
  4. 4. Jeżeli będzie dotyczyć Cię doliczanie 23% VAT, jak wpłynie to na rejestrowanie przez Ciebie domen?

    • Będę mniej rejestrował w AM i mniej u innych rejestratorów.
      15
    • Będę mniej rejestrował w AM, ale tyle samo, co dotychczas, u innych rejestratorów.
      11
    • Będę mniej rejestrował w AM, ale więcej, niż dotychczas, u innych rejestratorów.
      17
    • Będę mniej więcej rejestrował tyle samo, co dotychczas, i w AM i u innych rejestratorów.
      12
    • Będę więcej rejestrował w AM, ale mniej, niż dotychczas, u innych rejestratorów.
      1
    • Będę więcej rejestrował w AM, ale tyle samo, co dotychczas, u innych rejestratorów.
      0
    • Będę więcej rejestrował w AM i więcej, niż dotychczas, u innych rejestratorów.
      0
  5. 5. Jeżeli będzie dotyczyć Cię doliczanie 23% VAT, jak wpłynie to na przechwytywanie przez Ciebie domen?

    • W ogóle nie wpłynie.
      18
    • Będę zlecał mniej domen do przechwycenia w AM.
      24
    • Będę zlecał mniej więcej tyle samo domen do przechwycenia w AM.
      5
    • Będę zlecał więcej domen do przechwycenia w AM.
      1
    • Będę bardziej ostrożny, wybierając domeny do przechwycenia przez AM.
      8
    • Będę częściej wybierał w AM przechwycenie z niskim priorytetem.
      5


Recommended Posts

Korzystając z obecnej sytuacji ( bez domysłów cos moze zrobic konkurencja AM )

jaki myślicie jest najlepsze rozwiazanie na ograniczenie kosztów utrzymania domen ?

A) Założyć działalność

B) Przeprowadzić się.

C) Sprzedać domeny

D) Przenieść je.

 

Tak na poważnie sam musisz sobie przekalkulować co Ci się będzie bardziej opłacało. Bo jeżeli nie posiadasz działalności a uzyskujesz pieniądze pracując na etacie, to przy większej ilości domen działalność opłaca się otworzyć.

Przy mniejszej ilości wystarczy, że sprawdzisz stawki odnowień i już powinieneś wiedzieć.

 

Suma sumarum Panowie z forum już pisali, że pierwsze miesiące 2015 roku rozwieją wszystkie wątpliwości co do sytuacji osób fizycznych.

PB śledzi temat, mam nadzieję, że Michał Pleban tak samo. Jak PB odpowiednio podejdzie do tematu to przejmie jakąś część użytkowników AM (ale wątpię, że osoby fizyczne zaczną uciekać z AM jak użytkownicy NK). Z kolei Michał Pleban już udowodnił, że potrafi zawalczyć o użytkowników i na pewno podejmie odpowiednie kroki, oczywiście jeżeli takie będą potrzebne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi przeszkadza w obu gieldach ,ze do licznikow sprzedanych domen doliczaja sprzedaze za kilkadziesiat PLN - jak przechwyce, lub kupie na wyprzedazy rezerwacji to tez zaliczaja to jako sprzedaz - i liczniki rosna,,,,,

 

 

moze dla domainerow/zalogowanych powinny byc pokazywane liczniki sprzedanych domen powyzej jakiejs granicy ? np 250, 500zl

 

dopiero wtedy bysmy wiedzieli ktora gielda jest lepsza ?

 

Od stycznia 2012 przez giełdę premium.pl zostało sprzedanych ~14 000 domen użytkowników, z czego 1/3 powyżej 100 zł, a 1/5 powyżej 250 zł. 58% domen było sprzedanych przez aukcje, 32% przez Kup Teraz (w tym 40% po negocjacjach), pozostałe 10% to sprzedaże przez Escrow. Pomijam rok 2011, dla którego nie mam w tej chwili szczegółowych statystyk. Liczby te dobrze by było zestawić z liczbą domen w serwisie i na giełdzie. Obecnie na giełdzie wystawionych jest 33271 domen + 195 aukcji, nie mam niestety historycznych danych dla tych wartości, ale wydaje mi się że liczba ta była podobna (tj. ok. 1/3 utrzymywanych domen była wystawiona). Poniżej dane z robiciem na lata:

rok - domen w serwisie - liczba sprzedaży

2012 - 97617 - 4638

2013 - 116365 - 4714

2014 - 107637 - 4465 (do 7.12.2014)

 

Nie mam niestety pełnych danych z AM, ale pokusiłem się o sprawdzenie danych z ostatnich trzech miesięcy wg http://www.aftermarket.pl/lastsold.php

Ood 9.09.2014 do 8.12.2014 widnieje tam 2916 sprzedaży, co daje średnio 732 sprzedaże miesięcznie przy liczbie domen na giełdzie 273 756 + 20 933 aukcji (wg licznika na dole strony)

W premium.pl w 2014 (styczeń-listopad) po odjęciu escrow (bo nie ma ich też w ww. zestawieniu aftermarket) sprzedawało sie 360 domen miesięcznie przy liczbie domen na giełdzie 33 271 + 195 aukcji (wg stanu na dziś).

 

Nie wiem czy dobrze policzyłem dla AM, użyłem tylko dostępnych danych, a na liście ostatnio sprzedanych jest zastrzeżenie "Niektóre z nazw domen zostały ukryte na życzenie sprzedawców.", niemniej dane z premium.pl są policzone dobrze. ;-)

Edited by pb
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli AM liczy tym zabiegiem na jakieś duże zwiększenie sprzedaży przed końcem roku to żeby się nie zdziwił :)

AM wbrew pozorom miał dużo czasu na podjęcie radykalnych kroków w związku ze zbliżającym się terminem 1.1.2015. Kto wie, czy ich jednak nie przewiduje w z goła odmiennej ofercie, a na razie, liczy po prostu na status quo, utrzymanie wpływów, dezinformację konkurencji :)

Jeśli jednak wszystko, czego mogliśmy się spodziewać, zostało ujawnione to sprawa jest prosta i smutna:

1. Jednak sporo domainerów dla których zmiany w VAT mają ogromne znaczenie

2. AM po to było na Cyprze by omijać VAT i tylko na tym odniosło sukces na rynku. Tym samym całe AM - patrząc na to po co, jak i dlaczego tak działało - stało się dla dużej rzeczy ludzi bezużyteczne w tym momencie

Osobiście mam tam jakieś resztówki rzędu kilkudziesięciu domen ale i to zabiorę - AM zdaje się, że w nowym cenniku nie raczyło dokonać jakichkolwiek obniżek w cenniku, po prostu zwala VAT na abonenta jakby nic się nie stało i jakby dla poważnej większości VAT nie miał znaczenia.

Dla części osób, dla których oferta AM będzie tyko nieco bardziej atrakcyjna, też atrakcyjne może nie być trzymanie domen i interesów w spółce formalnie :) daleko poza fizyczną kontrolą (ja, jako regularny turysta na Cyprze, wcale pewniej się nie czuje :P ).

Domainerzy, firmowi czy indywidualni, patrzcie rejestratorom na łapki, bo zaczynają się przyzwyczajać, że na tak wątpliwym rynku jak .pl można doić klienta, póki nie krzyczy ;)

Na miejscu AM rozegrałbym to wszystko inaczej, ale to temat na inną dyskusję.

W tym wszystkim jeszcze jedno trzeba powiedzieć - AM od dawna nie grzeszy perspektywicznym myśleniem biznesowym, zabezpieczającym wizerunek. Sam straciłem zaufanie do AM po licznych wtopach, niewyjaśnianych problemach i teraz jeszcze taki finał sprawy z VATem. Nawet jak będzie jakieś nowe rozwiązanie to pewnie opóźnione, a jeśli nawet o czasie, to znów ze strzałem we własny wizerunek. I mówię to z przykrością, bo wolałbym widzieć na rynku coraz więcej konkurencji i spadające ceny, a mamy stangację na rynku, umacnianie pozycji obecnych graczy i rosnące ceny i to wszystko bez przełożenia na sam rynek domen i sytuację głównego obiektu handlu jakim jest domena .pl.

 

Prośba do admina, przenieście to do Oferty i promocje rejestratorów, tamto subforum bez uzasadnienia zdycha a takie tematy wrzuca się tu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji dla AM-u będzie przejście do nowego raju podatkowego, który od 1 stycznia 2015 będzie obowiązywał na Krymie :P

UE ma problem: Raj podatkowy na Krymie!
http://www.polskiportal.net/blogs/3852/477/ue-ma-problem-raj-podatkowy-na

Dekret określa specjalne zasady opodatkowania na Krymie i w Sewastopolu. W strefie ekonomicznej m.in. zostanie wprowadzana zerowa stawka podatku dochodowego. Ponadto inwestorzy będą mogli bez uiszczania cła wwozić na terytorium półwyspu towary importowe, a także części zamienne i urządzenia.

Okres obowiązywania wolnej strefy ekonomicznej wynosi 25 lat z możliwością przedłużenia.

 

 

http://polish.ruvr.ru/2014_12_06/Krym-bez-podatkow-i-cel-6464/

Edited by epson
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od stycznia 2012 przez giełdę premium.pl zostało sprzedanych ~14 000 domen użytkowników, z czego 1/3 powyżej 100 zł, a 1/5 powyżej 250 zł. 58% domen było sprzedanych przez aukcje, 32% przez Kup Teraz (w tym 40% po negocjacjach), pozostałe 10% to sprzedaże przez Escrow. Pomijam rok 2011, dla którego nie mam w tej chwili szczegółowych statystyk. Liczby te dobrze by było zestawić z liczbą domen w serwisie i na giełdzie. Obecnie na giełdzie wystawionych jest 33271 domen + 195 aukcji, nie mam niestety historycznych danych dla tych wartości, ale wydaje mi się że liczba ta była podobna (tj. ok. 1/3 utrzymywanych domen była wystawiona). Poniżej dane z robiciem na lata:

rok - domen w serwisie - liczba sprzedaży

2012 - 97617 - 4638

2013 - 116365 - 4714

2014 - 107637 - 4465 (do 7.12.2014)

 

Dzieki, mniej wiecej o takie informacji mi chodzilo.

Osoby ktore maja duze portfolia zwracaja uwage nie tylko na ceny, ale sprzedawalność domen....i ich zakres cen.

Gdyby obie giełdy publikowaly znormalizowane raporty to ławiej nam byloby wybierać giełdę, a ta gorsza musialaby szukać pomysłów jak zachecic KK to zagladania na ich giełdę.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy od sprzedaży domen na giełdzie KK też będzie VAT?

Wydaje mi się, że uprzednio było już powiedziane, iż każdy rodzaj transakcji będzie dodatkowo opodatkowany.

 

Inna kwestia: jak rozumiem, obecna cena KT to bedzie cena netto i do tego będzie doliczony VAT. Co gdy wystawiającym jest osoba fizyczna? Czy VAT będzie od razu uwzględniony w cenie KT czy też napisane będzie, że doliczony zostanie VAT. Chodzi mi o jasną sygnalizację, żeby nie było sytuacji, że klient napali się na domenę za 990 zł, a tu jeszcze dowie się, że ma dopłacić VAT.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aby zaciemnić jeszcze bardziej, to dodam, że w przypadku zakupu usługi przez osobę fizyczną w innym kraju UE sprzedawca dolicza VAT zgodnie ze stawką obowiązująca w tym kraju. W przypadku Cypru stawka wynosi 19%, a nie 23%.

 

Poza tym giełda jest w dalszym ciągu zarejestrowana Dealware, więc jak tu doliczać VAT? Chyba że od 1-go zmieni się siedziba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu, tylko jest bardzo mało czasu do tego 1 stycznia i na pewno nie da się tego zrobić w tak krótkim czasie. W dłuższej perspektywie czasowej na pewno. Założę się, że Michau już myślał i kalkulował, czy nie opłacałoby się w ogóle zamknąć spółkę na Cyprze i przenieść całkowicie siedzibę poza Unię Europejską, do Delaware. Pytanie tylko, co mu wyszło z tych kalkulacji. ;)

 

Myślę, to jednak może być problem, i że nie o czas tutaj chodzi a szczegóły dotyczące optymalizacji podatkowej. Tj., która spółka jest od której spółki zależna [jeśli jest zależna] i co z tego wynika ;)

 

Również uważam, iż Michau myślał i kalkulował a decyzja mówi sama za siebie. Postawił na Cypr tj. UE.

Mimo tego, że już jakiś czas temu zmieniło się opodatkowanie [na niekorzyść tychże] Dyrektorów spółek cypryjskich po interwencji ryżego i dokonaniu zmiany umowy Polski z Cyprem.

 

 

Jest jeszcze jedna kwestia związana z "dokonaniami" rządu ryżego. Dokręcenie śruby i wzięcie pod lupę optymalizację podatkową [traktowaną teraz co najmniej podejrzliwie a być może jak paraprzestępstwo], a zwłaszcza w zakresie zależności spółek w tym: udokumentowanie, że spółka zagraniczna posiada realnie funkcjonujące na jej rzecz biuro/siedzibę za granicą. W przypadku gdy jedna spółka jest zależna od drugiej a obydwie są spółkami nierezydującymi w Polsce to nie problem. Taka sytuacja jest dla RP obojętna.

Problem zaczyna się wtedy, gdy spółka nierezydent jest zależna od jakiegoś podmiotu, który jest polskim rezydentem.

Edited by yarowa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czwarte pytanie w ankiecie jest warunkowe i nie każdego dotyczy a bez tego punktu nie można wypełnić całej ankiety. Warto dać jeszcze jedną opcję "nie dotyczy".

 

Można w nim wybrać czwartą odpowiedź, która jest najbardziej zbliżona do "nie dotyczy".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka informacji na temat podatku VAT:

 

1. Od 1 stycznia w całej Unii zmienia się sposób opodatkowania usług. Do tej pory miejscem ich opodatkowana była siedziba usługodawcy, teraz będzie to siedziba usługobiorcy. Celem tej zmiany jest m.in. właśnie uniemożliwienie wystawiania faktur klientom przez spółki spoza Unii bez podatku VAT, czyli tak jak do tej pory miało to miejsce w AfterMarket. W związku z tym nie jest możliwe kontynuowanie dalszego fakturowania klientów przez spółki z Delaware. Każdy klient z Polski, niezależnie od tego czy nabywa usługę od spółki polskiej, cypryjskiej, amerykańskiej czy z Wysp Marshalla, musi mieć naliczone 23% VAT (do tej pory spółka polska naliczałaby mu 23%, cypryjska 19%, luksemburska 15% a amerykańska 0%). Jest to zmiana kompleksowa wprowadzona we wszystkich krajach unijnych - możecie podziękować biurokratom z Brukseli za troskę o prawa swoich obywateli.

 

2. Według bieżących szacunków, około 25% klientów AfterMarket stanowią klienci indywidualni, dla których wprowadzenie VAT będzie oznaczało podwyżkę cen (wyższe ceny + brak możliwości odliczenia). Zdajemy sobie z tego sprawę, lecz niestety nie ma sposobu na obejście nowego prawa podatkowego. Przypominam że firmy nieposiadające NIP-UE (a wyrobienie go nie jest wcale wielkim problemem) otrzymają polską fakturę, od której mogą odliczyć sobie podatek VAT na deklaracji VAT-7.

 

3. Wśród klientów końcowych, nabywających domeny na giełdzie, 20% stanowią klienci indywidualni (a przynajmniej tacy którzy nie podali numeru NIP ani nazwy firmy), a 80% firmy; z tych firm 65% wybiera w tej chwili polską fakturę (z VATem 23%) a 35% cypryjską (posiadają już NIP-UE). Zatem wpływ zmiany fakturowania na sprzedaż domen na giełdzie powinien być niewielki, skoro już w tej chwili większość klientów końcowych wybiera fakturę z polskim VATem.

 

4. Aby sprawdzić, jak sprzedają się domeny na AfterMarket w porównaniu do konkurencji, wystarczy porównać te dwa wątki:

http://di.pl/topic/18043-najdrozej-sprzedane-na-aukcji-aftermarketpl/

http://di.pl/topic/63541-najdrozej-sprzedane-na-aukcji-premiumpl/

Założone tego samego dnia, wątek dotyczący naszej giełdy jest... 30 razy dłuższy :)

 

Albo inaczej. Na giełdzie AfterMarket wystawione jest w tej chwili 78500 domen wewnętrznych .pl (tj. zarejestrowanych w AfterMarket) oraz 32000 domen zewnętrznych (zarejestrowanych u innego rejestratora). W ostatnich 6 miesiącach na giełdzie sprzedawanych było średnio 840 domen wewnętrznych oraz 50 domen zewnętrznych (znacznie większa sprzedawalność domen zarejestrowanych w AM wynika przede wszystkim z tego, że znajdują się one wyżej w wynikach wyszukiwania oraz objęte są niższą prowizją). Miesięczny współczynnik "sprzedawalności" wynosi zatem dla domen zarejestrowanych w AM 1.1% miesięcznie, co odpowiada prawie dokładnie współczynnikowi podanemu przez @pb powyżej. Gdzie więc lepiej się sprzedają domeny? Wszędzie tak samo (o czym zresztą już pisałem kilkakrotnie w wątkach poświęconych optymalizacji wyglądu strony z ofertą na giełdzie).

 

5. Na ostatnim spotkaniu rejestratorów NASK szumnie zapowiadał obniżenie cen odnowień domen, prosił rejestratorów o opinie, prowadził niby "konsultacje" - i jak zawsze w przypadku NASK, skończyło się na wprowadzeniu bzdurnego rozwiązania wydłużającego okres blokady domeny do 90 dni, a naprawdę potrzebne zmiany cenniku wylądowały w koszu. Może wreszcie czas na to, żeby środowisko domainerów, dysponujące bądź co bądź kilkunastoma procentami wszystkich domen .pl, zaczęło wreszcie wywierać systematyczne naciski na NASK aby zrobił coś z cenami odnowień. Na zmianie tych cen nie zależy dużym podmiotom w stylu Home czy Nazwa, więc jeśli jako domainerzy sami nie weźmiemy się wreszcie za robotę, nikt inny nie zrobi tego za nas.

Edited by Dropped.pl
  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

Swoją drogą to ciekawe, że dopiero teraz UE uszczelniła VAT. Druga sprawa, to jak mają zamiar egzekwować pobieranie VATu przez firmy spoza UE? Ze Stanami to jeszcze może jakoś się porozumieją, ale co z podmiotami z jakichś egzotycznych krajów? Albo taki np. Krym, na terenie którego ma powstać specjalna strefa ekonomiczna. UE raczej nie narzuci pobierania VATu przez firmy tam zarejestrowane, już nie mówiąc o przekazywaniu ich do Państw członkowskich Unii :)

 

VAT, PIT, CIT, ZUS, akcyza, inne opłaty i parapodatki. Jeden podatek obrotowy na mikro poziomie załatwiłby sprawę i wyeliminował oszustwa. Tylko co robiłoby 90% urzędników, które się teraz tym zajmuje.

 

DD

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

VAT, PIT, CIT, ZUS, akcyza, inne opłaty i parapodatki. Jeden podatek obrotowy na mikro poziomie załatwiłby sprawę i wyeliminował oszustwa. Tylko co robiłoby 90% urzędników, które się teraz tym zajmuje.

 

DD

 

Jak to co? Siedziała by na garnuszkach swoich członków rodzin, czyli tych 10% pozostałych urzędników, których wypłaty poszybowały by w kosmos.

Byłaby ich zaledwie "garstka", a "elita" demokracji nie mogła by przecież zarabiać groszy w służbie dla narodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już niedługo pojawią się "domenowe słupy".

Obywatele spoza UE kupujący na naszych giełdach.

 

Czy jest możliwość udowodnienia mi, że nie jestem Borysem Borysewiczem, zamieszkałym na Kamczatce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka informacji na temat podatku VAT:

 

1. Od 1 stycznia w całej Unii zmienia się sposób opodatkowania usług. Do tej pory miejscem ich opodatkowana była siedziba usługodawcy, teraz będzie to siedziba usługobiorcy. Celem tej zmiany jest m.in. właśnie uniemożliwienie wystawiania faktur klientom przez spółki spoza Unii bez podatku VAT, czyli tak jak do tej pory miało to miejsce w AfterMarket. W związku z tym nie jest możliwe kontynuowanie dalszego fakturowania klientów przez spółki z Delaware. Każdy klient z Polski, niezależnie od tego czy nabywa usługę od spółki polskiej, cypryjskiej, amerykańskiej czy z Wysp Marshalla, musi mieć naliczone 23% VAT (do tej pory spółka polska naliczałaby mu 23%, cypryjska 19%, luksemburska 15% a amerykańska 0%). Jest to zmiana kompleksowa wprowadzona we wszystkich krajach unijnych - możecie podziękować biurokratom z Brukseli za troskę o prawa swoich obywateli.

 

2. Według bieżących szacunków, około 25% klientów AfterMarket stanowią klienci indywidualni, dla których wprowadzenie VAT będzie oznaczało podwyżkę cen (wyższe ceny + brak możliwości odliczenia). Zdajemy sobie z tego sprawę, lecz niestety nie ma sposobu na obejście nowego prawa podatkowego. Przypominam że firmy nieposiadające NIP-UE (a wyrobienie go nie jest wcale wielkim problemem) otrzymają polską fakturę, od której mogą odliczyć sobie podatek VAT na deklaracji VAT-7.

 

3. Wśród klientów końcowych, nabywających domeny na giełdzie, 20% stanowią klienci indywidualni (a przynajmniej tacy którzy nie podali numeru NIP ani nazwy firmy), a 80% firmy; z tych firm 65% wybiera w tej chwili polską fakturę (z VATem 23%) a 35% cypryjską (posiadają już NIP-UE). Zatem wpływ zmiany fakturowania na sprzedaż domen na giełdzie powinien być niewielki, skoro już w tej chwili większość klientów końcowych wybiera fakturę z polskim VATem.

 

4. Aby sprawdzić, jak sprzedają się domeny na AfterMarket w porównaniu do konkurencji, wystarczy porównać te dwa wątki:

http://di.pl/topic/18043-najdrozej-sprzedane-na-aukcji-aftermarketpl/

http://di.pl/topic/63541-najdrozej-sprzedane-na-aukcji-premiumpl/

Założone tego samego dnia, wątek dotyczący naszej giełdy jest... 30 razy dłuższy :)

 

Albo inaczej. Na giełdzie AfterMarket wystawione jest w tej chwili 78500 domen wewnętrznych .pl (tj. zarejestrowanych w AfterMarket) oraz 32000 domen zewnętrznych (zarejestrowanych u innego rejestratora). W ostatnich 6 miesiącach na giełdzie sprzedawanych było średnio 840 domen wewnętrznych oraz 50 domen zewnętrznych (znacznie większa sprzedawalność domen zarejestrowanych w AM wynika przede wszystkim z tego, że znajdują się one wyżej w wynikach wyszukiwania oraz objęte są niższą prowizją). Miesięczny współczynnik "sprzedawalności" wynosi zatem dla domen zarejestrowanych w AM 1.1% miesięcznie, co odpowiada prawie dokładnie współczynnikowi podanemu przez @pb powyżej. Gdzie więc lepiej się sprzedają domeny? Wszędzie tak samo (o czym zresztą już pisałem kilkakrotnie w wątkach poświęconych optymalizacji wyglądu strony z ofertą na giełdzie).

 

5. Na ostatnim spotkaniu rejestratorów NASK szumnie zapowiadał obniżenie cen odnowień domen, prosił rejestratorów o opinie, prowadził niby "konsultacje" - i jak zawsze w przypadku NASK, skończyło się na wprowadzeniu bzdurnego rozwiązania wydłużającego okres blokady domeny do 90 dni, a naprawdę potrzebne zmiany cenniku wylądowały w koszu. Może wreszcie czas na to, żeby środowisko domainerów, dysponujące bądź co bądź kilkunastoma procentami wszystkich domen .pl, zaczęło wreszcie wywierać systematyczne naciski na NASK aby zrobił coś z cenami odnowień. Na zmianie tych cen nie zależy dużym podmiotom w stylu Home czy Nazwa, więc jeśli jako domainerzy sami nie weźmiemy się wreszcie za robotę, nikt inny nie zrobi tego za nas.

Jak się nazywa i gdzie będzie zarejestrowany podmiot, który będzie od nowego roku wystawiał faktury dla KK?

Edited by Pan_Grzegorz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak się nazywa i gdzie będzie zarejestrowany podmiot, który będzie od nowego roku wystawiał faktury dla KK?

Przedsiębiorcy nieposiadający NIP/EU mają dwie możliwości:

 

1/ Mogą wyrobić w US tenże numer do 1 stycznia i jak dotychczas otrzymywać cypryjskie faktury bez VAT.

2/ Mogą wybrać fakturowanie przez naszą polską firmę, co pozwoli im na odliczanie VATu.

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przedsiębiorcy nieposiadający NIP/EU mają dwie możliwości:

 

1/ Mogą wyrobić w US tenże numer do 1 stycznia i jak dotychczas otrzymywać cypryjskie faktury bez VAT.

2/ Mogą wybrać fakturowanie przez naszą polską firmę, co pozwoli im na odliczanie VATu.

 

dla osób fizycznych kupujących domeny na giełdzie faktury będzie wystawiał polski oddział?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka informacji na temat podatku VAT:

 

Bardzo dobrze, że są takie informacje. Kilka pytań dla lepszego zrozumienia:

 

1. jak czytałem (art.1 oraz art.2) dotyczy to tylko usług elektronicznych - czy domeny na pewno podpadają pod ustawę (bo jak ustalić miejsce pobytu podatnika - pytanie 4) i punktów rozliczeń MOSS. cytat: "Składając deklarację poprzez MOSS, podatnik nie ma możliwości kompensowania podatku (odliczenia podatku naliczonego) poprzez rozliczenie wydatków."

2. czy klienci spoza UE będą płacić VAT 0% (cytat: "w nowym roku każde nabycie usługi przez klienta spoza Polski będzie ovatowane w kraju nabywcy, zaś w Polsce nie będzie podlegało pod VAT.")

3. w jaki sposób firma z USA, Chin czy Krymu ma opodatkować obywatela z Polski (kto tutaj będzie płacił podatek).

4. czy podatek będzie płacony wg miejsca, w którym znajduje się usługobiorca (art.1 - dłuższe wyjaśnienie) - czy jak ktoś będzie podróżował to raz zapłaci podatek wg stawki PL a innym razem wg UK lub DE bo tak jest dla usług telekomunikacynych,

4a) w jaki sposób ustali się podatek (rezydencję oraz stawkę podatku) w przypadku osób na emigracji (Polska czy UK).

5. w jaki sposób podatnik na Cyprze (i pewnie tak samo w Polsce dla klientów spoza kraju) będzie rozliczał vat dla osób fizycznych, czy będzie płacił do swojego miejscowego urzędu (a nie do Polski) i czy formalnie będzie to zbiorcza pozycja - klienci z Polski, czy tak jak jest to teraz dla firm z nip-ue, zestawienie każdej osoby oddzielnie z podaniem kwoty podatku, by podatek mógł trafić do konkretnego urzędu.

 

Kwestia nacisku na NASK: jest tylko jeden sposób doczekać się spadku liczby domen .pl, w czym można pomóc pozbywając się swoich słabszych domen .pl i rejestrować inne tld. Ale tu są potrzebne działania AM, by ceny rejestracji były mocno konkurencyjne. Czy giełda AM ma możliwość lepiej zaistnieć konkretnie na innym rynku .tld. Może trzeba poprzez rynekdomen.pl zacząć przedstawiać praktyczne i szczegółowe informacje o innych rynkach tld oraz .com, ale tych sprawdzonych, a nie o nowych tld. Temat nowych tld dla inwestorów z Polski nie jest interesujący, a teraz najwięcej jest właśnie takich informacji. Może trzeba postawić na kilka konkretnych rynków, które mogą być praktycznie do wykorzystania. Czyli potrzebna jest próba stworzenia konkurencji dla inwestowania w domeny .pl, bo ta zmiana dla vat może mieć jednak dużo większy wpływ niż się to dzisiaj wydaje.

 

Jakie są szanse na tanie rejestracje dla .eu (jak była promocja po 5 zł) .de, .uk czy inne ccTLD (w cenniku AM tanie rejestracje teraz są tylko dla .at - 9.95 zł, a w sieci można było spotkać promocje po kilka zł dla np. .eu .nl czy .be). Czy AM ma jakiekolwiek szanse zaoferować tanie domeny .in (rynekdomen.pl: Indie – nowa potęga na rynku domen) lub .cn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Tak: "usługi umożliwiające lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takich jak witryna lub strona internetowa."

2. Tak.

3. Z tego co wiem, musi się zarejestrować jako płatnik VAT MOSS tak samo jak firma unijna.

4. Podatek powinien być liczony według siedziby, czyli miejsca stałego pobytu.

5. Na ile dzisiaj wiemy z wyjaśnień IRS, bęzie to pozycja zbiorcza.

 

Rejestracja domen w innych TLD jest droga (w szczególności domeny .in oraz .cn są wielokrotnie droższe od domen globalnych). Problemem dla .pl są ceny odnowień, a te uderzają po kieszeni dopiero po roku utrzymywania domeny. Planujemy uruchomienie rejestracji domen .eu w cenie ok 5 zł, ale nie może to nastąpić od 1 stycznia z uwagi na warunki prgoramów promocyjnych EURid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie są wielokrotnie droższe od globalnych. Aktualnie na GD są .in w cenie 29,99 zł a na mitsu.in jeszcze taniej. To w sumie cena rejestracji domen globalnych w AM.

 

Rejestracja domen w innych TLD jest droga (w szczególności domeny .in oraz .cn są wielokrotnie droższe od domen globalnych).

Share this post


Link to post
Share on other sites

KeySystems ma .in po 15 dolarów - zapytam czy mogą dać jakąś zniżkę.

 

Byłoby fajnie :) bo wolałbym utrzymywać i sprzedać domeny przez AM a niżeli GD. Wygodniej :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

gubię się wiec krótkie pytanie: jak osoba prowadząca Działalność Gospodarczą zarejestrowaną w PL ale z Vat UE to cos się dla mnie zmienia czy nie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×