Jump to content
przemowild

Czy to forum umiera?

Recommended Posts

Coraz częściej czuję się tutaj jakbym oglądał "Rejs". Nic się nie dzieje, coraz mniej postów, stara gwardia przestała się udzielać a samo forum chyba nie zmieniło się ani na jotę odkąd się zarejestrowałem w 2008 roku. Qvo vadis Di.pl?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus

A o czym mamy pisać skoro rynek domen w Polsce umarł i już nie opłaca się w tym siedzieć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e tam umarł :P 

dla mnie nie - nawet więcej - im mniej mam czasu na domeny tym bardziej pożądane się one stały dla KK.  - zastosowałem zasade Pareto :) 

 

a co do forum to fakt - jakoś tak pusto tutaj. 

Moze juz wyszstkie tematy jakie były do obgadania nt domen zostały poruszone i wyczerpane. 

o czym by tu pisać... ?  

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus

Ja bym i pisał więcej ale boję się że bana dostane  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@epson nie wydaje mi się żeby to była kwestia liftingu. Całe forum oparte jest na archaicznym skrypcie i w porównaniu do nowoczesnych platform wygląda słabiutko. Jest sporo rzeczy do zrobienia, błędów do naprawienia ale to raczej nie jest kwestia techniczna. Musi być inny powód tego że ludzie przestali pisać. W tym forum jest duży, niezrealizowany potencjał. Dziwi mnie że nie jest on wykorzystany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że powód jest prosty, kultura co szmiko wspomiał to raz a dwa to frustracja i jad niektórych użytkowników, czytając to odechciewa się czegokolwiek. Dla przykładu, DD wrócił i zaczął wrzucać sprzedaże, w komentarzach : "A dla mnie to kolejna bajeczka dla naiwnych typu sprzedałem psa za milion panu X", ręce opadają.

Daleko nie szukając, drugi post w tym temacie : "A o czym mamy pisać skoro rynek domen w Polsce umarł i już nie opłaca się w tym siedzieć." - dawno większej bredni nie czytałem.

Możecie mnie za to pojechać ale wg mnie to głównie przez takie mądre wypowiedzi i ich ton jest jak jest.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja, mimo, że od około dwóch lat domenami nie zajmuję się już (wszystko co chciałem to sprzedałem), to wciąż wracam ciekawy nowych sprzedaży i zrealizowanych opcji. To, jak wygląda design forum, nie ma dla mnie większego znaczenia dopóki jest w miarę czytelnie.

 

Być może wprowadzenie grywalizacji, pomogłoby powiększyć grono osób udzielających się w wątkach, szczególnie wśród nowych użytkowników. Dobry przykład: make-cash.pl

 

Poza tym, wg. mnie biznes domenowy lubi ciszę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym i pisał więcej ale boję się że bana dostane  :D

 

a no dokładnie..bo nie zawsze wiadomo za co, prosiłem niedawno o usunięcie (amnestię:) dwóch punktów ostrzeżeń pewnie z przed pięciu lat (!!) niestety spotkałem się z odmową nawet nie wiem dlaczego bo argumenty po stronie adm (nie powiem kto) były żadne...więc masz rację,nie wiadomo jakie słowo nie spodoba się adm i bana przywali..demokracja pełną gębą..myślałem że tylko w polityce taki shit ale widocznie tylko myślałem..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus

Daleko nie szukając, drugi post w tym temacie : "A o czym mamy pisać skoro rynek domen w Polsce umarł i już nie opłaca się w tym siedzieć." - dawno większej bredni nie czytałem.

Możecie mnie za to pojechać ale wg mnie to głównie przez takie mądre wypowiedzi i ich ton jest jak jest.

 

No bo się skończył i ja np. w ogóle się z tego nie utrzymuje od 6 lat i w ogóle nie sprzedaje coraz to więcej domen z roku na rok za coraz wyższe kwoty. 

 

Nie traktuj wszystkiego co przeczytasz w internecie tak serio. Sporo ludzi po prostu rezygnuje z pisania na forum bo wolą się zająć zarabianiem pieniędzy, a nie pisaniem postów na forach, które są dla nas może i wartościowe ale im nic nie przynoszą, a ten czas można lepiej spożytkować. Pomijając już w ogóle też takie kwestie że niektórzy bardziej zaczynają się zajmować życiem, a nie domenami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@epson nie wydaje mi się żeby to była kwestia liftingu. Całe forum oparte jest na archaicznym skrypcie i w porównaniu do nowoczesnych platform wygląda słabiutko. 

 

Możesz uargumentować dlaczego uważasz IPB za przestarzały skrypt?

 

Jeśli chodzi o kwestię udzielania się w temacie to w moim odczuciu rynek domen się skonsolidował co jest naturalnym elementem rozwoju. Dawniej każdy kto zaczynał przygodę z domenami mógł przeczytać mój poradnik jak zarabiać na parkingu i zarabiał od pierwszego dnia. Wystarczyło podzwonić po nieświadomych abonentach aby odkupić od nich domenę czy zarejestrować domeny z palca. Każdy praktycznie mógł zarobić. Obecnie te czasy minęły i praktycznie nikt nowy nie ma szans na spektakularny sukces w domenach (chodzi mi o zwrot z kapitału i pomijam skrajne przypadki).

Ten trend można zauważyć także na anglojęzycznych forach o domenach. Rynek jest, pieniądze są i to coraz większe - tylko osób które się tym zajmują coraz mniej.

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

W porównaniu do takiego https://www.discourse.org/ , IPB jest rzeczywiście przestarzałym skryptem, ze względu na ui/ux.
Ale myślę, że nie w skrypcie tkwi sedno problemu.
Rynek domen nie rozbudza już tak wyobraźni, jak kiedyś i ciężko jest z tym polemizować. Kiedyś mówiło się o domenach jak o must have, by zainstnieć w internecie - teraz są aplikacje mobilne, strony na fb, chatboty.
Rozmowy na forach zoraz częściej zastępowane są przez grupy fb, co widać w wielu tematach, np. startupy czy e-commerce. Niemal każdy ma tam konto, łatwiej mu napisać wiadomość, rozmawia z "prawdziwymi" osobami, dostaje natychmiastowe notyfikacje, dzięki czemu prędzej reaguje i dyskusja toczy się szybciej...
Chyba taka jest kolej losu i nie ma co rozpaczać. A ten, kto będzie widział wartość w tradycyjnym forum, i tak będzie tutaj zaglądał.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że bezsensowne i nieracjonalne kasowanie tematów i postów przez administrację forum jest jedną z przyczyn dlaczego część osób straciła ochotę do pisania. Kompletny brak szacunku dla członków forum. No i ten dział wycena. Sam nie jestem bez winy, ale większość nowych userów szybko się zniechęca po przeczytaniu szyderczych a czasem prawie obraźliwych komentarzy. Czas może na nowe reguły np. komentarz powinien być merytoryczny i zwierać konstruktywny feedback mający na celu pomoc i wsparcie?

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Główną przyczyną zanikania konstruktywnych "dyskusji" na forum Di.pl należy upatrywać w zapaści branży domenowej. Brak spektakularnych sprzedaży oraz ogólnopolskich informacji o takich transakcjach powoduje mniejsze zainteresowanie "nowych" uczestników rynku.

Ostatnie raporty NASK-u wyraźnie wskazują na mniejsze zainteresowanie domenami. 

Skoro zmniejsza się zainteresowanie rynkiem to trudno aby zwiększało się zainteresowanie forum.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka faktów z przeszłości :)

1. Nie wiem czy pamiętacie, ale to było kiedyś wolne forum. Można było dowolnie edytować swoje posty.

Pewnego dnia wskutek działań jednego niedojrzałego emocjonalnie moderatora, możliwość edycji została zablokowana [...]

2. Były kiedyś na forum ukryte działy, w których użytkownicy mogli poruszać tematy ze świadomością, że nie będą one indeksowane przez wyszukiwarki.

Pewnego dnia ukryte działy wraz całą dotychczasową zawartością, zostały udostępnione dla wyszukiwarek [...]

Nie piszę tego, żeby budzić demony przeszłości, ale raczej jako ciekawostkę :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że bezsensowne i nieracjonalne kasowanie tematów i postów przez administrację forum jest jedną z przyczyn dlaczego część osób straciła ochotę do pisania. Kompletny brak szacunku dla członków forum.

 

 

Mówisz o tych postach skasowanych w związku z naruszeniem regulaminu czyli brakiem poszanowania dla pewnych, jasnych reguł? Myślę, że te działa wprost przeciwnie są wyrazem właśnie szacunku względem osób, które te zasady respektują. To forum ma jasno określonych adminów, którzy w dobrej wierze ustanowili pewne zasady, wielokrotnie z resztą już zmieniane, zawsze gdy na jakieś konferencji, spotkaniu w Krakowie, Wrocławiu, nad jeziorem czy tutaj na di.pl ktoś racjonalnie przekona ich do pewnej zmiany.

 

Jeśli jakiś użytkownik chce być ponad wszystkimi to faktycznie di.pl nie jest dla niego. Chaosem i wyzwiskami takie osoby mogą zasilić na przykład forum gazeta.pl. Agora ucieszy się z każdego darmowego kontentu. Jeśli to mało, to zawsze można też udzielać się w komentarzach na onet.pl.

 

Brak moderacji (między innymi) zaprowadził konkurencyjne forum - domaintalk - ... na parking. Ilekroć odwiedzałem to forum to spotykałem się z OT i wysypem ofert tych samych userów. Po kilku miesiąca było to już nudne, przestałem na nie zaglądać.

 

Poza wyczerpaniem w dyskusjach wielu podstawowych tematów, ja upatruję duży udział czatu w spadku liczby postów. W brew pozorom osób jest na nim niewiele, ale są to osoby aktywne, i rozwiązują one tam swoje problemy, dzielą się pewnymi informacjami, zamiast tutaj na forum. Jest o szybsza forma rozmowy, przeciwnie do forum i ta funkcja zjada część kontentu. Także osoby, które ze sobą polemizowały na łamach di.pl zżyły się ze sobą, wymieniły numery telefonów, komunikatorów, adresy itd. Już nie rozmawiają o domenach przez di.pl a bezpośrednio.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję jeszcze zlikwidować nicki i konta użytkowników. Będzie na pewno ciekawiej...

I na pewno pojawi się więcej postów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaskakujące jest to, że nie tak mało, a tak dużo osób jeszcze utrzymuje się na tym rynku. Większość osób nie ma żadnego pojęcia i nie potrafi uzasadnić dlaczego ktoś miałby kupić od nich domenę.

Mało tego sami uważają, że dobra domena jest niepotrzebna, wystarczy przeczytać wyceny:

"domena słaba, tylko pod własny projekt, na sprzedaż się nie nadaje."

Skoro własna strona może stać na jakimś guano, to dlaczego cudza nie?

Wszystko ma swoją przyczynę, czasy przerzucania  z rąk do rąk gorących kartofli się skończyły, jeżeli ktoś podejmował zbyt wiele złych decyzji to się poparzył. Jeżeli ktoś jest naiwny i podnieca się tym ile to tysięcy procent można zarobić na jednej domenie nie biorąc pod uwagę całości to odpada z gry.

Edited by Pan_Grzegorz
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wspominacie ciągle stare czasy, mogę z czystej ciekawości zapytać z czego wynikały dawniej tak wysokie sprzedaże?

 

Przyczyn było wiele. Jedną z nich było "promowanie" rynku domen informacjami o wysokich sprzedażach czy też ofertach na konkretne domeny. 

Rynek domen sporo może podziękować pod tym względem Mistrzostwom Europy w piłce nożnej. Kiedy ogłoszono że Polska i Ukraina są gospodarzami ME to zaczęły się pojawiać informację jak dobry biznes zrobił właściciel domeny Euro2012.pl. To zachęciło sporo ludzi do zakupów i rejestrowania domen.

Sporo zamieszania zrobiło również info o Gmail-u...

Wizja szybkich i łatwych pieniędzy zachęciła sporo ludzi do inwestowania w dobre domeny. Stąd też ceny uzyskiwane ze sprzedaży były dużo wyższe niż obecnie.

Spore też znaczenie miało zapotrzebowanie firm na dobre i bardzo adresy.

Można by dużo pisać na ten temat. Ja poruszyłem tylko dwie kwestie a było ich jeszcze parę...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forum umiera bo:

1. Strach czasami się odezwać,

2. Nowych forumowiczów przyciąga możliwość zarobku na domenach - wysokie sprzedaże a raczej zysk z ich sprzedaży. Brak takich informacji (na forum i w mediach) = brak zainteresowanych tą branżą.

3. Rejestracja z palca dobrej domeny graniczy z trafieniem 5 w lotto.

4. Czasami się po prostu odechciewa patrząc na zestawienia sprzedaży domen .pl z .com

5. Są tu zwolennicy stwierdzenia,że domeny lubią ciszę" ;)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×