Jump to content
tomekem

Podatki, faktury, waluty - help!

Recommended Posts

Cześć.

Od kilku dni przeszukuję internet i fora o tematyce domen, próbując sowiedzieć się w jaki sposób rozliczać się z parkowania domen z fiskusem. 

 

Owszem, znalazłem trochę informacji, które rzuciły nieco światła na to zagadnienie (również na tym forum), jednak żadne źródło nie było w stanie odpowiedzieć na wszystkie moje pytania i wątpliwości. Zarejestrowałem się na forum mając nadzieję, że ktoś z doświadczonych domeniarzy będzie miał ochotę i wolę by podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 

Prowadzę działalność gospodarczą w branży IT i szukałem sposobu by tę działalność wykorzystać w 100% i natknąłem się na temat parkowania domen. Zanim jednak zaparkuję, chciałbym znaleźć odpowiedzi na kilka pytań odnośnie podatków z tego odprowadzanych - piszę "zanim się za to wezmę" gdyż jak wyczytałem, to jeśli parkowanie domen odbywa się w ramach działalności gospodarczej, to dochody naliczane są wtedy kiedy są generowane, a nie wtedy kiedy kasa pojawia się na koncie (innymi słowy: na poczet dochodu zaliczane jest to co nam się "należy" a niekoniecznie to, co faktycznie wpłynęło nam na konto).

 

Ale do rzeczy:
1. Jak to dokładnie wygląda z wystawianiem faktur dla SEDO albo Parking Crew? Słyszałem różne wersje i już sam nie wiem... w jednym miejscu wyczytałem, że ludzie po prostu wystawiają sobie fakturę na kwotę którą wypłacają, a do wyżej wymienionych faktury nigdy i tak nie ślą, bo ich taka faktura gówno obchodzi. Z kolei podobno na SEDO jest tam jakiś proces fakturowania...

2. Jestem VAT-owcem i zastanawiam się na jaką kwotę właściwie wystawić fakturę. Dla prostych kalkulacji, powiedzmy, że wypłacam sobie 100USD. Czy fakturę powinienem wystawić na 100USD + 23% VAT? (w sumie 123 USD) czy może kwota brutto to powinno być właśnie to 100USD? (czyli 23% jest już zawarte w tych 100USD)?

3. W którym właściwie momencie wystawiacie faktury? w momencie przelania na PayPal? W momencie pojawienia się kasy na koncie?

4. Konto mam oczywiście w złotówkach, czy zanim przeleję te 100USD na konto musze je jakoś "zamienić" na PLN? (może to głupie pytanie, ale wybaczcie, nigdy nie operowałem na innych walutach)

 

Więcej "grzechów" nie pamiętam ;) proszę o cierpliwość i wyrozumiałość :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus

1. Nie wiem jak jest z Sedo bo tam nie parkuję domen ale w PC jest dokładnie tak jak napisałeś. Wystawiasz jedynie fakturę wewnętrzną (potrzebną tylko Tobie do rozliczenia się z fiskusem). Im nic nie wysyłasz bo oni tam sobie to rozliczają inaczej i nie potrzebują od Ciebie żadnych kwitów. 

2. Jesteś VATowcem ale żeby rozliczać się z firmami takimi jak PC musisz posiadać VAT EU (wypełniało się to we wniosku o założenie działalności). W przypadku kiedy posiadasz VAT EU fakturę wystawiasz na kwotę którą wypłacasz czyli w Twoim przykładzie wystawiasz fakturę na 100 USD ze stawką VAT "np" (nie 0% tylko właśnie "np"). Do tego, na fakturze musi znaleźć się dopisek "Podatek rozlicza nabywca" czy coś w ten deseń.

3. Ja wystawiam na koniec miesiąca (ostatni dzień), a pieniądz dostaje po 15 dniach - robię tak od 7 lat.

4. Jeśli konto masz w złotówkach to bank zamieni Twoje USD na PLN po (zwykle) mniej korzystnym kursie. Jeśli nie zarabiasz dużo to będą to nieznaczne różnice. Jeśli jednak kwoty są czterocyfrowe to warto założyć osobne konto w USD i samemu zająć się wymianą USD na PLN w odpowiednim momencie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Lateralus!

Mam teraz o wiele jaśniejszy obraz sytuacji. W sumie zdziwiłem się trochę z tym VAT-UE, nie wiedziałem, że PC to Niemcy (chyba Niemcy?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W sumie miałbym jeszcze pytanie nr 5: co konkretnie wpisujesz jako "Nabywca" na fakturze? Jaką nazwę firmy: ParkingCrew czy Team Internet AG? I jakiś NIP czy adres?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus
1 godzinę temu, tomekem napisał:

W sumie miałbym jeszcze pytanie nr 5: co konkretnie wpisujesz jako "Nabywca" na fakturze? Jaką nazwę firmy: ParkingCrew czy Team Internet AG? I jakiś NIP czy adres?

 

Dane firmy bo ParkingCrew to tylko strona:

Team Internet AG
Liebherrstr. 22
80538 Munich
DE270418747

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus
1 godzinę temu, tomekem napisał:

Wtedy na takiej też fakturze należy podać mój nip ue, tak? (czyli moj zwykłe nip, tyle że z prefixem "PL"?)

 

Tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podłącze sie trochę pod temat bo w tym watku nie padla odpowiedz na nurtujące mnie pytanie. Czy żeby rozliczyć sprzedaz domeny na sedo przy dzialnosci trzeba miec vat eu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus
16 godzin temu, Bluemoon napisał:

Podłącze sie trochę pod temat bo w tym watku nie padla odpowiedz na nurtujące mnie pytanie. Czy żeby rozliczyć sprzedaz domeny na sedo przy dzialnosci trzeba miec vat eu? 

 

Tak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Siema Lateralus, jeszcze jedno pytanie mi się urodziło, gdyż właśnie za grudzień dostanę pierwszy przelew za parkowanie domen.

Napisałeś wyżej, że:

On 10/1/2018 at 3:07 PM, Lateralus said:

3. Ja wystawiam [fakturę] na koniec miesiąca (ostatni dzień), a pieniądz dostaje po 15 dniach - robię tak od 7 lat.

 

Tylko skąd wtedy wiesz na jaką kwotę wystawić taką fakturę? Na PC dopiero po dwóch dniach dowiesz się ile zarobiłeś w ten ostatni dzień... Czy po prostu to jakoś szacujesz?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus
12 godzin temu, tomekem napisał:

Siema Lateralus, jeszcze jedno pytanie mi się urodziło, gdyż właśnie za grudzień dostanę pierwszy przelew za parkowanie domen.

Napisałeś wyżej, że:

3. Ja wystawiam [fakturę] na koniec miesiąca (ostatni dzień), a pieniądz dostaje po 15 dniach - robię tak od 7 lat.

Tylko skąd wtedy wiesz na jaką kwotę wystawić taką fakturę? Na PC dopiero po dwóch dniach dowiesz się ile zarobiłeś w ten ostatni dzień... Czy po prostu to jakoś szacujesz?

 

Chodziło mi o datę faktury. Zwykle trzeba poczekać do tego 2go czy 3go zanim się zarobki zaktualizują. Czasami też trzeba (zwykle przed wypłatą czyli w połowie miesiąca) poprawić kwotę na fakturze gdyż PC może Ci zrobić "clawback" czyli cofkę części zarobków (nawet do kilku procent całej kwoty).

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus
3 godziny temu, Michael napisał:

Hmm, a nie lepiej rozliczać po przelewie na podstawie credit note? Ja robię tak od lat.

 

Każdy robi inaczej. Im więcej informacji tym lepiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze odnośnie podatku:

w serwisie do fakturowania, z którego korzystam w kolumnie VAT mam do wyboru (m.in.):

- nie podl. UE

- VAT rozlicza nabywca

 

Z naszych duskusji wynika chyba, że na fakturze powinny pojawić się oba te sformułowania, jednak mogę wybrać tylko jedną opcję (więc albo "nie podl. UE" albo "VAT rozlicza nabywca"). Możecie coś poradzić w tym względzie? (a może drugi dopisek dopisać gdzieś ręcznie?)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podbiję jeszcze jednym pytaniem:

Co właściwie wpisujecie jako towar/usługa?

 

Coś w stylu "Wykorzystanie domen internetowych jako powierzchni reklamowych"?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Lateralus
Dnia 2.01.2019 o 11:51, tomekem napisał:

Jeszcze odnośnie podatku:

w serwisie do fakturowania, z którego korzystam w kolumnie VAT mam do wyboru (m.in.):

- nie podl. UE

- VAT rozlicza nabywca

 

Z naszych duskusji wynika chyba, że na fakturze powinny pojawić się oba te sformułowania, jednak mogę wybrać tylko jedną opcję (więc albo "nie podl. UE" albo "VAT rozlicza nabywca"). Możecie coś poradzić w tym względzie? (a może drugi dopisek dopisać gdzieś ręcznie?)

 

 

Jeśli rozliczasz się stawką NP to "VAT rozlicza nabywca"

 

 

2 godziny temu, tomekem napisał:

Podbiję jeszcze jednym pytaniem:

Co właściwie wpisujecie jako towar/usługa?

 

Coś w stylu "Wykorzystanie domen internetowych jako powierzchni reklamowych"?

 

Ja od 7 lat piszę "Wynajem powierzchni na cele reklamowe w mediach elektronicznych (Internet)"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×