Jump to content
syn3rgy

Domena + upadła spółka + zarejestrowany znak towarowy

Recommended Posts

Witam,

Szukam już dłuższy czas informacji na temat znaków towarowych.

Otóż, moja firma jest w posiadaniu domen które kiedyś należały do dużej firmy działającej w branży elektronicznej. Spółka ogłosiła upadłość i postępowanie upadłościowe jest zakończone i firmę wykreślono z KRS. Syndyk przed wykreśleniem firmy próbował sprzedać znak towarowy za bagatela 305 000 zł i oczywiście nie udało mu się to z tego co udało mi się ustalić. Jako że moja firma działa w identycznej branży co ta upadła chcieliśmy wykorzystać te domeny do identycznej działalności, na stronie https://grab.uprp.plpo sprawdzeniu znaku nadal tam figuruje ta upadła spółka.

Ochrona znaku wygasa 21.12.2019 i we spisie który tam jest dokonany nadal jest tamta firma.

Teraz moje pytania:

- czy ochrona znaku przestaje obowiązywać wraz z upadłością spółki i w mojej działalności mogę używać domen które wskazują na markę należącą do tamtej firmy? (znak nie został sprzedany)

 

Szukałem odpowiedzi na ten temat w internecie ale nie mogę trafić na informację.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że znak jest chroniony do momentu wygaśnięcia ochrony. Przez ten cały czas dysponentem znaku pozostaje syndyk. Natomast gdybyś zaczął używać tych domen to syndyk mógłby pozwać cię o naruszenie znaku towarowego tylko, że wtedy musiałby chyba musiałby udowodnić, że poniósł jakieś szkody z tego tytułu. Syndyk często przeprowadza plan naprawczy / restrukturyzację, wyprzedaje część aktywów firmy i wydziela część która dalej może funkcjonować a w takiej sytuacji korzystanie z tych domen byłoby czynem nieuczciwej konkurencji. Odpowiedzialność finansowa w tej sytuacji jest zbyt duża aby szukać odpowiedzi na forach. Poszukaj prawnika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nawet w przypadku gdy firma jest wykreślona z KRS a postępowanie upadłościowe/likwidacyjne zakończone?

 

Spółka została wykreślona z KRS - 2016-12-14

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, syn3rgy napisał:

Nawet w przypadku gdy firma jest wykreślona z KRS a postępowanie upadłościowe/likwidacyjne zakończone?

 

Spółka została wykreślona z KRS - 2016-12-14

 

Ochrona obowiązuje nadal do czasu jej wygaśnięcia a likwidacja firmy nie ma z tym nic wspólnego.

Upraszczając w wielkim skrócie:

Prawo ochronne to gwarancja Państwa że nikt inny nie będzie mógł z niego korzystać. Firma co prawda zniknęlo ale ochrona Państwa trwa nadal.

 

Jedynie co możesz zrobić to pomysleć o wygaszeniu znaku towarowego...Ocywiście jeśli są ku temu przesłanki.

 

Tak na szybko znalazłem takie oto wskazówki :
https://e-prawnik.pl/artykuly/wygasniecie-i-uniewaznienie-prawa-ochronnego-na-znak-towarowy.html

 

A najlepiej jak znajdziesz jakiegoś rzecznika patentowego bo ten powinien być na bieżąco.

 

Edited by Bazyli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×