Jump to content
Lord Voldemort

temat prawny - nazwa firmy w domenie

Recommended Posts

Hej.

Mam taki problem. Otóż, czytając artykuły o jednej firmie i ich rebrandingu zauważyłem, że firma ta nie wykupiła domeny pod nową, zapowiadaną nazwę.

Logicznym - zarejestrowałem ją. Teraz się zastanawiam, czy jeśli firma zastrzegła nową nazwę w urzędzie patentowym, to mogą mi ją odebrać za pośrednictwem sądu polubownego, czy raczej nie mają takiej możliwości?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minut temu, Lord Voldemort napisał:

Hej.

Mam taki problem. Otóż, czytając artykuły o jednej firmie i ich rebrandingu zauważyłem, że firma ta nie wykupiła domeny pod nową, zapowiadaną nazwę.

Logicznym - zarejestrowałem ją. Teraz się zastanawiam, czy jeśli firma zastrzegła nową nazwę w urzędzie patentowym, to mogą mi ją odebrać za pośrednictwem sądu polubownego, czy raczej nie mają takiej możliwości?

 

 

 

Powinieneś się zastanowić przed jej rejestracją a nie po...

Owszem, domenę można Ci zabrać chociażby na podstawie zarzutu że dokonaleś rejestracji w złej wierze...I nie potrzeba do tego TM-a

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Bazyli napisał:

 

Powinieneś się zastanowić przed jej rejestracją a nie po...

Owszem, domenę można Ci zabrać chociażby na podstawie zarzutu że dokonaleś rejestracji w złej wierze...I nie potrzeba do tego TM-a

 

Masz rację. Działałem bez wątpienia kompulsywnie. Czy mogę ponieść z tego tytułu finansowe konsekwencje? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Lord Voldemort napisał:

 

Masz rację. Działałem bez wątpienia kompulsywnie. Czy mogę ponieść z tego tytułu finansowe konsekwencje? 

 

 

Koszty postępowań arbitrażowych do tanich nie należą...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie muszą mu udowodnić, że działał w złej wierze? Może (jeśli się da na tej domenie) postawić jakiś serwis czy cos ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minut temu, charmag napisał:

A nie muszą mu udowodnić, że działał w złej wierze? Może (jeśli się da na tej domenie) postawić jakiś serwis czy cos ?

 

Kilofek ostatnio mniej się udziela, więc ja wrzucę link do jego wypowiedzi:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Godzinę temu, charmag napisał:

A nie muszą mu udowodnić, że działał w złej wierze? Może (jeśli się da na tej domenie) postawić jakiś serwis czy cos ?

 

 

Muszą...

Tyle że ze względu braku definicji złej wiary, interpretacja tego określenia należy do orzekającego. A z tym już bywa różnie o czym mozna było się wielokrotnie przekonać...

...„Zła wiara jest jak bankier – z pewnością łatwiej ją rozpoznać niż zdefiniować"...

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, charmag napisał:

A nie muszą mu udowodnić, że działał w złej wierze? Może (jeśli się da na tej domenie) postawić jakiś serwis czy cos ?

 

 

13 godzin temu, Bazyli napisał:

 

 

Muszą...

Tyle że ze względu braku definicji złej wiary, interpretacja tego określenia należy do orzekającego. A z tym już bywa różnie o czym mozna było się wielokrotnie przekonać...

...„Zła wiara jest jak bankier – z pewnością łatwiej ją rozpoznać niż zdefiniować"...

 

Panowie, dziękuję, za opinię.

Szczerze mówiąc dawno nie interesowałem się tematem domen, mam kilka swoich, a tak jak mówię - decyzję podjąłem spontanicznie. Owszem - w złej wierze, bo liczyłem że ją odsprzedam. 

 

Ale - skoro jestem już w takiej sytuacji, to polećcie co robić... Czy firma z marszu ruszy do sądu bądź e-sądu polubownego, czy raczej się ze mną skontaktuje z prośbą o oddanie? Czy jeśli sąd polubowny albo inny sąd napisze o zwrot domeny, to mogę ją od razu oddać - unikając kosztów i problemów. Czy może lepiej od razu napisać do firmy pismo, że chcę im tę domenę oddać. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 12.03.2019 o 09:33, Lord Voldemort napisał:

Ale - skoro jestem już w takiej sytuacji, to polećcie co robić... Czy firma z marszu ruszy do sądu bądź e-sądu polubownego, czy raczej się ze mną skontaktuje z prośbą o oddanie? Czy jeśli sąd polubowny albo inny sąd napisze o zwrot domeny, to mogę ją od razu oddać - unikając kosztów i problemów. Czy może lepiej od razu napisać do firmy pismo, że chcę im tę domenę oddać. 

 

 

W ostateczności możesz ją usunąć z rejestru samemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 3/12/2019 at 4:33 AM, Lord Voldemort said:

 

 

Panowie, dziękuję, za opinię.

Szczerze mówiąc dawno nie interesowałem się tematem domen, mam kilka swoich, a tak jak mówię - decyzję podjąłem spontanicznie. Owszem - w złej wierze, bo liczyłem że ją odsprzedam. 

 

Ale - skoro jestem już w takiej sytuacji, to polećcie co robić... Czy firma z marszu ruszy do sądu bądź e-sądu polubownego, czy raczej się ze mną skontaktuje z prośbą o oddanie? Czy jeśli sąd polubowny albo inny sąd napisze o zwrot domeny, to mogę ją od razu oddać - unikając kosztów i problemów. Czy może lepiej od razu napisać do firmy pismo, że chcę im tę domenę oddać. 

 

 

Nie panikuj i z nikim się nie kontaktuj... wedle polskiego prawa własności intelektualnej nie dochodzi do naruszenia jeśli domena nie powoduje kolizji prawnej czyli jej tresci zawieraja tematykę chronioną w klasach rejestracji znaku towarowego lub wprowadzają w błąd. Sama rejestracja nie jest naruszeniem poza sytuacją gdy rejestracja jest w złej wierze. 

Żaden z polskich ani wspólnotowych aktów prawnych dotyczących znaków towarowych nie definiuje pojęcia złej wiary. W orzecznictwie najczęściej przyjmuje się, że działanie w złej wierze wiąże się ze zgłoszeniem znaku w innym celu niż odróżnianie towarów. A zatem zgłoszenie znaku po to, aby ten znak później odsprzedać lub zablokować jego rejestrację innemu przedsiębiorcy, powinno zostać uznane za dokonane w złej wierze.

 

Normalnie można by dywagować czy pierwszeństwo rejestracji jest tą złą wiarą skoro przez istotę domeny nie dochodzi do zablokowania dostępu do rynku. Firma może zarejetrować domenę w innym rozszerzeniu czy z prefixem / suffixem. No ale jak sam piszesz rarejestrowałeś w celu odsprzedania wiec wytraciłeś sam sobie ten argument. Następstwem twojej rejestracji (zakładajac że nazwa nie jest potoczna) jest fakt że nie możesz ani reklamować ani przekierowywać, ani prowadzić jakiejkoliwiek działalnosci zwiazanej z tą którą oferuje już wspomniana firma i to w ich gestii zależy czy odpuszczą temat czy będzie im zależeć na domenie. 

Tak jak wspomniałem jeśli juz zarejestrowałeś to nie rób nic i czekaj na rozwój sytuacji. Mogą daj ci jakąś ofertę, ...jak zobaczą ten post to mogą wysłać pismo abyś przetransferował za darmo, ale nikt nie bedzie szarpał sie z tobą po sądach jeśli odpowiesz racjonalnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×