Jump to content
zbinigew88

Rozliczenie z podatku za 2017 osoby prywatnej

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Sprawa wygląda tak –

 

Przez cały 2017 rok sprzedałem około 10 domen, za łączną kwotę ok. 1000 PLN. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Wszystkie domeny sprzedałem poprzez AfterMarket.pl. Ale, nie tylko nie otrzymałem żadnego PIT-a ani nawet nie wiem czy go otrzymam, ale... nie wypłacałem żadnych pieniędzy ze sprzedaży na swoje konto bankowe. Tzn., wszystkie uzyskane przychody przeznaczałem na kolejne rejestracje nowych domen w tym samym serwisie.

Nawet, jeśli więc w jakiś sposób mogę odliczyć sobie te przychody jako koszty, to mnie to nie interesuje - pewnie podatku wyjdzie z 200 zł, więc wolę go zapłacić i mieć święty spokój. Tylko teraz rodzi się pytanie, jak mam udokumentować sprzedaż tych domen? Czy po prostu wpisuję to co uzyskałem w jakąś rubrykę bez PIT-a, płacę podatek i wszystko gra? Dalej - czy wpisuję to, co otrzymałem na subkonto AfterMarket, czy wpisuję całą kwotę brutto?

 

Czy ktoś miał z tym problem i wie, w jaki sposób to rozliczyć? Będę wdzięczny, a może i innym się przydadzą odpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żadnego PITa od AM nie otrzymasz. Żeby rozliczyć te dochody powinieneś wpisać łączną kwotę przychodu brutto (jednak po odjęciu prowizji pobranych przez AM) w pozycji Inne źródła w PIT-37. Te kwoty widnieją w zakładce Finanse / Historia operacji / Statystyki przychodu.

W przypadku pytań proponuję dzwonić do Krajowej Informacji Podatkowej tel. 22 330-03-30.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 27.02.2018 o 22:11, zbinigew88 napisał:

Dzień dobry,

 

Sprawa wygląda tak –

 

Przez cały 2017 rok sprzedałem około 10 domen, za łączną kwotę ok. 1000 PLN. Nie prowadzę działalności gospodarczej.  Tzn., wszystkie uzyskane przychody przeznaczałem na kolejne rejestracje nowych domen w tym samym serwisie.

 

 

Boje się, że mogą się znaleźć tacy, którzy jednak stwierdzą, że tą działalność prowadzisz... Zakładam, że na AM stale oferujesz do sprzedaży swoje domeny...

Edited by Maku Maku

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minut temu, Maku Maku napisał:

 

Boje się, że mogą się znaleźć tacy, którzy jednak stwierdzą, że tą działalność prowadzisz... Zakładam, że na AM stale oferujesz do sprzedaży swoje domeny...

Nie ma co straszyć kolegi. Za 1000zł nikt nie będzie robił afery, ale trzeba to uwzględnić w zeznaniu rocznym. Mogłyby być problemy gdyby zbigniew88 sprzedawał po kilkanaście domen miesięcznie, a nie jedną.

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minut temu, morderrca napisał:

Za 1000zł nikt nie będzie robił afery... Mogłyby być problemy gdyby zbigniew88 sprzedawał po kilkanaście domen miesięcznie, a nie jedną.

Myślę, że tu nie o wielkość przychodu i ilość sprzedaży chodzi...ale o samą aktywność... Jest wiele biznesów, które w początkowej fazie nie generują zysków a nawet przynoszą stratę... a jednak działalnością gospodarczą są... Oczywiście, że sprzedaż kilku domen w roku generuje raczej małe ryzyko kontroli... ale przypadki chodzą po ludziach... Już pomijam kwestie etyki takiego zachowania :)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×